Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Almanya benim için hayal mi oluyor ?

Gunluk yasam, masraflar, yurtlar, yemekler... Hepsi burada...
Kullanıcı avatarı
Alarech

Re: Almanya benim için hayal mi oluyor ?

Mesaj gönderen Alarech » Pzt Oca 18, 2021 5:55 pm

zAHo yazdı: Pzt Oca 18, 2021 5:38 pm Mecburum hocam, Türkiye'de 20 saat çalışıp derslerim aksayıp üzerine geçinemeyip üstüne dil gibi muazzam bir fırsatı kaçırıp üstüne işsiz kalmaktansa Almanya'da gider dişimi sıkar okurum diye düşünüyorum kesinlikle haklısınız ona lafım yok ama bir düşünün ben hertürlü desteksiz okuyacağım...
İşte hocam burada devreye yüksek lisans için gitmek kalıyor.Hem daha az sene okursun buna mütevellit daha az para harcarsın.Elde imkanlar kısıtlıyken yüksek lisans için gitmen daha iyi olacaktır.Daha 2 senen var şu an buna sürekli kafayı takma.

zAHo

Mesaj gönderen zAHo » Pzt Oca 18, 2021 6:14 pm

Alarech yazdı: Pzt Oca 18, 2021 5:55 pm İşte hocam burada devreye yüksek lisans için gitmek kalıyor.Hem daha az sene okursun buna mütevellit daha az para harcarsın.Elde imkanlar kısıtlıyken yüksek lisans için gitmen daha iyi olacaktır.Daha 2 senen var şu an buna sürekli kafayı takma.
Planlama olarak almanca öğreneceğim ama Almanya için değil istiyorum ayrıca dediğiniz gibi kafaya takmayacağım maddi olarak ailem pandemi nedeni ile çöktü ancak 2 sene var dediğiniz gibi önümüzde olan maçlara bakıp ben en iyisi için çabalayacağım yani kaybım olmaz en kötü ihtimalle ;

Almanca C1 sertifikam
460 puan ile gideceğim mükkemel bir okul (en az hedefim)
Work and travel yapma imkanım
Erasmus imkanım

Bunlar olur :D

lilas

Mesaj gönderen lilas » Pzt Oca 18, 2021 8:06 pm

Merhaba, arkadaşım Almanya'da pastane/fırın gibi bir dükkanda part time çalışıyor. Haftada 20 saat yani. 910 euro kazanıyordu biz konuşurken değişen bir şey olmamıştır muhtemelen. AT11 olayı biraz karışık sanırım 450 euroyu geçince, 90-100 euro AOK TK sigortaları sanıyorsam. Cebine 800 euro kalsa, Münih'te falan değilsen geçinirsin diyordu. Kendisi Stuttgart'ta okuyordu ve wg kirası da 400 küsür falandı tam olarak hatırlayamadım şu an. Biraz daha az kredilik ders seçtiğini ve 1 sene falan uzatmayı planladığını anlatmıştı. Belki uzatmana sebep olur ama planlı ve yüksek tempoya alışkınsan bence çok korkma. Sonuçta kendini geçindirdiğin sürece uzatman da kimseyi ilgilendirmez, ailene yük olarak uzatmıyorsun ya... Çok zorlandığını söylemişti gerçekten. Hayırlısı olsun.

Ben zaten üniversitede bu kararı aldığım için yüksek lisans planı yaptım hep. Duyduğuma göre yüksek lisans çok daha rahat bir süreç oluyor, haftanın 2-3 günü genelde dersler olduğundan vs. Üniversite daha sıkı tabii ki. Yüksek lisansı yapamasa da üniversite mezunu olduğu için yüksek lisansta iş bulup masterı salan 1-2 tanıdığım da oldu. Üniversiteyi bıraktığında lise mezunusun sonuçta totalde. Açıkcası beni de üniversiteyi orada tamamlama orada devam etme fikrinden soğutan bu arkadaşları görmek oldu. Çok risk almayayım diyorsan iyi bir üniversite hayatı geçirip yüksek lisansa başvurman bence daha mantıklı. Bence tabii.

Kullanıcı avatarı
dabadee

Mesaj gönderen dabadee » Pzt Oca 18, 2021 8:12 pm

lilas yazdı: Pzt Oca 18, 2021 8:06 pm Merhaba, arkadaşım Almanya'da pastane/fırın gibi bir dükkanda part time çalışıyor. Haftada 20 saat yani. 910 euro kazanıyordu biz konuşurken değişen bir şey olmamıştır muhtemelen. AT11 olayı biraz karışık sanırım 450 euroyu geçince, 90-100 euro AOK TK sigortaları sanıyorsam. Cebine 800 euro kalsa, Münih'te falan değilsen geçinirsin diyordu. Kendisi Stuttgart'ta okuyordu ve wg kirası da 400 küsür falandı tam olarak hatırlayamadım şu an. Biraz daha az kredilik ders seçtiğini ve 1 sene falan uzatmayı planladığını anlatmıştı. Belki uzatmana sebep olur ama planlı ve yüksek tempoya alışkınsan bence çok korkma. Sonuçta kendini geçindirdiğin sürece uzatman da kimseyi ilgilendirmez, ailene yük olarak uzatmıyorsun ya... Çok zorlandığını söylemişti gerçekten. Hayırlısı olsun.

Ben zaten üniversitede bu kararı aldığım için yüksek lisans planı yaptım hep. Duyduğuma göre yüksek lisans çok daha rahat bir süreç oluyor, haftanın 2-3 günü genelde dersler olduğundan vs. Üniversite daha sıkı tabii ki. Yüksek lisansı yapamasa da üniversite mezunu olduğu için yüksek lisansta iş bulup masterı salan 1-2 tanıdığım da oldu. Üniversiteyi bıraktığında lise mezunusun sonuçta totalde. Açıkcası beni de üniversiteyi orada tamamlama orada devam etme fikrinden soğutan bu arkadaşları görmek oldu. Çok risk almayayım diyorsan iyi bir üniversite hayatı geçirip yüksek lisansa başvurman bence daha mantıklı. Bence tabii.
AT-11 Tam ne bilmiyorum ama AOK'nin 90-200€ lik sigortasiyla qyni hizmeti alamiyorsaniz kimseye tavsiye etmem.
En son dabadee tarafından Pzt Oca 18, 2021 8:21 pm tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

lilas

Mesaj gönderen lilas » Pzt Oca 18, 2021 8:17 pm

dabadee yazdı: Pzt Oca 18, 2021 8:12 pm
AT-11 ile alınan hizmetler yeterliydi diye hatırlıyorum ama sanırım o kısımlar biraz karışıktı. Şu başlıkları okudum ben de.

viewtopic.php?f=8&t=13241&p=172890&hilit=at11#p172890

viewtopic.php?t=11698 (Özellikle bu başlık çok iyi bir rehber bence.)

Kullanıcı avatarı
dabadee

Mesaj gönderen dabadee » Pzt Oca 18, 2021 8:23 pm

lilas yazdı: Pzt Oca 18, 2021 8:17 pm AT-11 ile alınan hizmetler yeterliydi diye hatırlıyorum ama sanırım o kısımlar biraz karışıktı. Şu başlıkları okudum ben de.

viewtopic.php?f=8&t=13241&p=172890&hilit=at11#p172890

viewtopic.php?t=11698 (Özellikle bu başlık çok iyi bir rehber bence.)
Uğraşılmaz bence 90-200€ için. Öğrenciye zaten 90€. Çünkü okuduğum kadarıyla burnundan getiriyorlar.

lilas

Mesaj gönderen lilas » Pzt Oca 18, 2021 8:27 pm

dabadee yazdı: Pzt Oca 18, 2021 8:23 pm Uğraşılmaz bence 90-200€ için. Öğrenciye zaten 90€. Çünkü okuduğum kadarıyla burnundan getiriyorlar.
Benim en çok merak ettiğim 1 sene sonra AT11 götürünce iade ediyorlar ama iki sene sonra götürsek mesela 2 seneyi iade alabilir miyiz yoksa senelik mi bu iş? Eğer öyleyse normal sigorta yaptırıp iki sene sonra geri almak aşırı mantıklı. Bir seneliği bile geri alsan ayda 45 euro ödemiş olursun pek bir şey değil bence.

zAHo

Mesaj gönderen zAHo » Pzt Oca 18, 2021 9:32 pm

lilas yazdı: Pzt Oca 18, 2021 8:06 pm Merhaba, arkadaşım Almanya'da pastane/fırın gibi bir dükkanda part time çalışıyor. Haftada 20 saat yani. 910 euro kazanıyordu biz konuşurken değişen bir şey olmamıştır muhtemelen. AT11 olayı biraz karışık sanırım 450 euroyu geçince, 90-100 euro AOK TK sigortaları sanıyorsam. Cebine 800 euro kalsa, Münih'te falan değilsen geçinirsin diyordu. Kendisi Stuttgart'ta okuyordu ve wg kirası da 400 küsür falandı tam olarak hatırlayamadım şu an. Biraz daha az kredilik ders seçtiğini ve 1 sene falan uzatmayı planladığını anlatmıştı. Belki uzatmana sebep olur ama planlı ve yüksek tempoya alışkınsan bence çok korkma. Sonuçta kendini geçindirdiğin sürece uzatman da kimseyi ilgilendirmez, ailene yük olarak uzatmıyorsun ya... Çok zorlandığını söylemişti gerçekten. Hayırlısı olsun.

İnformatik yerine yazılım mühendisliği seçicektim aalen'de veya Ulm'de yine bir sorun çıktı her dönem 1500€ veriyoruz bu durum tek seferlik olsa problem yok ama AB vatandaşı değilsen Beden eyaletinde böyleymiş sanırım informatik okuyacağım hiç yoktan 2 sene içinde Türkiye AB'ye girse :D imkansız ama neyse

lilas

Mesaj gönderen lilas » Sal Oca 19, 2021 1:58 pm

zAHo yazdı: Pzt Oca 18, 2021 9:32 pm İnformatik yerine yazılım mühendisliği seçicektim aalen'de veya Ulm'de yine bir sorun çıktı her dönem 1500€ veriyoruz bu durum tek seferlik olsa problem yok ama AB vatandaşı değilsen Beden eyaletinde böyleymiş sanırım informatik okuyacağım hiç yoktan 2 sene içinde Türkiye AB'ye girse :D imkansız ama neyse
Benim eniştem makine mühendisliği mezunu, türkiyede yazılım şirketi vardı, ingiltereye taşıdı 2 sene önce. Informatik tamamen yazılımdan farklı bir bölüm değil ki. Yine sen daha fazla üstüne eğilip yazılım geliştirme kodlamada kendini daha da fazla geliştirebilirsin. Zaten Almanya sana kaliteli bir eğitim sunuyor, sektöre girdiğinde bile kendini geliştirmeye devam edeceğin bir alan bu. Bence kendini kısıtlama, yazılım yerine inşaat okumayacaksın sonuçta.

emre0991

Mesaj gönderen emre0991 » Prş Oca 21, 2021 12:11 am

farkli yollar deneyebilirsiniz. ornegin turkiyede yazilim muhendisligine kaydolduktan sonra 1. sinifta 1 yil ciddice ingilizce calisip -mudek veya abet akreditasyonuna sahip bir okul olmasi gerekli yanlis bilmiyorsam-- avustralyada work and holiday yapip , 1-2 yil calisip yani, para biriktirdikten sonra almanyada egitime bu para ile baslayabilirsiniz. onlarca farkli seceneginiz var, cok arastirmanizi oneririm. kanada var, usa var, irlanda var. work and holiday icin ortalama isteniyormus sanirim. ya da bitirirsiniz mesela turkiyede yazilimi, bu defa 476 vizesi ile gidersiniz avustralyaya. calisirsiniz orada 1-2 yil, paranizi kazaninca almanyaya donersiniz yuksek lisansa bu defa. alternatif uretmeye calismak sizin icin yararli olur. mesela amerikada work and travel vardi sanirim. bu tarz, para kazanip almanyaya gidebileceginiz yollari arastirabilirsiniz.

ayrica calisip okuyan arkadasim var almanyada. catir catir da okudu yani. zor deniyor her zaman ama, kime gore neye gore zor? degisken bu. turkiyede ilk 5000 de olan arkadasim cok rahat okudu. 100binde olan arkadasim okuyamadi dondu. kisiye bircok sey bagli. hevesinizi kirmayin, 50 gunde b1 alan insan da var. 8 ayda alamayan da var. bunlar goreceli. ancak planlamayi iyi yapmak cok onemli. mesela telefon bozuldu almanyada, nasil yeni telefon alinacak? bunu planlamak cok cok zor, beklenmedik onlarca sey cikacak. baska bir ulkede ekonomik acidan sorun yasamak cok cok zorlayici olabilir. yani aksam yemek yok cepte para yok durumu olursa ne yapilacak vs. cok detayli arastirmak gerekiyor bu durumu. hevesinizi kirmayin ama, bu cok onemli. herkesin hikayesi farkli izledigi yol farkli, soru sordugum her insan bana farkli bir yol anlatiyor.
kesinlikle zorlayici olacaktir bu yollar , ancak yapilabilir onlarca secenek var. yapan da cok fazla insan var.

orada nelerle karsilasacaginizi hic bilmiyorsunuz, hazirlik her zaman iyidir. ancak mesela belki 3 yillik okulu 4 yilda bitirirsiniz, 1 yil calisir ekonomik anlamda rahatlarsiniz. yani mumkunse tabi. bilmiyorum bilgim yok sadece mantik yurutuyorum ancak alternatifleri arastirsaniz cok isinize yarar.

zAHo

Mesaj gönderen zAHo » Prş Oca 21, 2021 1:00 am

emre0991 yazdı: Prş Oca 21, 2021 12:11 am farkli yollar deneyebilirsiniz. ornegin turkiyede yazilim muhendisligine kaydolduktan sonra 1. sinifta 1 yil ciddice ingilizce calisip -mudek veya abet akreditasyonuna sahip bir okul olmasi gerekli yanlis bilmiyorsam-- avustralyada work and holiday yapip , 1-2 yil calisip yani, para biriktirdikten sonra almanyada egitime bu para ile baslayabilirsiniz. onlarca farkli seceneginiz var, cok arastirmanizi oneririm. kanada var, usa var, irlanda var. work and holiday icin ortalama isteniyormus sanirim. ya da bitirirsiniz mesela turkiyede yazilimi, bu defa 476 vizesi ile gidersiniz avustralyaya. calisirsiniz orada 1-2 yil, paranizi kazaninca almanyaya donersiniz yuksek lisansa bu defa. alternatif uretmeye calismak sizin icin yararli olur. mesela amerikada work and travel vardi sanirim. bu tarz, para kazanip almanyaya gidebileceginiz yollari arastirabilirsiniz.

ayrica calisip okuyan arkadasim var almanyada. catir catir da okudu yani. zor deniyor her zaman ama, kime gore neye gore zor? degisken bu. turkiyede ilk 5000 de olan arkadasim cok rahat okudu. 100binde olan arkadasim okuyamadi dondu. kisiye bircok sey bagli. hevesinizi kirmayin, 50 gunde b1 alan insan da var. 8 ayda alamayan da var. bunlar goreceli. ancak planlamayi iyi yapmak cok onemli. mesela telefon bozuldu almanyada, nasil yeni telefon alinacak? bunu planlamak cok cok zor, beklenmedik onlarca sey cikacak. baska bir ulkede ekonomik acidan sorun yasamak cok cok zorlayici olabilir. yani aksam yemek yok cepte para yok durumu olursa ne yapilacak vs. cok detayli arastirmak gerekiyor bu durumu. hevesinizi kirmayin ama, bu cok onemli. herkesin hikayesi farkli izledigi yol farkli, soru sordugum her insan bana farkli bir yol anlatiyor.
kesinlikle zorlayici olacaktir bu yollar , ancak yapilabilir onlarca secenek var. yapan da cok fazla insan var.

orada nelerle karsilasacaginizi hic bilmiyorsunuz, hazirlik her zaman iyidir. ancak mesela belki 3 yillik okulu 4 yilda bitirirsiniz, 1 yil calisir ekonomik anlamda rahatlarsiniz. yani mumkunse tabi. bilmiyorum bilgim yok sadece mantik yurutuyorum ancak alternatifleri arastirsaniz cok isinize yarar.
Bende böyle düşünüyorum hocam, şuan Türkiye'de kendi paramı kazanıyorum grafik tasarım üzerinden yine Almanya'da yapmaya devam edeceğim ayrıca günde 4 saat çalışmak koymaz esnek çalışma saatleri olduğu müddetçe ayrıca ben hayatımı ortaya koyup çalışan biriyim zorda olan insan herşeyi yapar sıkıntılar hep olucak buna hazırlıklıyım teşekkürler motivasyon verici yazınızdan dolayı

avci

Mesaj gönderen avci » Cum Ara 24, 2021 1:36 pm

Informatiker yazdı: Pzt Oca 18, 2021 4:22 pm Okudum evet. Ama normalden çok daha uzun sürdü hem yabancı öğrenci olmanın zorlukları hemde çalışmak zorunda olduğumdan ki haftada 20 saat yaptığım zamanlarda bir ders bile veremediğim sömestr oldu. Maalesef okulda başarı sağlamak için çalışma saatlerimi gözle görülür şekilde azaltıp aileden destek almak zorunda kaldım özellikle sınav haftalarında. Nispeten kolay bölümlerde çalışarak okumak daha rahat ama eğer benim gibi Informatik ve benzeri sayısal bi alanda okuyorsan çok zor. Benim gibi aynı durumda olup 2 sene sonra zorluğa dayanamayıp herşeyi bırakıp dönen biri çok yakın olmak üzere 2-3 arkadaşım oldu şu zamana kadar. Amacım seni korkutmak değil fakat evdeki hesap çarşıya uymuyor hiçbir zaman. Bunu göz önünde bulundurursan hayal kırıklığı yaşamazsın.
Hocam ben de informatik bölümü okuyacağım da birkac sorum var,mailiniz vs. varsa verebilir misiniz?

Kullanıcı avatarı
Informatiker

Mesaj gönderen Informatiker » Prş Oca 20, 2022 5:48 am

avci yazdı: Cum Ara 24, 2021 1:36 pm Hocam ben de informatik bölümü okuyacağım da birkac sorum var,mailiniz vs. varsa verebilir misiniz?
Burdan sorarsaniz yardimci olmaya calisayim.
Georg-August Universität
Angewandte Informatik

avci

Mesaj gönderen avci » Prş Oca 20, 2022 10:53 am

Informatiker yazdı: Prş Oca 20, 2022 5:48 am Burdan sorarsaniz yardimci olmaya calisayim.
Hocam, sistem tam olarak nasıl? Şimdi ben daha dil kursunda bir öğrenci olarak şimdiden boş zamanımda üniversite dersleri vs. için çalışabileceğim veya hazırlanmam gereken bir şey var mı? Kaçıncı sınıftaydıniz bu arada?

Kullanıcı avatarı
Informatiker

Mesaj gönderen Informatiker » Cmt Oca 22, 2022 3:04 am

avci yazdı: Prş Oca 20, 2022 10:53 am Hocam, sistem tam olarak nasıl? Şimdi ben daha dil kursunda bir öğrenci olarak şimdiden boş zamanımda üniversite dersleri vs. için çalışabileceğim veya hazırlanmam gereken bir şey var mı? Kaçıncı sınıftaydıniz bu arada?
Sistem tam olarak nasil sorusu biraz ucu acik olmus. Tam olarak neyin sistemini ögrenmek istedigini anlayamadim. Dil kursundayken tavsiyem üniversite derslerini düsünmen degil Almancayi sadece dil sinavini geceyim bitsin odakli degil gercekten ögrenmeye calisman. Cünkü her ne kadar C1 vererek üniversiteye baslasakta en baslarda akademik seviyede bir yabanci dili konusabilmek ve anlayabilmek uzun sürüyor ve bu da dolayli olarak derslerinde basarisiz olmana sebebiyet verebiliyor. Ha su olur , atiyorum haziran veya temmuz ayinda dil sinavini verirsin okulun baslangicina kadar 2-3 ay boslugun olur o zaman Üniversite icin hazirlik yapman mantikli. Informatik adina bütün lise matematigini sifirdan gözden gecirip hatirlaman ilk baslarda sana fayda saglar. C programlama temelide atabilirsin. Bölümlerin cogunda programlamaya giriste C kullaniliyor cünkü. OOP icinde Java kullanilir genelde. Ben herhangi bir sinifta degilim mezun oldum.
Georg-August Universität
Angewandte Informatik

avci

Mesaj gönderen avci » Cmt Oca 22, 2022 4:16 pm

Informatiker yazdı: Cmt Oca 22, 2022 3:04 am Sistem tam olarak nasil sorusu biraz ucu acik olmus. Tam olarak neyin sistemini ögrenmek istedigini anlayamadim. Dil kursundayken tavsiyem üniversite derslerini düsünmen degil Almancayi sadece dil sinavini geceyim bitsin odakli degil gercekten ögrenmeye calisman. Cünkü her ne kadar C1 vererek üniversiteye baslasakta en baslarda akademik seviyede bir yabanci dili konusabilmek ve anlayabilmek uzun sürüyor ve bu da dolayli olarak derslerinde basarisiz olmana sebebiyet verebiliyor. Ha su olur , atiyorum haziran veya temmuz ayinda dil sinavini verirsin okulun baslangicina kadar 2-3 ay boslugun olur o zaman Üniversite icin hazirlik yapman mantikli. Informatik adina bütün lise matematigini sifirdan gözden gecirip hatirlaman ilk baslarda sana fayda saglar. C programlama temelide atabilirsin. Bölümlerin cogunda programlamaya giriste C kullaniliyor cünkü. OOP icinde Java kullanilir genelde. Ben herhangi bir sinifta degilim mezun oldum.
Hocam matematik tekrar etmek tam olarak niye gerekli,ben hangi dersler için hangi hazırlığı yapmak mantıklıdır diye sormak istiyorum size,ayrıca matematik bütün konulari çalışmak mı gerekiyor yoksa belli konular mi gerekli, cevabınız için çok teşekkürler.

Kullanıcı avatarı
Informatiker

Mesaj gönderen Informatiker » Cmt Oca 22, 2022 7:52 pm

avci yazdı: Cmt Oca 22, 2022 4:16 pm Hocam matematik tekrar etmek tam olarak niye gerekli,ben hangi dersler için hangi hazırlığı yapmak mantıklıdır diye sormak istiyorum size,ayrıca matematik bütün konulari çalışmak mı gerekiyor yoksa belli konular mi gerekli, cevabınız için çok teşekkürler.
Okuyacagin bölümün ders iceriklerine bakarak arastirmani tavsiye ederim. Herkes tarafindan bilinen bir yanlis Informatik okurken sürekli programlama yapilacaginin düsünülmesi. Informatik cok cok cok büyük bir oranda matematik iceren ve matematik bilgisi gerektiren bir alan. 180 kredilik Bachelor programimin 45 kredisi sadece Matematik dersiydi. Geri kalanlarda da direkt ve dolayli olarak matematik gerekliydi ve bu neredeyse her Informatik bölümünde böyle. Su an adi ne bilmiyorum ama benim zamanimda LYS vardi ve LYS matematiginin hepsine hakim olman isini kolaylastirir.
Georg-August Universität
Angewandte Informatik

avci

Mesaj gönderen avci » Cmt Oca 22, 2022 11:52 pm

Informatiker yazdı: Cmt Oca 22, 2022 7:52 pm Okuyacagin bölümün ders iceriklerine bakarak arastirmani tavsiye ederim. Herkes tarafindan bilinen bir yanlis Informatik okurken sürekli programlama yapilacaginin düsünülmesi. Informatik cok cok cok büyük bir oranda matematik iceren ve matematik bilgisi gerektiren bir alan. 180 kredilik Bachelor programimin 45 kredisi sadece Matematik dersiydi. Geri kalanlarda da direkt ve dolayli olarak matematik gerekliydi ve bu neredeyse her Informatik bölümünde böyle. Su an adi ne bilmiyorum ama benim zamanimda LYS vardi ve LYS matematiginin hepsine hakim olman isini kolaylastirir.
Anladım hocam siz kaç senede bitirdiniz üniversiteyi ve zorladıniz mi genel olarak,başka çalışmak veya hazırlanmak için herhangi bir tavsiyeniz var mı ben dil çalışırken aynı zamanda bu alana ve matematiğe de çalışmaya devam etmek istiyorum sizin önerileriniz nedir? Dersler üniversiteden üniversiteye değişiyor mu yoksa genel manada aynı mı ?