Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Expatrio (Bloke Hesap)

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
Kullanıcı avatarı
fingerspitzengefuehl

Re: Expatrio (Bloke Hesap)

Mesaj gönderen fingerspitzengefuehl » Çrş Ağu 21, 2019 8:37 pm

ugur1coban yazdı: Çrş Ağu 21, 2019 7:44 pm Bu parayı transferwise ile TL olarak gönderin diyorusunuz kesinti az olsun diye herhalde ama sitesinde hesaplama aracına girince 10 bin euroya 0.60 Euro kesiyor yazıyor.
%0.6 Euro kesinti olarak hesaplanıyor, sanırım TR'den EUR'ya dönüştürdüğü için.
TEB Euro hesabından 30 Euro muhabir banka + 30 TL Online Swift ücreti ödeyen bir arkadaşa rastlamıştım. Yüksek meblağı geleneksel bankacılık yöntemleriyle göndermek daha ucuz olabiliyor.
Kölle Alaaf!
Kimim ben? : viewtopic.php?f=2&t=13686

ugur1coban

Mesaj gönderen ugur1coban » Çrş Ağu 21, 2019 9:29 pm

fingerspitzengefuehl yazdı: Çrş Ağu 21, 2019 8:37 pm %0.6 Euro kesinti olarak hesaplanıyor, sanırım TR'den EUR'ya dönüştürdüğü için.
TEB Euro hesabından 30 Euro muhabir banka + 30 TL Online Swift ücreti ödeyen bir arkadaşa rastlamıştım. Yüksek meblağı geleneksel bankacılık yöntemleriyle göndermek daha ucuz olabiliyor.
Yani gönderim için en az 30 euro gözden çıkaracak mıyız? Çok fazla yani nedir bunun en ucuz yolu?

ugur1coban

Mesaj gönderen ugur1coban » Prş Ağu 22, 2019 9:52 am

fingerspitzengefuehl yazdı: Çrş Ağu 21, 2019 8:37 pm %0.6 Euro kesinti olarak hesaplanıyor, sanırım TR'den EUR'ya dönüştürdüğü için.
Transferwise ile 10250 euro göndersem 0.63 euro gönderim ücreti yazıyor ama diğer taraftaki alıcı banka bana kitleyecek değil mi?

Kullanıcı avatarı
fingerspitzengefuehl

Mesaj gönderen fingerspitzengefuehl » Prş Ağu 22, 2019 10:29 am

ugur1coban yazdı: Prş Ağu 22, 2019 9:52 am Transferwise ile 10250 euro göndersem 0.63 euro gönderim ücreti yazıyor ama diğer taraftaki alıcı banka bana kitleyecek değil mi?
Hayır. P2P gönderim oluyor, yani aracı banka olmadan. Para direkt Almanya'daki bankaya Transferwise tarafından iletiliyor. Bu yüzden hızlı ve sürpriz masraf yok.
Kölle Alaaf!

ugur1coban

Mesaj gönderen ugur1coban » Prş Ağu 22, 2019 11:22 am

fingerspitzengefuehl yazdı: Prş Ağu 22, 2019 10:29 am Hayır. P2P gönderim oluyor, yani aracı banka olmadan. Para direkt Almanya'daki bankaya Transferwise tarafından iletiliyor. Bu yüzden hızlı ve sürpriz masraf yok.
O zaman diğer arkadaşlar niye gönderim onlarca Euro tutuyor diye şikayet ediyor aynı miktarda para gönderiyoruz çünkü. Şimdi en uygunu expatrio sanırım oradan açıcam ama paranın kaç ay duracağını 12 mi yapmalıyım çünkü oraya gidip normal bir banka hesabı açmak için parayı çekicem eğer konsolosluk sorun etmezse
yoksa boşuna 12 ayın toplamı 60 euro kesmesinler.

Kullanıcı avatarı
fingerspitzengefuehl

Mesaj gönderen fingerspitzengefuehl » Prş Ağu 22, 2019 1:07 pm

ugur1coban yazdı: Prş Ağu 22, 2019 11:22 am O zaman diğer arkadaşlar niye gönderim onlarca Euro tutuyor diye şikayet ediyor aynı miktarda para gönderiyoruz çünkü. Şimdi en uygunu expatrio sanırım oradan açıcam ama paranın kaç ay duracağını 12 mi yapmalıyım çünkü oraya gidip normal bir banka hesabı açmak için parayı çekicem eğer konsolosluk sorun etmezse
yoksa boşuna 12 ayın toplamı 60 euro kesmesinler.

Diğer arkadaşların ne yaptığına aklım ermiyor. Depozitodan kesilince paraları buraya gelip ağlayabilirler.
12 ayın toplamını 60 euro alıyor aylık hesap işletim ücreti olarak ama hesap açılış ücreti 0 euro.
Bir de Almanya'ya gitmeden önce Monese adlı banka hesabını açıyorlar, inanılmaz faydalı görünüyor her şeyi online hallediyorsunuz, ücretsiz bir şekilde.
Kölle Alaaf!

ugur1coban

Mesaj gönderen ugur1coban » Prş Ağu 22, 2019 3:53 pm

fingerspitzengefuehl yazdı: Prş Ağu 22, 2019 1:07 pm Diğer arkadaşların ne yaptığına aklım ermiyor. Depozitodan kesilince paraları buraya gelip ağlayabilirler.
12 ayın toplamını 60 euro alıyor aylık hesap işletim ücreti olarak ama hesap açılış ücreti 0 euro.
Bir de Almanya'ya gitmeden önce Monese adlı banka hesabını açıyorlar, inanılmaz faydalı görünüyor her şeyi online hallediyorsunuz, ücretsiz bir şekilde.
Yani pek araştırma yapmadan girişiyorlar herhalde :D :D expatrioda hesap açtım 100 euro buffer olarak tutacak gönderim ücreti kesilince herhalde geri kalanını iade edecek ve 60 euro da 12 ay x 5 euro olarak alacak. Şimdiki adımda transfer etmem gerekiyor parayı ama diğer sigorta yaptırma kısmı zoraki oldu yani istemem normalde ama sadece bloke hesap aç diyince daha masraflı oluyor. Satış taktiği anlaşılan. Başka işlem yok bu kadar değil mi? Travel insurance ı gidiş tarihi belli değil yazdım bu yüzden Almanya'ya ulaşınca ve adresini alınca yapılacak yazıyor ama ne mantığı kaldı o zaman
Dosya ekleri
Screenshot_2019-08-22-15-43-04-979_com.android.chrome.png

Kullanıcı avatarı
fingerspitzengefuehl

Mesaj gönderen fingerspitzengefuehl » Prş Ağu 22, 2019 4:27 pm

ugur1coban yazdı: Prş Ağu 22, 2019 3:53 pm Yani pek araştırma yapmadan girişiyorlar herhalde :D :D expatrioda hesap açtım 100 euro buffer olarak tutacak gönderim ücreti kesilince herhalde geri kalanını iade edecek ve 60 euro da 12 ay x 5 euro olarak alacak. Şimdiki adımda transfer etmem gerekiyor parayı ama diğer sigorta yaptırma kısmı zoraki oldu yani istemem normalde ama sadece bloke hesap aç diyince daha masraflı oluyor. Satış taktiği anlaşılan. Başka işlem yok bu kadar değil mi? Travel insurance ı gidiş tarihi belli değil yazdım bu yüzden Almanya'ya ulaşınca ve adresini alınca yapılacak yazıyor ama ne mantığı kaldı o zaman
Transferwise ile gönderim yapınca zaten sadece süreç başlangıcında belirtilen tutarı ödüyorsun. 100 euro buffer'a da dokunulmuyor böylece.
Sigorta için TK ile anlaşmışlar, dediğin gibi pazarlama taktiği ama Value Pack. öyle devam etmeyebilir. Bakalım ileride farklı seçenekler de sunulabilir.
Bütün bunların haricinde bir de travel insurance var, onun güzelliği zaten senin pasaportuna mühür basıldığı andan itibaren geçerli olması. Almanya'ya giriş yaptığın andan itibaren geçerli. Yani, erteleyeyim, gidemedim durumları yaşanırsa diye avantajlı buldum ben açıkçası.
İşlem bu kadar.
İstersen Liability Insurance yaptırabilirsin bir yıllık o da ücretsiz.
Bir de Almanya'da banka hesabı açmakla uğraşmak istemezsen Monese var, o da bir yıl ücretsiz. Bence nefis!
Kölle Alaaf!

ugur1coban

Mesaj gönderen ugur1coban » Prş Ağu 22, 2019 4:49 pm

fingerspitzengefuehl yazdı: Prş Ağu 22, 2019 4:27 pm Transferwise ile gönderim yapınca zaten sadece süreç başlangıcında belirtilen tutarı ödüyorsun. 100 euro buffer'a da dokunulmuyor böylece.
Sigorta için TK ile anlaşmışlar, dediğin gibi pazarlama taktiği ama Value Pack. öyle devam etmeyebilir. Bakalım ileride farklı seçenekler de sunulabilir.
Bütün bunların haricinde bir de travel insurance var, onun güzelliği zaten senin pasaportuna mühür basıldığı andan itibaren geçerli olması. Almanya'ya giriş yaptığın andan itibaren geçerli. Yani, erteleyeyim, gidemedim durumları yaşanırsa diye avantajlı buldum ben açıkçası.
İşlem bu kadar.
İstersen Liability Insurance yaptırabilirsin bir yıllık o da ücretsiz.
Bir de Almanya'da banka hesabı açmakla uğraşmak istemezsen Monese var, o da bir yıl ücretsiz. Bence nefis!
Kesinlikle çok iyi ama at11 in bir manası kalmadı sözde ücretsiz health insurance yaptırdığım için. öyleyse ben parayı da transfer edeyim sonra bana hesap cüzdanımı email olarak atarlar diye umuyorum vizede göstermek için.

Kullanıcı avatarı
fingerspitzengefuehl

Mesaj gönderen fingerspitzengefuehl » Prş Ağu 22, 2019 5:04 pm

ugur1coban yazdı: Prş Ağu 22, 2019 4:49 pm Kesinlikle çok iyi ama at11 in bir manası kalmadı sözde ücretsiz health insurance yaptırdığım için. öyleyse ben parayı da transfer edeyim sonra bana hesap cüzdanımı email olarak atarlar diye umuyorum vizede göstermek için.
Parayı transfer et, direkt Expatrio'dan mektup gibi bir yazı alıyorsun mail olarak. 6. adımda, istersen paranı Almanya'ya girer girmez Monese'e atıyorlar. aylık olarak.
AT/11'i kullanarak zorunlu sağlık sigortasından muaf olabilirdin, neden yapmadın ki onu?
Kölle Alaaf!

Helen

Mesaj gönderen Helen » Prş Ağu 22, 2019 5:09 pm

fingerspitzengefuehl yazdı: Prş Ağu 22, 2019 5:04 pm Parayı transfer et, direkt Expatrio'dan mektup gibi bir yazı alıyorsun mail olarak. 6. adımda, istersen paranı Almanya'ya girer girmez Monese'e atıyorlar. aylık olarak.
AT/11'i kullanarak zorunlu sağlık sigortasından muaf olabilirdin, neden yapmadın ki onu?
Merhaba tekrardan, benim de AT11 im var fakat henüz Almanya ya gidip AOK ya da TK dan Versicherungsbescheinigung almadığım için sigortam yok olarak işaretledim. Özel sigorta yapmıyor değil mi Expatrio, özel sigorta olursa tekrardan devlet sigortasına geçilmiyor çünkü. 3 aylık Dr Walter sigorta yapılmış gözüküyor ama daha bir form doldurmadım sigorta için

Kullanıcı avatarı
fingerspitzengefuehl

Mesaj gönderen fingerspitzengefuehl » Prş Ağu 22, 2019 5:20 pm

Helen yazdı: Prş Ağu 22, 2019 5:09 pm Merhaba tekrardan, benim de AT11 im var fakat henüz Almanya ya gidip AOK ya da TK dan Versicherungsbescheinigung almadığım için sigortam yok olarak işaretledim. Özel sigorta yapmıyor değil mi Expatrio, özel sigorta olursa tekrardan devlet sigortasına geçilmiyor çünkü. 3 aylık Dr Walter sigorta yapılmış gözüküyor ama daha bir form doldurmadım sigorta için
Doğrudur Almanya'da Befreiung yaptıktan sonra o belgeyle üniversite kaydını tamamlıyorsunuz.
Özel sigorta yapıyor mu emin değilim ama tavsiye olarak Dr.Walter'ın özel sağlık sigortasını gösteriyordu.
Dr.Walter da seyahat sağlık sigortası olarak görünüyor ben de 6 aya kadar uzatılabiliyor, ilk ay ücretsiz bu da üniversite kayıt aşamasına kadar yetiyor da artıyor. Onun haricinde AT/11 meselesi kafamı kurcaladı, sizin için hangisi en iyi seçenek şu durumda?
Ya da mesela şimdilik Value Package Expatrio'dan işlemi devam ettirirsiniz, sonrasında da Befreiung alma ihtimaliniz varsa dönüştürürsünüz. AT/11'i de her dönem yenilemeniz gerek, bilginiz olsun.
Kölle Alaaf!

ugur1coban

Mesaj gönderen ugur1coban » Prş Ağu 22, 2019 5:33 pm

fingerspitzengefuehl yazdı: Prş Ağu 22, 2019 5:04 pm Parayı transfer et, direkt Expatrio'dan mektup gibi bir yazı alıyorsun mail olarak. 6. adımda, istersen paranı Almanya'ya girer girmez Monese'e atıyorlar. aylık olarak.
Hayır value package olarak aldığım için sigortada oldu içinde yoksa bende at11 var kullanabilirim. Şimdi değiştirme şansım var mı?

Kullanıcı avatarı
fingerspitzengefuehl

Mesaj gönderen fingerspitzengefuehl » Prş Ağu 22, 2019 5:45 pm

ugur1coban yazdı: Prş Ağu 22, 2019 5:33 pm Hayır value package olarak aldığım için sigortada oldu içinde yoksa bende at11 var kullanabilirim. Şimdi değiştirme şansım var mı?
İletişime geçin Expatrio ile, mail ile ulaşabilirsin.
Ben zaten ülkemde sigortalıyım, TK'dan sigortalı olmama gerek yok, diye bir açıklayın bakalım ne diyecekler.
Kölle Alaaf!

ugur1coban

Mesaj gönderen ugur1coban » Prş Ağu 22, 2019 5:54 pm

fingerspitzengefuehl yazdı: Prş Ağu 22, 2019 5:45 pm İletişime geçin Expatrio ile, mail ile ulaşabilirsin.
Ben zaten ülkemde sigortalıyım, TK'dan sigortalı olmama gerek yok, diye bir açıklayın bakalım ne diyecekler.
Dr. Walter sigorta şirketi ile yapılan sigortaya TK deniliyor yani evet ben de tam onu yazdım.

Kullanıcı avatarı
fingerspitzengefuehl

Mesaj gönderen fingerspitzengefuehl » Prş Ağu 22, 2019 6:15 pm

ugur1coban yazdı: Prş Ağu 22, 2019 5:54 pm Dr. Walter sigorta şirketi ile yapılan sigortaya TK deniliyor yani evet ben de tam onu yazdım.
Yanlış anlamayı gidermek adına; Dr Walter seyahat sağlık, TK ise zorunlu sağlık sigortası olarak geçiyor (publich health insurance) ikisi farklılar.
Kölle Alaaf!

ugur1coban

Mesaj gönderen ugur1coban » Prş Ağu 22, 2019 6:18 pm

fingerspitzengefuehl yazdı: Prş Ağu 22, 2019 6:15 pm Yanlış anlamayı gidermek adına; Dr Walter seyahat sağlık, TK ise zorunlu sağlık sigortası olarak geçiyor (publich health insurance) ikisi farklılar.
Anladım şimdi :D gerçi ilk 31 gün ücretsizmiş yaptırsam da sorun olmaz at11 im var onu kullanırım Mart 2020 ye kadar

Helen

Mesaj gönderen Helen » Prş Ağu 22, 2019 6:41 pm

fingerspitzengefuehl yazdı: Prş Ağu 22, 2019 5:20 pm Doğrudur Almanya'da Befreiung yaptıktan sonra o belgeyle üniversite kaydını tamamlıyorsunuz.
Özel sigorta yapıyor mu emin değilim ama tavsiye olarak Dr.Walter'ın özel sağlık sigortasını gösteriyordu.
Dr.Walter da seyahat sağlık sigortası olarak görünüyor ben de 6 aya kadar uzatılabiliyor, ilk ay ücretsiz bu da üniversite kayıt aşamasına kadar yetiyor da artıyor. Onun haricinde AT/11 meselesi kafamı kurcaladı, sizin için hangisi en iyi seçenek şu durumda?
Ya da mesela şimdilik Value Package Expatrio'dan işlemi devam ettirirsiniz, sonrasında da Befreiung alma ihtimaliniz varsa dönüştürürsünüz. AT/11'i de her dönem yenilemeniz gerek, bilginiz olsun.
Evet AT 11 im var diye bu sigorta işlerini çok araştırmamıştım ama şimdi öğrenmiş oldum. Şu an Expatrio nun yaptığı incoming insure yani seyahat sağlık sigortası 3 aylık, ilk ay dolmadan okula kayıt olunca da TK devlet sigortasına geçirecekler. Benim için uygun olan At11 ile devlet sigortasından ücretsiz faydalanmak. Documents kısmındaki "TK application form" u da doldurmadım zaten ona gerek kalmayacak dediğiniz gibi Befreiung alınca.

Kullanıcı avatarı
fingerspitzengefuehl

Mesaj gönderen fingerspitzengefuehl » Prş Ağu 22, 2019 7:12 pm

ugur1coban yazdı: Prş Ağu 22, 2019 6:18 pm Anladım şimdi :D gerçi ilk 31 gün ücretsizmiş yaptırsam da sorun olmaz at11 im var onu kullanırım Mart 2020 ye kadar
Seyahat sağlık yaptırmak zorunluydu sanırım ama :( çünkü AT/11'den ve TK'dan farklı.
Kölle Alaaf!

Kullanıcı avatarı
fingerspitzengefuehl

Mesaj gönderen fingerspitzengefuehl » Prş Ağu 22, 2019 7:12 pm

Helen yazdı: Prş Ağu 22, 2019 6:41 pm Evet AT 11 im var diye bu sigorta işlerini çok araştırmamıştım ama şimdi öğrenmiş oldum. Şu an Expatrio nun yaptığı incoming insure yani seyahat sağlık sigortası 3 aylık, ilk ay dolmadan okula kayıt olunca da TK devlet sigortasına geçirecekler. Benim için uygun olan At11 ile devlet sigortasından ücretsiz faydalanmak. Documents kısmındaki "TK application form" u da doldurmadım zaten ona gerek kalmayacak dediğiniz gibi Befreiung alınca.
Harika o zaman! ^^
AT/11 ile 3 ay boyunca sigortalısınız, her dönem de yenilemek zorundasınız sakın unutmayın.
Kölle Alaaf!