Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

hamburg universitesi

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
Kullanıcı avatarı
eren_f2007

hamburg universitesi

Mesaj gönderen eren_f2007 » Cum Tem 16, 2010 12:21 am

ikitisat bolumu okuyorum ve hamburg universitesinde master yapmayi dusunuyorum bolumume uygun hangi bolumlerde master yapablirim yani hamburg universitesinde.
yada hamburg univeristesine yakin universiteler hangileri?cevap verebilicek kisilere simdiden tesekurler

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

hamburg universitesi

Mesaj gönderen Physiker » Cum Tem 16, 2010 11:30 am

Fachbereich Betriebswirtschaftslehre (BWL)
Fachbereich Volkswirtschaftslehre (VWL)
Fachbereich Sozialokonomie

hasanakkus

hamburg universitesi

Mesaj gönderen hasanakkus » Cum Tem 16, 2010 9:34 pm

personalpolitik bolumunde de yapabilirsin ayrica,

hem de almanca yeterlilikte C1 seviyesini kabul ediyolar.
uk

Kullanıcı avatarı
eren_f2007

hamburg universitesi

Mesaj gönderen eren_f2007 » Pzr Tem 18, 2010 2:46 pm

[quote]Physiker tarafindan yazilan metin:
Fachbereich Betriebswirtschaftslehre (BWL)
Fachbereich Volkswirtschaftslehre (VWL)
Fachbereich Sozialokonomie[/quote]
cok tesekurler hepsine baktim Fachbereich Sozialokonomie de uluslararasi yukses lisans denetleme de bir turk bayana rastladim :) mail atacam umarim yardimci olur
bu arada birde almanyada ogretmen olan enistem eski sistemde diploman denklestirmek icin 2 sene daha okuyorsun dedi yeni sistemi bilmiyormus simdide oyle bir durum var mi?

Kullanıcı avatarı
eren_f2007

hamburg universitesi

Mesaj gönderen eren_f2007 » Pzr Tem 18, 2010 2:48 pm

[quote]hasanakkus tarafindan yazilan metin:
personalpolitik bolumunde de yapabilirsin ayrica,

hem de almanca yeterlilikte C1 seviyesini kabul ediyolar.[/quote]
tesekurler hasan arastirdim bu bolumu sence ilerde is bulma konusunda bana cok yarari olabilecek bir bolum mu almanya veye turkiye farketmez

hasanakkus

hamburg universitesi

Mesaj gönderen hasanakkus » Pzr Tem 18, 2010 10:12 pm

asagidaki link programin web sitesi, kayit ile ilgili bilgilere oradan ulasabilirsin.

http://www.verwaltung.uni-hamburg.de/vp ... 1146581239

acikcasi sorun icin net bi cevap veremem,daha dogrusu kimse veremez, bence bu isler biraz sansa kalmis bi sey.

ama insan kaynakalri hic bitmeyecek is bence, pazarlama gibi.

ben de su an vize icin gereken belgeleri topluyorum,vize alirsam oncelikle dil kursun daha sonra master basvurularini yapacagim ve bu bolumde listemde var.

sen vize icin hangi asamadasin?
uk

Kullanıcı avatarı
eren_f2007

hamburg universitesi

Mesaj gönderen eren_f2007 » Pzr Tem 18, 2010 11:17 pm

asagidaki link programin web sitesi, kayit ile ilgili bilgilere oradan ulasabilirsin.

http://www.verwaltung.uni-hamburg.de/vp ... 1146581239

acikcasi sorun icin net bi cevap veremem,daha dogrusu kimse veremez, bence bu isler biraz sansa kalmis bi sey.

ama insan kaynakalri hic bitmeyecek is bence, pazarlama gibi.

ben de su an vize icin gereken belgeleri topluyorum,vize alirsam oncelikle dil kursun daha sonra master basvurularini yapacagim ve bu bolumde listemde var.

sen vize icin hangi asamadasin?[/quote]
ben 4. sinifa bu sene baslayacagim yani 1 senem var okulumun bitmesine simdiden durumlari arastiriyorum almancami gelistiriyorum vs.
en cok kafami karistiran sey diplomayi denklestirirken bize fazladan okuma zamani cikarmalari
dil kursuna yazilmadan yada master a kabul almadan vizeyi nasil alacaksin?

hasanakkus

hamburg universitesi

Mesaj gönderen hasanakkus » Pzr Tem 18, 2010 11:35 pm

ehhe yanlis anlasilma olmus sanirim, dil kursunu verdikten yani dil yeterliligini sagladiktan sonra asil master yapmak istedigim bolumlere basvuracagim.

almanca seviyem yeterli olmadigi icin almanyadaki bi universiteden sartli kabul aldim. vizeye bu sekilde de basvurabilirsin, illa ki almancayi tr\'de vermek zorunda degilsin yani.
benim simdiki master kabulu aldigim universite ile, asil master yapmak isredigim universiteler farkli,niye boyle bi sey yaptin dersen, konlosluk ogrenci vizesi icin bu sekilde belge istiyo.

guzel onunde 1 yilin var bence bu zamani almanca calisarak degerlendir, yasadigin sehirde goethe institut varsa ayni zamanda maddi imkanin oraya gitmeni tavsiye ederim.

diploma denklestirme isinde net bi sey yok, basvurdugun univ,deki proflara bagli bu durum, hani illa ki 2 yil okuyacaksin diye bi durum yok, ne kadar cok universiteye basvurursan o kadar iyi.
uk

Kullanıcı avatarı
eren_f2007

hamburg universitesi

Mesaj gönderen eren_f2007 » Pzt Tem 19, 2010 12:18 am

ehhe yanlis anlasilma olmus sanirim, dil kursunu verdikten yani dil yeterliligini sagladiktan sonra asil master yapmak istedigim bolumlere basvuracagim.

almanca seviyem yeterli olmadigi icin almanyadaki bi universiteden sartli kabul aldim. vizeye bu sekilde de basvurabilirsin, illa ki almancayi tr\'de vermek zorunda degilsin yani.
benim simdiki master kabulu aldigim universite ile, asil master yapmak isredigim universiteler farkli,niye boyle bi sey yaptin dersen, konlosluk ogrenci vizesi icin bu sekilde belge istiyo.

guzel onunde 1 yilin var bence bu zamani almanca calisarak degerlendir, yasadigin sehirde goethe institut varsa ayni zamanda maddi imkanin oraya gitmeni tavsiye ederim.

diploma denklestirme isinde net bi sey yok, basvurdugun univ,deki proflara bagli bu durum, hani illa ki 2 yil okuyacaksin diye bi durum yok, ne kadar cok universiteye basvurursan o kadar iyi.[/quote]
anladim ozaman sen bayagi ilerletmissin durumu Allah kolaylik versin
konsolosluk neden boyle birsey istiyor anlamadim yada ne istiyor onuda anlamadim
bu arada birde hamburg universitesinin dil kursu yokmus diye yaziyordu bu sitedeki makalede ozmn hamburg universitesi sartli kabul vermiyor mu

hasanakkus

hamburg universitesi

Mesaj gönderen hasanakkus » Pzt Tem 19, 2010 6:15 pm

senin icin alman baskonsoloslugu izmir\'in internet sitesinden aldigim bolumu yaziyorum:

Almanya’da universite ogrenimi gormek uzere;

Alman universitesinden veya yuksek okuldan basvuru teyidi
(Bewerberbestaetigung) veya okula kabul belgesi (Zulassungsbescheid)
ayni zamanda universiteden aldigin sartli kabulle de vizeye basvurabilirsin.

benim almanyadan bi universiteye basvurmamin ve sartli kabul almamin sebebi yukarida yazilanlar.

eger ki ogrenci vizersine basvurucaksan senden de ayni seyler istenecek,

hamburg universitesi konusunda haklisin, almanca hazirlik sinifi yok, bu demek oluyo ki sartli kabul veremiyo, sen once almanca yeterliligini saglayacaksin daha sonra hamburg uniye basvurcaksin.

umarim biraz da olsa bilgilendirmisimdir seni.

ayrica hamburg guzel bi sehir ama hayat biraz pahali haberin olsun.

uk

Kullanıcı avatarı
eren_f2007

hamburg universitesi

Mesaj gönderen eren_f2007 » Sal Tem 20, 2010 12:34 am

senin icin alman baskonsoloslugu izmir\'in internet sitesinden aldigim bolumu yaziyorum:

Almanya’da universite ogrenimi gormek uzere;

Alman universitesinden veya yuksek okuldan basvuru teyidi
(Bewerberbestaetigung) veya okula kabul belgesi (Zulassungsbescheid)
ayni zamanda universiteden aldigin sartli kabulle de vizeye basvurabilirsin.

benim almanyadan bi universiteye basvurmamin ve sartli kabul almamin sebebi yukarida yazilanlar.

eger ki ogrenci vizersine basvurucaksan senden de ayni seyler istenecek,

hamburg universitesi konusunda haklisin, almanca hazirlik sinifi yok, bu demek oluyo ki sartli kabul veremiyo, sen once almanca yeterliligini saglayacaksin daha sonra hamburg uniye basvurcaksin.

umarim biraz da olsa bilgilendirmisimdir seni.

ayrica hamburg guzel bi sehir ama hayat biraz pahali haberin olsun.

[/quote]
tesekurler hasan.
bu is hic iyi olmadi hamburg da akrabalarim var yani orada master yapmam cok yararli olacak ama almancamda su an hic yok diyebilirim napsam bilemedim

hasanakkus

hamburg universitesi

Mesaj gönderen hasanakkus » Sal Tem 20, 2010 4:59 pm

rica ederim.

sana tavsiyem, son senende ogrenebildigin kadar almanca ogren, master yapacak seviyeye gelirsen direkt universitelere basvurabilirsin,

eger almanca seviyen master icin yeterli degilse, almanyadaki herhangi bir universiteden sartli master kabulu al( kucuk bi ucret karsiligi bunu yapan danismanlik sirketleri var,bu konuda sana yardimci olurum, hatta bu forum da sartli kabul icin yardimci olur sana,danismanlik bolumunu inceleyebilirsin), ve hamburga akrabalarinin yanina git almanca ogren, almanca ogrendikten sonra hamburg universitesine basvurabilrsin.

almanyadaki herhangibir universiteden aldigin master kabulu ile ogrenci vizesine basvurabilirsin, mesela benim arkadaslarim berlin disindaki bi universiteden sartli master kabulu aldilar, berlindeki universiteler de hamburgdaki gibi almanca olmadan kabul vermiyo, dil kursu icin berline gittiler, dil sinavini verdikten sonra da berlindeki universitelere basvurdular ve hepsi su andan berlinde okuyo.

sana soyle soyleyim demokraside cagreler tukenmez :)

biraz burokrasi.

uk

Kullanıcı avatarı
eren_f2007

hamburg universitesi

Mesaj gönderen eren_f2007 » Sal Tem 20, 2010 5:21 pm

rica ederim.

sana tavsiyem, son senende ogrenebildigin kadar almanca ogren, master yapacak seviyeye gelirsen direkt universitelere basvurabilirsin,

eger almanca seviyen master icin yeterli degilse, almanyadaki herhangi bir universiteden sartli master kabulu al( kucuk bi ucret karsiligi bunu yapan danismanlik sirketleri var,bu konuda sana yardimci olurum, hatta bu forum da sartli kabul icin yardimci olur sana,danismanlik bolumunu inceleyebilirsin), ve hamburga akrabalarinin yanina git almanca ogren, almanca ogrendikten sonra hamburg universitesine basvurabilrsin.

almanyadaki herhangibir universiteden aldigin master kabulu ile ogrenci vizesine basvurabilirsin, mesela benim arkadaslarim berlin disindaki bi universiteden sartli master kabulu aldilar, berlindeki universiteler de hamburgdaki gibi almanca olmadan kabul vermiyo, dil kursu icin berline gittiler, dil sinavini verdikten sonra da berlindeki universitelere basvurdular ve hepsi su andan berlinde okuyo.

sana soyle soyleyim demokraside cagreler tukenmez :)

biraz burokrasi.

[/quote]
anladigi mi anlatiyim bakalim dogru mu anlamisim;)
sartli kabul veren herhangi bir universiteden kabul alip hamburg da kursa git diyorsun galiba anlamadigim durum sartli kabul aldigin universitenin belirlemis oldugu kurslara gitmeme sansimiz var mi?

hasanakkus

hamburg universitesi

Mesaj gönderen hasanakkus » Çrş Tem 21, 2010 12:21 am

oncelikle dogru anlamissin :)

dil kursunu sartli kabul aldigin universitede yapmak zorunda degilsin.
almanyada istedigin sehirde dil kursuna gidebilme hakkin var.

bu durum ayni garantorlukteki gibi.
garantorlunle de ayni sehirde bulunmak zorunda degilsin.

ama master kabulunle dil kursuna gitmek istedigin sehirin farkli olmasi vizede ne derece zosun olur orasini bilmiyorum.

daha once de soyledigim gibi islemlerini bu sekilde yapan cok arkadasim var.
uk

Kullanıcı avatarı
eren_f2007

hamburg universitesi

Mesaj gönderen eren_f2007 » Çrş Tem 21, 2010 1:28 pm

oncelikle dogru anlamissin :)

dil kursunu sartli kabul aldigin universitede yapmak zorunda degilsin.
almanyada istedigin sehirde dil kursuna gidebilme hakkin var.

bu durum ayni garantorlukteki gibi.
garantorlunle de ayni sehirde bulunmak zorunda degilsin.

ama master kabulunle dil kursuna gitmek istedigin sehirin farkli olmasi vizede ne derece zosun olur orasini bilmiyorum.

daha once de soyledigim gibi islemlerini bu sekilde yapan cok arkadasim var.[/quote]
tekrar tesekurler hasan cok yardimci oldun.
bana en mantiklisi siegen den sartli kabul alip orda dil kursuna gittikten sonra tekrar hamburg universitesine basvurmak siegen nin dil kursu ucuzmus birde galiba yanilmiyorsam a2 duzeyinde almancaya sartli kabul veriyorlar mis.sehirde kucukmus ucuzdur yani sence iyi olmazmi birde siegen hakkinda neler biliyorsun?

hasanakkus

hamburg universitesi

Mesaj gönderen hasanakkus » Çrş Tem 21, 2010 5:54 pm

tekrar rica ederim,

bence de en mantiklisi senin soyledigin,

mesela siegenden sartli kabul alip, baska bi sehirde dil kursuna gitmek konsoloslukta suphe uyandirir,

maalesef ben de master kabulunu jena\'dan aldim ama dil kursuna berlinde gitmeyi dusunuyorum ve bu konuda cok fazla endiselerim var,acaba konsoloslukta sorun cikarirlar mi diye.

universitelerin dil kurslari ozel dilkurslarinda cok daha ucuz, ama benim babam berlinde yasadigi icin vize alirsam onun yaninda kalicam baska bi sehirde dilkursuna gitmek benim icin ekstra masraf demek.

siegen konusunda da yardimci olurum tabi ki, en yakin arkadasim siegen universitesinde erasmus programi kapsaminda staj yapiyo, siksik gorusuyoruz ve siegenin cok kucuk, sosyal hayati neredeyse olmayan ve yasli nufusun cogunlukta oldugu kucuk ve tipik bi alman sehri oldugunu soyluyo. mesela arkadasim haftasonlari eglenmek icin koln\'e gidiyo, bu haftasonunda berline gitmisti, siegen oyle bi yer yani :)

ama turkiyede de kucuk bi sehirde yasiyosan eger cok fazla sikilmazsin sanirim.

baska sorun varsa cekinmeden sorabilirsin yardimci olmaya calisirim.

bu arada ben jena\'daki universiteye basvurdugumda benden hic almanca belgesi istemediler, "0" almanca bilgisiyle kabul veren universiteler de var yani.
uk

Gurhan

hamburg universitesi

Mesaj gönderen Gurhan » Prş Tem 22, 2010 12:41 am

okul kabulum krefeld dendi bense bremende dil kursu goruyorum yalan cok atabilirsiniz akrabalarim orda oturdugu icin acemilik cekmek istemedigim icin akrabalarimin oturudugu yerde kursa gidicem diyebilirsiniz bunu dedim inandilar hatta dedigim yerde bile oturmuyorum bi sorun yok yani :)

sikIlma konusuna gelince ben izmirin merkezi biyerinden geliyorum ve suan oturudugm yer 20 bin kisi dogal olarak sikiliyorsun hatta sadece hafta sonu eglenebiliyorsun ama ders calismayi becerebilen biri kucuk sehirde kendini derse daha cok verebilir sahsen benim gorusum bole.

Kullanıcı avatarı
eren_f2007

hamburg universitesi

Mesaj gönderen eren_f2007 » Prş Tem 22, 2010 12:49 am

tekrar rica ederim,

bence de en mantiklisi senin soyledigin,

mesela siegenden sartli kabul alip, baska bi sehirde dil kursuna gitmek konsoloslukta suphe uyandirir,

maalesef ben de master kabulunu jena\'dan aldim ama dil kursuna berlinde gitmeyi dusunuyorum ve bu konuda cok fazla endiselerim var,acaba konsoloslukta sorun cikarirlar mi diye.

universitelerin dil kurslari ozel dilkurslarinda cok daha ucuz, ama benim babam berlinde yasadigi icin vize alirsam onun yaninda kalicam baska bi sehirde dilkursuna gitmek benim icin ekstra masraf demek.

siegen konusunda da yardimci olurum tabi ki, en yakin arkadasim siegen universitesinde erasmus programi kapsaminda staj yapiyo, siksik gorusuyoruz ve siegenin cok kucuk, sosyal hayati neredeyse olmayan ve yasli nufusun cogunlukta oldugu kucuk ve tipik bi alman sehri oldugunu soyluyo. mesela arkadasim haftasonlari eglenmek icin koln\'e gidiyo, bu haftasonunda berline gitmisti, siegen oyle bi yer yani :)

ama turkiyede de kucuk bi sehirde yasiyosan eger cok fazla sikilmazsin sanirim.

baska sorun varsa cekinmeden sorabilirsin yardimci olmaya calisirim.

bu arada ben jena\'daki universiteye basvurdugumda benden hic almanca belgesi istemediler, "0" almanca bilgisiyle kabul veren universiteler de var yani.[/quote]
tekrar tekrar tesekurler hasan:)
ilk once jena nedir nerededir :)
sonrada dil ogrenmek icin arkadasinin dedigi siegen gibi yerler daha mantikli diye dusunuyorum galiba yesili bol bir yermis zihnimizde acilir:)
siegen de yabancilara nasil bakiyorlarmis birde yurt yada barinma durumu neymis arkadasina bir sorabilirsen cok iyi olur birde kabul durumu
artik coooook oldugumu hissediyorum ama ne yapayim tek cikar yolum bu master gibi gozukuyor:) paderboon hakkinda ki bilgilerin neler 0 almancayla orada aliyormus diye duydum

Kullanıcı avatarı
eren_f2007

hamburg universitesi

Mesaj gönderen eren_f2007 » Prş Tem 22, 2010 12:52 am

[quote]maykeL tarafindan yazilan metin:
okul kabulum krefeld dendi bense bremende dil kursu goruyorum yalan cok atabilirsiniz akrabalarim orda oturdugu icin acemilik cekmek istemedigim icin akrabalarimin oturudugu yerde kursa gidicem diyebilirsiniz bunu dedim inandilar hatta dedigim yerde bile oturmuyorum bi sorun yok yani :)

sikIlma konusuna gelince ben izmirin merkezi biyerinden geliyorum ve suan oturudugm yer 20 bin kisi dogal olarak sikiliyorsun hatta sadece hafta sonu eglenebiliyorsun ama ders calismayi becerebilen biri kucuk sehirde kendini derse daha cok verebilir sahsen benim gorusum bole.[/quote]
sende baya zorlamissin isi:)
bencede haklisin kucuk yerlerde daha iyi konsantre olunur gibi hissediyorum

hasanakkus

hamburg universitesi

Mesaj gönderen hasanakkus » Prş Tem 22, 2010 5:49 pm

maykeL demis ki:

okul kabulum krefeld dendi bense bremende dil kursu goruyorum yalan cok atabilirsiniz akrabalarim orda oturdugu icin acemilik cekmek istemedigim icin akrabalarimin oturudugu yerde kursa gidicem diyebilirsiniz bunu dedim inandilar hatta dedigim yerde bile oturmuyorum bi sorun yok yani

cok guldum buna, ben de dil kursuna berlinde gitmek istiyorum ve babam da berlinde yasiyo,onun yaninda kalmayi dusunuyorum daha az masraf olmasi icin, vizedeki en buyuk korkum bu,ayirca ben goethe institut\'te b2\'yi bitirdim, hani nasi bi yalan soyleyecegimi bilemiyorum su an.yabancilik cekmek sitemiyorum desem, onlar da zaten b2\'yi bitirmissin almancan vardir falan diyebilirler, umarim iyi bi memur olur da sorun cikarmaz cok.

jena\'ya gelince Thuringen eyaletinde 100bin nufuslu bi sehir, universitesi almanyanin en eski 10 universitesinden biri, sehir optik konusunda cok iyi mesela bu mesajimi okuyan herkes cep telefonunun kamerasindaki lens markasina baksin eminim ki cogu Carl Zeiss\'tir, iste bu lesler jena\'da yapiliyo.

yesillik konusuna kafani takma, almanyanin her yeri bol bol yesil alan, agaclar kuslar falan bol bol :), gecen sene temmuz civarinda dolu yagmisti mesela.

dil ogrenmek bence de kucuk sehirde daha iyi, dedigim gibi buyuk sehirde turk nufusu cok fazla, bazen almanca konusma ihtiyaci bile duymuyo insan .hatta benim 20yildan beri berlinde yasayan ve 2 cafe\'si olan bi akrabam var, onun almanca bilgisi "0" bi yere giderken yaninda almanca bilen birisini goturuyo, ama onun ki biraz da tembellik tabi ki.

insanlarin yabancilara bakisi sormussun, buyuk sehirleri hic soylemiyorum dogu almanya sehirlerine bile gittigimde (dresden, leipzig) turk oldugunu soylediginde hic yadirgamiyolar durumu, adamlar artik alismislar bize,kurtulus yok cunku bizden :) bu konuyu pek takma kafana,

mesela jena\'da dogu almanya sehri ama yabanci ogrencilere karsi cok sicaklar, cunku nufuslari az hareketsiz sehirler, yabanci ogrencilerle az da olsa hareketleniyo "ayni turkiyeye gelen yabanci turistlere turk esnafinin bakisini dusun:)"

yurt konusuna gelince siegen\'i bilmiyorum ama ben berlindeki yurtlarla gorusmustum, gorevli bana berlin eyaletindeki herhangi bi universitede egitim gormuyosaniz yurtlarda kalamazsiniz demisti,sanirim siegen\'de ve diger sehirlerde de duruma aynidir.

sen bu yil basla vakit kaybetmeden almancaya sene sonuna gelince ayarlanir bi sekilde master kabulu sorun degil o.
uk