Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Birikim Yapmak

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
Muhendis

Birikim Yapmak

Mesaj gönderen Muhendis » Pzt Mar 15, 2021 7:23 am

İyi günler herkese. Almanyaya eşimle beraber gitmeyi ve orada çalışmayı düşünüyoruz. Ben makine mühendisiyim eşim ise iyi bir üniversitede işletme okudu. Sormak istediğim şey şu, benim ve eşimin ortalama maaşlarıyla ayda 1500 2000 euro birikim yapmak mümkün mü

SerapOez

Re: Birikim Yapmak

Mesaj gönderen SerapOez » Sal Nis 06, 2021 3:27 pm

Makine mühendislerinin burada is bulma imkankarinin oldugunu biliyorum neticede araba üretimi yapan ülkelerdeki biri. Ne kadar kazanirsiniz bilemem. Genel ekonomik sartlar hakkinda sunlari söyleyebilirim:
1 Litre süt 1,5 yagli en fazla 1 €/birim
500 gr domates 2 veya 2.5 €/birim yada cinsine göre 1.5 €
Aycicek yagi 1 litre 1 veya 2€ /birim
Deodorant rolon 2 2.5 € /birim
Sac boyasi ben 2 €'ya aliyorum/birim
Barilla makarna 1 veya 1,5 € /birim
Parfüm kadin icin ben 2.5 3 €'ya aliyorum
Elektrik, su vs. Faturalar yilda bir ne kadar kullanmissan o kadar odenir Türkiye'DE ki gibi 2 ayda bir zam gelmez
Vergiyle ayakta Duran bir ülkedir. Dolayisiyla attiginiz cöpe bile vergi odersiniz ama emin olun ki ac kalmazsiniz. Calismak isteyene daima is var istemeden de zaten devlet yardimiyla yasiyor.

SerapOez

Mesaj gönderen SerapOez » Sal Nis 06, 2021 3:28 pm

Artik nasil veya ne kadar birikim yapacaginiza siz karar verirsiniz😊

Muhendis

Mesaj gönderen Muhendis » Cmt Nis 24, 2021 10:42 pm

SerapOez yazdı: Sal Nis 06, 2021 3:28 pm Artik nasil veya ne kadar birikim yapacaginiza siz karar verirsiniz😊
Teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için. Oraya gitmek istememizin tek sebebi de bu zaten. Para. Burda ancak kira ödeyip yemek yeriz. Oraya gidip para biriktirmek istiyoruz. Bu yüzden sordum. Acaba söylediğim paralar biriktirilebiliyor mu merak ediyorum

SerapOez

Mesaj gönderen SerapOez » Sal Ara 21, 2021 11:27 am

Yani ne kadar biriktirebilirsiniz bilemiyorum. Sadece sunu söyleyebilirim: Ekonomik ve sosyal acidan rahat yasarsiniz

mertyiyitt

Mesaj gönderen mertyiyitt » Prş Ara 23, 2021 11:57 pm

SerapOez yazdı: Sal Nis 06, 2021 3:27 pm Makine mühendislerinin burada is bulma imkankarinin oldugunu biliyorum neticede araba üretimi yapan ülkelerdeki biri. Ne kadar kazanirsiniz bilemem. Genel ekonomik sartlar hakkinda sunlari söyleyebilirim:
1 Litre süt 1,5 yagli en fazla 1 €/birim
500 gr domates 2 veya 2.5 €/birim yada cinsine göre 1.5 €
Aycicek yagi 1 litre 1 veya 2€ /birim
Deodorant rolon 2 2.5 € /birim
Sac boyasi ben 2 €'ya aliyorum/birim
Barilla makarna 1 veya 1,5 € /birim
Parfüm kadin icin ben 2.5 3 €'ya aliyorum
Elektrik, su vs. Faturalar yilda bir ne kadar kullanmissan o kadar odenir Türkiye'DE ki gibi 2 ayda bir zam gelmez
Vergiyle ayakta Duran bir ülkedir. Dolayisiyla attiginiz cöpe bile vergi odersiniz ama emin olun ki ac kalmazsiniz. Calismak isteyene daima is var istemeden de zaten devlet yardimiyla yasiyor.
Almanya üretim ile ayakta bence, vergi ile ayakta olan Türkiye. Ayaktaysa tabi.

SerapOez

Mesaj gönderen SerapOez » Sal Oca 04, 2022 2:26 pm

Türkiye ne yazik ki kötü bir yönetimin elinden geciyor...
Almanya'ya geri dönecek olursak dediginiz gibi burada üretime cok önem veriliyor. Bunun disinda vergi kacakciligina burada göz yumulmuyor. Halk bunun bilincinde ve gerektigi yerde cebinden cikacak para devleti kârli cikaracaksa bunu yapmaktan geri durmuyor. Örnek: Gecen yaz pandemiden dolayi bazi ulkelere gitmek adina kisitlamalar getirildi. Ama yine de gitmek isteyenler gittiler ve halkinda destegi ile kisitlamalara ragmen riskli bölgelere gidecekler orada hasta olursa iyilesme adina yapilan uygulamalarda kisi tüm masrafi kendi cekecek karari alindi.