Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Ulusal vize işlemlerinde belge dili - Almanca mı İngilizce mi

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
melo23

Re: Ulusal vize işlemlerinde belge dili - Almanca mı İngilizce mi

Mesaj gönderen melo23 » Cum May 14, 2021 5:00 pm

Merhaba. belgeleriniz aldığınız kurumdan direkt ingilizce olarak alındı ise almanca'ya çevrilmesi gerekli değil aslında. Türkçe olan belgelerinizi Almancaya çevirmenizi isterler mesela. Ben riske girmemek için CV mi ve Motivasyon mektubumu almanca hazırladım. Transkriptim okuldan aldığım hali ingilizceydi, çevirmedim. Türkçe edindiğim belgeleri (lise - üniversite diplomam, vukuatlı nüfus kayıt örneğim vs.) ise direkt almanca'ya çevirdim. Sonuç olarak herhangi bir sorun yaşamadım vize görüşmemde. Okuyacağınız bölümü ingilizce okuyacaksanız ingilizce bir motivasyon mektubu mantıksız gelmiyor. Ben lisans okuyacağım ve dili Almanca olduğu için Almanca yazmıştım.
egehandr yazdı: Cum May 14, 2021 4:24 pm Herkese selamlar. Yüksek lisans eğitimim için İzmir Alman Konsolosluğu'ndan vize randevusu aldım. Randevu yerim iData şubesi. Şu anda belgelerimi hazırlıyorum. Belgelerin yazım dili konusunda emin olmak için konsolosluğa mail gönderdim ve şu şekilde bir cevap aldım:

"Normally every written letter regarding student visa applications are written in German."

Önceden arkadaşlarıma sorduğumda CV, motivasyon yazısı, Lisans transkript gibi belgeleri tamamen İngilizce götürdüklerini ve kabul edildiğini duymuştum. Sadece Almanya'daki üniversitenin verdiği kabul belgesini falan Almanca götürdüklerini söylemişlerdi. Ama konsolosluktan gelen bu yanıt kafamı çok karıştırdı.

Sizce bu durum nedir? İngilizce dilinde kabul ediyorlar mı, başka tecrübesi olan var mıdır?
CV, motivasyon yazısı belgelerimi İngilizce oluşturmuştum, hazırlardı. Bunları mutlaka Almanca'ya mı çevirtmeliyim sizce?

melo23

Re: Ulusal vize işlemlerinde belge dili - Almanca mı İngilizce mi

Mesaj gönderen melo23 » Cum May 14, 2021 5:40 pm

Dediğim gibi aslı Türkçe olan belgelerin genelde Almancasını istiyorlar ama sizin de belirttiğiniz gibi aldığınız kurumlardan direkt ingilizce olarak aldıysanız tekrar almancaya çevirmenin bir gerekliliği yok. O şekilde de kabul görecektir. Eğitim diliniz de ingilizceyse sorun olmayacaktır diye düşünüyorum.
egehandr yazdı: Cum May 14, 2021 5:08 pm Türkçe olan belgem yok, her şey İngilizce mevcut şu anda. Sadece TUM'dan aldığım admission letter ve enrollment belgesi Almanca hazır. Geri kalan her şeyi İngilizce yapıyordum bu vakte dek. Zaten eğitim dilim de İngilizce. Umarım bu konuda bir sorun çıkmaz, diğer arkadaşlarım da hep İngilizce hazırlamış ve problem yaşamamışlar