Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Expatrio (Bloke Hesap)

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
mimariçe

Re: Expatrio (Bloke Hesap)

Mesaj gönderen mimariçe » Prş Ara 29, 2022 9:28 am

erasmusistyom yazdı: Prş Ara 29, 2022 9:25 am Aekadaşlar merhaba 06 nolu belgede hiçbir mühür imza vs olmaması normal mi ?
Merhabalar
Bizimkinde de yok imza. zaten ohne Unterschrift gültig diyor en altta. Yani imzasız geçerli diyor. Ben de o kısmı görene kadar tedirgin olmuştum

mimariçe

Mesaj gönderen mimariçe » Pzr Oca 01, 2023 9:45 am

mimariçe yazdı: Prş Ara 29, 2022 8:46 am Arkadaşlar merhaba
Ben eşimle 36f için vize başvurusu yapacağım. Expatrio dana eşim ve kendim için 934+400 şeklinde bloke hesap oluşturdum value package ile. Özel sağlık sigortası seçtim ancak eşimi de bu sigortaya dahil etmek için dr Walter sitesinden contact kısmından ulaşmamı söylediler. Eşimle ilgili sigorta istediğimi yazdım fakat dönüş yapılmadı. Bu şekilde eşi veya yanında götüreceği kişi için dr Walter dan sigorta yaptıran oldu mu? Bilgilendirirseniz çok sevinirim
Bu forumdan çok şey öğrendim şimdiden yazan herkese teşekkür ederim

Dr walterdan educare24 e yönlendiren bir cevap geldi ve eşime de sigortayı o şekilde yaptık. Umarım herşey yolunda gider bilgilendirmek için yazdım. Belki diğer arkadaşlara yardımcı olur

Gamzee

Mesaj gönderen Gamzee » Pzr Oca 08, 2023 8:38 am

Merhaba, expatrio üzerinden bloke hesap ve sağlık sigortası hizmetini aldım. 30 yaşın üzerinde bir master öğrencisi adayıyım şuan. Gördüğüm kadarıyla sağlık sigortası alan öğrencilerin sağlık sigortası hizmeti altında bir süreli bir de süresiz olmak üzere birkaç tane belge oluşmuş fakat bende sadece 185 gün geçerli bir belge oluştu, comfort + paketini aldım. Bu durumda vize görüşmesinde bir sorun yaşar mıyım? Gördüğüm kadarıyla 30 yaş üstünde olduğum için devlet sigorta kapsamında değilim ama 185 günlük seyahat sağlık sigortası ise bu sigorta başka bir işlem yapmam gerekir mi bilginiz var mi?

metinmathee

Mesaj gönderen metinmathee » Cum Oca 13, 2023 4:23 pm

Arkadaşlar Transfergo dan hesaba aktarım yaptım (miktar 11.417 Euro) ilk önce bir iş günü içinde yatıracağız dendi. Sabah bir mail aldım ve şoka girdim. Benden bir dünya belge istemişler. Yok gönderi kaynağı, yok hesap dökümü vesaire yani biriktirdim paramı ve hesaba attım. Bir sürü teminat istediler parayı geri istedim ben de hesabıma. 19'unda vize randevum var ve hesaba paranın yatması en erken pazartesi. Bu parayı swiftle ile yollayabilir miyim? Acil yardımınıza ihtiyacım var.

Gamzee

Mesaj gönderen Gamzee » Cum Oca 13, 2023 4:32 pm

metinmathee yazdı: Cum Oca 13, 2023 4:23 pm Arkadaşlar Transfergo dan hesaba aktarım yaptım (miktar 11.417 Euro) ilk önce bir iş günü içinde yatıracağız dendi. Sabah bir mail aldım ve şoka girdim. Benden bir dünya belge istemişler. Yok gönderi kaynağı, yok hesap dökümü vesaire yani biriktirdim paramı ve hesaba attım. Bir sürü teminat istediler parayı geri istedim ben de hesabıma. 19'unda vize randevum var ve hesaba paranın yatması en erken pazartesi. Bu parayı swiftle ile yollayabilir miyim? Acil yardımınıza ihtiyacım var.
Merhaba benim de aynısı başıma geldi. Siz şimdiden sgk dökümünüzü, gelir kaynaklarınızı hazırlayın.
Eğer size toplu para gönderen bir yakınınız varsa onun banka hareketlerini ve nüfus cüzdanının fotoğrafını isteyin.
Eğer kanıtlayamayacsğınız miktarda bankamatiğe yatırılmış para varsa mutlaka makbuz almaya çalışın ve paranın kanıtlanmasına sağlayın( ben nikahta takılan altınları bozdurmuştum ve makbuz yoktu telefonla kuyumcudan makbuz aldım ve üzerine bu tarihte satılan altınlar vs gibi not yazdırdım ve kaşelettim)

Tüm belgeleri göndermem yaklaşık 2 iş günü sürdü 5 bin liraya kadar her şeyi sordular.
Sebebi Türkiye’nin gri listede olmasından kaynaklı 10 bin dolar üzeri tüm para çıkışlarının kara para aklama kontrolü sebebiyle incelemeye alınması. Parayı geri isterseniz size geri yatması ve sizin banka ile göndermeniz vs derken süreç daha uzun sürer bilginiz olsun. Parayı kanıtlamaya dair belgelerinizi toparlamanız yeterli.

metinmathee

Mesaj gönderen metinmathee » Cum Oca 13, 2023 4:39 pm

Gamzee yazdı: Cum Oca 13, 2023 4:32 pm Merhaba benim de aynısı başıma geldi. Siz şimdiden sgk dökümünüzü, gelir kaynaklarınızı hazırlayın.
Eğer size toplu para gönderen bir yakınınız varsa onun banka hareketlerini ve nüfus cüzdanının fotoğrafını isteyin.
Eğer kanıtlayamayacsğınız miktarda bankamatiğe yatırılmış para varsa mutlaka makbuz almaya çalışın ve paranın kanıtlanmasına sağlayın( ben nikahta takılan altınları bozdurmuştum ve makbuz yoktu telefonla kuyumcudan makbuz aldım ve üzerine bu tarihte satılan altınlar vs gibi not yazdırdım ve kaşelettim)

Tüm belgeleri göndermem yaklaşık 2 iş günü sürdü 5 bin liraya kadar her şeyi sordular.
Sebebi Türkiye’nin gri listede olmasından kaynaklı 10 bin dolar üzeri tüm para çıkışlarının kara para aklama kontrolü sebebiyle incelemeye alınması. Parayı geri isterseniz size geri yatması ve sizin banka ile göndermeniz vs derken süreç daha uzun sürer bilginiz olsun. Parayı kanıtlamaya dair belgelerinizi toparlamanız yeterli.
Gamze hanım size ulaşabileceğim bir adres var mı ? Mail adresiniz vesaire de olur.

Gamzee

Mesaj gönderen Gamzee » Cum Oca 13, 2023 6:15 pm

metinmathee yazdı: Cum Oca 13, 2023 4:39 pm Gamze hanım size ulaşabileceğim bir adres var mı ? Mail adresiniz vesaire de olur.
Merhaba, burada bu tarz bilgileri paylaşmak yasak ama ayrıca açıkçası yaşadığım deneyimi tamamıyla anlattım. Ekstra olarak bildiğim bir şey maalesef yok yine de sorarsanız yardımcı olurum.
İnsan sorgulanmış gibi hissettiği için kötü hissediyor ama size özel bir durum değil Türkiye’nin gri listeye girmesi kaynaklı herkese yapılan rutin bir kontrolmüş. Yani istedikleri dokümanları gönderirseniz 2 iş günü içinde iletilir paranız, ama kanıtlayamayacağınız para miktarı 50-100 bin gibi paralarsa o zaman geri istemeniz mantıklı parayı.

metinmathee

Mesaj gönderen metinmathee » Cum Oca 13, 2023 6:23 pm

Gamzee yazdı: Cum Oca 13, 2023 6:15 pm Merhaba, burada bu tarz bilgileri paylaşmak yasak ama ayrıca açıkçası yaşadığım deneyimi tamamıyla anlattım. Ekstra olarak bildiğim bir şey maalesef yok yine de sorarsanız yardımcı olurum.
İnsan sorgulanmış gibi hissettiği için kötü hissediyor ama size özel bir durum değil Türkiye’nin gri listeye girmesi kaynaklı herkese yapılan rutin bir kontrolmüş. Yani istedikleri dokümanları gönderirseniz 2 iş günü içinde iletilir paranız, ama kanıtlayamayacağınız para miktarı 50-100 bin gibi paralarsa o zaman geri istemeniz mantıklı parayı.
Evet o miktarda, o yüzden geri istedim. Swift yapacağım parayı Ziraat hesabımdan. Swift için böyle bir sorun yaşar mıyım sizce?

Gamzee

Mesaj gönderen Gamzee » Cum Oca 13, 2023 6:44 pm

metinmathee yazdı: Cum Oca 13, 2023 6:23 pm Evet o miktarda, o yüzden geri istedim. Swift yapacağım parayı Ziraat hesabımdan. Swift için böyle bir sorun yaşar mıyım sizce?
Swift için sorun olmaz diye biliyorum ama şimdi yanıltmak istemem. Ben toplam 22bin Euro havale ettim 14 bin transfergo 8bin swift ile. Ama bankada sorun olmaz bence de emin değilim açıkçası

metinmathee

Mesaj gönderen metinmathee » Cum Oca 13, 2023 6:53 pm

Swift'in iletmesi ne kadar sürdü acaba?

metinmathee

Mesaj gönderen metinmathee » Cum Oca 13, 2023 6:54 pm

Gamzee yazdı: Cum Oca 13, 2023 6:44 pm Swift için sorun olmaz diye biliyorum ama şimdi yanıltmak istemem. Ben toplam 22bin Euro havale ettim 14 bin transfergo 8bin swift ile. Ama bankada sorun olmaz bence de emin değilim açıkçası
Swift'in iletmesi ne kadar sürdü acaba?

Gamzee

Mesaj gönderen Gamzee » Cum Oca 13, 2023 7:14 pm

metinmathee yazdı: Cum Oca 13, 2023 6:54 pm Swift'in iletmesi ne kadar sürdü acaba?
Swift bankaya göre değişiyor ama o da yaklaşık 2 iş günü sürmüştü yanılmıyorsam. Birkaç ödeme daha yaptım yurtdışına o sebeple ortalama 1-3 gün sürer diye tahmin ediyorum. Ama bankadan bankaya değişir bu durum.

metinmathee

Mesaj gönderen metinmathee » Cum Oca 13, 2023 7:29 pm

Gamzee yazdı: Cum Oca 13, 2023 7:14 pm Swift bankaya göre değişiyor ama o da yaklaşık 2 iş günü sürmüştü yanılmıyorsam. Birkaç ödeme daha yaptım yurtdışına o sebeple ortalama 1-3 gün sürer diye tahmin ediyorum. Ama bankadan bankaya değişir bu durum.
Peki son bir şey daha sormak istiyordum, swift için expatrio da 'International Bank Transfer' den hangi seçeneği seçmiştiniz ?

Gamzee

Mesaj gönderen Gamzee » Cum Oca 13, 2023 8:50 pm

metinmathee yazdı: Cum Oca 13, 2023 7:29 pm Peki son bir şey daha sormak istiyordum, swift için expatrio da 'International Bank Transfer' den hangi seçeneği seçmiştiniz ?
Onu expatriodaki dokümanda nasıl yazıyorsa öyle yapmıştım 1 ay oldu sanırım hatırlamıyorum açıkçası tam olarak nasıldı . Ama dokümanda yazan şey neyse onu yazmış ve seçmiştim, normal banka transferinden çok farklı gelmemişti bana.

metinmathee

Mesaj gönderen metinmathee » Cmt Oca 14, 2023 11:32 am

Gamzee yazdı: Cum Oca 13, 2023 8:50 pm Onu expatriodaki dokümanda nasıl yazıyorsa öyle yapmıştım 1 ay oldu sanırım hatırlamıyorum açıkçası tam olarak nasıldı . Ama dokümanda yazan şey neyse onu yazmış ve seçmiştim, normal banka transferinden çok farklı gelmemişti bana.
Çok teşekkür ederim cevaplarınız için.

metinmathee

Mesaj gönderen metinmathee » Pzr Oca 15, 2023 1:01 am

Gamzee yazdı: Cum Oca 13, 2023 8:50 pm Onu expatriodaki dokümanda nasıl yazıyorsa öyle yapmıştım 1 ay oldu sanırım hatırlamıyorum açıkçası tam olarak nasıldı . Ama dokümanda yazan şey neyse onu yazmış ve seçmiştim, normal banka transferinden çok farklı gelmemişti bana.
Gamze hanim, swift icin belge soruldu mu transfergodaki gibi ve 8bin euro icin ne kadar ucret odediniz? ( hangi banka?)

Gamzee

Mesaj gönderen Gamzee » Pzr Oca 15, 2023 10:14 am

metinmathee yazdı: Pzr Oca 15, 2023 1:01 am Gamze hanim, swift icin belge soruldu mu transfergodaki gibi ve 8bin euro icin ne kadar ucret odediniz? ( hangi banka?)
Merhaba, hayır sorulmadı zaten o para bankada birkaç yıldır biriktirdiğim paraydı ve 10binin altındaydı. Ücreti hatırlamıyorum ama bankanızı arayıp sorabilirseniz onlar daha iyi yönlendirir sizi miktara bankaya göre falan değişir onlar. Swift konusunda benim tecrübeme göre yol almanızı tavsiye etmem çünkü ben transfergo ve swifti iki ayrı transferde kullandım. Transfergo için de parayı kanıtlamıştım geri almamıştım, swifti de zaten hesabımda birkaç yıldır biriken Euro hesabımdan direkt aktarmıştım.

metinmathee

Mesaj gönderen metinmathee » Pzr Oca 15, 2023 1:28 pm

Gamzee yazdı: Pzr Oca 15, 2023 10:14 am Merhaba, hayır sorulmadı zaten o para bankada birkaç yıldır biriktirdiğim paraydı ve 10binin altındaydı. Ücreti hatırlamıyorum ama bankanızı arayıp sorabilirseniz onlar daha iyi yönlendirir sizi miktara bankaya göre falan değişir onlar. Swift konusunda benim tecrübeme göre yol almanızı tavsiye etmem çünkü ben transfergo ve swifti iki ayrı transferde kullandım. Transfergo için de parayı kanıtlamıştım geri almamıştım, swifti de zaten hesabımda birkaç yıldır biriken Euro hesabımdan direkt aktarmıştım.
Teşekkür ederim.

yusufinho

Mesaj gönderen yusufinho » Sal Oca 17, 2023 1:26 pm

Transfergo ile para gönderince kanıtlamak için hangi belgeye ihtiyacım var? Parayı yatirdigimin dekontu yeterli mi? Bir de pasaportum 2 gündür onaylanmıyor bu normal mi?

yusufinho

Mesaj gönderen yusufinho » Çrş Oca 18, 2023 6:04 pm

SWIFT ile para göndermek istiyorum fakat "Transferi gerceklestireceginiz ulkeye sadece IBAN ile gonderim yapilmaktadır diyor. IBAN ile gönderirken de 57€ UFTM ücreti çıkıyor. Napacagim?