Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

VİZE Alıp Kabul Veren Ünilerden Herhangi Birine Gitmek

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
meliksahg

VİZE Alıp Kabul Veren Ünilerden Herhangi Birine Gitmek

Mesaj gönderen meliksahg » Cum Eyl 04, 2020 7:46 pm

Merhaba arkadaşlar. Benim TH Ingolstadt'tan lisans için kabülüm var ve 11 eylüle vize randevusu aldım. Fakat bir de Münih Tekniğe başvurmuştum, onun açıklanmasına daha var. Diyelim ki ben Ingolstadt'daki okul ile vizeye başvurdum ve vizeyi aldım. Sonra Münih'ten de kabul alsam, diğer okul ile aldığım vizeyle Münih Tekniğe gidebilir miyim? Herhangi bir sıkıntı çıkar mı?

Kuss

Re: VİZE Alıp Kabul Veren Ünilerden Herhangi Birine Gitmek

Mesaj gönderen Kuss » Cum Eyl 04, 2020 9:29 pm

Merhaba başlık için teşekkürler, ben de bu konuyu oldukça merak ediyorum. Deneyimi bilgisi olan bizimle paylaşabilirse çok iyi olurr

mfurkan66

Mesaj gönderen mfurkan66 » Cum Eyl 04, 2020 9:53 pm

Benim durumum da aynı bu şekilde olabilir. Bu forumda bu konuyla ilgili bir şeyler okumuştum yakın zamanda. Vize başvurusunda idata veya konsolosluğa verdiğin evrakların İngolstadt da oluyormuş.Karar değiştirip münihe gidersen orada ki yabancılar dairesinde sorun çıkma ihtimali varmış. Ama net olarak sonuçlarını öğrenemedim.

meliksahg

Mesaj gönderen meliksahg » Cmt Eyl 05, 2020 11:39 am

mfurkan66 yazdı: Cum Eyl 04, 2020 9:53 pm Benim durumum da aynı bu şekilde olabilir. Bu forumda bu konuyla ilgili bir şeyler okumuştum yakın zamanda. Vize başvurusunda idata veya konsolosluğa verdiğin evrakların İngolstadt da oluyormuş.Karar değiştirip münihe gidersen orada ki yabancılar dairesinde sorun çıkma ihtimali varmış. Ama net olarak sonuçlarını öğrenemedim.
Bunu ben de duydum birilerinden. Ama başka bilen kişilere sorduğumda da sorun olmaz Almanya'ya gittiğinde değiştirirsin dediler. Ben de emin olamadım ama kesin bilgi için konsolosluğa mesaj atmaktan ya da iDATA'yı aramaktan başka çare yok sanırım. Eğer sizler de ulaşabilirseniz çok iyi olur. Hepimiz buraya yazalım.

Rigwald

Mesaj gönderen Rigwald » Cmt Eyl 05, 2020 2:16 pm

Ben Berlin'den kabul alıp Göttingen e gittim, herhangi bir sıkıntı yaşamadım :)

Kuss

Mesaj gönderen Kuss » Cmt Eyl 05, 2020 2:47 pm

Rigwald yazdı: Cmt Eyl 05, 2020 2:16 pm Ben Berlin'den kabul alıp Göttingen e gittim, herhangi bir sıkıntı yaşamadım :)
Vize randevu formunda kalacak yer vs doldurmuş muydunuz? Ya da size bu konu hakkında bir soru sorulmuş muydu? Yani kısacası farklı bi şey yapmış mıydınız?

meliksahg

Mesaj gönderen meliksahg » Cmt Eyl 05, 2020 3:05 pm

Rigwald yazdı: Cmt Eyl 05, 2020 2:16 pm Ben Berlin'den kabul alıp Göttingen e gittim, herhangi bir sıkıntı yaşamadım :)
Bana, bazı konuştuğum kişiler, oturumunu uzatmaya giderken sıkıntı yaşarsın dediler. Siz herhangi bir sıkıntı yaşamadınız bununla alakalı sanırım, öyle dimi?

Rigwald

Mesaj gönderen Rigwald » Pzr Eyl 06, 2020 1:00 pm

Kuss yazdı: Cmt Eyl 05, 2020 2:47 pm Vize randevu formunda kalacak yer vs doldurmuş muydunuz? Ya da size bu konu hakkında bir soru sorulmuş muydu? Yani kısacası farklı bi şey yapmış mıydınız?
Doldurmadım hocam, onun bir önemi yok. Hatta Göttingen'e bu konudan bahsetmedim bile. Havalimanına gelirken de sınır polisine Göttingen kağıdımı gösterdim. Hoşgeldiniz dedi yolladı bu kadar..
meliksahg yazdı: Cmt Eyl 05, 2020 3:05 pm
Bana, bazı konuştuğum kişiler, oturumunu uzatmaya giderken sıkıntı yaşarsın dediler. Siz herhangi bir sıkıntı yaşamadınız bununla alakalı sanırım, öyle dimi?
Hayır, sorunun çıkabileceği ilk ve tek yer, ilk oturum alacağın vakittir. Prosedür şu, eğer herhangi bir belge varsa Göttingen Yabancılar Ofisi Berlin'den belgelerini rica ediyor, onlar da e-mail yada fiziki olarak yolluyorlar, en fazla 1-2 hafta alır. 1 ayda'da oturum çıkar. Uzatma da artık tamamen Göttingen'desin, okulun, ikametin, resmi belgelerinin hepsi oranın yabancı dairesinde artık; sorun çıkamaz.

Bu belge getirttirme olayının gerçekliğinden de şüpheliyim, çünkü ilk oturum almaya giderken neredeyse konsolosluğa gösterdiğiniz bütün belgeleri yabancılar ofisi de görmek istiyor. :?: Madem belgeler belirli yerlerde, neden görmek istiyorlar?

Valla bu kişiler neye dayanarak konuşuyor anlamadım. Ben bunu bu forumda araştırdım, aynı sizin gibi endişeliydim (1 yıldır Göttingen'deyim), bizim gibi yapan onlarca arkadaş var. Sırf master, bachelor da değil, dil kursunda bile yapanlar var bunları. Ayriyetten Almanya'ya bizim gibi gelen 2 tanıdığım büyüğümle konuştum. Onlardan birisi de benim gibi Berlin'den kabul alıp Aachen'a gitmiş, diğeri de Essen'den Bremen'a geçiş yapmış.

Çıkacak olsa tek sıkıntı bölüm farklılığından çıkar. Atıyorum İngilizce olan bir bölümden kabul almışsındır, Almancan yoktur, daha sonra Almanca isteyen bir bölüme kayıt yaptırmak istersin, o zaman derler ki bize Almanca belgesi göster. Başka türlü çıkması için sebep göremiyorum. Son sözü Physiker hocam gelsin söylesin, ben tecrübelerimi bütün bildiğim ile paylaştım :)

P.S: Physiker bir konuda vizede okuyacağın okulun adı varsa sıkıntı çıkar demiş, benim vizem de öyle bir şey söz konusu değil. Yine de son sözü o söylesin, çünkü benim bilgilerim tamamen kişisel, resmiyete dayalı değil.

Mrtuzun45

Mesaj gönderen Mrtuzun45 » Pzr Eyl 06, 2020 6:15 pm

Üni assist ten şartli kabul nasıl yapılıyor bilmiyorum yardımcı olur musunuz?

meliksahg

Mesaj gönderen meliksahg » Pzr Eyl 06, 2020 6:44 pm

Rigwald yazdı: Pzr Eyl 06, 2020 1:00 pm Doldurmadım hocam, onun bir önemi yok. Hatta Göttingen'e bu konudan bahsetmedim bile. Havalimanına gelirken de sınır polisine Göttingen kağıdımı gösterdim. Hoşgeldiniz dedi yolladı bu kadar..

Hayır, sorunun çıkabileceği ilk ve tek yer, ilk oturum alacağın vakittir. Prosedür şu, eğer herhangi bir belge varsa Göttingen Yabancılar Ofisi Berlin'den belgelerini rica ediyor, onlar da e-mail yada fiziki olarak yolluyorlar, en fazla 1-2 hafta alır. 1 ayda'da oturum çıkar. Uzatma da artık tamamen Göttingen'desin, okulun, ikametin, resmi belgelerinin hepsi oranın yabancı dairesinde artık; sorun çıkamaz.

Bu belge getirttirme olayının gerçekliğinden de şüpheliyim, çünkü ilk oturum almaya giderken neredeyse konsolosluğa gösterdiğiniz bütün belgeleri yabancılar ofisi de görmek istiyor. :?: Madem belgeler belirli yerlerde, neden görmek istiyorlar?

Valla bu kişiler neye dayanarak konuşuyor anlamadım. Ben bunu bu forumda araştırdım, aynı sizin gibi endişeliydim (1 yıldır Göttingen'deyim), bizim gibi yapan onlarca arkadaş var. Sırf master, bachelor da değil, dil kursunda bile yapanlar var bunları. Ayriyetten Almanya'ya bizim gibi gelen 2 tanıdığım büyüğümle konuştum. Onlardan birisi de benim gibi Berlin'den kabul alıp Aachen'a gitmiş, diğeri de Essen'den Bremen'a geçiş yapmış.

Çıkacak olsa tek sıkıntı bölüm farklılığından çıkar. Atıyorum İngilizce olan bir bölümden kabul almışsındır, Almancan yoktur, daha sonra Almanca isteyen bir bölüme kayıt yaptırmak istersin, o zaman derler ki bize Almanca belgesi göster. Başka türlü çıkması için sebep göremiyorum. Son sözü Physiker hocam gelsin söylesin, ben tecrübelerimi bütün bildiğim ile paylaştım :)

P.S: Physiker bir konuda vizede okuyacağın okulun adı varsa sıkıntı çıkar demiş, benim vizem de öyle bir şey söz konusu değil. Yine de son sözü o söylesin, çünkü benim bilgilerim tamamen kişisel, resmiyete dayalı değil.
Ayrıntılı yazın için çok teşekkür ediyorum. Ben de baya merak ettim. Bazıları sıkıntı olur bazıları da sıkıntı olmaz Almanyaya geldiğinde değiştirirsin dedi. Benim de kafam karşıtı o yüzden. Ama bana da sıkıntı olmaz gibi geliyor. Vizede okulun yazması galiba eyaletten eyalete değişiyor. Eğer vize alırsam Bayern eyaletinden almış olcam. Onlar okulun ismini yazıyor mu bilmiyorum ama.

Bir de şey sormak istiyorum. Vize başvuru formunda referans kısmı var. Oraya kabul aldığım okulun adresini filan yazmam lazım galiba. Bunu yazmam şart mı? Adres yazmamak benim durumum için en iyisi gibi duruyor çünkü sıkıntı çıkmaması için.

Rigwald

Mesaj gönderen Rigwald » Pzr Eyl 06, 2020 6:45 pm

meliksahg yazdı: Pzr Eyl 06, 2020 6:44 pm Ayrıntılı yazın için çok teşekkür ediyorum. Ben de baya merak ettim. Bazıları sıkıntı olur bazıları da sıkıntı olmaz Almanyaya geldiğinde değiştirirsin dedi. Benim de kafam karşıtı o yüzden. Ama bana da sıkıntı olmaz gibi geliyor. Vizede okulun yazması galiba eyaletten eyalete değişiyor. Eğer vize alırsam Bayern eyaletinden almış olcam. Onlar okulun ismini yazıyor mu bilmiyorum ama.

Bir de şey sormak istiyorum. Vize başvuru formunda referans kısmı var. Oraya kabul aldığım okulun adresini filan yazmam lazım galiba. Bunu yazmam şart mı? Adres yazmamak benim durumum için en iyisi gibi duruyor çünkü sıkıntı çıkmaması için.
Onu yazmak zorunlu, ben de Berlin'i yazmıştım.

meliksahg

Mesaj gönderen meliksahg » Pzr Eyl 06, 2020 6:48 pm

Rigwald yazdı: Pzr Eyl 06, 2020 6:45 pm
Onu yazmak zorunlu, ben de Berlin'i yazmıştım.
Hmm anladım. Çok teşekkürler bilgi için. Umarım bir sıkıntı çıkmaz diye umut ediyorum.

Eğer böyle bir durum başıma gelirse ilk olarak Almanyaya geldiğimde yabancılar ofisine gitmem gerekiyor yani öyle değil mi

Rigwald

Mesaj gönderen Rigwald » Pzr Eyl 06, 2020 6:53 pm

meliksahg yazdı: Pzr Eyl 06, 2020 6:48 pm Hmm anladım. Çok teşekkürler bilgi için. Umarım bir sıkıntı çıkmaz diye umut ediyorum.

Eğer böyle bir durum başıma gelirse ilk olarak Almanyaya geldiğimde yabancılar ofisine gitmem gerekiyor yani öyle değil mi
Her türlü durumda hep yabancılar ofisi ve üniversitenin internasyonel öğrenci işleri yardımcı olur.

meliksahg

Mesaj gönderen meliksahg » Pzr Eyl 06, 2020 7:11 pm

Rigwald yazdı: Pzr Eyl 06, 2020 6:53 pm Her türlü durumda hep yabancılar ofisi ve üniversitenin internasyonel öğrenci işleri yardımcı olur.
Çok teşekkürler. Baya yardımınız oldu gerçekten

Rigwald

Mesaj gönderen Rigwald » Pzr Eyl 06, 2020 7:38 pm

Ne demek, keşke %100 kesin şeyler söyleyebilsem ama Alman bürokrasisi de aynı bizim ülkemizdeki gibi. Bu gibi durumlarda hep yaşadığım bir şey gelir aklıma. Geçen sene Mart ayı felan, apostil almam gerekti başvuru sürecindeydim. Biraz pek gelişmemiş bir ilçenin kaymakamlığına gittim daha yakın diye, görevli memur sırf imzaya takıntı yaptı diye vermek istemedi :) Ben de aldım direk başka bir ilçeye gittim, soru bile sormadan 1 dakika içinde verdi apostili. Almanya'da da aynen böyle bazen.

Kuss

Mesaj gönderen Kuss » Pzr Eyl 06, 2020 8:38 pm

Rigwald yazdı: Pzr Eyl 06, 2020 1:00 pm Doldurmadım hocam, onun bir önemi yok. Hatta Göttingen'e bu konudan bahsetmedim bile. Havalimanına gelirken de sınır polisine Göttingen kağıdımı gösterdim. Hoşgeldiniz dedi yolladı bu kadar..

Çok teşekküür ederim içimi inanılmaz rahatlattınız

meliksahg

Mesaj gönderen meliksahg » Pzt Eyl 07, 2020 12:19 am

Rigwald yazdı: Pzr Eyl 06, 2020 7:38 pm Ne demek, keşke %100 kesin şeyler söyleyebilsem ama Alman bürokrasisi de aynı bizim ülkemizdeki gibi. Bu gibi durumlarda hep yaşadığım bir şey gelir aklıma. Geçen sene Mart ayı felan, apostil almam gerekti başvuru sürecindeydim. Biraz pek gelişmemiş bir ilçenin kaymakamlığına gittim daha yakın diye, görevli memur sırf imzaya takıntı yaptı diye vermek istemedi :) Ben de aldım direk başka bir ilçeye gittim, soru bile sormadan 1 dakika içinde verdi apostili. Almanya'da da aynen böyle bazen.
Ya bir de eyalat sistemi olunca Almanyada işler farklı yürüyebiliyor. Ama bakalım umarım halledebiliriz

Kuss

Mesaj gönderen Kuss » Prş Eyl 24, 2020 10:46 pm

Tekrar merhaba,

Bu konuda bildiğiniz bir gelişme var mı? Artık kayıt olmak için az gün kaldı. Koronadan dolayı farklı bir işleyiş olmasından korkuyorum

meliksahg

Mesaj gönderen meliksahg » Prş Eyl 24, 2020 11:15 pm

Kuss yazdı: Prş Eyl 24, 2020 10:46 pm Tekrar merhaba,

Bu konuda bildiğiniz bir gelişme var mı? Artık kayıt olmak için az gün kaldı. Koronadan dolayı farklı bir işleyiş olmasından korkuyorum
Maalesef başka bir şey öğrenemedim. Dediklerine göre vize aldıktan sonra başka üniversiteye gitmek istiyorsan yapabiliyormuşsun.

Kuss

Mesaj gönderen Kuss » Cum Eyl 25, 2020 12:21 am

meliksahg yazdı: Prş Eyl 24, 2020 11:15 pm Maalesef başka bir şey öğrenemedim. Dediklerine göre vize aldıktan sonra başka üniversiteye gitmek istiyorsan yapabiliyormuşsun.
Teşekkür ederim. O zaman bölüm farklı değilse sıkıntı yok büyük ihtimalle, harikaa