Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

YOK\'un Yeni Kat Sayi Oranlari...

Sadece Almanya-Turkiye ile ilgili haberlere yer verilecektir.
serseri jojuk

Mesaj gönderen serseri jojuk » Cmt Mar 20, 2010 3:36 pm

Yuksekogretim Kurulu(YOK) yeni katsayi oranlarini belirledi. YOK yeni kat sayi oranlarini "alan disi" tercihler icin 0,12 ve "alan ici" tercihleri icinse 0,15 olarak acikladi.

Alan ici ve alan disinda uygulanacak bu 0,03\'luk fark agirlikli orta ogretim puan basari (AOBP) dusuk ogrencide uc puan, yuksek olan ogrencide 15 puan etkileyecek.

YOK\'ten yapilan aciklamada, "Sonucta alan disi tercihlerde ayni sorulari cevaplayan adaylarin yerlestirme puanlarinda 3 ila 15 puanlik bir fark degil asil ogrenci kitlesinin yogunlastigi aralikta asilmasi oldukca zor. 8 ila 15 puanlik fark ortaya cikacaktir." denildi.

YOK\'UN GENIS ACIKLAMASI SOYLE

Yuksekogretim Kurulu icin en onemli oncelik ogrencilerimizin huzurunun saglanmasidir. Bunun yani sira isabetli bulup bulmamaya bagli olmadan yargi kararina uygun davranmak da butun kurumlar icin kanuni bir yukumluluktur. Bu kapsamda Danistay kararinin gerekcesi de onemli oldugundan, yerlestirme puanlarinin hesaplanmasina iliskin yeni karar alinirken yargi kararlarinin gerekceleri esas alinmistir.

Kurulumuzun 21.7.2009 tarihli karari ile ongorulen yeni sistemde, coklu sinav ve coklu soruyu esas alan bir olcme yontemi belirlenmis, onceki sistemde %38 olan alan bilgisinin agirligi LYS sinavi ile %60 a cikartilmak suretiyle lise mufredatinda alinan bilginin, dogrudan olculmesi ve sonuca yansitilmasi saglanmistir. Buna gore onceden sadece Lise 1 (9). sinif bilgileri sinav sorularina dahil edilirken, simdi sinav mufredatina Lise 1 (9), Lise 2 (10), Lise 3 (11) ve Lise 4 (12). sinifta gorulen dersler de dahil edilerek ogrencilerin bilgi ve basarilari sinavda olculebilir hale gelmistir. Ogrencilerin gercek basarisini esas alan bir olcme ve degerlendirme sinavi getirildigi icin, onceden ogrenci basarisini olcmeyen sinav nedeniyle uygulanan katsayi farkinin da Danistay Idari Dava Daireleri Kurulunun E:2010/148 sayili dosyada, 18.02.2010 tarihinde verdigi karar ile belirlenen hukuken kabul edilebilir olculere getirilmesi benimsenmistir.

Yeni kararin olusturulmasinda, yargi kararinin gereginin yerine getirilme zorunlulugu ve sistemin butunlugunu koruma kaygisi bir arada degerlendirilmis ve ogrencilerin yerlestirme puanlarinin hesaplanmasina esas olacak oranlar alan ici 0,15, alan disi 0,12 olarak belirlenmistir.

Alan ici ve alan disina uygulanacak bu 0,03’luk fark AOBP’si dusuk ogrencide 3 puan, yuksek olan ogrencide 15 puan etkileyecektir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken husus sudur. 2009 yilinda Universitelerin Lisans Programlarina Yerlesen Adaylarin AOBP Sayisal Puanlarinin Dagilimi Listelerinin incelenmesinden, zaten dusuk puana sahip olan (50 – 70 arasindaki AOBP’ye sahip) ve lisans programina yerlesen ogrenci sayisinin cok dusuk oldugu gorulmektedir. Bu itibarla yigilma eski sisteme gore 70-100 puana sahip olan ogrencilerde oldugundan puan farkinin yeni sistemde de yuksek AOBP’nin yigildigi ust aralikta yogunlasacagina dikkat edilmelidir. Sonucta alan disi tercihlerde ayni sorulari cevaplayan adaylarin yerlestirme puanlarinda 3 ilâ 15 puanlik bir fark degil, asil ogrenci kitlesinin yogunlastigi aralikta asilmasi oldukca zor 8 ilâ 15 puanlik bir fark ortaya cikacaktir.

Yeni belirlenen oranlarin yukarida aciklanan yeni sinav sistemi butunlugu icindeki islevi ve rolu ile birlikte degerlendirilmesi gerekmektedir. Sinavda bir puanlik farkin bile binlerce ogrencinin siralamasini degistirdigi ve bolum kontenjanlarinin ortalama 40-100 arasinda oldugu dusunuldugunde, yerlestirme puaninda meydana gelen 15 puanlik bir fark cok ciddi bir farklilik dogurmaktadir. On bes puanlik farkin 2009 yili icin yerlestirme sirasini SAY-2 puan turunde 17.381 ile 70.694 arasinda (Bu puan turunde lisans programlarina yerlesen tum ogrencilerin sayisi 121.815’dir.), SOZ-2 puan turunde 4.994 ile 85.064 arasinda (Bu puan turunde lisans programlarina yerlesen tum ogrencilerin sayisi 36.689’dir.), EA-2 puan turunde 15.907 ile 122.241 arasinda (Bu puan turunde lisans programlarina yerlesen tum ogrencilerin sayisi 91.978’dir.) degistirdigi gorulmektedir

Serhan

Mesaj gönderen Serhan » Cmt Mar 20, 2010 5:40 pm

dersanedeki 20 tane sozel ogrencinin disinda alandisi tercih yapmayi dusnuyodum sozelden denemede 4. oldum dersanede ama bende 18 puan dusuk alan adam 015 le carpilirsa benim onume geciyor.. benin puan 012 ile carpilinca ben 4 sira geriliyorum.. ve benden sonraki 6 kisi onume geciyor.. dusunun genel siralamada bu nasil olur alandisi tercih isi gene sakat.... Benden soylemesi...

serseri jojuk

Mesaj gönderen serseri jojuk » Cmt Mar 20, 2010 9:26 pm

aynen dedigine katiliyorum serhan aslinda eski katsayilarla bir fark yok gibi

Serhan

Mesaj gönderen Serhan » Cmt Mar 20, 2010 11:38 pm

ben ne guzel sozeldende tercih yaparim diyodum ama :S:S:S