Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Dil Belgesi Çoğaltma

Sadece Almanya-Turkiye ile ilgili haberlere yer verilecektir.
özgürbeyin

Dil Belgesi Çoğaltma

Mesaj gönderen özgürbeyin » Sal Nis 13, 2021 10:52 am

Merhaba,aldığım dil belgesini üniversitelere göndermek için nasıl bir yol izlemeliyim ? Konsolosluklarda belge onayı için maalesef randevu bulunmuyor.

physiome

Re: Dil Belgesi Çoğaltma

Mesaj gönderen physiome » Sal Nis 13, 2021 9:56 pm

Noter onayıyla aslı gibidir yapıp, kaymakamlık veya valilikte de apostil yaptırabilirsiniz. Ancak bazıları basit kopya da kabul ediyor, üniversiteden bilgi almanızı tavsiye ederim.

özgürbeyin

Mesaj gönderen özgürbeyin » Sal Nis 13, 2021 10:53 pm

physiome yazdı: Sal Nis 13, 2021 9:56 pm Noter onayıyla aslı gibidir yapıp, kaymakamlık veya valilikte de apostil yaptırabilirsiniz. Ancak bazıları basit kopya da kabul ediyor, üniversiteden bilgi almanızı tavsiye ederim.
Noter direkt dil belgesine onay veriyor mu?
Anladım,basit kopya kabul durumunu sorayım ,diğer türlü çok tuzlu oluyor maalesef.Teşekkürler cevap için.

physiome

Mesaj gönderen physiome » Prş Nis 15, 2021 3:40 pm

özgürbeyin yazdı: Sal Nis 13, 2021 10:53 pm Noter direkt dil belgesine onay veriyor mu?
Anladım,basit kopya kabul durumunu sorayım ,diğer türlü çok tuzlu oluyor maalesef.Teşekkürler cevap için.
Noter belgenin fotokopisi ile aslının birebir olduğuna dair onay veriyor başka bir onay söz konusu değii.
Rica ederim, bol şans.

özgürbeyin

Mesaj gönderen özgürbeyin » Prş Nis 15, 2021 4:06 pm

physiome yazdı: Prş Nis 15, 2021 3:40 pm Noter belgenin fotokopisi ile aslının birebir olduğuna dair onay veriyor başka bir onay söz konusu değii.
Rica ederim, bol şans.
Anladım ,teşekkürler tekrardan.

ekindeniz

Mesaj gönderen ekindeniz » Prş Nis 15, 2021 8:17 pm

Merhabalar, ben de aynı soruna sahibim. Sorunuzun cevabı hangi dil belgesi olduğuna ve belgenin üzerinde türkçe yazı olup olmamasına göre değişiyor.

Telc sertifikamı uni-assist'e göndermek için çoğaltmak ve onaylatmak istiyordum. Bugün notere gittim ve belge türkçe olmadığı için aslı gibidir yapamayacağını söyledi. Belgeyi önce türkçeye çevirtip, noterden aslı gibidir yaptırıp, sonrasında apostil alabilirmişim. Bu yöntem masraflı ve uğraştırıcı olduğu için hiç kafama yatmadı ve kaymakamlığa gidip sordum. Bu belgeye nasıl apostil alacağımı onlar da bilmiyorlardı.

Acaba siz hangi belgeyi çoğaltmak istiyorsunuz ve neye karar verdiniz?

özgürbeyin

Mesaj gönderen özgürbeyin » Prş Nis 15, 2021 8:29 pm

ekindeniz yazdı: Prş Nis 15, 2021 8:17 pm Merhabalar, ben de aynı soruna sahibim. Sorunuzun cevabı hangi dil belgesi olduğuna ve belgenin üzerinde türkçe yazı olup olmamasına göre değişiyor.

Telc sertifikamı uni-assist'e göndermek için çoğaltmak ve onaylatmak istiyordum. Bugün notere gittim ve belge türkçe olmadığı için aslı gibidir yapamayacağını söyledi. Belgeyi önce türkçeye çevirtip, noterden aslı gibidir yaptırıp, sonrasında apostil alabilirmişim. Bu yöntem masraflı ve uğraştırıcı olduğu için hiç kafama yatmadı ve kaymakamlığa gidip sordum. Bu belgeye nasıl apostil alacağımı onlar da bilmiyorlardı.

benim de aynı durum (Goethe) açıkcası pek karar verdiğim söylenemez ,aşırı tuzlu oluyor dediğiniz gibi. Kaymakamlığın apostil verebilmesi için imza sürgüsü sistemde tanımlı olan birisinin imza+mührü gerekir , onlar bu yüzden apostil veremez .Noter zorunlu gibi duruyor maalesef .

gutesgewissen

Mesaj gönderen gutesgewissen » Çrş May 19, 2021 5:06 pm

ekindeniz yazdı: Prş Nis 15, 2021 8:17 pm Merhabalar, ben de aynı soruna sahibim. Sorunuzun cevabı hangi dil belgesi olduğuna ve belgenin üzerinde türkçe yazı olup olmamasına göre değişiyor.

Aynı problemi ben de yaşadım. Birden fazla üniversite benden onaylı dil sertifikası istedi. Telc Belgesini aldığım kurs merkezini arayıp benim için ''Aslı Gibidir'' onayı yapıp yapamayacaklarını sordum ve yapabileceklerini söylediler. Problemi bu şekilde çözdüm.