Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

B1 TELC HAKKINDA

Sadece Almanya-Turkiye ile ilgili haberlere yer verilecektir.
nathan06

Re: B1 TELC HAKKINDA

Mesaj gönderen nathan06 » Prş Eki 28, 2021 5:10 pm

Bumbum yazdı: Cmt Haz 26, 2021 2:56 pm oo dostum aramıza hoşgeldin, emailde tarih falan attın mı se
Lesen kısmı kendi sayfasında dogru yanlış yok ztn, hören kısmımı demeye calıştınız acaba çünkü hören kısmı kendi örnek sınavlarında hepsi doğru yanlıştı.

nanesizlimonata

Mesaj gönderen nanesizlimonata » Cmt Kas 06, 2021 8:45 pm

Burada güzel bir bilgi havuzu oluşmuş yeni girecek arkadaşlar için. Ben de bugün TELC B1 sınavına İstanbul'da girdim. Girmeden önce bana bu konu, özellikle @gutesgewissen arkadaşımızın yazdıkları çok faydalı oldu. Ben de bilgilerim tazeyken paylaşmak istedim, yeni girecek arkadaşlar için bir örnek olur.

Schreiben'da konum:

Arkadaştan gelen bir mektup. Basketbol oynarken ayağı incinmiş. Geçen sene beraber bir gezi yapmışız, bu sene tekrar yapmak istiyor fakat gezinin içeriği hakkında bilgi vermiyor, sana sürpriz olsun diyor. Sadece havanın güzel olmasını diliyor, seyahat ederken gemiye bineriz falan diyor.

Punkte: 1. Arkadaşının geçirdiği kaza ile ilgili bir şeyler söyle. 2.Geziyle ilgili merak ettiklerini sor. 3.Hava kötü olursa diye bir öneri yap. 4. soruyu unutmuşum daha ilk akşamdan:)

Sprechen'da çıkanlar:

teil 1 standart, sitedeki örneğinin aynısı.

teil 2, konu "heiraten" evlenmeyi savunan ve savunmayan var. Bu bölümde her ne çıkarsa çıksın @gutesgewissen arkadaşımızın ilk sayfada yazdığı kalıpları kullanarak çok rahat geçebilirsiniz. Ben çok rahat yaptım bu bölümü.

teil 3, Bir hayvanat bahçesine gezi yapacağız. Punkte: Wann? Verkehrsmittel? Essen und Getranke? Bu bölüm için de hem ilk sayfada yazılan öneriler hem de youtube'daki etwas plannen kalıplaır işinizi görür.

Açıkçası TELC B1 özelinde söylüyorum, sprechen en kolay bölüm. Çünkü konulara önceden hazırlanıp uygulamak çok kolay. Keza aynı biçimde schreiben'da da sürekli arkadaştan mail cevaplayacağınız için ona yönelik çalışırsanız zorlanmazsınız. Giriş ve bitiriş kalıpları zaten herkes için önceden belirlenmeli. Belirli başlı durumlarda da vermeniz gereken tepkileri kalıp halinde ezberleyip yazabilirsiniz. Bu şekilde araları da konuya yönelik doldurursanız sorun olmaz. Geçmiş zaman ve ikili bağlaç kullanmaya çalışırsanız iyi olur. Bana kalırsa en zor bölüm Hören, benim sınavımda en çok şüpheye düştüğüm bölümdü. Çözümü için bir çok yol vardır diye düşünüyorum fakat ben salt kelime bilgisine güvenerek girdim. Anladım ki yanılmışım çünkü kimi zaman o kadar hızlı geldi ki konuşma kelimeleri bile anlamlı bir şekilde duyamadım. Hören kısmına özel bir önem göstermenizi tavsiye ederim.

Umarım herkes için en iyisi olur. Başarılar.

Muhendis

Mesaj gönderen Muhendis » Cmt Kas 06, 2021 8:46 pm

Arkadaşlar selam. Yakında Telc B1 sınavına gireceğim. Yakın zamanda sınava girenler "über ein Thema sprechen" kısmında hangi tema çıktı söyleyebilirler mi? Genelde hangi temalar çıkıyor?

Computer_Berkay

Mesaj gönderen Computer_Berkay » Cmt Kas 06, 2021 9:11 pm

Muhendis yazdı: Cmt Kas 06, 2021 8:46 pm Arkadaşlar selam. Yakında Telc B1 sınavına gireceğim. Yakın zamanda sınava girenler "über ein Thema sprechen" kısmında hangi tema çıktı söyleyebilirler mi? Genelde hangi temalar çıkıyor?
Zannediyorum Youtube da vardı TELC B1 Sprechen Beispiel yazmayı deneyin.
Universität Duisburg-Essen
Angewandte Informatik-Software Engineering

Muhendis

Mesaj gönderen Muhendis » Pzr Kas 07, 2021 9:54 am

Computer_Berkay yazdı: Cmt Kas 06, 2021 9:11 pm Zannediyorum Youtube da vardı TELC B1 Sprechen Beispiel yazmayı deneyin.
Anladım. Sağolun. Bir de Telc B1 de mektup/e mail yazma bölümünde en az kaç kelime yazmamız gerekiyor. Böyle bir zorunluluk var mı? Bulamadım. Siz biliyorsanız söyleyebilir misiniz

Computer_Berkay

Mesaj gönderen Computer_Berkay » Pzr Kas 07, 2021 10:05 am

Muhendis yazdı: Pzr Kas 07, 2021 9:54 am Anladım. Sağolun. Bir de Telc B1 de mektup/e mail yazma bölümünde en az kaç kelime yazmamız gerekiyor. Böyle bir zorunluluk var mı? Bulamadım. Siz biliyorsanız söyleyebilir misiniz
Vallah sayı tam aklımda değil ama ben ÖSD b1 e girdim orda altta yazıyordu. Zannediyorum en az 80 kelime yazıyordu ikisi icin ucuncusude 50 idi. Telc de sanirim 80 di ornek kitapcigi inceleyin TELC B1 de.

Muhendis

Mesaj gönderen Muhendis » Pzr Kas 07, 2021 1:53 pm

Computer_Berkay yazdı: Pzr Kas 07, 2021 10:05 am Vallah sayı tam aklımda değil ama ben ÖSD b1 e girdim orda altta yazıyordu. Zannediyorum en az 80 kelime yazıyordu ikisi icin ucuncusude 50 idi. Telc de sanirim 80 di ornek kitapcigi inceleyin TELC B1 de.
İkisi üçüncüsü dediğiniz şey ne anlamadım.

Computer_Berkay

Mesaj gönderen Computer_Berkay » Pzr Kas 07, 2021 3:50 pm

Muhendis yazdı: Pzr Kas 07, 2021 1:53 pm İkisi üçüncüsü dediğiniz şey ne anlamadım.
Osd ve goethe b1 schreiben 3 teildan oluşuyor.

Kullanıcı avatarı
Mühendiss

Mesaj gönderen Mühendiss » Pzt Kas 08, 2021 7:42 pm

Arkadaşlar merhaba.
Ben 28.08.2021 tarihinde B1 sınavına girdim ve hala sonucum gelmedi. 🙄
Benim gibi 10 haftadan fazladır bekleyen varmı?
Girmeyenlerede tavsiye etmiyorum. Göethe biraz daha zor ama daha profesyonel.
TU Dortmund
Bauingenieurwesen

cagatay1856

Mesaj gönderen cagatay1856 » Pzt Kas 08, 2021 7:50 pm

Mühendiss yazdı: Pzt Kas 08, 2021 7:42 pm Arkadaşlar merhaba.
Ben 28.08.2021 tarihinde B1 sınavına girdim ve hala sonucum gelmedi. 🙄
Benim gibi 10 haftadan fazladır bekleyen varmı?
Girmeyenlerede tavsiye etmiyorum. Göethe biraz daha zor ama daha profesyonel.
Merhaba, sanırım şuan Telc okuma süreleri 8-9 hafta. Nerede okuduğumu hatırlamamakla birlikte eğer 10 haftayı geçerse Telce sınav durumu ile ilgili mail atabilirsiniz gibi bir yazı okumuştum. İsterseniz bir hafta daha bekleyip Telce mail atın direk. Bu arada bende gireceğim yakında tavsiyeniz var mı? Genel olarak hangi konular çıktı mektupta konuşmada vs. genel bir bilgi verirseniz sevinirim. Diğer arkadaşlara da yol göstermesi açısından.

Muhendis

Mesaj gönderen Muhendis » Pzt Kas 08, 2021 8:17 pm

nanesizlimonata yazdı: Cmt Kas 06, 2021 8:45 pm Burada güzel bir bilgi havuzu oluşmuş yeni girecek arkadaşlar için. Ben de bugün TELC B1 sınavına İstanbul'da girdim. Girmeden önce bana bu konu, özellikle @gutesgewissen arkadaşımızın yazdıkları çok faydalı oldu. Ben de bilgilerim tazeyken paylaşmak istedim, yeni girecek arkadaşlar için bir örnek olur.

Schreiben'da konum:

Arkadaştan gelen bir mektup. Basketbol oynarken ayağı incinmiş. Geçen sene beraber bir gezi yapmışız, bu sene tekrar yapmak istiyor fakat gezinin içeriği hakkında bilgi vermiyor, sana sürpriz olsun diyor. Sadece havanın güzel olmasını diliyor, seyahat ederken gemiye bineriz falan diyor.

Punkte: 1. Arkadaşının geçirdiği kaza ile ilgili bir şeyler söyle. 2.Geziyle ilgili merak ettiklerini sor. 3.Hava kötü olursa diye bir öneri yap. 4. soruyu unutmuşum daha ilk akşamdan:)

Sprechen'da çıkanlar:

teil 1 standart, sitedeki örneğinin aynısı.

teil 2, konu "heiraten" evlenmeyi savunan ve savunmayan var. Bu bölümde her ne çıkarsa çıksın @gutesgewissen arkadaşımızın ilk sayfada yazdığı kalıpları kullanarak çok rahat geçebilirsiniz. Ben çok rahat yaptım bu bölümü.

teil 3, Bir hayvanat bahçesine gezi yapacağız. Punkte: Wann? Verkehrsmittel? Essen und Getranke? Bu bölüm için de hem ilk sayfada yazılan öneriler hem de youtube'daki etwas plannen kalıplaır işinizi görür.

Açıkçası TELC B1 özelinde söylüyorum, sprechen en kolay bölüm. Çünkü konulara önceden hazırlanıp uygulamak çok kolay. Keza aynı biçimde schreiben'da da sürekli arkadaştan mail cevaplayacağınız için ona yönelik çalışırsanız zorlanmazsınız. Giriş ve bitiriş kalıpları zaten herkes için önceden belirlenmeli. Belirli başlı durumlarda da vermeniz gereken tepkileri kalıp halinde ezberleyip yazabilirsiniz. Bu şekilde araları da konuya yönelik doldurursanız sorun olmaz. Geçmiş zaman ve ikili bağlaç kullanmaya çalışırsanız iyi olur. Bana kalırsa en zor bölüm Hören, benim sınavımda en çok şüpheye düştüğüm bölümdü. Çözümü için bir çok yol vardır diye düşünüyorum fakat ben salt kelime bilgisine güvenerek girdim. Anladım ki yanılmışım çünkü kimi zaman o kadar hızlı geldi ki konuşma kelimeleri bile anlamlı bir şekilde duyamadım. Hören kısmına özel bir önem göstermenizi tavsiye ederim.

Umarım herkes için en iyisi olur. Başarılar.
Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler. E mail yazma kısmında minimum kaç kelime yazmamız isteniyor?

Muhendis

Mesaj gönderen Muhendis » Cmt Kas 20, 2021 5:38 pm

Sınavı geçen arkadaşlar lesen kısmı için nasıl çalışmamızı önerirsiniz?

Computer_Berkay

Mesaj gönderen Computer_Berkay » Cmt Kas 20, 2021 8:04 pm

Muhendis yazdı: Cmt Kas 20, 2021 5:38 pm Sınavı geçen arkadaşlar lesen kısmı için nasıl çalışmamızı önerirsiniz?
Sana tavsiyem bol bol deneme. Denemelerdeki bilmediğin kelimeleride not edin. Tamamdır. Lesen için sınavı geçmek amacıyla sınava girecekseniz en iyisi deneme çözmektir bence.

Muhendis

Mesaj gönderen Muhendis » Cmt Kas 20, 2021 8:42 pm

Computer_Berkay yazdı: Cmt Kas 20, 2021 8:04 pm Sana tavsiyem bol bol deneme. Denemelerdeki bilmediğin kelimeleride not edin. Tamamdır. Lesen için sınavı geçmek amacıyla sınava girecekseniz en iyisi deneme çözmektir bence.
Teşekkürler. Ya ama deneme de çok az piyasada. Elimde şu 15 li deneme var. Onun dışında bir şey yok. Sizin bildiğiniz bir yol var mı daha fazla deneme bulmak için?

Computer_Berkay

Mesaj gönderen Computer_Berkay » Cmt Kas 20, 2021 8:46 pm

Muhendis yazdı: Cmt Kas 20, 2021 8:42 pm Teşekkürler. Ya ama deneme de çok az piyasada. Elimde şu 15 li deneme var. Onun dışında bir şey yok. Sizin bildiğiniz bir yol var mı daha fazla deneme bulmak için?
Ben ÖSD/Goethe B1 e girmiştim o sınav için sanırım daha çok deneme var ama youtube da hatırladığım kadarıyla TELC b1 denemesi vardı.

Muhendis

Mesaj gönderen Muhendis » Pzt Kas 22, 2021 12:48 am

Computer_Berkay yazdı: Cmt Kas 20, 2021 8:46 pm Ben ÖSD/Goethe B1 e girmiştim o sınav için sanırım daha çok deneme var ama youtube da hatırladığım kadarıyla TELC b1 denemesi vardı.
Ya ben bulamadım YouTube da bir şey. Ne yazmam gerekiyor biliyor musunuz

Computer_Berkay

Mesaj gönderen Computer_Berkay » Pzt Kas 22, 2021 7:53 am

Muhendis yazdı: Pzt Kas 22, 2021 12:48 am Ya ben bulamadım YouTube da bir şey. Ne yazmam gerekiyor biliyor musunuz
TELC B1 Lesen/Hören/Schreiben/Sprechen Beispiel

Ayrı ayrı yazın muhakkak çıkar ayrıca Google'da schreiben için fazlasıyla mektup örneği var.

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Sal Kas 23, 2021 12:16 pm

JeanOnions yazdı: Sal Kas 23, 2021 10:45 am 9 mart. istanbul kadıköy. evet tam 21 gün sürdü 22 de olabilir tabii.

——————————————————————————————————————
nike zapatilla hombre
Imza kismindaki linki silebilirmisin lütfen?
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

Doodlez

Mesaj gönderen Doodlez » Çrş Ara 01, 2021 10:38 am

Herkese merhaba,
sınava girmeden önce forumdaki görüşmelerinize rastlamıştım. fikir edinmem ve hazır hissetmem konusunda çok yardımcı oldu. Hepinize teşekkürler. Henüz çok yeni, dün sınava girdim. 30 Kasım 2021.
Saat 9.45 te Kadıköy'deki sınav merkezi kapılarını açtı. Hes kod ve kimlik kontrolüyle içeri alım yaptılar. Sınıf kapılarında öğrenci listeleri asılı. Ne yazık ki sıralar yazı tahtalı konferans sandalyelerinden. solak biriyseniz bu sıraları sevmezsiniz. Yoklama alıp kağıtlar dağıtıldı. Gözetmen Almanca olarak süremizin 90 dakika olduğunu söyledi. Tahtaya da başlangıç saatini 10.55 olarak not aldı. Sınavın ilerleyen zamanında da yanına 11.55 yazdı. Panik olmam sebebiyle 60 dakikalık bu zamanın tüm sınav için olduğunu düşünüp, hızlıca okuma bölümünü bitirdikten sonra mektup yazmaya geçtim. 11.55 te gözetmen dinleme bölümüne başladı. Ses kaydında "formatı anlattığı kısımda dönüp veda cümleleri yazarak mektubu bitirdim. Dİnleme bölümü tamamlandığında gözetmen mektup için yarım saatimiz olduğunu söyledi. :) bende bu sırada hem sakince mektubu gözden geçirdim hem de tüm sınavı. Size önerim, mektuba okuma bölümünü bitirir bitirmez başlamanız. 30 dk o heyecanla düşünüp yeni bir şey ortaya çıkarmak için yeterli değil.
Aşağıda tüm bölümler hakkında içerik bilgisi yazdım.

Deneme sınavlarında da olduğu gibi "Okuma bölümü
**başlık atama - 4 farklı ilan ve bu ilanlar için seçeceğimiz konu başlıklarından oluşuyordu. Telc 'in diğer deneme sınavlarında da olduğu gibi her okuma parçası için 2 başlık arasında kalıyorsunuz :)
Bir sonraki **gazete ilanları - 10 farklı talebin bu ilanlardan hangisiyle karşılanabileceğini bulduğumuz kısım. Bu bölüm çok çok kolaydı. 2 talebi karşılayacak ilan yoktu, onlar X olarak işaretlendi.
"Okuma bölümünde kalan diğer bölümde boşluklara hangi **zarfın geleceğini seçtiğimiz bölümdü. Bİr çoğu artikelin çekiminden dolayı başka bir ihtimal bırakmadan tek seçenekti. Bir kaç tanesi şahsen beni zorladı, fikriniz yoksa mutlaka a-b- veya c seçeneklerinden birini işaretleyin çünkü yanlış doğruyu götürmüyor.
"Okumanın son kısmında bir mektup ve bu mektuptaki boşluklara gelebilecek **kelimeleri seçiyordunuz. 10 boşluk ve "a" harfinden başlayarak isimlendirilmiş 20 farklı kelime var. zarf - sıfat - özneye veya zamana göre çekimli kelime - isim. Bununda 7 tanesi şüpheye yer vermeden yerleştirilebilecek kelimelerdi.
"okuma anlama ; paragrafın içeriğine göre a-b veya c seçeneklerinden birinin seçiminin yapılması. (çok fazla bilmediğim kelime vardı ama , önce soruyu okuyup ona istinaden okuma parçasında cevabı bulmaya çalışmak işe yarıyor. Deneme sınavlarında da böyle yapardım.

**"Dinleme
Dinlemede 3 Teil vardı.
1.si , bir kez dinledik - diğer 2 Teil 2 şer kez dinletildi. Özellikle sayıların okunuşuna aşina olmaya çalışmanızı öneririm.

**"Yazma
Roma'da tatilde olan arkadaşım Jan bana mail yazmış. Oradaki yemeklerden ve sokaklardan caddelerden bahsetmiş. bir rock konserine gitmiş. bir sonraki tatili nerde yapacaksın ve buluşalım diye bitirmiş. Punkt lar
-En sevdiğim şehir
-favori muziğin ne
-bir sonraki tatil planın
-buluşma

Herhangi bir kelime sınırı yok. Sınava girmeden önce hep yaklasık 80 kelime yazılması gerekiyor sanıyordum. Ben zamanımdan dolayı ve her başlık için en az 3 cümle yazılması önerildiği için uzun bir e-mail yazdım. yaklaşık 140 kelime vardı.
sınavın ilk bölümünü bitirince , zamanınızı son dakikaya kadar sınıfta kullanmanızı öneririm. erken bitirip çıkmayın. zaman bitince sınıftan çıkıp, masada oturan bir gözetmene isminizi söylüyorsunuz oda sizi biriyle eşleştirip saat söylüyor. ben erkek kardeşimle sınava girdim. Konuşma sınavında partner olamayacağımızı düşünmüştüm ancak gözetmen sorun olmadığını , beraber girmemizi ayrıca önerdiğini söyledi. yazılı sınavdan 12.55 te çıktık ve konuşma sınavı için 14.20 randevu verdiler. bizden önce girenlerle konu başlıkları aynıydı, ne kadar geç girerseniz o kadar iyi, şanslıysanız ;(biz kimseyle konuşamadık ama) sınavdan çıkan biri size konu hakkında bilgi verebilir)
14.20 de ikimizi bir sınıfa aldılar, 3 teil 'ın olduğu kağıtlar ve ayrıca boş a-4 kağıdı verdiler. partnerle konuşman yasak ve 20 dk var. bu 20 dkikada konuşma konuları hakkında küçük notları kağıda yazıyorsunuz.

-TEIL1 : bu en rahat olmanız gereken kısım, atmosferi belirliyor. kendinizi tanıtıyorsunuz. Gözetmen size karşı bir kaç cümle ile , hoşgeldiniz nasılsınız bize kendinizden bahseder misiniz? isminiz nedir " gibi cümleye giriyor. ben kendimi tanıtmaya başladım ama ismim Doodlez dedikten hemen sonra
Almanca olarak "çok heyecanlıyım özür dilerim" dedim ve güldüm. Bu gergin havayı dağıttı biraz :) karşılıklı konuşma halinde kendimizi tanıttık. Kardeşim 14 yaşında kızım var dedi ve ben hangi okulda okuyor diye sordum vb. Biz özellikle birbirimizi orada tanıyormuşuz gibi yaptık. Resmi konuşmak her ihtimalde daha kolay (fiil çekimlerinden dolayı)
-TEIL2 : Internet alışverisi güvenlimi - gereklimi ; A ve B konuşmacısının elinde 2 karşıt görüş var. Gözetmen sonuna kadar tatışmamızı beklemeden yeterli dedi çok dallanıp budaklandıramadık konuyu ama, konuşmada "elimdeki textte nokta nokta hanımın görüşünü okudum. O interneti güvenli bulmuyor." diyebildim.
TEIL3 : ortak bir arkadaşımızın çocukları Almanca konuşma konusunda sorun yaşıyor. Buluşup onlara yardım edeceğiz. Buluşma noktası, ne zaman müsaitiz. hangi konu başlıklarında yardım edeceğiz. Aktivite neler yapabiliriz. Dersten sonra birşeyler yapalım mı? gibi başlıklarda sohbet ettik.

Telaffuz büyük bir etken, anlaşılır konuşmaya özen gösterin. Anlamadığınızda partnerinize ne dediğini tekrar ettirin. Gözetmenimiz rahattı, bizi ekstra heyecana sokmadı ve ara sıra sohbete dahil olup soru sordu. Bence anlayıp anlamadığımızı ölçtü. toplamda 15 dakika süren bi sınav ama bizimki 10 dakikadan daha az sürdü. Eğer konuya hakimseniz ve takılmadan konuşuyorsanız yarıda kesip, yeterli diyip, bir sonrakine geçin demeleri normalmiş.

umarım sizlere yardımı dokunur.
Herkese başarılar diliyorum.

Muhendis

Mesaj gönderen Muhendis » Çrş Ara 01, 2021 6:00 pm

Doodlez yazdı: Çrş Ara 01, 2021 10:38 am Herkese merhaba,
sınava girmeden önce forumdaki görüşmelerinize rastlamıştım. fikir edinmem ve hazır hissetmem konusunda çok yardımcı oldu. Hepinize teşekkürler. Henüz çok yeni, dün sınava girdim. 30 Kasım 2021.
Saat 9.45 te Kadıköy'deki sınav merkezi kapılarını açtı. Hes kod ve kimlik kontrolüyle içeri alım yaptılar. Sınıf kapılarında öğrenci listeleri asılı. Ne yazık ki sıralar yazı tahtalı konferans sandalyelerinden. solak biriyseniz bu sıraları sevmezsiniz. Yoklama alıp kağıtlar dağıtıldı. Gözetmen Almanca olarak süremizin 90 dakika olduğunu söyledi. Tahtaya da başlangıç saatini 10.55 olarak not aldı. Sınavın ilerleyen zamanında da yanına 11.55 yazdı. Panik olmam sebebiyle 60 dakikalık bu zamanın tüm sınav için olduğunu düşünüp, hızlıca okuma bölümünü bitirdikten sonra mektup yazmaya geçtim. 11.55 te gözetmen dinleme bölümüne başladı. Ses kaydında "formatı anlattığı kısımda dönüp veda cümleleri yazarak mektubu bitirdim. Dİnleme bölümü tamamlandığında gözetmen mektup için yarım saatimiz olduğunu söyledi. :) bende bu sırada hem sakince mektubu gözden geçirdim hem de tüm sınavı. Size önerim, mektuba okuma bölümünü bitirir bitirmez başlamanız. 30 dk o heyecanla düşünüp yeni bir şey ortaya çıkarmak için yeterli değil.
Aşağıda tüm bölümler hakkında içerik bilgisi yazdım.

Deneme sınavlarında da olduğu gibi "Okuma bölümü
**başlık atama - 4 farklı ilan ve bu ilanlar için seçeceğimiz konu başlıklarından oluşuyordu. Telc 'in diğer deneme sınavlarında da olduğu gibi her okuma parçası için 2 başlık arasında kalıyorsunuz :)
Bir sonraki **gazete ilanları - 10 farklı talebin bu ilanlardan hangisiyle karşılanabileceğini bulduğumuz kısım. Bu bölüm çok çok kolaydı. 2 talebi karşılayacak ilan yoktu, onlar X olarak işaretlendi.
"Okuma bölümünde kalan diğer bölümde boşluklara hangi **zarfın geleceğini seçtiğimiz bölümdü. Bİr çoğu artikelin çekiminden dolayı başka bir ihtimal bırakmadan tek seçenekti. Bir kaç tanesi şahsen beni zorladı, fikriniz yoksa mutlaka a-b- veya c seçeneklerinden birini işaretleyin çünkü yanlış doğruyu götürmüyor.
"Okumanın son kısmında bir mektup ve bu mektuptaki boşluklara gelebilecek **kelimeleri seçiyordunuz. 10 boşluk ve "a" harfinden başlayarak isimlendirilmiş 20 farklı kelime var. zarf - sıfat - özneye veya zamana göre çekimli kelime - isim. Bununda 7 tanesi şüpheye yer vermeden yerleştirilebilecek kelimelerdi.
"okuma anlama ; paragrafın içeriğine göre a-b veya c seçeneklerinden birinin seçiminin yapılması. (çok fazla bilmediğim kelime vardı ama , önce soruyu okuyup ona istinaden okuma parçasında cevabı bulmaya çalışmak işe yarıyor. Deneme sınavlarında da böyle yapardım.

**"Dinleme
Dinlemede 3 Teil vardı.
1.si , bir kez dinledik - diğer 2 Teil 2 şer kez dinletildi. Özellikle sayıların okunuşuna aşina olmaya çalışmanızı öneririm.

**"Yazma
Roma'da tatilde olan arkadaşım Jan bana mail yazmış. Oradaki yemeklerden ve sokaklardan caddelerden bahsetmiş. bir rock konserine gitmiş. bir sonraki tatili nerde yapacaksın ve buluşalım diye bitirmiş. Punkt lar
-En sevdiğim şehir
-favori muziğin ne
-bir sonraki tatil planın
-buluşma

Herhangi bir kelime sınırı yok. Sınava girmeden önce hep yaklasık 80 kelime yazılması gerekiyor sanıyordum. Ben zamanımdan dolayı ve her başlık için en az 3 cümle yazılması önerildiği için uzun bir e-mail yazdım. yaklaşık 140 kelime vardı.
sınavın ilk bölümünü bitirince , zamanınızı son dakikaya kadar sınıfta kullanmanızı öneririm. erken bitirip çıkmayın. zaman bitince sınıftan çıkıp, masada oturan bir gözetmene isminizi söylüyorsunuz oda sizi biriyle eşleştirip saat söylüyor. ben erkek kardeşimle sınava girdim. Konuşma sınavında partner olamayacağımızı düşünmüştüm ancak gözetmen sorun olmadığını , beraber girmemizi ayrıca önerdiğini söyledi. yazılı sınavdan 12.55 te çıktık ve konuşma sınavı için 14.20 randevu verdiler. bizden önce girenlerle konu başlıkları aynıydı, ne kadar geç girerseniz o kadar iyi, şanslıysanız ;(biz kimseyle konuşamadık ama) sınavdan çıkan biri size konu hakkında bilgi verebilir)
14.20 de ikimizi bir sınıfa aldılar, 3 teil 'ın olduğu kağıtlar ve ayrıca boş a-4 kağıdı verdiler. partnerle konuşman yasak ve 20 dk var. bu 20 dkikada konuşma konuları hakkında küçük notları kağıda yazıyorsunuz.

-TEIL1 : bu en rahat olmanız gereken kısım, atmosferi belirliyor. kendinizi tanıtıyorsunuz. Gözetmen size karşı bir kaç cümle ile , hoşgeldiniz nasılsınız bize kendinizden bahseder misiniz? isminiz nedir " gibi cümleye giriyor. ben kendimi tanıtmaya başladım ama ismim Doodlez dedikten hemen sonra
Almanca olarak "çok heyecanlıyım özür dilerim" dedim ve güldüm. Bu gergin havayı dağıttı biraz :) karşılıklı konuşma halinde kendimizi tanıttık. Kardeşim 14 yaşında kızım var dedi ve ben hangi okulda okuyor diye sordum vb. Biz özellikle birbirimizi orada tanıyormuşuz gibi yaptık. Resmi konuşmak her ihtimalde daha kolay (fiil çekimlerinden dolayı)
-TEIL2 : Internet alışverisi güvenlimi - gereklimi ; A ve B konuşmacısının elinde 2 karşıt görüş var. Gözetmen sonuna kadar tatışmamızı beklemeden yeterli dedi çok dallanıp budaklandıramadık konuyu ama, konuşmada "elimdeki textte nokta nokta hanımın görüşünü okudum. O interneti güvenli bulmuyor." diyebildim.
TEIL3 : ortak bir arkadaşımızın çocukları Almanca konuşma konusunda sorun yaşıyor. Buluşup onlara yardım edeceğiz. Buluşma noktası, ne zaman müsaitiz. hangi konu başlıklarında yardım edeceğiz. Aktivite neler yapabiliriz. Dersten sonra birşeyler yapalım mı? gibi başlıklarda sohbet ettik.

Telaffuz büyük bir etken, anlaşılır konuşmaya özen gösterin. Anlamadığınızda partnerinize ne dediğini tekrar ettirin. Gözetmenimiz rahattı, bizi ekstra heyecana sokmadı ve ara sıra sohbete dahil olup soru sordu. Bence anlayıp anlamadığımızı ölçtü. toplamda 15 dakika süren bi sınav ama bizimki 10 dakikadan daha az sürdü. Eğer konuya hakimseniz ve takılmadan konuşuyorsanız yarıda kesip, yeterli diyip, bir sonrakine geçin demeleri normalmiş.

umarım sizlere yardımı dokunur.
Herkese başarılar diliyorum.
Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler. Okuma bölümünde uzun bir metin ve onunla ilgili sorular olan bir bölüm yok mu? Örnek B2 sınavında okuma bölümünde birinci bölüm başlık atama, ikinci bölüm uzun bir metin, üçüncü bölüm de gazete ilanları olarak geçiyor. Siz farklı bir şey söylediniz ama. Bir de dinleme bölümü bitince size cevap kağıdına kodlamanız için süre veriyorlar mı yoksa kodlama işlemi sınav devam ederken mi yapılacak.