Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Ingilizce ya da Almanca dilinde master yapmanin avantaj/dezavantajlari

Study in Germany
mlk-chmst

Mesaj gönderen mlk-chmst » Sal May 18, 2010 12:32 am

Burdan ingilizce ya da almanca master yapan arkadaslara sesleniyorum:
hangisini onerirsiniz?suan almanca ogrenmekteyim,niyetim DHS-2 sinavini vermek
ama ozellikle maddiyat konusunda almanca master yapinca calisma hakkimiz oluyor
mu?bir de cok zorlaniyor musunuz derslerde almanca master yapinca?
bunlar su an icin kafami karistiran sorular
cevabinizi beklerim
tesekkurler

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Sal May 18, 2010 4:16 am

Selamlar mlk-chmst sitemize hosgeldin..
Sorun bence cok ama cok goreceli..Birincisi anadilin haricinde baska bir dilde birseyler ogrenmek elbette kolay olmaz ve zorlanirsin.
Benim anlamadigim Ingilizcen var mi ? Eger varsa o zaman hic zaman kaybetme ve masterini Ingilizce yap.(Tabi isteidgin bolumun Ingilizce\'si varsa)

Universitede okuyan herkesin calisma izni vardir.

mlk-chmst

Mesaj gönderen mlk-chmst » Sal May 18, 2010 10:53 pm

Selam FuNdeRSchatteN,
Evet ingilizce biliyorum.universiteyi Turkiyede inglizce dilinde
kimya bolumu okudum.Suan Erlangende almanca kursuna gidiyorum.burdaki master bolumleri hep ingilzce dilinde.yani
kabul alabilcegim yerler var.benden CAE c1 seviyesindeki
ingilizce cambridge sinavi, b1 seviyesindede almanca istediler
suan a2deyim.benim merak ettigim diyelim ki basvurdum kabul oldum ama sonradan da dhs almanca sinavini verdim
baska almanca yere gecmeme izin olur mu ondan emin degilim.yoksa basvurmucam bu kis donemi icin beklicem almanca dhs yi verene kadar.
Cunku duydugum kadariyla eger ingilizce dilinde master yaparsam sadece tatil zamani calisabiliyormusum.Ama almanca master yaparsam devlet para veriyor ya da bos zamanlarimda calisabiliyormusum bunlar dogru mu onu bilmiyorum.bilen arkadaslar yardimci olursa sevinirim

mt2127

Mesaj gönderen mt2127 » Sal Oca 25, 2011 8:15 am

Master i almanca veya ingilizce yapmanla devletten herhangibir sosyal haktan yararlanma arasinda hic bir baglanti yok bildigim kadariyla . Ancak Almanca master yapmak almanya da yasam acisindan daha maantikli gibi
yil gectikce hizla master programlari gitgide inglizce verilmeye baslaniyor .

alp22

Mesaj gönderen alp22 » Sal Oca 25, 2011 5:55 pm

almanca master yapana almanya para verse turkler almanyayi yikardi :)
yok ole birsey.universitede ogrenciysen tabiiki calisma iznin oluyor.ama sana sunu soleim.en bos turkiyede yapmayi aklindan geciremicegin isi bile bazan bulundugun sehire gore bulamayabilirsin.hani bazan ne is olsa yaparim diyorsun,ama onu bile bulamiyorsun.saglam bi kapi bulmadan gelmeyin.cok sorun yasaniyor,oyle gelip donenler gordum.bazan is bulursun saati fazla olur ama kacirmiim die calisirsin bu sefer okuldan birse anlamazsin.boylesi de var.macera yasamaya degmez.yok efendim calisma izni varmis ,gidince is bulur calisirim hikaye.varsa yapan ya cok sanslidir,ya cok aktif cin gibi cocuktur.

son olarak sen sayisal bi bolumde okuyorsun,bazi sirketlere proje hazirlayan ogrenciler tanidim.okurken projeyi hazirliyor,o ara parasini aliyor,okulunu da okuyor.sen boyle birsey de yapabilirsin.benm bi arkadas bu sekilde masteri bitirdi.o sirkette ise basladi sonra da.