Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

DSH ve TESTDAF Tecrubeleri 2

Dil kurslari, seviyeler, masraflar, sinavlar... Hepsi burada...
ulas36

Mesaj gönderen ulas36 » Prş Oca 15, 2015 12:46 pm

hayir email yazma gibi falan bolumler yok testdaf da.2. kere girdim ornek sinavlarada bakarsan gorursun bu tarz seyler olmadigini.
Bide sinava silinebilinir tukenmez kalemle git.ben ilk girdigim sinavda herkesde ayni kalemi gorunce durumu cakmisdim biraz gec oldu ama :)

Voyager33

Mesaj gönderen Voyager33 » Prş Oca 15, 2015 2:41 pm

[quote]ulas36 tarafindan yazilan metin:

hayir email yazma gibi falan bolumler yok testdaf da.2. kere girdim ornek sinavlarada bakarsan gorursun bu tarz seyler olmadigini.
Bide sinava silinebilinir tukenmez kalemle git.ben ilk girdigim sinavda herkesde ayni kalemi gorunce durumu cakmisdim biraz gec oldu ama :)[/quote]

Testdafin sitesinden baktim hocam zaten,dedigin dogru,fakat emin olmak istedim :D Tek sikintim mundliche Prufung.Almancam iyi duzeyde olmasina ragmen takilip kaliyorum,heyecan yapiyorum sanirim. Silinebilir tukenmez kalem derken ? oyle birsey mi varmis ? :)

Kullanıcı avatarı
eren_f2007

Mesaj gönderen eren_f2007 » Prş Oca 15, 2015 6:55 pm

Mundlich icin eger spontan konusma yetenegin yoksa bir kac tane cumle kaliplari ezberliyebilirsin , her konuya cevap olabilecek.Mesela : ... benim ulkemde daha once denenmisti ve iyi sonuclar alinmisti o yuzden bu fikre olumlu bakiyorum gibisinden.

Ben belli basli konular hakkinda cumleler ezberliyordum.Mesela bosanma sayisindaki artis konusunda cok sebep ezberlemistim , sinavda tek basina cocuk buyuten evebeynlerin sayisindaki artis cikmisti , direk bosanmaya bagladim, 5 geldi mundlich , hic de oyle iyi konusamama ragmen.

Voyager33

Mesaj gönderen Voyager33 » Prş Oca 15, 2015 9:52 pm

Aynen konusma yetenegim sifir ,grafiklerde hele 2,3 dakika konusmam gerekiyor ne yapacam bakalim :)

lovehurts

Mesaj gönderen lovehurts » Cum Oca 16, 2015 4:17 pm

Selamlar, ben de 10 Subattaki Testdafa girecegim, en korktugum bolumse Mundlich. Hazirlanma suresi cok kisa bu yuzden cok seri olmak gerekiyor ama ben konusurken donup kaliyorum neredeyse. Mundliche yonelik nasil bir calisma tavsiye edersiniz? Boyle ornek soru ve ona yonelik bastan sona nasil cevap verilir tarzi bildiginiz site var mi acaba? Ben sadece ornek soru olan bi kac site bulabildim ama cevap kismina yonelik hic bir bilgi yoktu.

RWTH Aachen

Mesaj gönderen RWTH Aachen » Cmt Oca 17, 2015 2:11 am

Evet oncelikle herkese merhaba, uzun ve detayli olarak DSH tecrubelerimi paylasacagim. Yasadigim zorluklarin ve sorunlarin, Almanya\'ya gelmeye can atanlara buyuk bir ders olmasini umit ediyorum, ozellikle gelmeyi dusunenler dikkatle okuyun yazdiklarimi.

2013 Haziran\'da Almanya\'ya geldim ve VHS Aachen\'da Grundstufe II\'den itibaren basladim ve bu kurs 1,5 ay surdu. VHS\'lerin egitim sistemini bilenler bilir, asla bir ozel dil kursuna benzemez. Buraya garantor ile geldigim icin, bloke hesabim olmadigindan cok buyuk param yoktu. Aachen\'daki ev sorununu bilenler bilir, Almanya\'da bircok sehirde bu sorun vardir gerci, ilk 2-3 ay buradaki onceden edindigim arkadaslarimda kaldim ve ayrica calismam gerektiginden kursa 2-3 ay ara verdim. Gunluk hayatta hep Alman arkadaslarim oldu, halen de oyledir. Bunun bana cok buyuk katkisi oldu, hep yapmis oldugum hatalari sordum ve onlar da duzelttiler, bu sayede cok buyuk ilerleme kaydettim. Ancak dil kursuna gitmek sartti, maddi zorluklardan oturu yine VHS\'de devam ettim, ve bu sefer intensiv bile degildi kurs. Sozun ozu, 2013 Eylul - 2014 Mart arasi bir kursa gidemedim, sonra Sprachenakademie Aachen\'da B 2.1 ve B 2.2 kurslarina gittim. Haziran 2013\'de, FH Aachen (Sprachenakademie Aachen)\'da ilk DSH\'mi yazdim ve dogal olarak 52% ile kaldim. Sinav cok kotu gecmemisti ancak aldigim not beni sok etti aslinda hak ettigim not buydu. Daha sonra cok zor zamanlar basladi, dil kursundaki her modulun 400 € oldugunu dusunecek olursak, evde kendi imkanlarimla calismam gerekiyordu. Aralik 2013\'deki DSH\'ya, yine FH Aachen\'da, guc bela, cok buyuk sansla kayit oldum. Bilmeyenler icin soyleyim, burada oyle kafaniza gore sinava giriyim, parayi cakayim bu sinava gireyim diye bir olay yok. Adamlar bana online olarak yer bulabilirsem bulabilecegimi, direkt kayit yapamayacaklarini soylediler. Sebep ise Nisan\'dan beri kursa gitmemem.

Neyse, Aralik\'ta sinava girdim ama sinava girmeden tam 1,5 ay boyunca tamamen eve kapandim diyebilirim, Alman arkadaslarimla haftada en kotu 2-3 kere disari cikariz, hicbirine katilamadim. Bu forumdan ismini ogrendigim "DSH & Studienvorbereitung 2020" isimli kitabi alip, her gun 1 bolum Leseverstehen, Wissenschaftssprachliche Strukturen, Horverstehen ve Textproduktion kismini bu kitaptan calisarak, cok sistematik bir sekilde kitabi bitirdim ancak bir ara gunde 7-8 saat calistigimi biliyorum. Bu sinavi bu sefer de gecemezsem, Turkiye\'ye donmem neredeyse kesin gibiydi, bircok nedenden oturu.

Gelelim bu Aralik ayindaki, FH Aachen\'daki DSH\'a. Sinav cok zor degildi ya da bana oyle geldi bilmiyorum ancak buradaki en buyuk handikap, herseyden cok puan kirmalariydi. Horverstehen\'den neredeyse hepsini bilerek yapmama ragmen 65,5% aldim ve en dusuk aldigim kisimdi. Teker teker her bolumu inceleyelim isterseniz;

Leseverstehen: Bu kisimda oncelikle her kelimeyi bilmeniz ve anlamina sozlukten bakmaniza gerek yok. Zaten sinavdan once salondaki gorevli, parcaya ait sorulara adim adim parcadan gitmemiz gerektigine dair bir ipucu verdi, yani ilk soruyu okuyup parcadan paralel olarak cevabini bulduktan sonra diger soruya gecerek ve bu sekilde giderek bu kisimdan iyi bir puan alabilirsiniz. Ben cok abschreiben (bakarak aynisini yazmak) yapmaktan kacindim, sonucta da bu bolumden 81,5% aldim. Bu kisimda iyi not almanin bence onceden gazete, kitap ya da makale okumanin cok buyuk etkisi var.

Wissenschaftssprachliche Strukturen: Gelelim benim en belali buldugum bolume, bu bolumden ilk sinavda 39% aldigimdan buraya kafayi cok takmistim ve artik cozmedigim ornek kalmadi. Fakat yine de sinavda bu kisimdan cok yuksek bir puan alamayacagimi biliyordum cunku FH Aachen\'da bu kisim cok zor oluyor, neticede de 69% aldim.

Horverstehen: FH Aachen\'da bu kisim cok zor gibi gorunmez, ilk basta 15 dakikalik cok yavas ve anlasilir duyma parcasini dinlersiniz ve bos kagitlara ne duyduysaniz not edersiniz. Ilk duyma parcasini dinledikten sonra ise cevaplandiracaginiz sorularin bulundugu kagitlari alir, buradaki sorulari ilk duydugunuzdan ne kadar anlayip not ettiginize bagli olarak doldurur, 10 dakika ustunde calisir ve parcayi 2. ve son kez duyarsiniz, sonra da 40 dakika daha zamaniniz vardir ve bu bolum biter. Burada ben bosluk bile birakmadan, hepsini bilerek doldurdum ve en kotu 90% beklerken en az bu bolumden aldim, 65,5%.

Textproduktion: Bence sinavin kopus noktasi bu kisimdir, iyi kelime bilginiz ve cumleleri duzgun kurmaniz gerekir. FH Aachen\'da iki DSH\'da da tecrube ettim, bu bolumde grafik, diyagram..vs. seylerin yerine Pro/Kontra ya da normal bir konu uzerine bir makale yazmaniz istenir, ama belki grafik, diyagram, sablon soruluyor da olabilir, dikkat edin. Verilen bilgileri, gerekli sablonda cok iyi ozumseyip, biraz Grammatik bilginizi de konusturarak bu bolumden 70-80% almak icten degildir ama zordur. Ozellikle yukarida ismini yazdigim kitapta cok guzel alistirmalar var, tavsiye ederim. Ben burdan 67% aldim.

Mundliche Prufung: Bu kisim belki de sinavin buradaki en kolay kismi. Size cok basit bir makale verip, onun uzerinde 15 dakika calismanizi istiyorlar. Sonra da mulakata aliyorlar ama 2 tane bayan ogretmen denk geldi bana, ikisi de cok guleryuzlu ve yardimseverdiler. O kadar heyecanlandim ki anlatamam, ona ragmen 75% aldim. Sakin heyecanlanmayin, sorulari anlamaya buyuk gayret gosterin. Kadin zaten bana 2-3 tane soru sordu, sonucunu 2 gun sonra sitemizde gorursunuz dedi ve DSH-2 ile cok sukur bu buyuk hengameyi atlattim.

Simdi arkadaslar, bu sinav inanin bana, intensiv bir dil kursuna katilarak, kafayi baska seylere takmayarak, adam akilli calisarak 0 Almanca ile 1 senede verilir, cok buyutmeye gerek yok. Fakat buraya gelenlerin bir cogu olayi laylaylom olarak goruyor, bakin buraya gelmeye niyeti olanlara cok buyuk bir tavsiye. SAKIN ama sakin, buraya cok az bir parayla gelmeyin. Yogun bir ozel dil kursunun C 1.2. kismina kadar gidecek kadar parayi kafadan ayirin, Sprachenakademie Aachen icin bu meblag A 1.1 - C 1.2 arasi 3200 € civari. Herseyden kendinizi soyutlayarak (eglence, gezme, tozma), 1 sene kendinizi bu sinava hazirlayin, elbet gezin tozun ama abartmadan, Alman arkadas cevresi edinmeye buyuk gayret gosterin, Turkce\'ye 1 sene ara verin, Almanca haberleri izleyin, gazete okuyun..vs.

Ben bu sinavi o kadar kafaya taktim ki, psikolojik olarak cok buyuk bunalima girdim ve bir ara artik kendime zarar vermeyi bile dusunuyordum, siz dusunun. Sinavin sonucu, Noel tatilinden oturu 25 gunde aciklandi ama bu 25 gun bana 25 yil gibi geldi. OSS\'de bu kadar sorun yasamamistim. Bunun nedenleri buraya gelenlerin bircogunda aynidir. Oncelikle binbir zorlukla vizeye basvuruyorsunuz, bircogu okulunu Turkiye\'de yarida birakip geliyor, vizeniz cikiyor, buraya geliyorsunuz, guc bela ev buluyorsunuz, duzen kuruyorsunuz, alismaya calisiyorsunuz ve bu sinavi gecmeye calisiyorsunuz. Bi nevi hersey bu sinava bagli oluyor, cunku bu olmadan universiteye baslayamiyorsunuz.

Cok uzun, biraz da sinav disi etkenlerin oldugu bir yazi oldu ama umarim birilerine ders olur. 19 ayda sinavi gectim, 1 seneden kisa bir surede de gecerdim, sayet param olsaydi, yogun dil kursuna duzenli bir sekilde gidebilseydim. Zira bu 19 aylik periyotta toplamda sadece 4-5 ay kursa gidebildim. Gelmek isteyenlere tavsiyem, Garantor ile gelmeyin, gelseniz bile yaninizda kurs parasi ve diger ev, depozito gibi seyler icin para ayirip da gelin. Yoksa cok buyuk sorunlar yasarsiniz benim gibi ve psikolojiniz bozulur, asla tavsiye etmem :)

Herkese Basarilar!

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Cmt Oca 17, 2015 9:15 pm

tebrikler ve egitiminde basarilar. Bilgilendirme icin de tesekkurler.

Bu paylasimla birlikte basligi kapatiyoruz.

Asagidaki linkten DSH veya TestDaF tecrubelerinizi aktarmaya devam edebilirsiniz:

http://www.deutschstudent.de/forum/view ... &pid=89387
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

Kilitli