Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Koln unide dis okumak istiyorum :)

Dil kurslari, seviyeler, masraflar, sinavlar... Hepsi burada...
deutsch00

Mesaj gönderen deutsch00 » Sal Mar 30, 2010 3:05 pm

Arkadaslar merhaba oncelikle ,yazdiklarinizi takip ediyorum,ben de katilmak istedim.Ben de Almanya\'da okumak istiorum ve daha once heidelberg ve koln uniyle maillesmistim.Gecen sene oss ye grdim ama terch yapmamstim busene kismetse dis yazicam ama internetten arastirdigim kadariyla dis okumak baya bi masrafliymis yilda 14.000 euro filan masrafi oluyomus (gerci kabul edilelim de bi once ) birde tabi dil kursuna kayit asamasi filan var.Ben haziran sonunda oss ye girdkten hemen sonra almanyaya gitmek istiyorum zaman kaybetmeden dil kursuna baslamak istiorum zaten terch yapmadigimdan bi senem oyle gitti daha fazla zaman kaybi olmasini istemiorm yoksa anca otuzumda mezun olurum .d sizlerin de yazdiklarinizi okudum dsh hakkinda vs ancak kimse dsh sonrasindan bahsetmemis mesela herkes hayatndan memnun mu,yani orda uni hayati nasil,dersler hocalar,okulun sana kattiklari,sinavlar ,universite ortalama kac yilda bitirilir almanyada gayret edersek..yani burdan ben simdi gelsem bi yil ortalama dsh hazirligina versek 5 senede de okul bitse ,is hayatina atilirmiyim ?orasi Turkiyeden bi nebze iyidir die dusunuorm calisma ortami ve insana duyulan saygi maaslar insanin gecimini saglayacak seklddir..birde ben goethe ens. sitesine baktim bir kur ort 1000 euro civari sizler de bu fiyati her kur odeyerek mi dsh i kazandiniz.?buna biraz zor para dayanir da.? Herkese simdiden cok tesekkurler =)

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Sal Mar 30, 2010 6:16 pm

14.000 Euro olsa olsa ozel universiteler olur.Devlet universitelerinde bu kadar para odemezsin.Somestir basi bi 700 Euro gider.
Ancak Almanya\'da Dis Hekimligi okumak duyumlarima gore diger bolumlere nazaran bayagi bir zormus.Daha dogrusu genel olarak TIP bolumleri zor.
Daha fazlada bir bilgim yok.

OSS\'ye girip yerlestirme sonuclari aciklandiktan sonra Alman Universiteleri\'ne basvuru yapabilirsin buda buyuk ihtimal Almanya\'ya gelis tarihini Ocak-Subat aylarina erteler.
Tabi bu soyledigim herhangi bir universiteden kabul ile Almanya\'ya gelmek istersen boyle.

Universite/Almanya hayatina dair bir cok baslik ve makale yayinlandi sitemizde.Gene de kisaca bahsedersek universitelerde bir bolumden 2-3 kere kalinca gene Uni\'ye gore degismekle ya okuldan atilirsin ya da o bolumu bulundugun eyalette ki herhangi bir universite de bir daha alamazsin.

Caliskan biri icin uni ortalama 5 yilda biter.(Dil kursu dahil)

Almanya\'da bulunmak ise kimisini hasta eder kimisini mutlu _) Artik bulundugun ortam\'a ve yasayacagin zorluklara gore bu durumda degisir.

Goethe\'ye Turkiye de gitmek istersen tamam derim ama Almanya\'da bu kuruma gitmenin hic bir anlami yok..Sadece fazla para odersin.
Arada ki fark ise herhangi bir Almanca kursu kur basi ortalama 400-450 Euro iken Goethe 1000 Euro fark bu.

deutsch00

Mesaj gönderen deutsch00 » Sal Nis 06, 2010 11:45 pm

Oncelikle cevap icin tesekkur ederim .. Soyle diyebilirmki aslinda burda ben busene isletme-ekonomi-endustri muhendisligi gibi bolumleri yazabilrim,kendi arastirmalarimi koln uni ve aachen uni de yaptm.kolnle kontak kurdum ve dil vizesi ile B2 seviyesnde almanca ile universitenin kendi bunyesindeki dil kursuna baslayabisecegimi soylediler..Ben koln de WI-SO da okuyabilirm arastirdigim kadariyla ekonomi alaninda koln universitesi 1.ciymis.Tabi netten bu siteden baska cok da yararli bilgiler sunan site yok.Bu yuzden cok tesekkurler :) Benim su konuda da bi cekincem var telefonda adam oyle dedi dio annem fakat yine de amin olamadim sizin bi fikriniz var mi ? Yani ben burdan dil vizesi ile orda koln uni de okuyabilirmiyim ?Yani eger o uni icin bu gecerliyse ona gore yakin zamanda vize calismalarina baslayap zaman kaybetmeden dil vizesine basvurup oss den sonra en azindan yaz tatilini B2 seviyesine yukselmek icin degerlendirmis olurum.Vakit kaybi olmaz.Koln uni hakkinda bilgisi olan varsa paylasirsa sevinirim.Ben gelirsem dusseldorf\'da kalicam o bolgedeki unileri terch ediorum buyuzden.Hangi universiteler iyi Almanya\'da ? Yani kas yapalim derken goz cikartmayalim ,gelecegimiz de onemli . Tesekkur ederim :)

Medizintechniker

Mesaj gönderen Medizintechniker » Sal Nis 06, 2010 11:52 pm

Bende ilk Almanya ya geldigimde dis hekimligi okumak istemistim fakat dedigin gibi kulfeti fazla...O zamalar ben arastirirken bazi okullarda kullanilan aletleri,universitenin ogrencilere kiralayabildigini duymustum.(cuzi bir fiyata).
Sana tavsiyem sadece kendini 2 uni ile sinirlamaman ,diger unilerdeki firsatlarida degerlendirmen olur.

Cihan

Mesaj gönderen Cihan » Çrş Haz 09, 2010 8:25 pm

Dis hekimligi veya tip fakultesi icin ozel sinavlar gerekiyormu peki ?