Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Universität Siegen

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
tunali

Universität Siegen

Mesaj gönderen tunali » Prş Eki 01, 2020 10:55 am

Arkadaslar selam, Uni Siegen´den yüksek lisans icin kabul aldim. Dersler 1 Kasim´da basliyor. Gecen hafta bi tane yurtta yer buldum. Bu hafta okula kaydimi yaptiracagim. 2 hafta sonra da Siegen´de olmayi planliyorum. Ama sistem nasil isliyor bilmiyorum. Makina mühendisligi masteri yapacagim ama diger bölümlerde de aynidir diye dusunuyorum.

Dersler nasil seciliyor, Türkiye´deki gibi okulun icinde notlari alabilecegimiz fotokopici var mi, tez yazmak icin nasil sirket bulunabilir? Bu konularda yardimci olursaniz sevinirim.

Bir de Siegen´de kimseyi tanimiyorum. Donem basinda yeni gelenlerin birbiriyle tanisabilecegi etkinlik falan oluyor mu veya Sprachcafe Stammtisch tarzi muhabbetler var mi?

Daha önce bu süreci yasamis arkadaslar aydinlatirsa cok sevinirim.

hanzas

Re: Universität Siegen

Mesaj gönderen hanzas » Prş Eki 01, 2020 12:07 pm

Sorularının cevaplarını bilmiyorum ama Siegen şehrinde okuyan bir arkadaşım var. Mail adresini atarsan ona yönlendirebilirim.

enginteymur

Mesaj gönderen enginteymur » Prş Eki 01, 2020 12:32 pm

tunali yazdı: Prş Eki 01, 2020 10:55 am Arkadaslar selam, Uni Siegen´den yüksek lisans icin kabul aldim. Dersler 1 Kasim´da basliyor. Gecen hafta bi tane yurtta yer buldum. Bu hafta okula kaydimi yaptiracagim. 2 hafta sonra da Siegen´de olmayi planliyorum. Ama sistem nasil isliyor bilmiyorum. Makina mühendisligi masteri yapacagim ama diger bölümlerde de aynidir diye dusunuyorum.

Dersler nasil seciliyor, Türkiye´deki gibi okulun icinde notlari alabilecegimiz fotokopici var mi, tez yazmak icin nasil sirket bulunabilir? Bu konularda yardimci olursaniz sevinirim.

Bir de Siegen´de kimseyi tanimiyorum. Donem basinda yeni gelenlerin birbiriyle tanisabilecegi etkinlik falan oluyor mu veya Sprachcafe Stammtisch tarzi muhabbetler var mi?

Daha önce bu süreci yasamis arkadaslar aydinlatirsa cok sevinirim.

Merhaba, ismim Engin. ben de Siegen Üniversitesi’nde Master yapıyorum. Ders seçimleri gayet basit, programına tanımlı dersleri online olarak seçebiliyorsun Unisono üzerinden. Ama sana söyleyebilirim ki biraz kafa karıştırıyor, sonradan alışıyorsun. Bu benim ikinci dönemim olacak. İlk dönem Corona yüzünden online oldu ve tüm etkinlikler yasaklandı. Bu yüzden Sprachcafe ve Stammtisch etkinlikleri gerçekleşmedi. Bu dönem nasıl olur ben de bilmiyorum ama bu linkte bilgiler yer alıyor. https://www.uni-siegen.de/isa/aktuelles/726443.html ayrıca Facebook linki de bu https://www.facebook.com/groups/1063322 ... view=group
Fotokopi konusunda kampüse pek giriş yapamadığım için bilgi alamadım. Tez yazışmak için şirket seçme konusunu da akademik danışmanından bilgi alarak öğrenebilirsin.
Bu arada Master Programı dersleri 26 Ekim’de başlıyor. Senin dediğin tarih Bachelor programları için.

Saygılarımla,
Engin.

tunali

Mesaj gönderen tunali » Cum Eki 02, 2020 3:09 pm

hanzas yazdı: Prş Eki 01, 2020 12:07 pm Sorularının cevaplarını bilmiyorum ama Siegen şehrinde okuyan bir arkadaşım var. Mail adresini atarsan ona yönlendirebilirim.
tunali94@gmail.com Yönlendirirsen sevinirim. Teşekkür ettim.

tunali

Mesaj gönderen tunali » Cum Eki 02, 2020 3:16 pm

enginteymur yazdı: Prş Eki 01, 2020 12:32 pm Merhaba, ismim Engin. ben de Siegen Üniversitesi’nde Master yapıyorum. Ders seçimleri gayet basit, programına tanımlı dersleri online olarak seçebiliyorsun Unisono üzerinden. Ama sana söyleyebilirim ki biraz kafa karıştırıyor, sonradan alışıyorsun. Bu benim ikinci dönemim olacak. İlk dönem Corona yüzünden online oldu ve tüm etkinlikler yasaklandı. Bu yüzden Sprachcafe ve Stammtisch etkinlikleri gerçekleşmedi. Bu dönem nasıl olur ben de bilmiyorum ama bu linkte bilgiler yer alıyor. https://www.uni-siegen.de/isa/aktuelles/726443.html ayrıca Facebook linki de bu https://www.facebook.com/groups/1063322 ... view=group
Fotokopi konusunda kampüse pek giriş yapamadığım için bilgi alamadım. Tez yazışmak için şirket seçme konusunu da akademik danışmanından bilgi alarak öğrenebilirsin.
Bu arada Master Programı dersleri 26 Ekim’de başlıyor. Senin dediğin tarih Bachelor programları için.

Saygılarımla,
Engin.
Selam Engin, cevap için teşekkürler. İlk döneminde Corona'ya denk gelmen kötü olmuş. Alışma açısından sıkıntı olmuştur biraz. Bu dönem dersler online olmayacak değil mi? O konuda açıklama yaptılar mı?

26 Ekim'de olduğunu söylemen iyi oldu. Bugün kayıt için belgeleri gönderdim. 26'sından önce Siegen'de olurum.

enginteymur

Mesaj gönderen enginteymur » Cmt Eki 03, 2020 12:34 pm

tunali yazdı: Cum Eki 02, 2020 3:16 pm Selam Engin, cevap için teşekkürler. İlk döneminde Corona'ya denk gelmen kötü olmuş. Alışma açısından sıkıntı olmuştur biraz. Bu dönem dersler online olmayacak değil mi? O konuda açıklama yaptılar mı?

26 Ekim'de olduğunu söylemen iyi oldu. Bugün kayıt için belgeleri gönderdim. 26'sından önce Siegen'de olurum.
Evet epey sıkıntı oldu bu konuda. Hayır ama dersler karma olacak, hem online hem de sınıfta olacak. Eğer dersteki öğrenci sayısı 60 kişi olur ise o ders online oluyor. Ayrıca bölgede vaka sayısı artar ise tüm dersleri online yapma durumları var. Siegen Üniversitesinin yaptığı açıklama bu :/

tunali

Mesaj gönderen tunali » Pzt Eki 05, 2020 10:47 am

enginteymur yazdı: Cmt Eki 03, 2020 12:34 pm Evet epey sıkıntı oldu bu konuda. Hayır ama dersler karma olacak, hem online hem de sınıfta olacak. Eğer dersteki öğrenci sayısı 60 kişi olur ise o ders online oluyor. Ayrıca bölgede vaka sayısı artar ise tüm dersleri online yapma durumları var. Siegen Üniversitesinin yaptığı açıklama bu :/
60 çokmuş. Genel olarak kaç kişi oluyor derslerde? Bir de yurtlar hakkında bilgin var mı? Hangisi daha iyidir veya WG daha mı sence?

enginteymur

Mesaj gönderen enginteymur » Sal Eki 06, 2020 11:46 am

tunali yazdı: Pzt Eki 05, 2020 10:47 am 60 çokmuş. Genel olarak kaç kişi oluyor derslerde? Bir de yurtlar hakkında bilgin var mı? Hangisi daha iyidir veya WG daha mı sence?
60 kişi çok ama sınıflar büyük.
Yurtlar hakkında pek bilgim yok. Ben Siegen’da yaşamıyorum. Siegen’da yaşayan ve bu konuda bilgi sahibi var ise lütfen yardımcı olunuz arkadaşlar :)

Muhendis

Mesaj gönderen Muhendis » Prş Ara 10, 2020 9:05 pm

Arkadaşlar ben de Siegen ve Paderborn a Master mechanical engineering için başvuracağım. Ama ikisinin de hangi belgeleri istediklerini bakmama rağmen anlamadım. Yardımcı olur musunuz. Siegen hangi belgeleri istiyor

tunali

Mesaj gönderen tunali » Sal Ara 15, 2020 4:52 pm

Muhendis yazdı: Prş Ara 10, 2020 9:05 pm Arkadaşlar ben de Siegen ve Paderborn a Master mechanical engineering için başvuracağım. Ama ikisinin de hangi belgeleri istediklerini bakmama rağmen anlamadım. Yardımcı olur musunuz. Siegen hangi belgeleri istiyor
https://www.uni-siegen.de/starting/admi ... ation.html Bu linkin altında "Folgende Unterlagen sind für die Bewerbung zuzusenden" diye bir kısım var. Genel olarak her üniversite aynı belgeleri ister. Uni Siegen ekstra olarak bir tane form doldurmanı istiyor. Onu bilgisayarda doldurduktan sonra çıktı alıp imzalıyorsun. Diğer belgelerle birlikte üniversiteye postayla gönderiyorsun.

Diğer belgeler:

1. Üni diploması ve transkripti: İngilizce olabilir. Kendi okulundan aslı gibidir yaptırırsın. +Apostil
2.Lise diploması ve ÖSYM kazandı belgesi: Almanca tercüme gerekiyor. +Noter+Apostil
3. En az A2 almanca sertifika: Aslı gibidir olcak.
4.Tablo şeklinde CV: Almanca veya İngilizce
5. Pasaport fotokopisi
6. Motivasyon mektubu

Bi de en son bu linki gördüm. Bunu da eklersin. https://www.uni-siegen.de/starting/fina ... aerung.pdf

Muhendis

Mesaj gönderen Muhendis » Çrş Ara 16, 2020 2:54 am

tunali yazdı: Sal Ara 15, 2020 4:52 pm https://www.uni-siegen.de/starting/admi ... ation.html Bu linkin altında "Folgende Unterlagen sind für die Bewerbung zuzusenden" diye bir kısım var. Genel olarak her üniversite aynı belgeleri ister. Uni Siegen ekstra olarak bir tane form doldurmanı istiyor. Onu bilgisayarda doldurduktan sonra çıktı alıp imzalıyorsun. Diğer belgelerle birlikte üniversiteye postayla gönderiyorsun.

Diğer belgeler:

1. Üni diploması ve transkripti: İngilizce olabilir. Kendi okulundan aslı gibidir yaptırırsın. +Apostil
2.Lise diploması ve ÖSYM kazandı belgesi: Almanca tercüme gerekiyor. +Noter+Apostil
3. En az A2 almanca sertifika: Aslı gibidir olcak.
4.Tablo şeklinde CV: Almanca veya İngilizce
5. Pasaport fotokopisi
6. Motivasyon mektubu

Bi de en son bu linki gördüm. Bunu da eklersin. https://www.uni-siegen.de/starting/fina ... aerung.pdf
Çok çok teşekkür ederim. Bir de Paderborn u açıklayabilecek biri olsaydı iyi olurdu