Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

TUM Makine Mühendisliği Lisans Başvurusu

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
kdemir

Re: TUM Makine Mühendisliği Lisans Başvurusu

Mesaj gönderen kdemir » Pzt Nis 13, 2020 7:27 pm

Bir de tabii mülakattan korkmamak lazım. Benimki bence çok kötü geçti hiçbir şeye tam cevap vermedim ama kabul aldım ve ilk dönemi de geçtim, ilerde daha da zorlaşacak orası ayrı.

Musui29

Mesaj gönderen Musui29 » Prş Nis 16, 2020 3:54 pm

kdemir yazdı: Pzt Nis 13, 2020 7:26 pm Hesaplanması mantıklı değil matematiğe hangisini yazacaklar? Lisedeki matematik notların? TYT/YGS deki matematik doğru yanlışlarını neye göre puanlayacaklar hangi sorunun ağırlıklı olduğunu bilemezler ya da aynı şekilde AYT/LYS için. Abiturda matematik sınavının ayrı puanı oluyor. bir de ortalama puan oluyor. Bizde sadece ortalama puan var.
Gönderdikleri eMail:
It is a criteria set by TU München that the average grade is sufficient for applications with a Turkish school leaving certificate in combination with a Turkish university entrance exam. This means that we do not calculate and transfer grades of single courses into the German grading system. That part of the VPD will only be filled for applications from certain countries. It will cause no issue when submit your VPD to TU München.

Musui29

Mesaj gönderen Musui29 » Çrş Nis 22, 2020 10:47 am

Musui29 yazdı: Pzt Nis 13, 2020 5:37 pm Olumsuz olacağını tahmin etsem de email gönderdim bir umut sonuç kağıdını (ders ders dogru yanlis sayısı yazan) tercüme edip noter onaylı gönderirsem hesaplayabilir misiniz diye. Cevap bekliyorum gelince buraya eklerim.
Hocam bir sorum daha olacaktı. Biz aldığımız vpd ile birden fazla bölüme başvurabiliyor muyuz. Makine ve alakalı bölümler yazıyor vpd'de fakat makineye başvursam ve mülakatta red alırsam diye elektrigi de ekleyebiliyor muyum başvurularda. 1den fazla basvuru yapabiliyor muyum yani tum portalda? Bir de oğrenim öncesi mesleki stajı nasil hallettiniz? Konuşmanız gerekti mi başvuru öncesi yoksa yapmış mıydınız?

Musui29

Mesaj gönderen Musui29 » Prş Nis 23, 2020 6:27 pm

kdemir yazdı: Pzt Nis 13, 2020 7:27 pm Bir de tabii mülakattan korkmamak lazım. Benimki bence çok kötü geçti hiçbir şeye tam cevap vermedim ama kabul aldım ve ilk dönemi de geçtim, ilerde daha da zorlaşacak orası ayrı.
Yanlışlıkla kendimi quote'lamışım hocam üstteki soruya bakabilir misiniz?

kdemir

Mesaj gönderen kdemir » Prş Nis 23, 2020 7:14 pm

Musui29 yazdı: Çrş Nis 22, 2020 10:47 am Hocam bir sorum daha olacaktı. Biz aldığımız vpd ile birden fazla bölüme başvurabiliyor muyuz. Makine ve alakalı bölümler yazıyor vpd'de fakat makineye başvursam ve mülakatta red alırsam diye elektrigi de ekleyebiliyor muyum başvurularda. 1den fazla basvuru yapabiliyor muyum yani tum portalda? Bir de oğrenim öncesi mesleki stajı nasil hallettiniz? Konuşmanız gerekti mi başvuru öncesi yoksa yapmış mıydınız?
Başvurabilirsin tabii ki. Ekleyebilirsin. Evet 1den fazla başvuru oluyor. Mesleki stajı ertelebiliyorsun ya da herhangi bir firmada yapabiliyorsun. benim sitedeki yazımda en alttaki yorumda anlattım kısaca stajla ilgili.

Musui29

Mesaj gönderen Musui29 » Cmt May 09, 2020 9:19 am

kdemir yazdı: Prş Nis 23, 2020 7:14 pm Başvurabilirsin tabii ki. Ekleyebilirsin. Evet 1den fazla başvuru oluyor. Mesleki stajı ertelebiliyorsun ya da herhangi bir firmada yapabiliyorsun. benim sitedeki yazımda en alttaki yorumda anlattım kısaca stajla ilgili.
Hocam bildiğim kadarıyla TUM goethe B2 diplomasını kabul ediyor. Sizin bunun yerine Testdafa girmenizin özel bir nedeni var mı? Mülakatta daha avantajlı olur diye falan mı? Yoksa B2 diplomasını kabul ettiklerine dair olan bilgim yanlış mı?

kdemir

Mesaj gönderen kdemir » Cmt May 09, 2020 10:19 am

Musui29 yazdı: Cmt May 09, 2020 9:19 am Hocam bildiğim kadarıyla TUM goethe B2 diplomasını kabul ediyor. Sizin bunun yerine Testdafa girmenizin özel bir nedeni var mı? Mülakatta daha avantajlı olur diye falan mı? Yoksa B2 diplomasını kabul ettiklerine dair olan bilgim yanlış mı?
Dil belgeleri avantaj sağlamıyor. Evet B2 Goethe yi kabul ediyorlarmış. https://www.tum.de/studium/bewerbung/zu ... nachweise/

nikopolitanya

Mesaj gönderen nikopolitanya » Cmt May 16, 2020 4:43 am

Hocam merhaba. Bende şuan bir tane Testdaf belgesi var. Bunun direkt fotokopisini çekip konsoloslukta onaylatırsam geçerli oluyor öu? Tam ne yapmam lazım?

kdemir

Mesaj gönderen kdemir » Cmt May 16, 2020 12:43 pm

nikopolitanya yazdı: Cmt May 16, 2020 4:43 am Hocam merhaba. Bende şuan bir tane Testdaf belgesi var. Bunun direkt fotokopisini çekip konsoloslukta onaylatırsam geçerli oluyor öu? Tam ne yapmam lazım?
Evet oluyor. orijinal belgeyle gideceksin onlar halledecek gerisini.

nikopolitanya

Mesaj gönderen nikopolitanya » Çrş Haz 10, 2020 9:56 pm

Testdaf belgesinin arka sayfasını da yolladınız mı? yoksa sadece notlarınızın yazdığı ön kısımla mı hallettiniz işinizi?

kdemir

Mesaj gönderen kdemir » Çrş Haz 10, 2020 11:43 pm

nikopolitanya yazdı: Çrş Haz 10, 2020 9:56 pm Testdaf belgesinin arka sayfasını da yolladınız mı? yoksa sadece notlarınızın yazdığı ön kısımla mı hallettiniz işinizi?
arkada pek bir şey yazmıyor ama istersen arkalı önlü onaylatabilirsin :D

deutschequalitat

Mesaj gönderen deutschequalitat » Cmt May 13, 2023 2:48 pm

Merhabalar, ben de TUM a makine için başvuracağım da ilk olarak vpd başvurusu yapacağım vpd için gerekli olan dokümanlar olarak copy of your university entrance qualification diyor ben ÖSYM Ankara merkezinden belgenin aslını almak yerine E-devletten çıktı olarak alıp noter tasdikli çevirisini yaptırdım vpd için yeterli olur mu? Bir de Hochschulzugangsberechtigung dediğimiz şey sadece ÖSYM yerleştirme belgesi mi yoksa sonuç belgesi mi? Aydınlatırsanız çok sevinirim iyi günler.