Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

KOLN SEHRINDE VEYA ORAYA YAKIN GUVENILIR DIL KURSLARI ICIN ACIL TAVSIYE

Dil kurslari, seviyeler, masraflar, sinavlar... Hepsi burada...
emilie

Mesaj gönderen emilie » Çrş Tem 21, 2010 7:20 pm

Oncelikle boyle bir forum acip hizmet verdiginiz ve gonullu olarak sorulara cevap verip yardimci oldugunuz icin cok tesekkur ederim arkadaslar. Umarim bende hedeflerime ulasabilirim ve buradan alacagim yardimi bu siteye gelenlere yardim etme seklinde geriverebilirim. :blu

Oncelikle burada bulunus amacimi sizlere anlatmak isterim. Istanbul da bir vakif universitesinde tam burslu olarak Felsefe-Psikoloji egitimi aldim ve gecen yaz mezun oldum.Ve Rab dilerse Almanyada Klinik Psikoloji uzerine master egitimi yapmak istiyorum. Sorularimin bir kismini bu bolumde soracagim geri kalanlar icinse forumun diger bolumlerinde sizleri rahatsiz edecegim.

Soyleki,lisede zamaninda cok az bir Almanca dersi almistim fakat taktir edersenizki bu orada okumam icin yeterli degil.Bu sebeble saglam ve guvenilir bir dil kursu arastiriyorum.

Fakat arastirdigim dil kursu Koln de ya da Koln e yakin bir sehirde olmasi gerekmekte cunku tanidiklarimin yaninda ikamet etmeyi dusunuyorum.Internetten dil kurslari buldum ama benim icin hepsi soru isareti.Arzu ediyorum ki sizin ya da tanidiklarinizin daha once gidip verim aldigi ve bana cani gonulden tavsiye edebileceginiz kurs/kurslar olsun.Kursa giderken calismakta istiyorum cunku isterim ki aileme yuk olmadan kurs parami cikartabileyim oradayken bu sebeble kursun uygun fiyatli olmasida benim oncelikli tercihlerim arasinda.

Verim alabilecegim bana ogretebilecek,kisacasi Almanca sinavini rahatlikla verebilecegim ve okulda okurken "ne guzel ogretmisler hic eksigim yok" diyebilecegim bir kurs olsun istiyorum. :ap

Simdiden tavsiyeleriniz ve yardimlariniz icin cok cok tesekkur ederim.

crazyfb

Mesaj gönderen crazyfb » Çrş Tem 21, 2010 8:06 pm

universitenin dil kursu olmasi lazim ama baslangic seviyesinden itibaren kurs veriyolarmi bilmiyorum. B1 gibi bi seviye isteyebilirler. Bunun disinda sehrin tam merkezinde Rheinland Privatschule var. Bu kurs da sanirim bu forumun onerdigi kurs. ustte reklamini gorebilirsin.

ziggy

Mesaj gönderen ziggy » Prş Tem 22, 2010 11:55 am

ben bir tanidigin tavsiyesiyle "activ lernen" diye bir kursa kaydoldum koln\'de. vizemden hala sonuc cikmadigi icin gidemedim.Yani nasildir bir fikrim yok ama fiyati cok uygun.

emilie

Mesaj gönderen emilie » Sal Ağu 03, 2010 12:29 am

Merhaba,
Oncelikle mesajilariniza gec cevap verdigim icin cok ozur diliyorum. Gercekten nete girmeye hic olanagim olmadi son zamanlarda.

Yardim etmeye calistiginiz icin gercekten cok tesekkurler. =)

Illa Koln diye bir utopyam yok.Amacim Almanyada gunu mu gun edebilmek degil, en kaliteli ve ekonomik sekilde okuyabilmek ve insanlar hizmete baslayabilmek.Oraya yakin olma nedenim yakinlarimin yaninda kalacak olmam ve onlarin Koln de oturuyor olmalari...

Ama eger derseniz ki yol parasinida katinca-yani Koln e gidip gelme- daha ucuza gelir Koln e yakin kurslar derseniz ben tavsiye ettiginiz kurslardan birinede gider gelirim. Omrumu yollarda gecirmeye aliskinim nasilsa... Malum Istanbulda okudum ve bir saatlik bir yoldan once okula varabildigimi hic goremedim.. :help

Bildigim kadariyla her universite Almanca kursu vermiyor degil mi?Olanlarinda suresinin cok uzun oldugunu duymustum. amacim 8-9 ayda Almancayi bitirebilmek ve okula baslayabilmek.Ama genede bir universitenin kanatlari altinda olmak cok iyi olurdu keza bir universitenin kursuna kabul eidlmek yari yariya oraya kabul edildigin anlaminada geliyor. ( degil mi?)

Kiliseler derken,hangi kiliseler mesela? Onlara buradan nasil ulasabilirim ve bilgi alabilirim? Kiliselerde ilerde egitimimi saglikli bir sekilde sordurebilecek kadar bir Almanca egitimi veriliyor mu gercekten? :help

Goethe deki kurs fiyatlari nasil mesela?

Birde her dil kursunun saglik sigortasi ve calisma izni verme yetkisi oluyor mu ogrencilerine acaba?

Yardimlariniz icin simdiden cok cok tesekkur ederim!!

Sevgilerimlee

E.

Gurhan

Mesaj gönderen Gurhan » Sal Ağu 03, 2010 1:01 am

dil kursunda calisma izni verilmiyor genelde alabilende sansina sanirim en azindan bana verilmedi tandigin bir cok kisiyede ole. her dil kursunda saglik sigortasi oluyormu sorusuna ise anladigm sekilde cevap veriyim dil kursundayken daha ucuz bi sigorta yaptirabiliyorsun 26 euro veriyorum ayda yani sen yaptiryorsun sigortayi ama bu universiteye gecince 60 a cikiyor bilgine diger sorularina ise bilen birileri elbet cevap verecektir.

Zeynepp

Mesaj gönderen Zeynepp » Sal Ağu 03, 2010 1:10 am

[quote]emilie tarafindan yazilan metin:
Merhaba,
Oncelikle mesajilariniza gec cevap verdigim icin cok ozur diliyorum. Gercekten nete girmeye hic olanagim olmadi son zamanlarda.

Illa Koln diye bir utopyam yok.Amacim Almanyada gunu mu gun edebilmek degil, en kaliteli ve ekonomik sekilde okuyabilmek ve insanlar hizmete baslayabilmek.Oraya yakin olma nedenim yakinlarimin yaninda kalacak olmam ve onlarin Koln de oturuyor olmalari...

Ama eger derseniz ki yol parasinida katinca-yani Koln e gidip gelme- daha ucuza gelir Koln e yakin kurslar derseniz ben tavsiye ettiginiz kurslardan birinede gider gelirim. Omrumu yollarda gecirmeye aliskinim nasilsa... Malum Istanbulda okudum ve bir saatlik bir yoldan once okula varabildigimi hic goremedim.. :help

Bildigim kadariyla her universite Almanca kursu vermiyor degil mi?Olanlarinda suresinin cok uzun oldugunu duymustum. amacim 8-9 ayda Almancayi bitirebilmek ve okula baslayabilmek.Ama genede bir universitenin kanatlari altinda olmak cok iyi olurdu keza bir universitenin kursuna kabul eidlmek yari yariya oraya kabul edildigin anlaminada geliyor. ( degil mi?)

Kiliseler derken,hangi kiliseler mesela? Onlara buradan nasil ulasabilirim ve bilgi alabilirim? Kiliselerde ilerde egitimimi saglikli bir sekilde sordurebilecek kadar bir Almanca egitimi veriliyor mu gercekten? :help

Birde her dil kursunda saglik sigortasi ve calisma izni oluyor mu acaba?

Sevgilerimlee

E.[/quote]

goethe inanilmaz pahali aylik 1000 eurodan fazla sirf kursa verirsin ben su anda 3 aylik kursa 355 oduyorum :)

kilise kurslari hakkinda cok bir bilgim yok ama sanirim biraz pahali oluyorlar universite kurslarina gore ama gene de ucuzu bulunabilir belki.

ben abimle yasadigimdan kalacak yer arama/bulma ya da fiyatlarla ilgili bir tecrubem yok onunla ilgili diger arkadaslar yardimci olabilirler sanirim.

sana tavsiyem tek tek unilerin kurslarini arastir ben Turkiye deyken google a yazmadigim anahtar kelime kalmamisti. ozellikle universitelerin kurslarina bak asta ya da sprachzentrumda kurslar mutlaka olur. asta + universite adi ya da sprachzentrum+universite adi seklinde google da ararsan saglikli sonuclar elde edebilirsin.

dil kursunda saglik sigortasi yaptiriyorsun 30 euro civarinda diye biliyorum. calisma izni ise belli bir seviyeden sonra veriyorlar sanirim.

bu arada daha onceden almanca bilgin var mi?

emilie

Mesaj gönderen emilie » Sal Ağu 03, 2010 2:53 am

[quote]Zeynepp tarafindan yazilan metin:
[quote]emilie tarafindan yazilan metin:
Merhaba,

Birde her dil kursunda saglik sigortasi ve calisma izni oluyor mu acaba?

Sevgilerimlee

E.[/quote]

goethe inanilmaz pahali aylik 1000 eurodan fazla sirf kursa verirsin ben su anda 3 aylik kursa 355 oduyorum :)

kilise kurslari hakkinda cok bir bilgim yok ama sanirim biraz pahali oluyorlar universite kurslarina gore ama gene de ucuzu bulunabilir belki.

ben abimle yasadigimdan kalacak yer arama/bulma ya da fiyatlarla ilgili bir tecrubem yok onunla ilgili diger arkadaslar yardimci olabilirler sanirim.

sana tavsiyem tek tek unilerin kurslarini arastir ben Turkiye deyken google a yazmadigim anahtar kelime kalmamisti. ozellikle universitelerin kurslarina bak asta ya da sprachzentrumda kurslar mutlaka olur. asta + universite adi ya da sprachzentrum+universite adi seklinde google da ararsan saglikli sonuclar elde edebilirsin.

dil kursunda saglik sigortasi yaptiriyorsun 30 euro civarinda diye biliyorum. calisma izni ise belli bir seviyeden sonra veriyorlar sanirim.

bu arada daha onceden almanca bilgin var mi?[/quote]

Tavsiyen icin cok tesekkurler. Ben de sabahtan aksama kadar google dayim ama ingilizce olarak pek bisi elde edemedigim icin sizlerin yardimina gercekten cok ihtiyacim var malesef. :| Almanca bilgim inanilmaz kotu. Nasilsin iyi misinden daha fazla bisi diyemem,onuda lisede ogrenmistim. :P

Malesef sifirdan baslayacagim Almancaya... Ben Amerikada da egitim aldim,Ingilizcem cok iyidir ama Almanca icin malesef sifirdan baslayacak bir hikayem olacak... :bye

Universitelerin "Yabanci Ogrenci Islerine " ingilizce olarak sorsam faydasi olur mu acaba? Bu arada Unversitelerdeki kurslarin 1-1.5 seme surdugunu duydum bu durum inanilmaz uzun... Siz ne diyorsunuz bu konuda acaba? Bir kursta 1.5 sene gecirmek hem maddi hem manevi olarak cok yikici... :(

Bu arada cevaplamanda bir mahsur yoksa eger,sen hangi kursa gidiyorsun ve hangi sehirdesin acaba? :)

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Sal Ağu 03, 2010 2:59 am

Selamlar emilie..Sitemiz hakkinda yaptigin guzel yorumlar ve destegin icin tesekkur ederiz. _)

Tavsiyem; Koln Almanca kursu icin yeterli bir sehir yani baska sehirlerde dil kursu arama fikrinden vazgecebilirisin..
Tahminen soyluyorum ,en azindan 5 Almanca kursu vardir Koln\'de cunku NRW eyaletinin en kalabalik sehri..
Isimlerine gelince sadece bizim sponsor olan dil kursunu biliyorum digerlerinden haberim malesef yok..

Bizim spronsor dil kursunu ise elbette tavsiye ederim.Sehir icinde carsinin tam ortasinda ulasim acisindan hicbir sorunun olmaz..Cunku dil ogreneceksin ve calisacaksinda yani zaman Turkiye\'dekinden daha bir onemli Almanya da bu yuzden yakinlarinda ki dil kurslarini oncelik listene al..
Fiyat konusunda sanirim diger dil kurslari ile ayni ,kalite konusunda ise Geothe kadar olmasa bile DSH \'yi kazandirir..Sende iyi bilirsin ki 2000 Euro\'luk kursa dahi gidilse,ders calisilmadikca bir sey elde edilmez.

emilie

Mesaj gönderen emilie » Sal Ağu 03, 2010 3:42 am

[quote]FuNdeRSchatteN tarafindan yazilan metin:
Selamlar emilie..Sitemiz hakkinda yaptigin guzel yorumlar ve destegin icin tesekkur ederiz. _)

Tavsiyem; Koln Almanca kursu icin yeterli bir sehir yani baska sehirlerde dil kursu arama fikrinden vazgecebilirisin..
Tahminen soyluyorum ,en azindan 5 Almanca kursu vardir Koln\'de cunku NRW eyaletinin en kalabalik sehri..
Isimlerine gelince sadece bizim sponsor olan dil kursunu biliyorum digerlerinden haberim malesef yok..

Bizim spronsor dil kursunu ise elbette tavsiye ederim.Sehir icinde carsinin tam ortasinda ulasim acisindan hicbir sorunun olmaz..Cunku dil ogreneceksin ve calisacaksinda yani zaman Turkiye\'dekinden daha bir onemli Almanya da bu yuzden yakinlarinda ki dil kurslarini oncelik listene al..
Fiyat konusunda sanirim diger dil kurslari ile ayni ,kalite konusunda ise Geothe kadar olmasa bile DSH \'yi kazandirir..Sende iyi bilirsin ki 2000 Euro\'luk kursa dahi gidilse,ders calisilmadikca bir sey elde edilmez.[/quote]

Cok tesekkur ediyorum tavsiyeleriniz icin = ) Cok haklisin,onemli olan pahali dil kursu degil,oturup adam gibi ders calismak!! Zaten pahali bir dil kursuna gitmek gibi bir luksum yok,iki tane ogretmen emeklisi anne babanin cocuguyum ve okul hayatimi hep bursla gecirdim. :)

Sponsorunuz olan dil kursuna mutlaka bakicam ama ekstra bisi daha sorsam?... Olurda Koln e yakin bir dil kursu tercih edersem toplu tasima araclarinda ve metrolarda ogrenci indiriminden faydalanabilirim degil mi? Bu bana ne kadara mal olur aylik olarak mesela?

Bu arada gene Koln e yakin olarak,Bonn da hic tavsiye edebileceginiz kurslar var mi? B)

Cok tesekkurler tekrardan! :)

Zeynepp

Mesaj gönderen Zeynepp » Sal Ağu 03, 2010 10:44 pm

emilie universitelere ingilizce mail atarsan cevap verirler. dedigim sekilde google da kurslari aratabilirsin. ben dortmund asta ya gidiyorum. kursla ilgili Almanya da Almanca bolumunde Dortmund da Almanca Kursu ile ilgili baslikta gittigim kursla ilgili bilgiler vermistim.
yine Almanya da Almanca basliginda uyelerin 0 almancayla gelip ne kadar surede TestDAF/DSH verdikleri ile ilgili tecrubeleri bir cok baslikta var. simdiye kadar yazilanlardan yola cikarak disiplinli ve siki bir calismayla 7-8 ayda verildigini soyleyebilirim. ama benim bu konudaki kisisel gorusum Almanca\'ya en az 1 yil ayrilmasi gerektigi.

bilet fiyatlari da sole oluyor bazi kurslar semerter ticket verebiliyor ve onlarla donemde 200 euroya nrw eyaletinde hizli trenler haric butun ulasim kanallarini kullanabiliyorsun. semester ticket vermeyenler kurslar da ise verdikleri katilim belgesiyle 26 yas altindakiler young ticket denilen aylik bileti alabiliyorlar. onun disinda yine ekonomik aylik biletler var. mesela ben yasadigim yere 3 sehir uzak bi yerde kursa gidiyorum 82 euro aylik bilet parasi veriyorum. ama bu bileti ayni ucret sinifinda olmak uzere her yerde kullanabiliyorum. ulasim ve fiyatlarla ilgili asagidaki siteden bilgi alabilirsin.
www.vrr.de

bi de site uyeleri acil olsa da olmasa da mesajlara genel de cevap veriyorlar. ;)

emilie

Mesaj gönderen emilie » Çrş Ağu 04, 2010 2:48 am

[quote]Zeynepp tarafindan yazilan metin:
emilie universitelere ingilizce mail atarsan cevap verirler. dedigim sekilde google da kurslari aratabilirsin. ben dortmund asta ya gidiyorum. kursla ilgili Almanya da Almanca bolumunde Dortmund da Almanca Kursu ile ilgili baslikta gittigim kursla ilgili bilgiler vermistim.
yine Almanya da Almanca basliginda uyelerin 0 almancayla gelip ne kadar surede TestDAF/DSH verdikleri ile ilgili tecrubeleri bir cok baslikta var. simdiye kadar yazilanlardan yola cikarak disiplinli ve siki bir calismayla 7-8 ayda verildigini soyleyebilirim. ama benim bu konudaki kisisel gorusum Almanca\'ya en az 1 yil ayrilmasi gerektigi.

bilet fiyatlari da sole oluyor bazi kurslar semerter ticket verebiliyor ve onlarla donemde 200 euroya nrw eyaletinde hizli trenler haric butun ulasim kanallarini kullanabiliyorsun. semester ticket vermeyenler kurslar da ise verdikleri katilim belgesiyle 26 yas altindakiler young ticket denilen aylik bileti alabiliyorlar. onun disinda yine ekonomik aylik biletler var. mesela ben yasadigim yere 3 sehir uzak bi yerde kursa gidiyorum 82 euro aylik bilet parasi veriyorum. ama bu bileti ayni ucret sinifinda olmak uzere her yerde kullanabiliyorum. ulasim ve fiyatlarla ilgili asagidaki siteden bilgi alabilirsin.
www.vrr.de

bi de site uyeleri acil olsa da olmasa da mesajlara genel de cevap veriyorlar. ;)[/quote]

Tesekkur ederim burdaki herkes cok kibar ve cok yardimci :) O zaman soyle dusunuyorum,eger uygun bir kurs bulunabilinirse baska bir sehirde bile olsa gidip gelinebilinir.

Verdigin siteye baktim.D. Student a ugramadan once Google da arattigimda elbetteki cok kurs cikti karsima ama istedigim daha once gidilmis ve verim alinmis kurslari ogrenebilmek ve bunlardan birine gidebilmek. Sende hak verirsin ki egitim isi sakaya gelmiyor,hemde baska bir ulkedeyken... :|

Anladigim kadariyla bazi arkadaslar farkli kurlari farkli farkli kurslarda almislar.Mesela bir kura okulun kursunda baslayip daha sonra ozel kurslarla devam edilebilinir mi? Gordugum kadariyla okullarda Almanca egitimi cok uzatiliyor... Bir kac okula sordugumda bana 1.5 seneden bahsettiler. 1 sene makul bir zaman ama 1.5-2 sene cok fazla uzun kanisindayim...:help
Acikcasi elimde cok secenek olsun hepsinin fiyatini ve durumunu karsilastirabileyim istiyorum...

Verdigin linke baktim ama pek bisi anlayamadim uzgunum,cunku Almancam yetmedi anlamaya... Aptalca bir soru olacak belki ama,Asta nasil bir kurs? Normal bir dil kursu sitesinden farkli gorunuyordu cunku... Ya da soyle soyleyeyim,Asta nedir?

Tesekkurler simdiden cevaplar icin ^_^

Ps.Peki ya kilise kurslari?? Onlara nasil ulasabilirim??