Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Vize Ani Defteri - 2021

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
BatuhanBozkurt

Re: Vize Ani Defteri - 2021

Mesaj gönderen BatuhanBozkurt » Prş Mar 11, 2021 1:46 pm

Ankara konsolosluğu şu an en erken randevu tarihini ne zamana veriyorlar bilgisi olan var mı? Yeni Randevu alan arkadaşlar yorum atarsa sevinirim.

berkechk

Mesaj gönderen berkechk » Prş Mar 11, 2021 1:59 pm

BatuhanBozkurt yazdı: Prş Mar 11, 2021 1:46 pm Ankara konsolosluğu şu an en erken randevu tarihini ne zamana veriyorlar bilgisi olan var mı? Yeni Randevu alan arkadaşlar yorum atarsa sevinirim.
1 hafta sonrasına alınabiliyor

Seravpkdmr

Mesaj gönderen Seravpkdmr » Cum Mar 12, 2021 12:20 pm

BatuhanBozkurt yazdı: Prş Mar 11, 2021 1:46 pm Ankara konsolosluğu şu an en erken randevu tarihini ne zamana veriyorlar bilgisi olan var mı? Yeni Randevu alan arkadaşlar yorum atarsa sevinirim.
Brn pazartesi günü başvurdum salı günü randevu tarihimi(haftaya )verdiler.

studi

Mesaj gönderen studi » Cum Mar 12, 2021 9:01 pm

Merhaba, yakın zamanda İstanbul IDATA'da Yüksek Lisans Direkt Kabul alıp vize randevusunu gerçekleştirmiş olan varsa randevusunun kaç günde atandığını kaç gün sonrasına atandığını ve vize görüşmesini paylaşabilir mi acaba? Şimdiden teşekkür ederim.

hsmayt

Mesaj gönderen hsmayt » Cum Mar 12, 2021 9:30 pm

studi yazdı: Cum Mar 12, 2021 9:01 pm Merhaba, yakın zamanda İstanbul IDATA'da Yüksek Lisans Direkt Kabul alıp vize randevusunu gerçekleştirmiş olan varsa randevusunun kaç günde atandığını kaç gün sonrasına atandığını ve vize görüşmesini paylaşabilir mi acaba? Şimdiden teşekkür ederim.
26.01.2021 tarihinde başvuru yaptım. 29.01.2021 tarihinde 18 Şubat 2021 tarihi için randevum belirlendi. Şu an halen daha bir gelişme yok.

Nkoksalan

Mesaj gönderen Nkoksalan » Cum Mar 12, 2021 10:21 pm

Ben de 31 Ocakta randevu talep ettim ve ertesi gün 24 şubat için randevu verdiler. Vize için bir görüşme olmuyor aslında evraklarınızı teslim ediyorsunuz bir de üzerinde sorular olan bir kağıt doldurmanızı istiyorlar. Mülakatın yazılı hali gibi düşünebilirsiniz. Almanyaya neden gelmek istiyorsun vs. gibi 3-4 soru var. İngilizce ya da almanca doldurmanızı istiyorlar.
Bana da henüz dönüş yapmadılar bu arada vize ile ilgili

studi

Mesaj gönderen studi » Pzt Mar 15, 2021 8:55 pm

Benim de 10.03 tarihinde oluşturduğum randevu talebim 13.03 tarihinde 25.03'e atandı. Benim kabul belgemde: " wir freuen uns, Ihnen mitteilen zu können, dass Sie zum Sommersemester 2021 zugelassen werden konnten.
Die Zulassung gilt unter der Bedingung, dass die Immatrikulationsunterlagen vollständig form- und fristgerecht in Ihrem TUB-Account (tuPORT) hochgeladen werden. Ihre Immatrikulationsfrist lautet: 01.04.2021.
Die Einreichung der Immatrikulationsunterlagen erfolgt über Ihren TUB-Account (tuPORT)." gibi şeyler yazıyor yani kabul, kayıt belgelerinin TUB hesabınıza (tuPORT) doğru biçimde ve zamanında yüklenmesi şartına tabidir. Son kayıt tarihiniz: 1 Nisan 2021 diyor bu belgeyi vize başvurusunda vermem sıkıntı olur mu sizin kabul belgelerinizde de böyle yazılar var mıydı?

Yusuftoprak02

Mesaj gönderen Yusuftoprak02 » Pzt Mar 15, 2021 9:05 pm

studi yazdı: Pzt Mar 15, 2021 8:55 pm Benim de 10.03 tarihinde oluşturduğum randevu talebim 13.03 tarihinde 25.03'e atandı. Benim kabul belgemde: " wir freuen uns, Ihnen mitteilen zu können, dass Sie zum Sommersemester 2021 zugelassen werden konnten.
Die Zulassung gilt unter der Bedingung, dass die Immatrikulationsunterlagen vollständig form- und fristgerecht in Ihrem TUB-Account (tuPORT) hochgeladen werden. Ihre Immatrikulationsfrist lautet: 01.04.2021.
Die Einreichung der Immatrikulationsunterlagen erfolgt über Ihren TUB-Account (tuPORT)." gibi şeyler yazıyor yani kabul, kayıt belgelerinin TUB hesabınıza (tuPORT) doğru biçimde ve zamanında yüklenmesi şartına tabidir. Son kayıt tarihiniz: 1 Nisan 2021 diyor bu belgeyi vize başvurusunda vermem sıkıntı olur mu sizin kabul belgelerinizde de böyle yazılar var mıydı?
Merhaba hangi okul ve bölümden kabul aldınız diploma notunuz ve yks sıralamanızı paylaşır mısınız?

studi

Mesaj gönderen studi » Pzt Mar 15, 2021 10:07 pm

Yusuftoprak02 yazdı: Pzt Mar 15, 2021 9:05 pm Merhaba hangi okul ve bölümden kabul aldınız diploma notunuz ve yks sıralamanızı paylaşır mısınız?
TU Berlin-Endüstri Mühendisliği Master- 3.28 sıralamamı hatırlamıyorum zaten master için en azından TU Berlin özelinde önemli değil.

Nkoksalan

Mesaj gönderen Nkoksalan » Sal Mar 16, 2021 11:16 am

studi yazdı: Pzt Mar 15, 2021 10:07 pm TU Berlin-Endüstri Mühendisliği Master- 3.28 sıralamamı hatırlamıyorum zaten master için en azından TU Berlin özelinde önemli değil.
Benim de kabul belgemde son kayıt tarihi 15 nisan yazıyor ben o şekilde verdim belgemi. Bir problem olacağını sanmıyorum zaten okullar pandemi nedeniyle kayıtlar konusunda esneklik sağlıyorlar. TU Berlin'in yabancı öğrenciler ofisinden bilgi alabilirsiniz muhtemelen bu konu ile ilgili

Phaidon41

Mesaj gönderen Phaidon41 » Sal Mar 16, 2021 11:33 am

Merhaba, İstanbul konsolosluğunda 08 Şubat 2021 tarihinde vize görüşmesine girildi. Herhangi bir eksik evrak vb. konsolosluktan dönüş yapılmadı. Şartlı kabülümüz var. 06 Nisan'da dil kursu başlıyor. 04 Mart'ta konsolosluğa verilmiş olan barkod numarasıyla mail atılarak süreçle ilgili bilgi talep edildi.
Gelen cevap şu şekildedir;
"Sayın Basvuru sahibi,
gönderiniz için teşekkür ederiz. Basvurunuzun islemleri devam etmektedir. Basvuru esnasinda size farkli bir bilgi verilmediyse, normal sartlarda ögrenci ulusal vize islemleri tüm evraklariniz eksiksiz olmasi halinde yaklasik 4 hafta sürmektedir

Ancak 5 hafta geçti herhangi bir dönüş olmadı, bekliyoruz.

Phaidon41

Mesaj gönderen Phaidon41 » Sal Mar 16, 2021 11:45 am

Aşağıdaki mesajı attıktan 2 dakika sonra UPS Kargodan SMS geldi :) Kargo geldiğinde açalım bakalım ne çıkacak. Herşeyin hayırlısı...

Merhaba, İstanbul konsolosluğunda 08 Şubat 2021 tarihinde vize görüşmesine girildi. Herhangi bir eksik evrak vb. konsolosluktan dönüş yapılmadı. Şartlı kabülümüz var. 06 Nisan'da dil kursu başlıyor. 04 Mart'ta konsolosluğa verilmiş olan barkod numarasıyla mail atılarak süreçle ilgili bilgi talep edildi.
"Sayın Basvuru sahibi,
gönderiniz için teşekkür ederiz. Basvurunuzun islemleri devam etmektedir. Basvuru esnasinda size farkli bir bilgi verilmediyse, normal sartlarda ögrenci ulusal vize islemleri tüm evraklariniz eksiksiz olmasi halinde yaklasik 4 hafta sürmektedir

ay07

Mesaj gönderen ay07 » Sal Mar 16, 2021 12:09 pm

Merhaba, öncelikle hayırlı olsun vizeniz.

Ben de aynı şekilde totemimi yapayım sonuç aynı olur umarım :D

Ben de 17 Şubat'ta iDATA İzmir şubesinde dil bilgisine sahip master eğitimi için ulusal vize başvurusunda bulunmuştum. Gidiş tarihim 29 Mart, bu tarih için precense letter ve uçak biletimi de başvuruma eklemiştim. iDATA görevlisi 3 haftada sonuçlanacağını öngörmüştü ama yarın 4 hafta dolacak, sabredemiyorum artık maalesef :D

Benimle benzer durumda olan izmir idatadan geçtimiz ay içinde başvuran arkadaşlardan vizeleri ulaşanlar bilgi verebilir mi?
Phaidon41 yazdı: Sal Mar 16, 2021 11:45 am Aşağıdaki mesajı attıktan 2 dakika sonra UPS Kargodan SMS geldi :) Kargo geldiğinde açalım bakalım ne çıkacak. Herşeyin hayırlısı...

"Sayın Basvuru sahibi,

dragon76

Mesaj gönderen dragon76 » Sal Mar 16, 2021 12:12 pm

Merhaba. 4 Şubat’ta İstanbul Başkonsolosluğu’nda görüşmeye girdim. Herhangi bir eksik evrak vb. dönüt gelmedi konsolosluktan. Şartlı kabulüm var. İki gün sonra altı hafta olmuş olacak. Henüz bir yanıt yok.

nietzschelif

Mesaj gönderen nietzschelif » Sal Mar 16, 2021 12:50 pm

Merhaba,

Benim hikayem şu şekilde,

29 Aralık 2020 tarihinde İstanbul Konsolosluğu'nda 3 aylık Dil Kursu Vizesi başvurusunda bulundum. 7 Ocak'ta arayıp üç aylık salt dil kursu vizesi vermediklerini, en az altı aylık olması gerektiğini söyleyip başvurumu askıya aldılar. 29 Ocak tarihinde belgelerimi 6 aylık olacak şekilde yenileyerek başvurumu güncelledim ve 3 şubat tarihinde başvurumun tekrar yasal olarak işleme alındığını belirttiler. Son olarak 16 şubat tarihinde Almanya Yabancılar Ofisi'nden cevap beklemekte olduklarını söylediler ve o günden beri bir haber yok maalesef. Bugün itibariyle umudumu kesmiş bulunmaktayım nedense...

maschin-na

Mesaj gönderen maschin-na » Sal Mar 16, 2021 8:51 pm

studi yazdı: Pzt Mar 15, 2021 8:55 pm Benim de 10.03 tarihinde oluşturduğum randevu talebim 13.03 tarihinde 25.03'e atandı. Benim kabul belgemde: " wir freuen uns, Ihnen mitteilen zu können, dass Sie zum Sommersemester 2021 zugelassen werden konnten.
Merhaba benim de derslerin 12 nisanda başlayacağı yazılarak nisanın ilk 2 haftasından burada bulunmanız tavsiye olunur diye yazılmış. vize görüşmem 19 Marta atandı. acaba bır sıkıntı yaşayacak mıyım ?

Ymılra

Mesaj gönderen Ymılra » Çrş Mar 17, 2021 5:25 pm

Merhaba!
10 martta Almanya’daki yüksek lisans eğitimim için vize başvurusunda bulundum. Aslında 3 dönem olan eğitimin ilk dönemini korona yüzünden Türkiye’de uzaktan tamamlamıştım. Vize başvurusunda şu an konsolosluk sitesindeki evrakları sundum. Hatırladığım kadarıyla,
-İki tane başvuru formu (ben çıktı alıp önceden doldurmuştum ama sanırım internette de bir versiyonu var)
- 3 tane biyometrik foto (zaten fotoğrafçılar 4 tane çıkarıyor, bu arada güncel olmasına ve boyutuna dikkat edin)
- Pasaport (en az 1 yıl geçerliliği olması gerek dikkat edin buna ve pasaportu başvuruda sizden alıyorlar tabiki)
- Pasaport fotokopisi (bilgilerin ve fotoğrafın bulunduğu sayfanın)
-Özgeçmiş (ben ingilizce hazırladım)
- Niyet mektubu (bunu da İngilizce yazdım ve masraflarımı bloke hesaptan karşılayacağımı ve okulumun ikinci dönem çoğunlukla yüz yüze eğitim vereceğini de ekledim)
- Üniversite diploması (bunun aslına sadece baktı, A4 büyüklüğündeki arkalı önlü 3 nüshayı başvuruya aldı)
- Transkript alamadığım için diploma eki sundum, içinde transkript vs her şey yazıyor. Bunun aslını da aldı.
- IELTS dil belgem (bunun da aslını aldı)
- Almanya’daki okuldan kabul yazım (normalde kabul mektubunun yanında fiziki olarak bulunmanız gerektiğine dair bir yazı istiyorlar sanırım ama benim okulum bana kabul mektubuyla bir belge daha vermişti ikinci dönem derslerin ne zaman başlayacağını vs de içeren, ve onda fiziken derslere katılmam gerektiği yazıyordu)
- Bloke hesap belgesi (ben Fintiba’dan bloke hesap açtırmıştım, onun belgesini sundum, blogda ayrıca bunu da yazdım, aramaya ‘fintiba bloke’ yazarsanız rahatlıkla bulacağınızı düşünüyorum)
- AT11 belgem (bunun da aslına sadece baktı, nüshaları aldı)

(Yazmayı unuttuklarım olabilir, siz gereken belgeler listesini iyi kontrol edin.)

Bunların dışında vukuatlı nüfus kayıt örneği istedikleri yazmıyordu başvuru belgelerinde, ama orada istediler, o yüzden gitmeden mutlaka çıkartın, yeni tarihli olduğuna dikkat edin, ayrıca iDATA’da fotokopi vs de çok pahalı o yüzden her şeyden fazla fazla götürün boşuna paranız gitmesin.
Bu belgeleri verdikten sonra pasaportumun iadesi için bir kağıt doldurdum, adresimi vs yazdım. Bir de başka bir kağıt verdi içinde 4-5 soru vardı, bunu doldurmamı istedi. Okulun adı hangi bölüm olduğu, okuldaki derslerin neler olduğu ve neden gitmek istediğimle ilgili. Yalnız dikkat edin bunu doldururken telefona bakmaya izin yok, kendinizin doldurması gerek, vize görüşmesi yerine geçen bir uygulama sanırım. Kağıdı sadece bir kere doldurabiliyorsunuz buna da dikkat edin, yeni kağıt vermiyorlar.
Daha sonra parmak izim alındı ve başvuru ücretini yatırdım. Başvuru ücreti 75€ idi vize için. Bunu nakit alıyorlar, kart geçmediler. iDATA ücreti ise ₺ cinsinden ve karttan çekebiliyorlar. Ben yaklaşık 300₺ verdim, nüfus kayıt örneği için çıktı almak gibi işlerim oldu çünkü. Parayı yatırdıktan sonra size fişinizi veriyorlar ve takip numaranızı alıyorsunuz. Takip numarasıyla ve pasaport numaranızla iDATA internet sitesinden takip yapabiliyorsunuz.
Bana 3 haftaya fln çıkar dediler ama kesin değil elbette. Bu sırada da eksik belge istenebiliyormuş ya da ek belge gerekebiliyormuş. Bunun için telefonunuzu açık tutun ve düzenli olarak başvuru takibinizi yapın internetten dediler. Ayrıca pasaportla verdiğim IELTS belgem ve diploma ekim de postayla geri gönderilecekmiş.

Şimdilik bu kadar, başvurudan sonraki gün sistemden baktım, konsolosluğa iletildi yazıyordu, hala öyle görünüyor. Gelişme oldukça yazacağım. Herkese başarılar, çok uzun kafa yorucu ve stresli bir süreç çünkü, kolay gelsin arkadaşlar!💪🏼

berkechk

Mesaj gönderen berkechk » Çrş Mar 17, 2021 6:47 pm

Ymılra yazdı: Çrş Mar 17, 2021 5:25 pm Merhaba!
10 martta Almanya’daki yüksek lisans eğitimim için vize başvurusunda bulundum. Aslında 3 dönem olan eğitimin ilk dönemini korona yüzünden Türkiye’de uzaktan tamamlamıştım. Vize başvurusunda şu an konsolosluk sitesindeki evrakları sundum. Hatırladığım kadarıyla,
-İki tane başvuru formu (ben çıktı alıp önceden doldurmuştum ama sanırım internette de bir versiyonu var)
- 3 tane biyometrik foto (zaten fotoğrafçılar 4 tane çıkarıyor, bu arada güncel olmasına ve boyutuna dikkat edin)
- Pasaport (en az 1 yıl geçerliliği olması gerek dikkat edin buna ve pasaportu başvuruda sizden alıyorlar tabiki)
- Niyet mektubu (bunu da İngilizce yazdım ve masraflarımı bloke hesaptan karşılayacağımı ve okulumun ikinci dönem çoğunlukla yüz yüze eğitim vereceğini de ekledim)
- Üniversite diploması (bunun aslına sadece baktı, A4 büyüklüğündeki arkalı önlü 3 nüshayı başvuruya aldı)
- Transkript alamadığım için diploma eki sundum, içinde transkript vs her şey yazıyor. Bunun aslını da aldı.
- Almanya’daki okuldan kabul yazım (normalde kabul mektubunun yanında fiziki olarak bulunmanız gerektiğine dair bir yazı istiyorlar sanırım ama benim okulum bana kabul mektubuyla bir belge daha vermişti ikinci dönem derslerin ne zaman başlayacağını vs de içeren, ve onda fiziken derslere katılmam gerektiği yazıyordu)
- Bloke hesap belgesi (ben Fintiba’dan bloke hesap açtırmıştım, onun belgesini sundum, blogda ayrıca bunu da yazdım, aramaya ‘fintiba bloke’ yazarsanız rahatlıkla bulacağınızı düşünüyorum)

(Yazmayı unuttuklarım olabilir, siz gereken belgeler listesini iyi kontrol edin.)

Bunların dışında vukuatlı nüfus kayıt örneği istedikleri yazmıyordu başvuru belgelerinde, ama orada istediler, o yüzden gitmeden mutlaka çıkartın, yeni tarihli olduğuna dikkat edin, ayrıca iDATA’da fotokopi vs de çok pahalı o yüzden her şeyden fazla fazla götürün boşuna paranız gitmesin.
Bu belgeleri verdikten sonra pasaportumun iadesi için bir kağıt doldurdum, adresimi vs yazdım. Bir de başka bir kağıt verdi içinde 4-5 soru vardı, bunu doldurmamı istedi. Okulun adı hangi bölüm olduğu, okuldaki derslerin neler olduğu ve neden gitmek istediğimle ilgili. Yalnız dikkat edin bunu doldururken telefona bakmaya izin yok, kendinizin doldurması gerek, vize görüşmesi yerine geçen bir uygulama sanırım. Kağıdı sadece bir kere doldurabiliyorsunuz buna da dikkat edin, yeni kağıt vermiyorlar.
Daha sonra parmak izim alındı ve başvuru ücretini yatırdım. Başvuru ücreti 75€ idi vize için. Bunu nakit alıyorlar, kart geçmediler. iDATA ücreti ise ₺ cinsinden ve karttan çekebiliyorlar. Ben yaklaşık 300₺ verdim, nüfus kayıt örneği için çıktı almak gibi işlerim oldu çünkü. Parayı yatırdıktan sonra size fişinizi veriyorlar ve takip numaranızı alıyorsunuz. Takip numarasıyla ve pasaport numaranızla iDATA internet sitesinden takip yapabiliyorsunuz.
Bana 3 haftaya fln çıkar dediler ama kesin değil elbette. Bu sırada da eksik belge istenebiliyormuş ya da ek belge gerekebiliyormuş. Bunun için telefonunuzu açık tutun ve düzenli olarak başvuru takibinizi yapın internetten dediler. Ayrıca pasaportla verdiğim IELTS belgem ve diploma ekim de postayla geri gönderilecekmiş.

Şimdilik bu kadar, başvurudan sonraki gün sistemden baktım, konsolosluğa iletildi yazıyordu, hala öyle görünüyor. Gelişme oldukça yazacağım. Herkese başarılar, çok uzun kafa yorucu ve stresli bir süreç çünkü, kolay gelsin arkadaşlar!💪🏼
Takibini nasıl yapıyorsunuz?

ertuu04

Mesaj gönderen ertuu04 » Çrş Mar 17, 2021 8:26 pm

Yakın zamanda presenceletter olmadan vizeye başvurup kabul veya red alan oldu mu?

BatuhanBozkurt

Mesaj gönderen BatuhanBozkurt » Çrş Mar 17, 2021 10:01 pm

Ymılra yazdı: Çrş Mar 17, 2021 5:25 pm Merhaba!

Bloke hesap için güncel miktar ne kadar şu an? Yani ne kadar yatırmıştınız? Tam miktarı yazarsanız sevinirim.

Kilitli