Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

ALMANYA'DA DENKLİK ALAN VAR MI?

Foruma hosgeldin. Kendini bize tanitmaya ne dersin?
uyavuz01

ALMANYA'DA DENKLİK ALAN VAR MI?

Mesaj gönderen uyavuz01 » Cmt Eyl 12, 2020 1:50 am

Herkese merhaba elektrik elektronik mühendisiyim.2 sene önce almanyaya geldim ve 1 senedir master yapıyorum. Bu süre zarfında türk mühendislik diplomam ile çalışmak için bir imkan buldum ve tabiki denklik sorunu karşıma çıktı. bayadır araştırıyorum ama bazı bilgilere ulaşmak ne yazık ki çok zor. Öncelikle öğrendiğim bilgiler dahilinde sizleri aydınlatmak istiyorum. ilk olarak almanyada türk diplomamızı gönderebileceğimiz iki yer var. birincisi kmk.org başka bir adıyla ZAB diğeri ise ANNERKENNUNG.

Nedir bu ZAB?
Çoğumuz ne yazık ki buradan gelen sonucun DENKLİK olduğunu sanıyoruz ama ne yazık ki öyle değil. Gerekli belgeleri Bonn'a yani ZAB'ın merkezine gönderdiğinizde 3 ay gibi bir sürede sonuç alıyorsunuz. Ama bu sonuç ZEUGNİSBEWERTUNG yani türkçe olarak DİPLOMA DEĞERLENDİRMESİ. Belgenin içeriği ise tamamen bizim ne okuduğumuzun almanyada ki karşılığıdır. bu belge ile iş arayabilir ve çalışabilirsiniz fakat MÜHENDİS ÜNVANI, İMZA YETKİSİ OLMADAN!!!

ANNERKENNUNG (MÜHENDİS ÜNVANI VE İMZA YETKİSİ İÇİN)
Eğer ki imza yetkisi gerektiren bir işte çalışacaksanız işler biraz değişiyor. Bana almanyada imza yetkisi lazım olduğu için ben şuan bu yolda ilerlemekteyim. İnternete almanya denklik yazdığınızda çıkan sayfada herşeyi bulabilirsiniz. Burasının farkı çalışacağınız şehre göre, o şehrin bağlı olduğu mühendisler odasına gerekli evraklarınızı yolluyorsunuz.Mühendisler odası evraklarınızı inceliyorlar ve sonucunda TAM DENKLİK, YARI DENKLİK veya DENKLİK VERMİYORLAR. 3 tane seçenek var. ŞİMDİ GELELİM SORUMA:
en geç önümüzdeki haftaya bütün belgelerim (çeviriler, noter onaylı kopyalar) hazır olacak ve mühendisler odası münster'e göndereceğim. Ne yazık ki her tercüme her kopya maliyet, masraf.
DAHA ÖNCE MÜHENDİSLİK ALANINDA TAM DENKLİK ALAN BİRİLERİ VAR MI? bir kaç yerde okuduğuma göre ' biz avrupa ülkesi olmadığımız için bize kesinlikle tam denklik verilemediği' ve eğer böyleyse bende boşuna uğraşmak istemiyorum.
cevaplar için şimdiden çok teşekkürler

mythbuster

Re: ALMANYA'DA DENKLİK ALAN VAR MI?

Mesaj gönderen mythbuster » Cum Eyl 18, 2020 12:02 am

Merhaba dostum. Umarım denklik alırsın. Bende aynı sürece girmek üzereyim. Sonucu aldığında burada paylaşırsan çok yararlı olur. Bir de mühendis olarak (Örnek: Elektrik-Elektronik Mühendisi) ZEUGNİSBEWERTUNG aldığımızda ünvan ve imza yetkisi olmadan ne gibi iş kollarında çalışma imkanımız olabiliyor? Eğer bu konuda bilgin varsa ayrıca paylaşırsan çok makbule geçer.

Doğancan erkan

Mesaj gönderen Doğancan erkan » Cum Eyl 18, 2020 10:44 am

Merhaba

Denklik alan kimse yok mu bu konuda bilgisi olan turkiyeden nasil basvuru yapacagimiza dair sacma sapan bir cok kirli bilgi var. Yardimci olur musunuz

camurabi

Mesaj gönderen camurabi » Cum Eyl 18, 2020 11:21 am

https://www.kmk.org/zab/central-office- ... tions.html

Burda bütün bilgiler var, Official website, burdan girip bakın diplomayı aldığınız ülkeden gereken belgelere, Genellikle Diploma, diploma supplement, orjinallerinin tasdikli fotokopisi ve noter onaylı tercümeleri ve ekstra bikaç belge istiyor hepsi yazıyor sitede

gökçen

Mesaj gönderen gökçen » Çrş Ağu 25, 2021 3:43 pm

Merhaba ben de Münster NRW eyaletine evrak yollamak istiyorum . https://www.kmk.org/zab/central-office- ... tions.html sitede yazan evraklar her eyalet için mi gerekli

aemre

Mesaj gönderen aemre » Pzt Mar 21, 2022 3:50 am

uyavuz01 yazdı: Cmt Eyl 12, 2020 1:50 am Herkese merhaba elektrik elektronik mühendisiyim.2 sene önce almanyaya geldim ve 1 senedir master yapıyorum. Bu süre zarfında türk mühendislik diplomam ile çalışmak için bir imkan buldum ve tabiki denklik sorunu karşıma çıktı. bayadır araştırıyorum ama bazı bilgilere ulaşmak ne yazık ki çok zor. Öncelikle öğrendiğim bilgiler dahilinde sizleri aydınlatmak istiyorum. ilk olarak almanyada türk diplomamızı gönderebileceğimiz iki yer var. birincisi kmk.org başka bir adıyla ZAB diğeri ise ANNERKENNUNG.

Nedir bu ZAB?
Çoğumuz ne yazık ki buradan gelen sonucun DENKLİK olduğunu sanıyoruz ama ne yazık ki öyle değil. Gerekli belgeleri Bonn'a yani ZAB'ın merkezine gönderdiğinizde 3 ay gibi bir sürede sonuç alıyorsunuz. Ama bu sonuç ZEUGNİSBEWERTUNG yani türkçe olarak DİPLOMA DEĞERLENDİRMESİ. Belgenin içeriği ise tamamen bizim ne okuduğumuzun almanyada ki karşılığıdır. bu belge ile iş arayabilir ve çalışabilirsiniz fakat MÜHENDİS ÜNVANI, İMZA YETKİSİ OLMADAN!!!

ANNERKENNUNG (MÜHENDİS ÜNVANI VE İMZA YETKİSİ İÇİN)
Eğer ki imza yetkisi gerektiren bir işte çalışacaksanız işler biraz değişiyor. Bana almanyada imza yetkisi lazım olduğu için ben şuan bu yolda ilerlemekteyim. İnternete almanya denklik yazdığınızda çıkan sayfada herşeyi bulabilirsiniz. Burasının farkı çalışacağınız şehre göre, o şehrin bağlı olduğu mühendisler odasına gerekli evraklarınızı yolluyorsunuz.Mühendisler odası evraklarınızı inceliyorlar ve sonucunda TAM DENKLİK, YARI DENKLİK veya DENKLİK VERMİYORLAR. 3 tane seçenek var. ŞİMDİ GELELİM SORUMA:
en geç önümüzdeki haftaya bütün belgelerim (çeviriler, noter onaylı kopyalar) hazır olacak ve mühendisler odası münster'e göndereceğim. Ne yazık ki her tercüme her kopya maliyet, masraf.
DAHA ÖNCE MÜHENDİSLİK ALANINDA TAM DENKLİK ALAN BİRİLERİ VAR MI? bir kaç yerde okuduğuma göre ' biz avrupa ülkesi olmadığımız için bize kesinlikle tam denklik verilemediği' ve eğer böyleyse bende boşuna uğraşmak istemiyorum.
cevaplar için şimdiden çok teşekkürler
Bir sonuç elde edebildiniz mi?Cevap verebilirseniz çok mutlu olurum.