Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Ulusal Vize Başvuru Evrakları

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
mopneet

Ulusal Vize Başvuru Evrakları

Mesaj gönderen mopneet » Pzr Ağu 23, 2020 9:58 pm

Merhabalar!

iDATA'nın web sitesi aracılığıyla edindiğim belgede vize başvuru evraklarından birinin "Bağımsız Motivasyon Yazısı / Niye Yazısı" olduğu yazıyor.

Ben TUM'da başvurduğum bölüme başvururken herhangi bir niyet yazısı yazmadım, ihtiyaç da yoktu. Yine de vize başvurum için böyle bir yazı mı yazmam gerekiyor yoksa bu ancak okulun bu belgeyi istediği senaryolarda mı sunulması gereken bir belge? Bu konuda beni bilgilendirebilecek kimse var mıdır? Eğer yazmam gerekiyorsa nasıl bir yazı yazmam gerektiğine dair de aydınlatırsanız çok sevinirim.

Teşekkür ederim. İyi forumlar.

noble

Re: Ulusal Vize Başvuru Evrakları

Mesaj gönderen noble » Pzr Ağu 23, 2020 10:55 pm

mopneet yazdı: Pzr Ağu 23, 2020 9:58 pm Merhabalar!

iDATA'nın web sitesi aracılığıyla edindiğim belgede vize başvuru evraklarından birinin "Bağımsız Motivasyon Yazısı / Niye Yazısı" olduğu yazıyor.

Ben TUM'da başvurduğum bölüme başvururken herhangi bir niyet yazısı yazmadım, ihtiyaç da yoktu. Yine de vize başvurum için böyle bir yazı mı yazmam gerekiyor yoksa bu ancak okulun bu belgeyi istediği senaryolarda mı sunulması gereken bir belge? Bu konuda beni bilgilendirebilecek kimse var mıdır? Eğer yazmam gerekiyorsa nasıl bir yazı yazmam gerektiğine dair de aydınlatırsanız çok sevinirim.

Teşekkür ederim. İyi forumlar.
Kesinlikle yazılması gereken bir evrak. Mümkünse almanca olması önemli. Geçmişteki egitim ve kisisel faaliyetlerinizden, oraya gittiginizde ne yapmak istediginizden ve neden orayi sectiginizle alakali çok detaya girmeden ama kısa da tutmadan yazmanız gereken bir yazı. Annenim adı bu, 3 kardesiz vesaire gibi detaylar yerine yukarida yazdiklarima önem vermelisiniz. Sitede arama yaparsaniz zaten bayagi bilgiyle ve örnekle de karşılasırsınız. İnternet dünyasindaki örneklere girmiyorum bile.

mopneet

Mesaj gönderen mopneet » Pzt Ağu 24, 2020 10:31 am

noble yazdı: Pzr Ağu 23, 2020 10:55 pm Kesinlikle yazılması gereken bir evrak. Mümkünse almanca olması önemli. Geçmişteki egitim ve kisisel faaliyetlerinizden, oraya gittiginizde ne yapmak istediginizden ve neden orayi sectiginizle alakali çok detaya girmeden ama kısa da tutmadan yazmanız gereken bir yazı. Annenim adı bu, 3 kardesiz vesaire gibi detaylar yerine yukarida yazdiklarima önem vermelisiniz. Sitede arama yaparsaniz zaten bayagi bilgiyle ve örnekle de karşılasırsınız. İnternet dünyasindaki örneklere girmiyorum bile.
Başvurduğum bölüm İngilizce. Almanca'm bu tarz bir mektup yazacak kadar iyi seviyede değil maalesef. İngilizce de iş görecektir diye umuyorum.

Okulun istememesine rağmen konsolosluğun böyle bir belgeyi zorunlu kılması çok ilginç geldi doğrusu. Kabul aldıktan sonra hala niyetimin önemi mi var? Girmişim artık okula. :D

noble

Mesaj gönderen noble » Pzt Ağu 24, 2020 10:57 am

mopneet yazdı: Pzt Ağu 24, 2020 10:31 am Başvurduğum bölüm İngilizce. Almanca'm bu tarz bir mektup yazacak kadar iyi seviyede değil maalesef. İngilizce de iş görecektir diye umuyorum.

Okulun istememesine rağmen konsolosluğun böyle bir belgeyi zorunlu kılması çok ilginç geldi doğrusu. Kabul aldıktan sonra hala niyetimin önemi mi var? Girmişim artık okula. :D
İngilizce de olur problem degil, almanca olması daha hoş olur sadece. Yazacağınız mektup, motivasyon olarak değil de neden Almanya'yı istediginizi belli eden bir niyet mektubu olacak bu sefer. Bana kalırsa istenmesi gayet doğru bir hareket. Okula kabul alırken neden o okulu istediginizi anlattınız (sizin icin degil genel konusuyorum), şimdi de neden Almanya sorusuna bir cevap vermeniz gerekiyor.

mopneet

Mesaj gönderen mopneet » Pzt Ağu 24, 2020 1:37 pm

noble yazdı: Pzt Ağu 24, 2020 10:57 am İngilizce de olur problem degil, almanca olması daha hoş olur sadece. Yazacağınız mektup, motivasyon olarak değil de neden Almanya'yı istediginizi belli eden bir niyet mektubu olacak bu sefer. Bana kalırsa istenmesi gayet doğru bir hareket. Okula kabul alırken neden o okulu istediginizi anlattınız (sizin icin degil genel konusuyorum), şimdi de neden Almanya sorusuna bir cevap vermeniz gerekiyor.
He yani okul için yazmış olsaydım da farklı bir belge yazmam gerekecekti her halukarda öyle mi? Hmm.

noble

Mesaj gönderen noble » Pzt Ağu 24, 2020 2:04 pm

mopneet yazdı: Pzt Ağu 24, 2020 1:37 pm He yani okul için yazmış olsaydım da farklı bir belge yazmam gerekecekti her halukarda öyle mi? Hmm.
Yani orası size kalmış. Okula yazdıgı mektubun aynısını konsolosluga sunan birisi var mıdır bilmiyorum. Kullanım alanları farklı temelde. Birisi neden o okul, digeri neden Almanya, neden o okul, neden sana vize verelim, neden neden neden :)