Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

IDATA randevu atanma süresi

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
Muhendis

Re: IDATA randevu atanma süresi

Mesaj gönderen Muhendis » Cmt Tem 23, 2022 10:02 pm

Min.ozer yazdı: Cmt Tem 23, 2022 10:01 pm Bonn üniversitesinden kabulum var
Hangi bölümdü acaba?

soonace

Mesaj gönderen soonace » Cmt Tem 23, 2022 10:03 pm

Benim de yaklaşık 3 hafta oldu ankaradan hala atanmadı. Birçok şeyi çoktan ayarladım bile, vizenin yetişmeme ihtimali var mı gerçekten? Bana nedense her türlü geç de olsa verilir gibi geliyor.

Min.ozer
İletişim:

Mesaj gönderen Min.ozer » Cmt Tem 23, 2022 10:04 pm

Muhendis yazdı: Cmt Tem 23, 2022 10:02 pm Hangi bölümdü acaba?
msc economics

Min.ozer
İletişim:

Mesaj gönderen Min.ozer » Cmt Tem 23, 2022 10:06 pm

soonace yazdı: Cmt Tem 23, 2022 10:03 pm Benim de yaklaşık 3 hafta oldu ankaradan hala atanmadı. Birçok şeyi çoktan ayarladım bile, vizenin yetişmeme ihtimali var mı gerçekten? Bana nedense her türlü geç de olsa verilir gibi geliyor.
Eylüle kadar mecbur bekliyeceğiz gibi kimi yerlerde mart nisandan beri vize ataması beklediğini yazmışlar, inanamadım doğruysa yetişmez asla. Pazartesi okula mail atıcağım vize durumları yüzünden 1-2 ay geç gelme şansım var mı diye

Muhendis

Mesaj gönderen Muhendis » Cmt Tem 23, 2022 10:08 pm

Min.ozer yazdı: Cmt Tem 23, 2022 10:04 pm msc economics
Kusura bakmayın çok sordum ama kız arkadaşım da aynı üniversitede marketing master gitmek istiyor. Ama bölüme sadece 2 yabancı alıyorlarmış ve bu yüzden riske atmak istemiyor. Sizin bölümde de aynı şey mi vardı? Ve ortalamanız kaçtı acaba?

Min.ozer
İletişim:

Mesaj gönderen Min.ozer » Cmt Tem 23, 2022 10:11 pm

Muhendis yazdı: Cmt Tem 23, 2022 10:08 pm Kusura bakmayın çok sordum ama kız arkadaşım da aynı üniversitede marketing master gitmek istiyor. Ama bölüme sadece 2 yabancı alıyorlarmış ve bu yüzden riske atmak istemiyor. Sizin bölümde de aynı şey mi vardı? Ve ortalamanız kaçtı acaba?
Ben ekonomi bölümü için yabancı kontenjanı duymadım üstelik linkedin’den yaptığım araştırmaya göre çok fazla Türk ve Hindistanlı olduğunu gördüm bölümde neyse ortalamam 3.64’tü

Muhendis

Mesaj gönderen Muhendis » Cmt Tem 23, 2022 11:04 pm

cemre.aachen yazdı: Cmt Tem 23, 2022 1:31 pm 41f icin
Ankara Idata
Basvuru tarihi 13 Temmuz
Hala atama bekliyorum
Lütfen atama yapıldığında buraya yazar mısınız?

Eylo

Mesaj gönderen Eylo » Pzr Tem 24, 2022 6:44 am

41f-ankara için randevu tarihinin atanmasını bekleyenler olarak ne yapacağız cidden bilmiyorum! aynı bizim durumda olan bir arkadaş 10 Haziran'da başvurmuş randevu maili 1 hafta önce gelmiş 9 ağustos'a vermişler. 8 Haziran'da başvuran diğer bir arkadaş ise hala randevu maili bekliyormuş ! randevu maili ilk başvuranlara daha öncelikli değil midir, anlayamıyorum !

berywho

Mesaj gönderen berywho » Pzr Tem 24, 2022 11:44 am

41F Ankara
9 Temmuzda idata'dan randevu talebinde bulundum hala bekliyorum. Dönem 1 Ekimde başlayacak ben de yetişemeyeceğim sanırım. Konuyla ilgili yapabileceğimiz bi şey var mı? Bilgisi olan arsa seve seve destek veririm.

Eylo

Mesaj gönderen Eylo » Pzr Tem 24, 2022 12:04 pm

berywho yazdı: Pzr Tem 24, 2022 11:44 am 41F Ankara
9 Temmuzda idata'dan randevu talebinde bulundum hala bekliyorum. Dönem 1 Ekimde başlayacak ben de yetişemeyeceğim sanırım. Konuyla ilgili yapabileceğimiz bi şey var mı? Bilgisi olan arsa seve seve destek veririm.
ben de seve seve destek veririm. Ne yapabiliriz ki ? Geçen hafta elçiliğe mail attım konuyla ilgili fakat dönüş yapmadılar. Onun ışında internetten sürekli bizle aynı durumda olan (yani 41f-ankara) insanlarla iletişime geçmeye çalışıyorum süreci anlayabilmek adına. Bi kişiyle daha iletişim kurdum 10 Mayıs'ta belgelerini ankara'ya teslim etmiş 41f Almanya'da yüksek lisans, 10 Mayıs'tan beri hala vizesi çıkmamış ! 2buçuk aydır vize bekliyor !

cemre.aachen

Mesaj gönderen cemre.aachen » Pzr Tem 24, 2022 12:44 pm

anildemirbas yazdı: Cmt Tem 23, 2022 7:59 pm Merhaba
20.07'de Ankara'dan 41f için başvurdum. Ancak okuduklarıma göre okulun başlangıcı 3 Ekim tarihine yetişmem imkansız gibi düşünüyorum. Randevu ataması sanki en iyi ihtimalle 30-45 gün sonraya olurmuş gibi. İstanbul'dan randevu almayı planlıyorum ancak bu ikametgah konusu kafama takılıyor açıkçası. Ne elçiliğe ne de iDATA'ya ikametgahımıza dair resmi bir belge (örneğin e-devlet üzerinden gibi) sunmuyoruz. Yani bu durum bana biraz sanki istediğim yerden başvurabilirmişim ve sıkıntı olmazmış gibi hissettiriyor. Bu konuyla alakalı bir tecrübesi olan var mıdır?
41f icin gerekli evraklar listesine girdiginizde, application form doldurmaniz gerektiginden bahsediyor. Eger formu online degil de elle dolduracaksaniz o formun ilk sayfasinda ikamet belge no ve belgenin son gecerlilik tarihi isteniyor. Bu doldurulmasi gereken bir bilgi mi bilmiyorum, cunku henuz vize basvurusu yapmadim.

Muhendis

Mesaj gönderen Muhendis » Pzr Tem 24, 2022 1:32 pm

cemre.aachen yazdı: Pzr Tem 24, 2022 12:44 pm 41f icin gerekli evraklar listesine girdiginizde, application form doldurmaniz gerektiginden bahsediyor. Eger formu online degil de elle dolduracaksaniz o formun ilk sayfasinda ikamet belge no ve belgenin son gecerlilik tarihi isteniyor. Bu doldurulmasi gereken bir bilgi mi bilmiyorum, cunku henuz vize basvurusu yapmadim.
Merve ile Melih YouTube kanalında orayı doldurmayın biz doldurmadık bir şey de olmadı deniyor.

monkey34

Mesaj gönderen monkey34 » Pzr Tem 24, 2022 10:38 pm

CanTopcu yazdı: Cmt Tem 23, 2022 4:31 pm İdatanın gerekli evrak listesinde belgelerin orijinallerinin olması gerektiği yazıyor. Bu yazıyı okuduktan sonra, telefon görüşmesinde orijinallerini göndermelerini talep ettim firmadan ve 2 hafta içerisinde elime ulaştı. Gönderdikleri belgelerin aynısının kopyaları da var içerisinde ve onları da imzalayıp geri göndermemi istediler ve gönderdim. İçeriğinde banka hesap numarasından eğitimle ilgili yer alacak her bilgi var. İmza atılacak her yeri güzel bir şekilde belirtmişlerdi ve firmanın kendi imzaları da içinde mevcuttu. PDF ile gönderildiğinde vizede bir sorun olup olmayacağını bilmiyorum. Kesinlikle konsolosluk ile iletişime geçip bilgi almalısınız. Çünkü PDF halinde karşı tarafın ıslak imzası olmayacak içinde.
Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Karşı taraf belgeleri imzalayıp o şekilde PDF halinde göndermişler. Dediğiniz gibi konsolosluğa mail attım ve cevabı bekliyorum. Tekrardan teşekkür ederim.

CanTopcu

Mesaj gönderen CanTopcu » Pzt Tem 25, 2022 1:11 pm

monkey34 yazdı: Pzr Tem 24, 2022 10:38 pm Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Karşı taraf belgeleri imzalayıp o şekilde PDF halinde göndermişler. Dediğiniz gibi konsolosluğa mail attım ve cevabı bekliyorum. Tekrardan teşekkür ederim.
Rica ederim, umarım bir problem çıkmaz. Siz vize başvurusu yaptınız mı ve yaptıysanız hangi tarihlerde yaptınız acaba? Çünkü 23 hazirandan beri randevu ataması bekliyorum da ben, bu kadar uzun sürmesi çok şaşırttı beni. Zamanında yetişemeyebilirim eğitime, bu haftada tarih verilmezse.

gkberk

Mesaj gönderen gkberk » Pzt Tem 25, 2022 6:42 pm

41f, İzmir.
20 Temmuz’da talep oluşturdum. Dönemi kaçıracağız gibi duruyor.

Nuua

Mesaj gönderen Nuua » Pzt Tem 25, 2022 7:37 pm

Arkadaşlar merhaba. Ben yüksek lisans başvurusunda bulundum ve üniversitenin sitesinde yer alan açıklamaya göre kabul sonuçları Ağustos başından ortasına kadar açıklanacakmış ve ek olarak okulun ders başlangıç tarihi 4 Ekim olarak gösteriyor. Eğer kabul alırsam herkes gibi vize başvurusunda bulunacağım. İzmir'de ikamet ettiğim için de vize başvurum İzmir'den olacak. Ama forumda ve internette yer alan yorumlara baktığımda İzmir randevu atamalarının ve vize çıkmasının çok yavaş olduğu kanısına vardım. Bunlara istinaden aklıma takılan birkaç soru soracağım :

1-) Okul kabulünün Ağustos'un başında açıklandığını varsayarsam ve 4 Ekim'e kadar vizem yetişmezse okula kayıt hakkımı kayıp mı etmiş olacağım?

2-) Ayrıca okullara kayıt olabilmek için AOK gibi firmalardan sağlık sigortası yaptırmam gerektiğini biliyorum. Ancak vizem yetişmez ise de Almanya'ya gidemeyeceğim için sağlık sigortasını da çıkartamayacağım. Vize olmadan sağlık sigortamı uzaktan çıkarabiliyor muyum?

3-) Vizeden dolayı ilk döneme yetişememe durumunda 2. dönemde okula başlayabiliyor muyum? Okulların sistemleri nasıl?

4-) Kabul belgem olmadan da iDATA üzerinden şimdiden randevu alabiliyor muyum? (Garanti olması açısından)

5-) Kabul belgem olmadan şimdiden randevu alabiliyor isem, okul tarafından kabul gelirse mantıken sadece vize randevu atanmasını bekleyeceğim. Eğer kabul gelmez ise de vize randevumu iptal etme gibi bir durum olabiliyor mu?

İzmir'de vize randevularının geç verilmesinden ve ek olarak vizelerin geç çıkmasından dolayı Almanya'ya gidemeyeceğim korkusu doğuyor ve ister istemez stres oluyorum. Sorularıma bilgisi olanlar cevap verebilirse ve bana yol gösterebilirseniz çok sevinirim.

merttsdmr57

Mesaj gönderen merttsdmr57 » Pzt Tem 25, 2022 9:09 pm

Min.ozer yazdı: Cmt Tem 23, 2022 10:04 pm msc economics
Merhaba ben de Bonn üniversitesinde msc mathematics e gidicem bu wintersemester da. İletişim kurabilir miyiz sizle ?

dedede

Mesaj gönderen dedede » Sal Tem 26, 2022 11:05 am

Nuua yazdı: Pzt Tem 25, 2022 7:37 pm Arkadaşlar merhaba. Ben yüksek lisans başvurusunda bulundum ve üniversitenin sitesinde yer alan açıklamaya göre kabul sonuçları Ağustos başından ortasına kadar açıklanacakmış ve ek olarak okulun ders başlangıç tarihi 4 Ekim olarak gösteriyor. Eğer kabul alırsam herkes gibi vize başvurusunda bulunacağım. İzmir'de ikamet ettiğim için de vize başvurum İzmir'den olacak. Ama forumda ve internette yer alan yorumlara baktığımda İzmir randevu atamalarının ve vize çıkmasının çok yavaş olduğu kanısına vardım. Bunlara istinaden aklıma takılan birkaç soru soracağım :

1-) Okul kabulünün Ağustos'un başında açıklandığını varsayarsam ve 4 Ekim'e kadar vizem yetişmezse okula kayıt hakkımı kayıp mı etmiş olacağım?

2-) Ayrıca okullara kayıt olabilmek için AOK gibi firmalardan sağlık sigortası yaptırmam gerektiğini biliyorum. Ancak vizem yetişmez ise de Almanya'ya gidemeyeceğim için sağlık sigortasını da çıkartamayacağım. Vize olmadan sağlık sigortamı uzaktan çıkarabiliyor muyum?

3-) Vizeden dolayı ilk döneme yetişememe durumunda 2. dönemde okula başlayabiliyor muyum? Okulların sistemleri nasıl?

4-) Kabul belgem olmadan da iDATA üzerinden şimdiden randevu alabiliyor muyum? (Garanti olması açısından)

5-) Kabul belgem olmadan şimdiden randevu alabiliyor isem, okul tarafından kabul gelirse mantıken sadece vize randevu atanmasını bekleyeceğim. Eğer kabul gelmez ise de vize randevumu iptal etme gibi bir durum olabiliyor mu?

İzmir'de vize randevularının geç verilmesinden ve ek olarak vizelerin geç çıkmasından dolayı Almanya'ya gidemeyeceğim korkusu doğuyor ve ister istemez stres oluyorum. Sorularıma bilgisi olanlar cevap verebilirse ve bana yol gösterebilirseniz çok sevinirim.
1 ve 3.sorunu okuluna mail atıp öğrenmelisin.
2 ve 4.soruna yanıt evet. AT 11 alabilirisin koşulları sağlıyorsan, onu biraz araştır internetten. vizesiz alınıyor, sonra mail atıyorsun aok'ya (ya da başka benzer bir firmaya) onu onaylıyorlar. ek masraf çıkmamış olur alabilirsen.
5.soruna da cevap evet, ama başvuru için yapacağın 500 liralık ön ödemeyi çok geç geri veriyormuş idata.
bence başvur, olur da erkenden randevun verilirse (ki sanmıyorum) bir kez erteleme hakkını kullanırsın. yine çok erken olursa iptal edip tekrar başvurursun.

Nuua

Mesaj gönderen Nuua » Sal Tem 26, 2022 11:57 am

dedede yazdı: Sal Tem 26, 2022 11:05 am 1 ve 3.sorunu okuluna mail atıp öğrenmelisin.
2 ve 4.soruna yanıt evet. AT 11 alabilirisin koşulları sağlıyorsan, onu biraz araştır internetten. vizesiz alınıyor, sonra mail atıyorsun aok'ya (ya da başka benzer bir firmaya) onu onaylıyorlar. ek masraf çıkmamış olur alabilirsen.
5.soruna da cevap evet, ama başvuru için yapacağın 500 liralık ön ödemeyi çok geç geri veriyormuş idata.
bence başvur, olur da erkenden randevun verilirse (ki sanmıyorum) bir kez erteleme hakkını kullanırsın. yine çok erken olursa iptal edip tekrar başvurursun.
Öncelikle verdiğiniz cevaplar için çok teşekkür ederim. Cevaplarınıza ek olarak aklıma birkaç soru daha takıldı:

1-) Mail ile AOK talep ederken herhangi bir ödeme yapmam gerekiyor mu?

2-) Randevumun gelmesi halinde erteleme işlemini istediğim tarihe yapabiliyor muyum yoksa yine onlar mı belirliyor tarihi?

3-) Birde belki sorum bu konunun dışında olacak ama benim pasaportumun bitiş tarihine 11 ay gibi bir süre kaldı ve edindiğim bilgiye göre konsolosluk en az 1 yıllık pasaport istiyormuş. Ben şimdi pasaport başvurusunda bulunsam ve gelmesi için beklemeye geçsem, pasaportu Vize esnasında mı göstermemi istiyorlar yoksa öncesinde iDATA teslim mi alıyor? Ya da konsolosluğa Almanya'ya gittiğimde uzatacağımı söylesem 10 veya 11 aylık pasaport (Öğrenci hakkımı kullanarak aldım) süresi yeterli olur mu?

furkanbicer

Mesaj gönderen furkanbicer » Sal Tem 26, 2022 12:12 pm

Vize türü 39F
Yer: İstanbul Gayrettepe Ofisi
Başvuru tarifih: 23.07
Atanma tarihi: 26.07
Randevu Tarihi: 05.08

Beklediğimden kısa sürdü, umarım hayırlısıyla vizemi de alırım. Randevu veya vize bekleyen herkese iyi şanslar dilerim.