Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Vize Ani Defteri - 2021

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
enesko55

Re: Vize Ani Defteri - 2021

Mesaj gönderen enesko55 » Cmt Mar 27, 2021 11:48 pm

dragon76 yazdı: Cmt Mar 27, 2021 10:46 pm Merhaba. Kargomu bugün aldım, vizem onaylandı(Şartlı kabul lisans). Tüm arkadaşlara bol şans dilerim. Umarım, herkesin vizesi en kısa sürede olumlu bir biçimde sonuçlanır.
Hayırlı olsun :) Bundan sonrası içinde başarılar.

nietzschelif

Mesaj gönderen nietzschelif » Pzr Mar 28, 2021 9:03 am

AliEren33 yazdı: Cmt Mar 27, 2021 10:07 pm Merhaba, maalesef bu tamamiyle şans işi. Buradaki yorumlara baktığınızda genellikle 1 ayda geldiği söyleniyor. Benim vizem 3 ayda geldi. Her belgemin süresi dolmuştu ama konsolosluk yenilememi istemedi. Hangi zamana göre yapiyorlar diyorsun ya tamamen gideceğin Ausländerbehördenin çalışma stiliyle alakalı. Yani hızlı çalışıyorsa erken geliyor yavaş çalışıyorsa uzayabiliyor. Yurt ücreti konusunda herhangi bir bilgim yok. O sebeple o konuda ne yapabilirsiniz bilmiyorum.
Merhaba, siz hangi şehir için başvurmuştunuz acaba? Bavyera dahilinde olursa en azından biraz umutlanma hakkını vereceğim de kendime :)

ertuu04

Mesaj gönderen ertuu04 » Pzr Mar 28, 2021 12:31 pm

dragon76 yazdı: Cmt Mar 27, 2021 10:46 pm Merhaba. Kargomu bugün aldım, vizem onaylandı(Şartlı kabul lisans). Tüm arkadaşlara bol şans dilerim. Umarım, herkesin vizesi en kısa sürede olumlu bir biçimde sonuçlanır.
Neredeki dil kursunda eğitim göreceksiniz? Bir de gidiş tarihi olarak ne zamanı yazmıştınız? Vizenizin gelmesi çok uzun sürmüi ondan soruyorum.

AliEren33

Mesaj gönderen AliEren33 » Pzr Mar 28, 2021 6:38 pm

nietzschelif yazdı: Pzr Mar 28, 2021 9:03 am Merhaba, siz hangi şehir için başvurmuştunuz acaba? Bavyera dahilinde olursa en azından biraz umutlanma hakkını vereceğim de kendime :)
Hannover

hsmayt

Mesaj gönderen hsmayt » Pzt Mar 29, 2021 1:12 am

Merhaba Arkadaşlar,

18 Şubat'ta olan iDATA randevum 24 Mart tarihinde gelen bilgilendirme maili ile sonuçlandı.
Sonuç olarak master için şartlı kabul almışım. Umarım bekleyen arkadaşların da vizesi çıkar. Tavsiyem sabırlı olun. Bu süreçte merak eden arkadaşlara memnuniyetle yardımcı olabilirim.

Aligür

Mesaj gönderen Aligür » Pzt Mar 29, 2021 1:14 am

hsmayt yazdı: Pzt Mar 29, 2021 1:12 am Merhaba Arkadaşlar,

18 Şubat'ta olan iDATA randevum 24 Mart tarihinde gelen bilgilendirme maili ile sonuçlandı.
Sonuç olarak master için şartlı kabul almışım. Umarım bekleyen arkadaşların da vizesi çıkar. Tavsiyem sabırlı olun. Bu süreçte merak eden arkadaşlara memnuniyetle yardımcı olabilirim.
öncelikle Tebrikler
nerde başvurduğunuzu ve dil seviyenizi öğrenebilir miyim?

ertuu04

Mesaj gönderen ertuu04 » Pzt Mar 29, 2021 11:22 am

hsmayt yazdı: Pzt Mar 29, 2021 1:12 am Merhaba Arkadaşlar,

Merhaba. Hangi konsolosluktu ve gidiş tarihinize nereyi yazmıştınız öğrenebilir miyim?

sertdiltr

Mesaj gönderen sertdiltr » Sal Mar 30, 2021 5:13 pm

Merhaba, herkese iyi forumlar
Clausthal den zulassung bekliyorum, biliyorum sürecin erken aşamasındayım, fakat tecrübelilerden öğrenmek istediğim bi nokta var, garantör olsa da bloke hesap isteniyor diye bi bilgi aldım, bu konuyla alakalı konsoloslukta sorun yaşayan kimse oldu mu ? Bilgisi olanlar yazabilirse sevinirim

Tarique

Mesaj gönderen Tarique » Çrş Mar 31, 2021 3:00 pm

Tarique yazdı: Cmt Şub 27, 2021 1:34 am Merhabalar bu yazı dün sabah (26/02/2021) tarihinde İstanbul Almanya Konsolosluğumdaki D tipi vize randevumu oldukça ayrıntılı br şekilde inceleyen bir yazı olacaktır. Yazının içerisinde soru/cevap diyalogları da bulunmaktadır. Uzun bir yazı olması sebebi ile okumak isteyenlerin sabır göstermesi gerekmektedir

26/02/2021 tarihinde İstanbul Konsolosluğu'nda saat 9.45'de olan randevuma saat 9.05 gibi kapının önünde olmam sebebi ile alınabileceğim dışarıdaki polis memurları tarafından belirtildi. Benden pasaportumu istediler daha sonrasında ise biraz geriye giderek yüzümdeki maskeyi çıkarmam söyledi. Fotoğraf ve resim eşleşmesi memur tarafından sağlandıktan sonra evraklarımı alabileceğim ancak evrak çantamı da almak istemem dahilinde K-9 köpeği ile aranacağım söylendi. Elimde oldukça fazla evrak olsa da çantamı geride bırakarak tarif ettikleri şekilde sol aşağı yöne doğru yürüdüm. Burada beni bu defa camın arkasında başka bir memur karşıladı. Hoparlör aracılığı ile geliş amacımı sordu.

Memur- Geliş amacınız nedir?
X- Üniversite eğitmim için vize randevusu almıştım, bu nedenle geldim.
Memur- Peki, lütfen pasaportunuzu açıp ilk sayfasını cama tutar mısınız?
X- Elbette.

Yaklaşık 5-6 saniye sonra konsolosluğa giriş yapabileceğim ilk kapıyı açtı. Ardından bir adet X-ray ve 2 adet güvenlik memuru elimdeki evrakları masaya bırakmam gerektiğini, X-ray'den geçtikten sonra da kollarımı açıp beklemem gerektiğini belirttiler. İşlem sona erdiğinde bu defa da arkamı dönmem istendi. Bu arama sonrasında ise evraklarımı alıp içeriye geçebileceğim belirtildi.

İçeri ilk girdiğiniz anda hafif sol tarafınızda sizi bir beyaz masa karşılayacak. Bu beyaz masa sizin temel giriş işlemlerinizi yapacağınız yer. Burada o anda bir hanımefendi vardı. Diyaloğu aktarıyorum:

Hanımefendi- Almanya'ya ne amaçla gitmek istiyorsunuz?

X- Üniversite eğitimi amacı ile gitmek istiyorum.

Hanımefendi- Tamam, lütfen vermek istediğiniz evrakları naylon ambalajlarından çıkarıp bana verebilir misiniz?

X- Elbette, ancak bu dosyanın içindeki tüm evrakları vereceğim.

Hanımefendi- Şeffaf dosya içinde evrak kabul etmiyoruz, dosyalarında çıkarmalısınız.

X- Tamamdır (hızlı bir şekilde yaklaşık 40 sayfa kadar evrağı dosyada çıkardım), buradakiler orijinal evrakların, yan tarafa koyduklarım ise 2'şer tane fotokopileri.

Hanımefendi- Tamam, o da tamam... 3 adet vesikalık fotoğraf eksik.

(Aslında evrak dosyamın içinde 3 adet vesikalık fotoğrafım vardı ancak o an aklımdan çıkmış, cüzdanımda 3 adet vesikalık taşıyordum bir şey olursa diye, bir anda aklıma o geldi, baştan dışarı çıkıp çıkamayacağımı sordum, aynı anda da ödeme için cüzdanımı da dışarıda bıraktığımı fark ettim).

X- Kusura bakmayın, babamın yanında bırakmıştım, hızlıca dışarı çıkabilir miyim?

Hanımefendi- Tamam, izin veriyorum, lütfen hızlı olun ama...

----Hızlıca dışarı çıktım, aynı prosedür uygulandı, 3 defa aramadan geçtikten sonra da tekrar geldim, foroğraflarımı verdim, hanımefendiye 75 Euro tutarında vize harcımı ödedim. Kargo için adres bilgilerimi içeren gerekli kağıdı doldurdum. Kargoya bir ücret ödemedim, sanırsam pasaportum geldiğinde ödeyeceğim veyahut iDATA'dan randevu alırken ödemiştim, hatırlayamıyorum...

Hanımefendi, bana içerisinde birkaç belge, pasaport, ve hepsinini üzverine zımbalanmış 75 Euro ve sıra numarsı olan bir döküman verdi. Bunları aldıktan sonra beyaz masanın hemen ilerisi zaten oturabileceğiniz yerler barındıran yaklaşık 20-25 metre -belki de daha kısa- uzunluğunda bir oda, hall.

Oturabileceğiniz masalar yuvarlağımsı bir şekilde, karşıda ise aynen bir banka şubesi var. Yukarıda sıranızı takip ediyorsunuz. galiba 4 veyahut 5 tane bölme. Bunlar camlarla bölünmüş kare çerçeveli pencerecikler.

Sıramı beklerken bir de fark ettim ki bekleme kağıdımın üzerinde -AİLE BİRLEŞİMİ" yazıyor. Derhal beyaz masadaki hanımefendiye gidip bunu sordum. Kendisi bunun önemli olmadığını, bir sorun teşkil etmeyeceğini söyledi. Nitekim de öyle oldu. Sıra bana geldiğinde ilerledim, 1 numaralı pencereye oturdum. Koltuğunuzun sol tarafında bir parmak izi tarayıcısı var. Sağ tarafında ise bir mikrofon var. Unutmayın! Bu mikrofon her daim açık, kazara sesli düşünüp yanlış bir şey söylemeyin :D
Orta kısmınızda ise 2 tarafa açılan bir çekmece var, buraya beyaz masaki hanımefendinin size verdiği evrakları koyuyorsunuz, zira yanınızda ek evrak varsa pencerenin önündeki masada tutabilirsiniz veyahut çok sıcakladıysanız montunuzu hemen arkadaki oturma yerlerine bırakabilirsiniz. Pencere ve oturma yerleri arasında mesafe 3-4 metre kadar. Buraya ek belgelerinizi de aynı şekilde bırakabilirsiniz. Neyse ben diyaloglara geçiyorum...

X- Guten Morgen!
Konsolosluk Görevlisi- Günaydın!
.....
Konsolosluk Görevlisi- X Bey, Almanya'ya neden gidiyorsunuz?
X-Üniversite eğitimi amacıyla gideceğim.

Konsolosluk Görevlisi- Hangi seviyede okuyacaksınız?
X- *Bom boş bakışlar*
Konsolosluk Görevlisi- Yani master mi, doktora mı...?
X-Bak-he-lor
(O an malesef "Lisans" kelimesinin Türkçesi aklıma gelmedi, yapacak bir şeyim yoktu.
Konsolosluk Görevlisi- Ha, lisans yani?
X- Evet, lisans amaçlı gidiyorum.

Konsolosluk Görevlisi-Peki, evrakalrınızı lütfen aşağıdaki kutuya koyar mısınız?
X- Buyrun.

Konsolosluk Görevlisi- Peki X Bey, orada bir dil kursuna katılacak mısınız?
X-Evet, Mariaspring Sprachschule'de B1 kuruna katılacağım.

Konsolosluk Görevlisi- Şuanki dil yeterliliğiniz ne düzeyde?
X- B1 seviyesindeyim ancak yalnızca 2 kurununun sertifikasını alabildim. Goethe'de pandemi dolayısı ile sınavları iptal ettiği için ancak 3 Mart tarihinde beni kendi davetiyeleri ile sınavlarına kabul ettiler.
Konsolosluk Görevlisi- Siz şuan B1 seviyesinde konuşabiliyorsunuz yani?
X-Evet.

Konsolosluk Görevlisi- Peki X Bey, lütfen parmakalarınızı yan tarafta bulunun cihazda taratır mısınız? Parmak izinizi alacağız.
X-Tamamdır....
Konsolosluk Görevlisi- Tamamdır parmak iziniz alındı.
.......
Konsolosluk Görevlisi- Almanya'da yaşayan bir akrabanız var mı?
X-Hayır, kimsem yok.

Konsolosluk Görevlisi- Neden Almanya'ya gitmek istiyorsunuz?
X- Yüksek eğitim standartları ve eğitimde multikültürel bir ortama sahip oluşu seçimimdeki en temel 2 neden.

Konsolosluk Görevlisi- Peki X Bey, diyelim dil kursunuz tamamladınız, okula başladınız. Hangi dersleri göreceksiniz? Bana lütfen Almanca sayar mısınız?
X- Allgemeine Volkswirtschaftslehre, Mathematik für BWL und Chemie, Einführung in das Recht....
(Adınızı sormazlar belki ama bu soruyu sorarlar, adeta allahın emridir. Yaklaşık 15 tane ders ezberlemiştim gitmeden.)
Konsolosluk Görevlisi- Tamam tamam, bu kadarı yeterli.

Konsolosluk Görevlisi- X Bey, yaşadığınız şehirde ne işle meşgulsünüz?
X- Öğrenciyim, ancak üniversitemi dondurdum, hiçbir derse veyahut sınava katılmadım. Yanımda orijinal dondurma belgem var.
Konsolosluk Görevlisi- 2 adet fotokopisi de var değil mi?
X-ıhhhhhh, maalesef. Yan taraftaki beyaz masadan hızlıca çektirip gelsem olur mu?
Konsolosluk Görevlisi- Tabii, tabii buyrun.
(İşlem 30 saniye kadar sürdü. 2 sayfa fotokopi için 4 TL verdim. Cüzdan burada işe yaradı işte.)
X-Kusura bakmayın, düşününememişim.
Konsolosluk Görevlisi- Estafurullah, ne demek. (Cidden böyle söyledi, alay etmiyorum anlatım tamamen 1e1 aktarımdır.)
(Galiba oldukça ender bir olay yaşadım, yaşattım. Verdiğim orijinal belge Türkçe idi. Herhangi bir çevirisi de doğal olarak o an elimde mevcut değildi. Normalde olsa, "Belgenin noter onaylı, kaymakamdan apostilli, yeminli tercüman onaylı çevirisi vs vs... diye giden uzun bir talepte bulunurlardı. Sağolsunlar görevli belgemi aldı, dikkatlice altını çizerek okudu, bilgisayarına işledi.)

Yaklaşık 2 dakika kadar süren sessizliği ben bozdum. Elimdeki dil sertifikalarımı da isterseniz verebilirim. Şuan 2 tanesi burada dedim. Tabii dedi, çekmeceyi açtı, koydum ve aldı. Bu belgeler zaten diğer tüm belgelerim gibi 2'şer tane fotokopili idi.

Konsolosluk Görevlisi- Tamamdır X Bey, burada ödeme barkodunuz mevcut. Bu altındaki çizdiğim kod ise sizin kodunuz. Bu alttaki mail adrsinden istediğiniz zaman bize ulaşabilirsiniz. İşleminiz yaklaşık 4 ila 5 hafta kadar sürebilir. Lütfen bu süreçte bize vermiş olduğunuz mail adresinizi düzenli, takip edin, spam kutusuna da arada bakın. Sizin sormak istediğiniz bir soru var mı?

X-Barkodu mail atarken konu kısmına yazacağım, değil mi?
Konsolosluk Görevlisi- Evet.
X-Çok teşekkür eder iyi günler dilerim.
Konsolosluk Görevlisi- İyi günler.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Buradan sonra sol tarafta dönen bir beyaz kapıdan dışarı çıkıyorsunuz, giriş ile çıkış yaptığınız yer arasında cam var. Çıkış yaparken 2. kapıya gelmeden sağınızda kutular var. İçeri girerken yanınızda telefen vs. getirmediyseniz sanırsam buraya konuluyor. Çıkarken alıyorsunuz.

Dışarı çıktğımda asaat 9.41 idi. Yani randevuma esasen 4 dakia vardı ve benim tüm işlemlerim bitmişti. Yazım şimdilik bu kadar. Sonuç gelince bildiririm.
Vizeye girecek tüm arkadaşlara fikir vermesi amacı ile yazılmış bir yazıdır. Standart değildir. Şimdiden herkese bol şanslar.
Bugün pasaportum elime ulaştı. 6 aylık vizem verilmiş. Vize sürecim devam ederken konsolosluğa, kaldığım modüllerden kalan 2 dil sertifikamı da kargo aracılığı ile ilettim.
Bu süreçte bu forumda çok şey öğrendim, randevumdan önce bana burada yardımcı olan, fikir veren arkadaşlara da gerçekten çok teşekkür ederim.
Clausthal-Zellerfeld bölgesinde olacak/olan arkadaşlarla da geldiğimde tanışmayı çok isterim.
Darısı Almanya'ya gitmek isteyen tüm arkadaşlarımın başına.
Sağlıcakla...

maschin-na

Mesaj gönderen maschin-na » Çrş Mar 31, 2021 4:01 pm

Tarique yazdı: Çrş Mar 31, 2021 3:00 pm Bugün pasaportum elime ulaştı. 6 aylık vizem verilmiş. Vize sürecim devam ederken konsolosluğa, kaldığım modüllerden kalan 2 dil sertifikamı da kargo aracılığı ile ilettim.
Bu süreçte bu forumda çok şey öğrendim, randevumdan önce bana burada yardımcı olan, fikir veren arkadaşlara da gerçekten çok teşekkür ederim.
Clausthal-Zellerfeld bölgesinde olacak/olan arkadaşlarla da geldiğimde tanışmayı çok isterim.
Darısı Almanya'ya gitmek isteyen tüm arkadaşlarımın başına.
Sağlıcakla...
Tebrik ederim. derslerinizin başlagıç tarihi ne zaman belirtmiştiniz?

Tarique

Mesaj gönderen Tarique » Çrş Mar 31, 2021 4:02 pm

maschin-na yazdı: Çrş Mar 31, 2021 4:01 pm Tebrik ederim. derslerinizin başlagıç tarihi ne zaman belirtmiştiniz?
19 Nisan tarihinde dil kursum başlayacak şekilde belirtmiştim.

Kcr.21

Mesaj gönderen Kcr.21 » Çrş Mar 31, 2021 6:18 pm

Tarique yazdı: Çrş Mar 31, 2021 4:02 pm 19 Nisan tarihinde dil kursum başlayacak şekilde belirtmiştim.
Hayirli olsun.Darisi benim basima ben birseyi merak ediyorum acaba Pasaportumuza vize basildiktan sonra almanyadan direk bizim adresemi gönderiliyor yoksa basvuru yaptigimiz konsolosloguma gönderip oradan mi bize göndrriliyor bunu merak ediyorum cünkü az bir sürem kaldı

Tarique

Mesaj gönderen Tarique » Çrş Mar 31, 2021 7:36 pm

Kcr.21 yazdı: Çrş Mar 31, 2021 6:18 pm Hayirli olsun.Darisi benim basima ben birseyi merak ediyorum acaba Pasaportumuza vize basildiktan sonra almanyadan direk bizim adresemi gönderiliyor yoksa basvuru yaptigimiz konsolosloguma gönderip oradan mi bize göndrriliyor bunu merak ediyorum cünkü az bir sürem kaldı
Yani bu konuda gerçekten hiçbir bilgim yok. Bunu başvuru yaptığınız konsolosluğa mail aracılığı ile sorarsanız daha sağlıklı bilgi alabilirsiniz galiba.

Rigwald

Mesaj gönderen Rigwald » Çrş Mar 31, 2021 10:53 pm

Kcr.21 yazdı: Çrş Mar 31, 2021 6:18 pm Hayirli olsun.Darisi benim basima ben birseyi merak ediyorum acaba Pasaportumuza vize basildiktan sonra almanyadan direk bizim adresemi gönderiliyor yoksa basvuru yaptigimiz konsolosloguma gönderip oradan mi bize göndrriliyor bunu merak ediyorum cünkü az bir sürem kaldı
Konsolosluk onay alıp pasaportunzuza kendi damgalarini basiyorlar, olan biten burda

rahmansahin

Mesaj gönderen rahmansahin » Prş Nis 01, 2021 1:13 am

Seravpkdmr yazdı: Pzr Mar 21, 2021 10:58 pm Arkadaşlar merhaba size gerçekleştirmiş olduğum vize görüşmemden bahsetmek istiyorum. Idata üzerinden 40f kodlu şartlı kabul başvurusu yaptım,10 gün sonra ankara konsolosluğunda saat 8.00de bu çarşamba günü randevu atadılar. Sabah 8den önce ordaydım,girişte polis çantamı aradı detaylı olarak(deodorant şişemi bileğime sıktırdılar,o kadar detaylı). Posta gönderimi için kağıt verip içerde doldurun deyip içeriye geçtim. Hemen girişte sağ tarafta çalışan ona gelememi söyleyip evraklarımı(fotokopileri)vermemi istedi. Kontrol edip bazı belgeleri üste yerleştirdi ve sıra almamı söyleyip,eğitim başvurusu var diye yüksek sesle görevlilere söyledi ve 2 tl ücret dedi.Sıramı aldıktan sonra bekledim yaklaşık 15 dk. Sabah olduğu için iki üç kişi dışında kimse yoktu. Beklerken aile birleşimi için giden birinin konuşmaları duyuluyordu hararetli, gitmek isteyen kişi"bu kadar süre evliyim gidemedim" diyordu. Görevli de"hanımefendi belgeleriniz tercüme edilmemiş ve eksik mesela dil belgeniz yok,bunlarla olmaz" dedi. Gitmek isteyen de"nasıl yani,bide dil belgesi almak için benim kursa gitmem gerek"diyordu. Görevli tekrar açıklama yaptıktan sonra(olmaz bunlarla)ayrıldı. Başka bir aile birleşimi için gidenin sırası geldi başka bir bölmede,görevliyle konuşması duyuluyordu onun da,bikaç soru sorup(türkçe,eşiniz ne vatandaşı gibi) cevaplarınıaldıktan sonra almanca tanıtmasını istedi kendisini,çocuk tanıttıktan sonra görevli daha detaylı ve a1 seviyesinden üst seviyede bikaç soru sordu ve cevaplayamadı. Sıra bana geldi başka bölmede.
-Görevli: belgrlerinizi buraya yerleştirin(çekmece gibi bir bölme açtı belgeleri oraya yerleştirdim ve çekip pasaportla birlikte fotokopileri aldı) beş-on dk belgelere baktı. Sanırsam işi yeni öğrendiği için yanında bu konuda daha tecrübeli başka bir abla oturuyordu,her belgeme bakıp ablaya gösterip kontrol ediyordu. Bi süre daha bekledim. Sonra (türkçe) soru sorup cevapları bilgisayara geçirdi.
-G: almanyaya ne için gidiyorsunuz?
-Ben:master
-G:Bölümü ne dilde okuyacaksınız?
-B:almanca
Bi süre daha belgelere baktılar
-G: neden machinenbau? (2diplomam vardı)
-B:bölümü hep istemiştim.(yüzüme bu cevaptan sonra bakınca azcık bölümle ilgili merak duyduğum şeyleri söyledim tatmin oldu,sadece bu cevabı bilgisayara geçirmedi)
-G:orda tanıdığınız var mı
-B:hayır(bilgisayara tak tak)
-G:nerde kalacaksınız
-B:yurt(bilgisayara yine)
Sonra tekrar beklemeye başladım belgelere yine baktı. Sonra almanca tanıtır mısınız dedi. İsmimi yaşımı aile bireylerimi anlatırken yeterli deyip kesti,yanındaki ablaya bakıp kafasını salladı yeter sanki manasında,ablada sağolsun(:-))aynen deyip kafasını salladı. İnanın a1 aile birleşimi ile gidenleri daha çok konuşturdular,benim belgeleri kontrol ederken diğer bölmelerden gelen konuşmaları duyduğum için de bunu söylüyorum,beni neredeyse hiç konuşturmalar. Sonra yine bakındı görevli,abla da onu kontrol ediyordu.Benden belgelerimin orjinallerini sormadılar göstermemi istemediler bile,hatta ben dedim orjinal belgeler yanımda (belki fotokopilere damga ya da mühür vurmaları gerekiyor da unutmuş olabilirler diye),cidden kontrol etmediler.Bi süre daha bekledim,sonra çekmecedeki bölmeye bikaç sayfa koyup bunları doldurun dedi. Bölmeyi kemdime çektim ve bikaç sayfalık soruları gördüm bunları almanca ya da ingilizce doldurmamı istedi. Sayfalardaki sorular şöyleydi
1-) almanca ya da ingilizceyi nerde öğrendiniz,seviyeleriniz nelerdir hangi kurslara gittiniz
2-)liseyi bitirdikten sonra ne yaptınız ne çalışmalar yaptınız
3-) kariyerinizi yazın yada kariyerinizdeki önemli grlişmeleri(hatırlamıyorum tam)
4-) neden almanya,dil ve masterı nerde yapacaksınız
,tanıdığınız var mı gibi sorular vardı.
Benim bunkarı yazmam yaklaşık 15 dk sürdü,sonra görevli sabırsızlanıp biraz çabuk olur musunuz dedi,diğer son sayfadaki basit sorulara tek kelimelik ya da bir cümlelik şeyler doldurup formu yerleştirip gönderdim. 75 € deyip parayı verdim. Tamam 4 hafta içinde sonuçlanır size postayla gönderimi olacak pasaportun dediktrn sonra işlemlerim bitti çıktım. Benim görüşmem bu şekildeydi arkadaşlar. Umarım diğer arkadaşların da sorunsuz bi şekilde vize görüşmeleri geçer.
Benim şartlı kabulüm stuttgart üniversitesinden geldi,bu üni gelen arklar varsa bana yazabilir mi acaba?
Burdan gürkan hocamın danışmanlığı ve emekleri için çok teşekkürlerimi iletmek istiyorum ailecek.

Benim bir sorum olacaktı cevaplarsanız çok memnun olurum.Makine mühendisligi dersleriniz eksiksiz sayıldımı yoksa alttan dersmi aldınız ?

Seravpkdmr

Mesaj gönderen Seravpkdmr » Prş Nis 01, 2021 10:28 am

rahmansahin yazdı: Prş Nis 01, 2021 1:13 am Benim bir sorum olacaktı cevaplarsanız çok memnun olurum.Makine mühendisligi dersleriniz eksiksiz sayıldımı yoksa alttan dersmi aldınız ?
Yani hocam sorunuzu tam olarak anlamadım inanın,ders saydırmak derken? Orda,konsoloslukta,derslerime tek tek bakmadılar. Acaba siz normal lisans okurken dönemi mi sordunuz?

electronics.ege

Mesaj gönderen electronics.ege » Prş Nis 01, 2021 4:15 pm

Seravpkdmr yazdı: Prş Nis 01, 2021 10:28 am Yani hocam sorunuzu tam olarak anlamadım inanın,ders saydırmak derken? Orda,konsoloslukta,derslerime tek tek bakmadılar. Acaba siz normal lisans okurken dönemi mi sordunuz?
Kabul aldığın okulu kastediyor. Üniversiten seni direkt kabul etti mi yoksa şu şu şu dersleri alttan almak kaydıyla bu bölüme başlayabilirsin mi dedi demek istiyor.

Seravpkdmr

Mesaj gönderen Seravpkdmr » Prş Nis 01, 2021 4:42 pm

electronics.ege yazdı: Prş Nis 01, 2021 4:15 pm Kabul aldığın okulu kastediyor. Üniversiten seni direkt kabul etti mi yoksa şu şu şu dersleri alttan almak kaydıyla bu bölüme başlayabilirsin mi dedi demek istiyor.
Yaa:) anlamamıştım bunu. Hocam benimki şartlı kabul idi. Bi sene hazırlık okuyacam ama önce. Ders saydırma gibi bir işlemle uğraşmadım.
Bu arada Filderbahnplatz 31,stuttgartta bu yurt çıkan var mı arkadaşlar acaba.

BatuhanBozkurt

Mesaj gönderen BatuhanBozkurt » Prş Nis 01, 2021 6:36 pm

Arkadaşlar Merkez Bankasının getirdiği kısıtlamadan ötürü bankalarda yurtdışı döviz transferine işlem limiti konuldu. Hiçbir hesaptan 10.541€ tek seferde gönderemiyorum.Ben Expatrio'ya iki farklı hesaptan aynı saat içinde 5000-5541 € olmak üzere toplam 10.541€ para gönderdim. Sorun olur mu?

aktasnadir

Mesaj gönderen aktasnadir » Prş Nis 01, 2021 6:38 pm

BatuhanBozkurt yazdı: Prş Nis 01, 2021 6:36 pm Arkadaşlar Merkez Bankasının getirdiği kısıtlamadan ötürü bankalarda yurtdışı döviz transferine işlem limiti konuldu. Hiçbir hesaptan 10.541€ tek seferde gönderemiyorum.Ben Expatrio'ya iki farklı hesaptan aynı saat içinde 5000-5541 € olmak üzere toplam 10.541€ para gönderdim. Sorun olur mu?
[/quote
Bence sorun olmaz ama keşke Transferwise veya benzeri bı aracı şirketi kullansaydiniz.

Kilitli