Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

0 tanıdık ile tek başına almanyada okuyan varmı?

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
sametbasli

0 tanıdık ile tek başına almanyada okuyan varmı?

Mesaj gönderen sametbasli » Sal Eyl 15, 2020 12:51 am

Merhaba biraz komik bir başlık olmuş fakat icten içe merak ediyorum. Acaba almanyada hic tanidigi olmayıp tek basina almanyaya yerlesen yasayan varmıdır ☺ ilk kez yurt disina tek basima cikicam çekiniyorum açıkcası

Kullanıcı avatarı
dabadee

Re: 0 tanıdık ile tek başına almanyada okuyan varmı?

Mesaj gönderen dabadee » Sal Eyl 15, 2020 8:54 am

Çekinme hayat burda daha rahat. Bir tanıdığın, yardımcı olacak biri yoksa kağıt işleri seni çok koşturabilir. Almancan yoksa bile en azından güzel bir ingilizceyle kağıt işlerini halledersin. Halkta Realschule - Gymnasium gitmiş kesim ingilizce bilir Hauptschule gitmiş kesim çok bilmez. Yaşın kaç bilmiyorum ama benim gibi 18 ise ilk gidince kursta vs.. heryerde insanlar +30 yaş yani ilk edineceğin çevre +30 yaş olacak. Muhtemelen kursundaki en küçük kişide sen olacaksın. Gittiğin kursa göre insanlarda değişir. Iyi bir kursa gidersen muhtemelen yaş fark etmeksizin hepsi okuyan kişilerdir. Onun haricinde tanıdığın en iyi insanda alman olacak en kötü insanda alman olacak. Iyisi çok iyi, kötüsü çok kötü. Ilk defa geldiğin için buralar sana cazip gelecek bol bol gezersin ilk 2 ay evrak işi vs.. zaten hemen geçer. Aklımdakiler bunlar şuanlık.

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Sal Eyl 15, 2020 11:30 am

Bir sürü var benim bildigim. Hatta hic tanidik, akraba aile vs olmamasi bence daha büyük bir avantaj.
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

Kullanıcı avatarı
dabadee

Mesaj gönderen dabadee » Sal Eyl 15, 2020 3:06 pm

Physiker yazdı: Sal Eyl 15, 2020 11:30 am Bir sürü var benim bildigim. Hatta hic tanidik, akraba aile vs olmamasi bence daha büyük bir avantaj.
Hem katılıyorum hem katılmıyorum. Avantajları olarak kişi kendi ayakları üzerinde durmayı öğreniyor. Mesela ben geldim buraya ha türkiye, ha bura. Dil kursunda görüyorum buraya gelenler yarın nereye gitsem planı yapıyorlar. Ben aynı ülkede 17 yıl her yazımı geçirdiğim için ev - okul harici cazip gelmiyor. Tanıdıklarım var burada onlar yardımcı oldu, vize derdi zaten yok. Kısacası inkar edemem geldim hazıra kondum gibi oldu :lol: Tüm bunlar olmasaydı ne olurdu yazmak yerine okuyan kişi kendini benim yerime koysun sonrada orada yaşayacağı zorluğu az çok düşünsün dezavantajları gözünde canlanır zaten. Ama şu varki buraya 0 dan gelip kendi ayakları üstünde duran kişilere hayranlık duyuyorum. Çünkü ileride her probleme çözümü olan, olgun bireyler oluyorlar. Çabalayan insan istediği konuma gelebiliyor. Bu konuya açan arkadaşa tavsiyede bulunmak istiyorum; Ben 2 aydır hergün okula otobüsle bahnhof'a oradanda trenle gitmem gereken yere gidiyorum. Bir adam var türk bir kelime muhabbetimiz olmadı. Hergün benimle aynı yerde biner, aynı yerde iner. 2 ay önce hiç arkadaşı yoktu. Bunu hep gözlüyordum. Adam otobüste, trende vs.. heryerdeki türklerle arkadaşlık kurdu. Bunu niye söylüyorum? Işte buraya gelince bunu yapma. Çekinme trende, otobüste vs.. almanlarla konuşmaya diline çok katkısı oluyor. Türklerden uzak dur ama durma. Aklı başında, bilgili bir türk görürsen onu çevrene ekle. Sana çok yardımcı olur. Utangaç isen gelir gelmez bunu yen. Utangaçlığın bedeli ağır olur.
(Bende 1-2 yıl önce insanlara selam vermeye utanırdım, nerede nasıl konuşacağımı dahi bilmezdim. Bir ara gaza gelip daygame denen şeyi yapınca utangaçlığımı öyle attim. Utangaçlığım yüzünden dışardan çok aptal gözüküyordum. Yani bundan kesinlikli kurtul) Ve son olarak burada çevren yoksa dil kursundaki arkadaşlarının eminim çevresi vardır. Onların çevresine çok kolay girersin fakat unutma heryerde gençler olur diyorsan yanılıyorsun. Çünkü şuan senin yaptıklarını insanlar 30-40 yaşlarında yapmaya cesaret ediyor bu yüzden en küçükleri sen olacaksın 🙂

yuzigu

Mesaj gönderen yuzigu » Sal Eyl 15, 2020 3:42 pm

Evet, ben hiç bir akrabam veya arkadaşım olmadan Almanya'ya gittim. Eğer kendi işlerini Türkiye'de halledebiliyorsan orada da halledersin.