Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Gönüllü Hizmet

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
xegeal

Gönüllü Hizmet

Mesaj gönderen xegeal » Pzr May 23, 2021 1:52 am

Merhaba dostlar gönüllü hizmet hakkında sorularım olacaktı
1) Gönüllü hizmeti lise diplomasıyla yapılabilir mi
2) dil kursu masrafları karşılanıyor mu
3)teminat parası göstermemiz gerekiyor mu
4) bu işe başvurmuş olan birisi varsa sürecini anlatabilir mi rica etsem 👨‍🦲

Jala

Re: Gönüllü Hizmet

Mesaj gönderen Jala » Pzr May 23, 2021 11:12 am

1) lise diploması ile yapılabilir diye düşünüyorum ama lise mezuniyeti ile arasında çok zaman varsa vize alırken zorlanabilirsiniz, neden üniversite okumadın, bu süreçte ne yaptın vb gibi sorular sorabilirler.
2) dil kursu olarak genelde sadece 100-150 saatlik bir kuru karşılıyorlar ve genelde bunu sözleşme yapmadan önce konuşmak gerekiyor. Kursa gittiğin sure aynı zamanda haftalık çalışma saatine dahil oluyor. Daha fazla kursa gitmek istersen parasını verip kendin devam edebilirsin.
3) Avrupa Komisyonu tarafından fonlandığı, cep harçlığı vs aldığın için gerek yok aslında ama benim gönderici kuruluşum annemi Sponsor olarak göstermemi tavsiye etmişti. Annemin banka hesabını ve sponsorum olacağını belirten bir dilekçe vermiştim. Gerekli miydi diye sorarsan emin değilim çünkü vize için gereken belgeler listesinde yoktu.
4) ben ESC(European Solidarity Corps) üzerinden başvuru yaptım. Ama facebook gruplarında veya başka sitelerde paylaşılan farklı projeler de var. Olabildiğince çok ülke ve projeye başvurmak gerekiyor. Bazı projeler ESC üzerinden değil kendi sayfalarından veya eposta adresleri üzerinden başvuru kabul ediyor. Bir proje sizin profilinizi ve motivasyon mektubunuzu beğenirse Skype üzerinden görüşmek isteyebiliyorlar. Kabul alırsanız gönderici kuruluş bulmanız gerekiyor. (Bazıları başvururken de gönderici kuruluş soruyor). Bunun için Pi Gençlik Derneğini tavsiye ederim. Onlar size ücretsiz bir şekilde destek oluyorlar. Gönderici kuruluş ile ev sahibi kuruluş Activity Agreement hazırlıyor ve vize işlemlerinden sonra projenize başlayabiliyorsunuz.