Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Genel Hatlariyla Almanya Ögrenci Vizesi

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
zeynep_

Re: Genel Hatlariyla Almanya Ögrenci Vizesi

Mesaj gönderen zeynep_ » Prş Tem 20, 2023 11:59 am

Avendrelda yazdı: Çrş Tem 05, 2023 11:47 pm Merhaba,

Ağustos'ta 41f randevum var. İdata'dan mail ile gönderlen gerekli evrak listesinde uçak bileti, Almanyada yurt ya da ev kira sözleşmesi, vukuatlı kayıt örneği gibi dokümanlar yer almıyor. Bu başlıktaki ilk sayfada bu belgeler yazıldığı için şaşırdım.

41f ile yakın zamanda vize alanlar deneyimlerini paylaşabilir mi?

İdata maili şöyle (evli olmadığım için eşle ilgili dokümanları koymadım)

Hangi belgelere ihtiyacım var?
 2 adet başvuru formu: başvuru formuna buradan ulaşabilirsiniz. Alternatif olarak Online Başvuru Formu’nu kullanarak çıktısını alabilirsiniz. 18 yaşını doldurmuş olanlar başvuru formunu şahsen imzalamak zorundadırlar; çocukların formunu ise velayet sahibi imzalar.
 Vize ücreti: Genel vize ücreti 75,00€‘dur; 0-17 yaş arası çocukların vize ücreti ise 40,00 €‘dur.
 Geçerli pasaport ve pasaportta kişisel bilgilerin bulunduğu sayfanın (fotoğraflı sayfa) 2 adet fotokopisi.
 2 adet vesikalık resim: Vesikalıklar biyometrik olmalı, 6 aydan eski olmamalı ve 35 x 45 milimetre ebadında olmalıdır. Biyometrik fotoğraf ile ilgili detaylı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.
Lütfen ayrıca aşağıdaki belgelerin orijinalini ve iki adet fotokopisini yanınızda getiriniz. Türkçe olan belgelerin Almanca tercümeleri de gerekmektedir.
 Liste halinde hazırlanmış eksiksiz kronolojik özgeçmiş
 Başvuru sahibi tarafından kaleme alınmış motivasyon yazısı
 Lisans (Bachelor) diploması veya varsa diğer yüksekokul diplomaları (not dökümü ile birlikte)
 Türkiye’de hâlen üniversite öğrenimine devam ediyorsanız:
- Güncel öğrenci belgesi ve
- Transkript (öğrenim süresinde okunan derslerden alınan notların resmi sureti)
 Varsa okul veya üniversite öğreniminden sonraki faaliyetlere/çalışmalara dair belgeler
 Almanya’daki yüksekokuldan akseptans yazısı (kabul belgesi)
 Eğitim diline yeterli derecede hakim olduğunuzu kanıtlayan belge (üniversitenin belirlediği şartlara göre)
Almanca dil bilgisini kanıtlayan belge olarak, yalnızca Avrupa Dil Testleri Uygulayıcıları Birliği'nin (ALTE) standartlarına göre standartlaştırılmış bir dil testi sonucunu baz alan sertifikalar kabul edilmektedir.
Güncel olarak – sınav yerinden bağımsız olarak - bu standarda uygun test uygulayan kurumlar:
 Goethe-Institut e.V. (Goethe-Enstitüsü),
 Telc GmbH,
 Österreichisches Sprachdiplom (ÖSD) (Avusturya Dil Diploması),
 TestDaF-Institut e.V. (Hagen Açıköğretim Üniversitesi ve Bochum Ruhr-Üniversitesi Enstitüsü; “B2” GER ve üzeri seviyeler için dil sınavı)
 ECL Sınav Merkezi (sınavlardan sorumlu kurum, sınav AFU GmbH kuruluşu tarafından gerçekleştirilmektedir)
Lütfen dil sertifikasının orijinalini ibraz ediniz.
Almanca ana diliniz ise, genellikle sertifika gerekmez.
 İlk öğrenim yılındaki masraflarınızı ne şekilde karşılayacağınıza dair belge. Öğrencinin aylık kullanımı için Federal Eğitim Teşvik Kanunu (BAföG) ile belirlenmiş tavan meblağın hazır bulunması gerekmektedir. [Not: Gerekli olan finansman limitleri için https://tuerkei.diplo.de/tr-de/service/ ... /-/2307308 internet sayfasından bilgi alabilirsiniz]. Aşağıdaki seçeneklerden birini tercih edebilirsiniz:
1. Almanya’daki bir bankada açılmış bloke hesaba (“Sperrkonto”, https://tuerkei.diplo.de/tr-de/service/ ... #content_4) teminat ödemesi
2. Almanya’daki bir yabancılar dairesine sunulmuş, İkamet Kanunu’nun 66.-68. maddelerine göre bir taahhütname (Verpflichtungserklärung). Taahhütnamede “Bonität nachgewiesen” (ödeme gücü kanıtlanmıştır) ibaresi yer almalıdır ve Almanya’daki kalış amacı olarak “Studium” (Üniversite eğitimi) veya “Sprachkurs und Studium” (Dil kursu ve üniversite eğitimi) belirtilmiş olmalıdır.
 Türkiye’de SGK tarafından düzenlenen yurt dışı sağlık sigortası belgesi (A/T 11 belgesi) veya Almanya’da öğrenci sağlık sigortasının başlayacağı tarihe kadar geçerli sağlık sigortası.
Merhaba,
10 Temmuzda idata İstanbul'a belgelerini teslim ettim ve uçak bileti, Almanyada yurt ya da ev kira sözleşmesi, vukuatlı kayıt örneği gibi dokümanlar sunmadim.

deutschequalitat

Mesaj gönderen deutschequalitat » Prş Tem 20, 2023 2:59 pm

deutschequalitat yazdı: Prş Tem 20, 2023 12:51 am Merhabalar, İzmir 39F için 26 Temmuz'da vize randevum var ve benden istenen evraklar arasında lise diplomamın orijinali ve 2 adet fotokopisi isteniyor ve tabi Türkçe olduğu için Almanca tercüme olacak, benim sorum şu, Türkçe lise diplomasını Almancaya çevirince artık orijinal sayılmıyor belge o yüzden noter onayı yapıştırıp orijinal hale getiriyorum sonra 2 tane daha fotokopisini çıkartıyorum ama fotokopilere noter gerekmiyor demi? Doğru mu anlamışım acaba bir kontrol ederseniz çok sevinirim , iyi günler.
Bunu nasıl hallediyoruz aydınlatabilir misiniz acaba?

balirem

Mesaj gönderen balirem » Prş Tem 20, 2023 3:18 pm

Orjinal lise diplomanızı gösterdikten sonra tercüme edilmiş haliyle noter onayına gerek olmadan teslim etmek yeterli olur diye düşünüyorum.

isilwen

Mesaj gönderen isilwen » Prş Tem 20, 2023 5:34 pm

deutschequalitat yazdı: Prş Tem 20, 2023 2:59 pm Bunu nasıl hallediyoruz aydınlatabilir misiniz acaba?
Ankara 36F için belgelerimin Türkçe orijinali ve iki fotokopisini + türkçe evrakların Almanca tercümesi (yalnızca yeminli tercümanın kaşesi ile yani noter apostil olmaksızın) + almanca tercüme halinin ikişer fotokopisi ile götürdüm, yeterli oldu.

deutschequalitat

Mesaj gönderen deutschequalitat » Prş Tem 20, 2023 7:54 pm

isilwen yazdı: Prş Tem 20, 2023 5:34 pm Ankara 36F için belgelerimin Türkçe orijinali ve iki fotokopisini + türkçe evrakların Almanca tercümesi (yalnızca yeminli tercümanın kaşesi ile yani noter apostil olmaksızın) + almanca tercüme halinin ikişer fotokopisi ile götürdüm, yeterli oldu.
çok teşekkür ederim :))))

nachtigal

Mesaj gönderen nachtigal » Cmt Tem 22, 2023 6:53 pm

zeynep_ yazdı: Prş Tem 20, 2023 11:57 am Merhaba, e devletten İngilizce transkript belgesi alabilirsiniz, ben onu verdim idataya. Herhangi bir okul onayı yaptırmadım. Başvuru esnasında benim de diplomam hazır değildi, okuldan İngilizce "geçici mezuniyet belgesi" aldım. Bu kişi bütün gereklilikleri yerine getirip bachelor's degree ye layık görülmüştür gibi bir şey yazıyor üzerinde. Okulunuz veriyorsa bu belgeyle gidebilirsiniz, e devletteki mezuniyet belgesi de kullanılabiliyor diye biliyorum ancak eğer İngilizce değil ise tercümesi gerekli. Hiçbir belgeyi Türkçe kabul etmiyorlar.
Merhaba, öncelikle yanıtınız için teşekkür ederim. Okulumun bulunduğu şehirde yaşamadığım için ve öğrenci işlerine ulaşamadığım için maalesef okuldan ingilizce şekilde mezuniyet belgesi alamadım. Onun yerine e-devlette bulunan mezuniyet belgemi yeminli tercümana çevirttim fakat gerekli olduğunu hiçbir yerde okumadığım için noter onayı yaptırmadım.
Bunun haricinde bu soruyu konsolosluğa mail olarak sordum ve onlar da e-devlette bulunan mezuniyet belgesini sunabileceğimi söylediler.

Peki başvurunuzda listede olmayan bir belge istendi mi? Tekrardan eksik belge ile uğraşmamak için soruyorum bunu.

nachtigal

Mesaj gönderen nachtigal » Cmt Tem 22, 2023 6:57 pm

zeynep_ yazdı: Prş Tem 20, 2023 11:59 am Merhaba,
10 Temmuzda idata İstanbul'a belgelerini teslim ettim ve uçak bileti, Almanyada yurt ya da ev kira sözleşmesi, vukuatlı kayıt örneği gibi dokümanlar sunmadim.
Ben de pazartesi günü 41F randevusuna gireceğim ve henüz kalacağım yer belli değil. Siz vize başvuru formundaki kalacak yer kısmını boş mu bıraktınız. Ben üniversitenin adresini yazdım ve anladığım kadarıyla kalacak yeri göstermek vize için zorunlu değil.

auskaiser8

Mesaj gönderen auskaiser8 » Pzt Tem 24, 2023 4:26 pm

Arkadaşlar işverenden aldığım almanca tercümeli apostilli yazının direk fotokopisini alsam oluyor mu ? Vizede orjinal ve iki kopya göstermemiz gerektiği için soruyorum. Yoksa orjinal yazının fotokopisini, noterden "aslı gibidir" onayını alıp apostil mi yaptırmak gerekli ?
Evrak teslim: 15.08.2023
Digital: 06.09.2023
Vize: ?

Twist321

Mesaj gönderen Twist321 » Sal Tem 25, 2023 2:50 pm

auskaiser8 yazdı: Pzt Tem 24, 2023 4:26 pm Arkadaşlar işverenden aldığım almanca tercümeli apostilli yazının direk fotokopisini alsam oluyor mu ? Vizede orjinal ve iki kopya göstermemiz gerektiği için soruyorum. Yoksa orjinal yazının fotokopisini, noterden "aslı gibidir" onayını alıp apostil mi yaptırmak gerekli ?
Orijinali apostilli götürüp gösterdiginiz takdirde dümdüz 2 fotokopi cektirmeniz yetiyor

zeynep_

Mesaj gönderen zeynep_ » Cmt Tem 29, 2023 1:07 am

nachtigal yazdı: Cmt Tem 22, 2023 6:57 pm Ben de pazartesi günü 41F randevusuna gireceğim ve henüz kalacağım yer belli değil. Siz vize başvuru formundaki kalacak yer kısmını boş mu bıraktınız. Ben üniversitenin adresini yazdım ve anladığım kadarıyla kalacak yeri göstermek vize için zorunlu değil.
Kalacak yer kısmında başvuru formunu online dolduruyorsa iz zaten görürsunuz, şehir ve posta kodu zorunlu ancak sokak adi/bina numarası zorunlu değil. Benim de kalacak yerim henüz belli olmadığı için sadece şehir adı ve posta kodunu yazdım. Bu şekilde teslim aldı idata, konu ile ilgili herhangi bir geri dönüş de olmadı.

zeynep_

Mesaj gönderen zeynep_ » Cmt Tem 29, 2023 1:09 am

nachtigal yazdı: Cmt Tem 22, 2023 6:53 pm Merhaba, öncelikle yanıtınız için teşekkür ederim. Okulumun bulunduğu şehirde yaşamadığım için ve öğrenci işlerine ulaşamadığım için maalesef okuldan ingilizce şekilde mezuniyet belgesi alamadım. Onun yerine e-devlette bulunan mezuniyet belgemi yeminli tercümana çevirttim fakat gerekli olduğunu hiçbir yerde okumadığım için noter onayı yaptırmadım.
Bunun haricinde bu soruyu konsolosluğa mail olarak sordum ve onlar da e-devlette bulunan mezuniyet belgesini sunabileceğimi söylediler.

Peki başvurunuzda listede olmayan bir belge istendi mi? Tekrardan eksik belge ile uğraşmamak için soruyorum bunu.
Listede olmayan herhangi bir belge istemediler. Yaptığım stajlarla ilgili belgeleri getirmiştim yine de, ekleyebiliriz deyip onları aldılar.

egungursoy

Mesaj gönderen egungursoy » Pzr Tem 30, 2023 12:02 am

Physiker yazdı: Pzr Eki 13, 2019 6:01 pm 90 günü asan ve dil kursu + egitim icin yapilan vize basvurulari icin gerekli evraklarin listesi:

1- 2 adet vize basvuru formu(IDATA firmasindan randevu alinca yollanan form).

2- Ikematkah yasasinin 54.oturum maddesine uygun imzalanmis dilekce(Vize basvuru formunun son sayfasi).

3- En az bir yil gecerli pasaport

4- 2 adet biyometrik fotograf

5- Motivasyon mektubu(almanca)

6- CV(Almanca veya ingilizce).

Türkiye de daha önceden hic üniversite okumadiysaniz:

7- Lise diplomasi orjinali + Almanca tercümesi

8- ÖSS kazandi belgesi + Almanca tercümesi

9- Lise Transkript Orjinali + Almanca tercümesi

Türkiye de bir üniversite okuduysaniz 7, 8 ve 9. maddedeki evraklar disinda:

10- Ingilizce lisans transkript orjinali(Ingilizce yoksa eger, türkce transkript orjinali + almanca tercümesi)

11- Lisans diplomasi orjinali + almanca tercümesi (sayet diplomanizin yarisi türkce, yarisi ingilizce ise tercümeye gerek yok).

12- Bir alman üniversitesinden ön kabul belgesi

13- Almanya dan bir okul veya üniversiteden dil kursu kayit belgesi(Kurs kaydi yaptiginiz kurumun haftada en az 18 saat ders veriyor olmasi gerekiyor).

14- Tam Tekmil Vukuatli Nufus Kayit Ornegi(Almanca tercümesi gerekmiyor).

15- AT11 Belgesi veya seyehat saglik sigortasi(Kursa baslayacaginiz aydan itibaren 6 ay gecerli olmak üzere. Butun Schengen ulkelerini kapsayan ve Almanya\'da yaptirilan ogrenci saglik sigortasinasahip olana kadar gecerli olan bir seyahat saglik sigortasinin ibrazi gerekmektedir.Bu seyahat saglik sigortasi en az 30.000 Euro degerindeki hasari karsilayabilecek sekilde olmali).

16- Bloke hesap teyidi veya garantör belgesinin orjinali

17- Almanya da yurt veya ev kiraladiysaniz kira sözlesmesi.

18- Varsa almanca kurs katilim belgeleri veya almanca sertifikalar(Goethe, ÖSD, Telc, TestDaF, TestAS veya DSD tavsiye ediliyor).

19- Varsa ingilizce bilginizi gösteren belgeler(IELTS vs gibi).

20- Varsa staj belgeleri ve almanca fotokopileri(belgeler ingilizce ise tercümeye gerek yok).

21- Varsa üzerinize tapu, araba ruhsati vs gibi mülk belgeleri(Almanca tercümeleri gerekmiyor).

22- Evli ögrenciler icin evlilik cüzdani(Almanca tercüme gerekmiyor).

23- Cok fazla etkisi yok ama varsa üniversite hocalarinizdan almanca veya ingilizce referans mektuplari.

24- Sayet son 2 yil icerisinde herhangi bir yerde calistiysaniz maas bordrosu(almanca tercüme gerekmiyor).

Ayrica yukardaki bütün evraklarin 2 ser adet fotokopilerini de götüreceksiniz.

25- 75 Euro vize ücreti.
Merhaba ben Goethe de yüksek lisans için vizeye başvuracağım. At 11 veya Almanya'da bir sigorta yaptırmak yerine türkiyedeki sigorta şirketlerinden yurt dışı sağlık sigortası yaptırabilir miyim. eğer olmuyorsa, at11 için denklik belgesini nerden almalıyım e-devlette Goethe denklikte gözükmüyor ne yapmalıyım bu durumda? vizeme çok az zaman kaldı yardımcı olabilirseniz çok sevinirim

zeynep_

Mesaj gönderen zeynep_ » Cum Ağu 04, 2023 5:56 pm

nachtigal yazdı: Cmt Tem 22, 2023 6:57 pm Ben de pazartesi günü 41F randevusuna gireceğim ve henüz kalacağım yer belli değil. Siz vize başvuru formundaki kalacak yer kısmını boş mu bıraktınız. Ben üniversitenin adresini yazdım ve anladığım kadarıyla kalacak yeri göstermek vize için zorunlu değil.
Sokak ve bina numarasi zorunlu değil. Şehir ve posta kodu zorunlu, oraya da okulun şehrini ve posta kodunu yazdım. Evrak teslimi esnasında bununla ilgili herhangi bir şey sorulmadı/bir belge istenmedi.

painhatesad

Mesaj gönderen painhatesad » Cum Ağu 04, 2023 10:02 pm

Twist321 yazdı: Sal Tem 25, 2023 2:50 pm Orijinali apostilli götürüp gösterdiginiz takdirde dümdüz 2 fotokopi cektirmeniz yetiyor
bazilari hicbirine apostil gerek yok diyor?

deutschequalitat

Mesaj gönderen deutschequalitat » Cum Ağu 04, 2023 10:06 pm

painhatesad yazdı: Cum Ağu 04, 2023 10:02 pm bazilari hicbirine apostil gerek yok diyor?
Belge orijinalse apostile gerek yok

painhatesad

Mesaj gönderen painhatesad » Cum Ağu 04, 2023 10:11 pm

deutschequalitat yazdı: Cum Ağu 04, 2023 10:06 pm Belge orijinalse apostile gerek yok
orjinalden kastiniz nedir hocam ?mesela osys kazandi belgesinin orjinali nasil oluyor

deutschequalitat

Mesaj gönderen deutschequalitat » Cum Ağu 04, 2023 10:12 pm

painhatesad yazdı: Cum Ağu 04, 2023 10:11 pm orjinalden kastiniz nedir hocam ?mesela osys kazandi belgesinin orjinali nasil oluyor
Ankara'da ÖSYM merkezinden ıslak imzalı alabilirsiniz. Üzerinde barkod kodu olan e-devletten çıkan orijinalle denk mi bilmiyorum

painhatesad

Mesaj gönderen painhatesad » Cum Ağu 04, 2023 10:13 pm

deutschequalitat yazdı: Cum Ağu 04, 2023 10:12 pm Ankara'da ÖSYM merkezinden ıslak imzalı alabilirsiniz. Üzerinde barkod kodu olan e-devletten çıkan orijinalle denk mi bilmiyorum
hocam peki buyukelcilik okula basvururken okula yollanan osys belgesini okuldan talep ediyor mu bilginiz var mi? okul ozel universite bu arada

deutschequalitat

Mesaj gönderen deutschequalitat » Cum Ağu 04, 2023 10:18 pm

painhatesad yazdı: Cum Ağu 04, 2023 10:13 pm hocam peki buyukelcilik okula basvururken okula yollanan osys belgesini okuldan talep ediyor mu bilginiz var mi? okul ozel universite bu arada
Bilgim yok maalesef :/

painhatesad

Mesaj gönderen painhatesad » Çrş Ağu 09, 2023 5:42 pm

deutschequalitat yazdı: Cum Ağu 04, 2023 10:18 pm Bilgim yok maalesef :/
peki okuldan kabul alip oturum iznine direkt orada basvurabiliyor muyuz yesil pasaportla gidip?