Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

almanya universite kabul

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
esariisik

almanya universite kabul

Mesaj gönderen esariisik » Cmt May 22, 2010 4:07 pm

merhaba arkadaslar size bir sorum olucak bi arkadasimin durumuyla ilgili. kendisi almanya da bir universiteye yerlesmek istyor... asagida kendi sorusu.

"bu sene sinava girdim ve buyuk ihtimalde baraji asacam..trde ozel bir universite tercih edersem ve akabinde bana osym tarafindan ozel universiteye yerlestigimi tegit eden belge ile almanyada ayni bolumu okuyabilirmiyim..yani tr deki ozel universiteye kayit yaptirmadan.."

bilgisi olanlar yanitlayabilirlerse memnun olurum. tesekkurler simdiden.
Ediz

romeo-87

almanya universite kabul

Mesaj gönderen romeo-87 » Cmt May 22, 2010 5:42 pm

evet okuyabilir.

memo21

almanya universite kabul

Mesaj gönderen memo21 » Pzr May 23, 2010 7:45 am

Merhaba Arkadaslar benimde benzer bir Sorum var,
bende Turkiye\'de OSS\'yi kazandim,fakat herhangi bir Uni\'ye Tercih yapmadim.(Herhangi bir Universite\'ye kayit yaptirmadim)
Ben burada Studienkolleg\'e basvurdum benden Turkiye\'de Uni\'ye kayit belgesini istiyor,bu nasil oluyor. Oysa ki ben bir cok yerde gordugum kadar ile Sinavi kazanmak sartir ama Uni\'ye kaytit zorunlu degildir.
Acaba gonderdigim Okul yanlis mi degerlendirmis,yada baska belge mi istiyorlar,bilemiyorum.

Benden sunu istiyorlar: Nachweis uber die bestandene Hocschulaufnahmeprufung (Code-Karte mit Zuweissung zu einem bestimmten Studienprogramm). Bu su demek degil midir?
Ogrenci Secme Sinavi (OSS) Sonuc Belgesi.
Ben onlara bunu gonderdim.

Bilen Arkadaslar varsa lutfen yardim etsin.
Saygilarimla

prodigysrcan

almanya universite kabul

Mesaj gönderen prodigysrcan » Pzr May 23, 2010 5:58 pm

Atladigin bir nokta var arkadasim.Universiteye kayit yaptirman gerekmiyor gidipte para felan odeyim ama yerlesmen gerekiyor.Ve adamlarda senden bu universitenin bu bolumune yerlesti diye osym yerlesti belgesini istiyor yani oss sonuc belgesini degil.Yerlestikten sonra ister yaptir gidip kaydini ister yaptirma orasi onemli degil.

memo21

almanya universite kabul

Mesaj gönderen memo21 » Pzr May 23, 2010 6:18 pm

Ama nasil yerlesirim,ben hicbir Uni\'ye gitmedim.
Benim 2008 OSS Sonuc Belgem var,
TABLO 4, TABLO 3 - A ve TABLO 4-B DEN TERCIH YAPABILIRSINIZ diyor.
Bu yeterli degil im?

Bir Uni\'ye yerlesme yada Kayit yaptirmak ayni sey degil midir?
Yerlesme hakkinda bilgim yok,bu nasil oluyor,simdide yerlesebilirim yoksa...

Saygilar

baran burak

almanya universite kabul

Mesaj gönderen baran burak » Pzr May 23, 2010 6:42 pm

elindeki 2008 oss sonuc belgesi hic bir ise yaramaz dostum
TABLO 4, TABLO 3 - A ve TABLO 4-B DEN TERCIH YAPABILIRSINIZ diyor.
Bu yeterli degil im? yeterli degil
universiteye yerlesmek ayri sey kayit yaptirmak ayri sey simdiden yerlesebilir miyim diye bir soru sormussun cok sacma olmus bu soru 2008 yilindan koskoca 2 yil gecmis senin bu sene sinava girmen gerekirdi galiba girmemissin gelecek sene sansini denemelisin dostum iyi calismalar...

memo21

almanya universite kabul

Mesaj gönderen memo21 » Pzr May 23, 2010 6:58 pm

Ben Almanya\'da yasiyorum. O zaman Studienkolleg beni kabul etmez. Peki ne yapmam lazim,baska bir yol var mi? Ben sadece kazanmak yeterlidir diye dusunuyordum. Ne oneriyorsunuz,ne yapmam lazim?

Tercih Formu teslim edilmediginden, yerlestirme islemine alinmadi. Diyor.

Peki bu artik hic Sansimin olamadigini gosteriyor mu?

Bazilari bana direkt Uni\'ye basvurabilirsin diyorlar,1 yil Uni bunyesinde Almanca ve Extra dersleri goreceksin sonra Feststelleprufung kazansan Uni\'ye baslayabilirsin diyorlar.

romeo-87

almanya universite kabul

Mesaj gönderen romeo-87 » Pzr May 23, 2010 11:37 pm

ossde bir yere yerlesmedigin taktirde ne uniye nede studienkollege kabul alabilirsin.tek sansin tekrar ossye girip bir yere yerlesmen (yani oss sinavina gireceksin baraji astiktan sonra bir bolum tercih ediceksin,daha sonra sana eger kazandiysan iste su universitenin su bolumunu kazandiniz diye belge gondericekler veya internetten ciktisini alicaksin.geriye universiteye kayit yapmak kaliyor ki oda sana lazim degil,kayit yaptirmiycaksin.))daha sonra kazandi belgenle direk uniyemi yada studienkollegemi gidecegine karar verirler.dedigin feststellungsprufung studienkllege gidersen olur ama sen su an hicbirisine gidemezsin.eger kararliysan simdiden oss hazirliklarina basla.

memo21

almanya universite kabul

Mesaj gönderen memo21 » Pzt May 24, 2010 1:25 am

Merhabalar Degerli Arkadaslar,

Oss ye girmek icin Turkiye\'ye 2 defa gidip gelmem gerekiyor,oyle degil mi?

Peki Arkadaslar ben (11 yillik) duz Lise mezunuyum, benim Diplomam Fachoberschulreife olarak kabul edilirse ne yapmam lazim, o zaman bir Meslek yapabilirim yada Abitur yapip ondan sonra Studieren yaparim. Boylede olmaz mi?

Yani sadece Turkiye Lise Diplomasi ile ne yada neler yapabilirm, Turkiye\'ye gidip gelme imkanim yok, ama okumak istiyorum.
Bu konuda Arkadaslarimiz beni aydinlatsalar sevinirim.

Yaklasik olarak 2 yildir Almanya\'da yasiyorum B1 Zertifikasini aldim, simdi B2 Zertifikasina hazirlik yapiyorum.
Evliyim, Esim Alman Passina sahiptir, buda bir Avantaj midir yada Dezavantaj midir,bilemiyorum.

Sanirim yavas yavas butun Umutlarim tukeniyor, yok olmaya basliyorlar.
Kalin Saglicakla...

romeo-87

almanya universite kabul

Mesaj gönderen romeo-87 » Pzt May 24, 2010 2:18 am

diploman direk mitlerereife olarak kabul edilir.onunlada burda anca meslek yapabilirsin.yok eger devam etmek istiyorsan o zamanda FOS yani Fachoberschuleye gidiceksin ve orda 11. ve 12. sinif olmak uzere iki yil okuyacaksin.bitirdikten sonra fachoberschulreife diplomasina sahip oluyorsun ve bu diplomayla Fachhochschulede okuyabilirsin.eger 13.sinifida okursan yani iki yerine uc yil okursan o zaman Abitur yapmis oluyorsun ve onunlada universiteye basvurabilirsin.

bir diger secenekde meslek yapmak(yaklasik 3 yil suruyor) ve meslegin sonunda Meisterabschluss diplomasina sahip olmak.yani ustalik belgesine sahip olmak.ustalik belgesiylede Fachhochschuleye basvurabilirsin.

ayrica su an B1 seviyesindeyim demissin.normalde almanyada meslek turu okullari okumak icin en az B2 seviyesinde olman lazim.yani herhalukarda B2 sertifikani al ve ondan sonra okullara muracat et.

memo21

almanya universite kabul

Mesaj gönderen memo21 » Pzt May 24, 2010 2:51 am

Tesekkur ederim Hoca,
benim Diplomam mitlerereife olarak kabul edildikten sonra 2 yil okuyup Fachhoschschulde Informatik okuyabilir miyim yada dediginiz gibi 3 yil okuyup Universitede Informatik okuyabili miyim?

Zaten B2 Sinavlarini deniyorum,sanirim C1 de alabilirim, onemli oldugunu biliyorum.

Tekrar Tesekkurler.

Not: Ben diger Forumlarda\'da bu Sorunumu dile getirdim, sagolsunlar kimse ilgilenmediler, ama bakiyorum burada Uyelerinizle ilgileniyorsunuz.

romeo-87

almanya universite kabul

Mesaj gönderen romeo-87 » Pzt May 24, 2010 1:52 pm

evet kibristaki universitelerde almanya tarafindan taniniyor.yani yerlesebilirsin.

romeo-87

almanya universite kabul

Mesaj gönderen romeo-87 » Pzt May 24, 2010 2:05 pm

[quote]memo21 tarafindan yazilan metin:
Tesekkur ederim Hoca,
benim Diplomam mitlerereife olarak kabul edildikten sonra 2 yil okuyup Fachhoschschulde Informatik okuyabilir miyim yada dediginiz gibi 3 yil okuyup Universitede Informatik okuyabili miyim?

Zaten B2 Sinavlarini deniyorum,sanirim C1 de alabilirim, onemli oldugunu biliyorum.

Tekrar Tesekkurler.

Not: Ben diger Forumlarda\'da bu Sorunumu dile getirdim, sagolsunlar kimse ilgilenmediler, ama bakiyorum burada Uyelerinizle ilgileniyorsunuz.[/quote]

evet informatik okuyabilirsin,yalniz Fachoberschulelere basvuru yaptiginda ileride informatik okudugunu belirtirsin ki zaten sorarlar,onlarda seni schwerpunktkurs informatik alanina yonlendirirler.yalniz soyle bir durum var bazi fachoberschuleler basvururken diplomanin yaninda ekstra olarak meslek egitiminide sart kosuyorlar yani meslek egitimi aldinmi almadinmi diye belge.o yuzden bir an once gidip okullarla gorus ve sana uygun olan icin hazirlik yap bence.

ayrica eger meslek yapip meisterabschluss alicam diyorsanda,sectigin meslek informatik ile ilgili olacak,o zaman iste ustalik belgesini alir almaz fachhochschulede informatik okuyabilirsin.

memo21

almanya universite kabul

Mesaj gönderen memo21 » Pzt May 24, 2010 6:15 pm

Merhaba,
siz demistiniz ki 13. Sinifida okuyabilirsin.
Ama simdi en son 12. Sinif var, liseler 12\'ye indi diye biliyorum,yoksa yaniliyor muyum?
Yada bahsettiginiz durum ayri bir sey mi?

Bir diger noktada sanirim Abendgymansium tek Meslek Diplomasini istiyor. Ben oyle biliyorum.

Sizlere Teskkur borcluyum,bana Bilgi verdiginiz icin.

romeo-87

almanya universite kabul

Mesaj gönderen romeo-87 » Pzt May 24, 2010 6:27 pm

evet Gymnasiumda olmayipta liseyi disardan bitirenler icin 13.sinifta gerekli.Abitur sayilmalari icin:Ayrica evet Abendgymnasiumda var,universite yada fachhochschuleye girmek icin baya bir imkan var.ama iste 2 yada 3 yili gozden cikarmak gerekiyor.

memo21

almanya universite kabul

Mesaj gönderen memo21 » Pzt May 24, 2010 6:39 pm

Evet, haklisiniz. Simdiye kadar 21-22 Yilli geride biraktik, 3 yillida birakalim, insALLAH hayirlisi ile olur. Burada Diploma Denklik Merkezlerini biliyor musunuz? Ben Dusseldorf\'a Diplomami gonderdim, bana biz yapmiyoruz dediler. Bilmiyorum neresidir.

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

almanya universite kabul

Mesaj gönderen Staatsmann » Sal May 25, 2010 1:41 am

[quote]sugerboy01 tarafindan yazilan metin:
arkadaslar belki alakasiz bi yere yaziyorum ama sitede yeniyim tam olarak bulamadim yazicagim yeri sizlere bi sorum daha olcakti,bu yaz 2 3 ay schengen vizesi almak istiyorum ama almanya fransa ve ingiltere zor veren ulkeler.sizce en kolay hangi ulkenin konsolslugundan vize alabilirim? italya konsolslugundan turistlik vize almak kolay diye duydum hangi schengen ulkesinden basvuru yapmaliyim sizce? amacim vize aldigim ulkeden bir kac gun sonra almanyaya gecis yapmak.[/quote]

Italya,Ispanya daha kolay olabilir.

memo21

almanya universite kabul

Mesaj gönderen memo21 » Sal May 25, 2010 2:41 am

Merhaba Sorunuzun Konu alakasi var mi bilmiyorum :)
ama en iyisi Isvicre Konsolosluguna basvurmaktir. Sanirim o kadar Problem cikartmiyorlar, hem Isvicreye geldiginde de Almanya\'ya cok rahat gecebilirsin.

memo21

almanya universite kabul

Mesaj gönderen memo21 » Prş May 27, 2010 11:15 am

Merhaba Arkadaslr,
ben Turkiyedeki 3 Yillik Lise Diplomami burada tanitmak istiyorum, nereye basvuracagim, hangi Kurum ilgileniyor.
Ben Rhein\'de yasiyorum-(Nordrhein-Westfallen).
Bilgisi olan Arkadaslar yazarlarsa sevinirim.

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

almanya universite kabul

Mesaj gönderen Staatsmann » Prş May 27, 2010 2:53 pm

[quote]memo21 tarafindan yazilan metin:
Merhaba Arkadaslr,
ben Turkiyedeki 3 Yillik Lise Diplomami burada tanitmak istiyorum, nereye basvuracagim, hangi Kurum ilgileniyor.
Ben Rhein\'de yasiyorum-(Nordrhein-Westfallen).
Bilgisi olan Arkadaslar yazarlarsa sevinirim.
[/quote]

Google\'da Zeugnisanerkennungsstelle diye arama yapabilirsin.