Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

A/T 11 ile staj

Turk ve Alman devlet daireleri: Turk Konsoloslugu'ndaki islemler, yabancilar dairesi, saglik sigortasi, isci vizesi, askerlik, ehliyet...
pelinye

A/T 11 ile staj

Mesaj gönderen pelinye » Çrş Ara 11, 2019 8:46 pm

Merhabalar,

Forumu çok kurcalamama rağmen bu konuyla ilgili bir bilgi bulamadım. Ocak ayında AIESEC ile Almanya'ya 1 yıllık gönüllü staj yapmaya gidiyorum. Çalışma vizemi de A/T 11 belgesi ile aldım. Roche firmasıyla çalışıyor olacağım ancak şirket AOK'tan sigorta yapmamı istiyor ve anladığım kadarıyla o sigorta masrafı aylık maaşımdan düşülecek. AOK'a onaylattığım bu A/T 11 belgem ile bu kesintiyi önleyebilir miyim yoksa özel firmalarda çalışırken sigorta yapma yükümlülüğü olduğu için ille de ekstra AOK paketi mi ödemem gerekir?
Şimdiden teşekkürler..

pelinye

Re: A/T 11 ile staj

Mesaj gönderen pelinye » Prş Ara 12, 2019 12:38 pm

pelinye yazdı: Çrş Ara 11, 2019 8:46 pm Merhabalar,

Forumu çok kurcalamama rağmen bu konuyla ilgili bir bilgi bulamadım. Ocak ayında AIESEC ile Almanya'ya 1 yıllık gönüllü staj yapmaya gidiyorum. Çalışma vizemi de A/T 11 belgesi ile aldım. Roche firmasıyla çalışıyor olacağım ancak şirket AOK'tan sigorta yapmamı istiyor ve anladığım kadarıyla o sigorta masrafı aylık maaşımdan düşülecek. AOK'a onaylattığım bu A/T 11 belgem ile bu kesintiyi önleyebilir miyim yoksa özel firmalarda çalışırken sigorta yapma yükümlülüğü olduğu için ille de ekstra AOK paketi mi ödemem gerekir?
Şimdiden teşekkürler..
AOK ile görüşmem sonucu aylık 450 eurodan fazla kazandığım sürece A/T 11'in geçerli olmadığını ve sigorta yaptırmanın kanunen zorunlu olduğunu öğrendim. :)