Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Ön kabul -Şartlı kabul farkı nedir?

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
Fadime

Ön kabul -Şartlı kabul farkı nedir?

Mesaj gönderen Fadime » Cum Ağu 28, 2020 6:18 am

Merhabalar, Ön kabul ve Şartlı kabul ne demek ? Aralarındaki fark nedir? Bir de Almancası ne demek?
Bu konu hakkında fikri olan yazabilir mi?
Bir ikinci sorum ise NC & NC frei farkı nedir?

Kerem12

Re: Ön kabul -Şartlı kabul farkı nedir?

Mesaj gönderen Kerem12 » Cum Ağu 28, 2020 6:55 am

Sartli ve ön kabul arasinda anlamsal olarak fark oldugunu sanmiyorum. Genelde sartli/ön kabul senin bütün belgelerin (lise diploman, ösym sonucun vs) hazir olup da, okula basvuru yapsan seni ögrenci olarak kabul edebilecekleri bir akademik basariya sahip oldugun halde, dil yeterligilin olmadigi icin tam olarak kabul edemediklerinde verilen bir belge. Bu belgeyi aldiktan sonra almanya'da dil sinavini gecip (dil sinavini gecmek icin en fazla 2 yil süre veriyorlar) üniversiteye baslayabiliyorsun. Bu belgenin verilis amaci genelde vize prosedürü veya okulun hazirlik sinifina kayit yaptirabilmek icin oluyor.

NC demek Numerus Clausus'un kisaltmasi. Kisaca Türkce'ye kontenjan olarak cevirebiliriz. Almanya'da bazi okullarin bazi bölümlerinde kontenjan kisitlamasi oluyor. Mesela diyor ki ben atiyorum bu yil 70 tane ögrenci alacagim. Iste bunlarin 63 tanesi almanya veya AB'den gelecek ögrenciler olacak, 7 tanesi yabanci ögrenci olacak diye. Sonra bölüme gelen basvurular arasindan en iyi 70 ögrenciye kabul veriyor. Aslinda senin notun okulu okumaya yetecek olmasina ragmen, sen o yil okula basvuran en iyi 70 kisiden biri degilsen red alma ihtimalin oluyor. NC puani da o yil bölüme kabul alan en kötü ogrencinin puani (ösym'deki taban puan gibi düsünebilirsin)

NC-Frei bölüm olunca da bölümün belli bir kontejyani olmuyor. Bölüme kabul edilmek icin okul bazi sartlar koyuyor. Mesela diyor iste, lise diploma notun 70'in altinda olmayacak, abitur sinavindan 4.0 ve üstü puan alacaksin vs. Bu sartlari saglayip da basvuru yapan herkese kabul veriyor.

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Re: Ön kabul -Şartlı kabul farkı nedir?

Mesaj gönderen Physiker » Cum Ağu 28, 2020 9:49 am

Ön kabul ve sartli kabul ayni sey.

NC asagidaki linkte anlatiliyor:

https://www.deutschstudent.com/portfoli ... /nc-nedir/
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com