Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Master Ogrencisi Calısma Izinleri Hk.

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
burak07

Master Ogrencisi Calısma Izinleri Hk.

Mesaj gönderen burak07 » Sal Ara 15, 2020 2:46 pm

Herkese merhaba, ben Burak,

Şuan TU München' de Master programı okumaktayım ve 3.sömestrdayım.
Daha önce werkstudent olarak haftalık 20 saate kadar çalışmıştım, şuan ise başka bir teklif aldım fakat teklif Vollzeit(haftada 40 saat), ancak ilan werkstudent yerine Praktikant ilanı.
EU vatandaşı olan birkaç arkadaşım aynı firmada okurken benzer pozisyonlarda 40 saat çalışıyorlar. Onlardan farklı olarak Türk vatandaşlarının ekstra yıllık 120gün/240 yarım gün limitleri olduğunu biliyorum. Fakat 20 saat limitinin normalde EU vatandaşı öğrencileri de kapsadığını düşünerek, stajların benim için de bu limitin dışında olduğu çıkarımında bulundum.
Bu konuda bir fikriniz var mı? Gönüllü staj dahilinde Master programımı sürdürürken haftalık 40 saat çalışabilir miyim, veya eğer mümkünse her hangi bir ekstra yükümlülük (vergi, öğrenci statüsü etc) altına girmiş oluyor muyum?

Şimdiden teşekkürler, Mutlu günler

Muhendis

Re: Master Ogrencisi Calısma Izinleri Hk.

Mesaj gönderen Muhendis » Cum Ara 18, 2020 2:40 am

Master öğrencisi iken haftalık 20 saat iş sınırı yok muydu. Yani ne olursa olsun işin 20 saati geçemez haftada öyle okumuştum. Tecrübe etmedim.

Rigwald

Mesaj gönderen Rigwald » Cum Ara 18, 2020 7:21 am

Geçersin, ama yıllık sınırı olur. Tabi bunu kim ne kadar takip ediyor bilmiyorum, herkesin ağzından başka şeyler çıkıyor. Ya bütün yıl boyunca 20 saat, ya da 6 ay boyunca full time (40 saat) çalışabilirsin. Sınırlar yıllık çünkü, aylık değil.

canerbicen

Mesaj gönderen canerbicen » Prş Şub 18, 2021 1:07 pm

merhaba konudan biraz farklı olacak ama, part time iş geliri vize yenilemede gelir olarak gösterilebiliyor mu? iyi günler

lilas

Mesaj gönderen lilas » Prş Şub 18, 2021 4:04 pm

canerbicen yazdı: Prş Şub 18, 2021 1:07 pm merhaba konudan biraz farklı olacak ama, part time iş geliri vize yenilemede gelir olarak gösterilebiliyor mu? iyi günler
Gösterilebildiğini okumuştum. Bloke hesap tutarı mesela 870 euro ise, kazancınızın da bu doğrultuda olması lazım veya bloke hesaba eksik kalan kısmı yatırıyorsunuz diye biliyorum. Yine de forumu karıştırmanızı tavsiye ederim.

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Cum Şub 19, 2021 12:33 pm

Arkadaslar bu 20 saat calisma limiti kuralini kim uydurdu? Bir kac yerde daha üyeler sormus ama kaynagi bulamadim. Öyle bir kural veya kanun yok..
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

celal.baran

Mesaj gönderen celal.baran » Cum Şub 19, 2021 6:14 pm

Physiker yazdı: Cum Şub 19, 2021 12:33 pm Arkadaslar bu 20 saat calisma limiti kuralini kim uydurdu? Bir kac yerde daha üyeler sormus ama kaynagi bulamadim. Öyle bir kural veya kanun yok..
merhaba, https://handbookgermany.de/en/work/student-jobs.html , burada yılda 120 tam gün çalışma hakkı olduğu belirtiliyor. Tam gün sanırım 8 saate denk geliyor. Bu durumda yılda 960 saat, ayda 80 ve haftada 20 saate denk geliyor. Ve bildiğim kadarıyla saatleri de haftalık değil, yıllık olarak hesaplıyorlar, bununla da sigortanız ilgileniyor.

elifa

Mesaj gönderen elifa » Cum Şub 19, 2021 8:36 pm

celal.baran yazdı: Cum Şub 19, 2021 6:14 pm merhaba, https://handbookgermany.de/en/work/student-jobs.html , burada yılda 120 tam gün çalışma hakkı olduğu belirtiliyor. Tam gün sanırım 8 saate denk geliyor. Bu durumda yılda 960 saat, ayda 80 ve haftada 20 saate denk geliyor. Ve bildiğim kadarıyla saatleri de haftalık değil, yıllık olarak hesaplıyorlar, bununla da sigortanız ilgileniyor.
iyi de yila yayarsaniz 20 saat yapiyor, bu haftada 20 saatten fazla calisamazsin demek degil ki. haftada istedigin kadar calis 120 tam gunden fazla calisamazsin mantigiyla bakmaniz lazim. dileyen haftada 40 saat calisir 6ayda hakkini doldurur.. nacizane fikrim

celal.baran

Mesaj gönderen celal.baran » Cum Şub 19, 2021 9:07 pm

celal.baran yazdı: Cum Şub 19, 2021 6:14 pm merhaba, https://handbookgermany.de/en/work/student-jobs.html , burada yılda 120 tam gün çalışma hakkı olduğu belirtiliyor. Tam gün sanırım 8 saate denk geliyor. Bu durumda yılda 960 saat, ayda 80 ve haftada 20 saate denk geliyor. Ve bildiğim kadarıyla saatleri de haftalık değil, yıllık olarak hesaplıyorlar, bununla da sigortanız ilgileniyor.
elifa yazdı: Cum Şub 19, 2021 8:36 pm iyi de yila yayarsaniz 20 saat yapiyor, bu haftada 20 saatten fazla calisamazsin demek degil ki. haftada istedigin kadar calis 120 tam gunden fazla calisamazsin mantigiyla bakmaniz lazim. dileyen haftada 40 saat calisir 6ayda hakkini doldurur.. nacizane fikrim
evet ben de böyle düşünüyorum

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Cmt Şub 20, 2021 11:33 am

Verilen site zaten resmi bir site degil, burasi gibi bilgi veren bir site. 12 ay / 52 hafta calismiyorsunuz, yukardaki arkadaslar cok güzel mantik yürütmüs. Sigorta ile alakali 20 saatten fazla calisinca degisiklikler oluyor ama kesin olarak kanunen 20 saatten fazla calisirsin diye bir limit yok.
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

lilas

Mesaj gönderen lilas » Pzt Şub 22, 2021 10:06 pm

Physiker yazdı: Cmt Şub 20, 2021 11:33 am Verilen site zaten resmi bir site degil, burasi gibi bilgi veren bir site. 12 ay / 52 hafta calismiyorsunuz, yukardaki arkadaslar cok güzel mantik yürütmüs. Sigorta ile alakali 20 saatten fazla calisinca degisiklikler oluyor ama kesin olarak kanunen 20 saatten fazla calisirsin diye bir limit yok.
Sigorta nasıl değişiyor acaba?