Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Süreli Sözlesme ile isci oturumuna gecmek !

Turk ve Alman devlet daireleri: Turk Konsoloslugu'ndaki islemler, yabancilar dairesi, saglik sigortasi, isci vizesi, askerlik, ehliyet...
AylinCelik

Re: Süreli Sözlesme ile isci oturumuna gecmek !

Mesaj gönderen AylinCelik » Sal Tem 27, 2021 6:28 am

Arb 1/80 konusunda bilgili bir sürü avukat var… Rastgele bir avukata degil yabancilarin oturum isleriyle ilgilenen avukata gideceksiniz… Türk iscilerin cogu bu yasa ile oturum aldiklari icin bu tarz bir avukatin bu konuda bilgisiz olmasi mantik disi :) Bir de cok avukatlik isim oldu 250 euro hic ödemedim. 150 Euro istiyorlar genelde ama gecen sene oturum isleriyle ilgilenen bir avukattan bir arkadas randevu almisti ücreti 50 euroydu. Televizyona faln da cikmisti bu avukat ve yabancilarin isleriyle ilgileniyor… Sürümden mi kazaniyor artik bilemeyecegim :)

bruderdey

Mesaj gönderen bruderdey » Pzr Ağu 01, 2021 12:12 pm

AylinCelik yazdı: Sal Tem 27, 2021 6:28 am Arb 1/80 konusunda bilgili bir sürü avukat var… Rastgele bir avukata degil yabancilarin oturum isleriyle ilgilenen avukata gideceksiniz… Türk iscilerin cogu bu yasa ile oturum aldiklari icin bu tarz bir avukatin bu konuda bilgisiz olmasi mantik disi :) Bir de cok avukatlik isim oldu 250 euro hic ödemedim. 150 Euro istiyorlar genelde ama gecen sene oturum isleriyle ilgilenen bir avukattan bir arkadas randevu almisti ücreti 50 euroydu. Televizyona faln da cikmisti bu avukat ve yabancilarin isleriyle ilgileniyor… Sürümden mi kazaniyor artik bilemeyecegim :)
Peki son bir sorum var.Taseron firmalada calisiyorum . is verenim bir zeit firma sonucta . ve sözlesmem bittiginde farkli bir is yerinde ayni isi yapacagim ve isverenim zeit firma sonuca ayni kisi. Bu problem yaratirmi 3 senenin sonunds süresize basvurdugumds?

Casablanca

Mesaj gönderen Casablanca » Pzt Ağu 02, 2021 3:58 pm

Selamlar , benim calistigim firmada agustos sonunda 3 senem dolmus olacak ve isci oturumu basvurusu yapmak istiyorum. Kafama takilan konu ise 3. seneden sonra 1 sene daha ayni is kolunda calisma mevzusu. Ben Vertrag'da Minijob olarak gözüküyorum fakat calistigim firma IT firmasi. Yani ben suan isci oturumuna gectigimde 3. senem dolmus olacagi icin ayni is kolunda istedigim yerde calisma hakkina sahip olucam anladigim kadariyla. Peki bu is kolu yine herhangi bir alan farketmeksizin Minijob olarak mi gecmesi gerekiyor yoksa vollzeit , teilzeit , minijob farketmeksizin IT alaninda mi olmasi gerekiyor? Bilgisi olan cevaplarsa sevinirim.

AylinCelik

Mesaj gönderen AylinCelik » Pzt Ağu 02, 2021 6:55 pm

Yabancilar subesi minijob'u arb 1/80 icin yeterli görmüyor ama neyse ki Avrupa Adalet Divani'nin bu konuda karari var 2010 yilina ait. Minijob de yapiyor olsan arb 1/80 hakkin doguyor karara göre. Eger yabancilar subesi kem küm ederse ilgili karari gösterirsiniz (Europäischer Gerichtshof - Rechtssache C-14/09)

bruderdey

Mesaj gönderen bruderdey » Pzt Ağu 02, 2021 11:11 pm

AylinCelik yazdı: Sal Tem 27, 2021 6:28 am Arb 1/80 konusunda bilgili bir sürü avukat var… Rastgele bir avukata degil yabancilarin oturum isleriyle ilgilenen avukata gideceksiniz… Türk iscilerin cogu bu yasa ile oturum aldiklari icin bu tarz bir avukatin bu konuda bilgisiz olmasi mantik disi :) Bir de cok avukatlik isim oldu 250 euro hic ödemedim. 150 Euro istiyorlar genelde ama gecen sene oturum isleriyle ilgilenen bir avukattan bir arkadas randevu almisti ücreti 50 euroydu. Televizyona faln da cikmisti bu avukat ve yabancilarin isleriyle ilgileniyor… Sürümden mi kazaniyor artik bilemeyecegim :)
Bildiginiz yada önericeginiz avukat varmi?

bruderdey

Mesaj gönderen bruderdey » Prş Ağu 05, 2021 1:29 pm

serhat1453 yazdı: Cmt Tem 17, 2021 12:05 pm Genelde gectikten sonra verilen kagitta, Isyeri ismi yaziyor. ilk seneyi bitirdikten sonra basvurup gectiginizi varsayalim. 2 yil daha calisip, yani totalde 3 yili o firmada tamamlamalisiniz. 4.yilda, ayni is kolunda baska bir firmaya gecebiliyorsunuz. 5.sene de sektör ya da firma farketmeksizin istediginiz yerde calisabiliyorsunuz. 5 yil yani 60 ay tamamlandiktan sonra, sinirsiz oturum icin basvuru yapilabilir.
Gelelim yukarida arkadasin bahsettigi 4 yilda sinirsiz oturum alma ve 1 yildan sonra baska bir ise gecme meselesine. Evet, Ankara anlasmasi ile 4 yilda alan baska bir arkadas daha duydum(duydugum kisi Garson olarak calisiyormus ve 4 yilda alabilmis yakin zamanda,ama ben tanimiyorum) ama yasada benim mi kacirdigim noktalar var, onu bilemedim. Yasaya göre 60 ay tamamlanmali. Bütün arkadaslarim da 60 aydan sonra sinirsiz alabildi.
4 yil olarak 18.numarali gesetz de, Fachkraft(Uzman ya da kalifiye eleman) tanimi var, acaba buraya dayandirilarak mi alindi bilmiyorum.
Ayni sekilde 3 yil, ayni sirkette calisilmali. Bir arkadasim bu anlasmaya gecip, 2.yilinin icinde isten atildi ve Ausländerbüro buna müsaade etti ve baska bir firmada ve farkli sektörde calismasina izin verdi. Aradan 2 yil gibi bir süre getikten sonra, Isci oturumunu elinden aldilar ve Ögrenci oturumuna geri cevirdiler. Böyle durumlar da var, o yüzden dikkatli olunmali. Burada tabii, hangi sehirde yasadiginiz, Ausländerbüro ve hatta sizinle ilgilenen memur cok önemli.
Yalniz auslandbehörde müsade edip baska iste calismaya basladiysa . sorun yasamasi icin bir sebep yokki? Baska birseyler dönmüstür o yüzden öyle olmustur