Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

bir sehirden baska bir sehire tasinma

Gunluk yasam, masraflar, yurtlar, yemekler... Hepsi burada...
Mechanical

Mesaj gönderen Mechanical » Çrş Mar 10, 2010 11:50 pm

arkadaslar bir yada iki ay icinde bulundugum sehirden baska sehre tasinacagim.size sormak istedigim benm bagli oldugum yer dusseldorf ve oturumumu buradan aldim.sayet baska sehre tasindigimda ikametimi tasindigim sehirden mi yoksa eski sehirden mi degistirecegim.ve oturum uzatmaya giderken bu tasinma olumsuz bir etki yaratir mi? yani oturumumu uzatirken nerden uzatacagim ve gittigimde bana sorun cikarirlar mi niye tasindin diye??

maniaturk

Mesaj gönderen maniaturk » Çrş Mar 10, 2010 11:59 pm

Almanya da en az 6-7 kere tasinmis biri olarak soyluyorum dert etme her sey cok basit.

Tasindiktan sonra tasindigin yerin belediyesine gidip ikametini oraya aldiriyorsun yani anmeldung yaptiriyorsun. Sanirim 5 dk. kadar suruyor. Eger yeterli vizen varsa vize ile ilgili simdilik bir isleme gerek yok ama vizeni hemen uzatmak ya da ileride uzatmak istediginde artik yeni yerden yaptiriyorsun islemlerini.

Tabi daha once de soyledigim gibi ilk sart Anmeldung yaptirilacak. Vizeyi uzatmaya gittiginde erken git, cunku belgelerini eski yerinden isteyecekler, zaman alan bir islem...

Bu arada, hicbir sorunda olmaz.. :)

Mechanical

Mesaj gönderen Mechanical » Prş Mar 11, 2010 12:09 am

sagol deniz cevabin icin.ben bochum yada gelsenkirchene tasinmayi dusunuyorum.yarin gelsenkirchende terminim var bi ev sahibiyle sonraki gunde bochumda.benim oturma iznim eylulun basina kadar var suan.yani tasindiktan sonra suan yasadigim yer olan dusseldorftaki Auslanderbehordeye bir daha hic gitmeyecegim degil mi? gelsenkirchen yada bochumdakine Anmeldung yaptirip buraya tasindigimi diyecegim ve gene oturum uzatmaya giderken biraz erken gidecegim hepsi buysa kolaymis.

peki ev kiralarken ne tur seylere dikkat etmemi tavsiye edersin? mesela Neben Kosten ve Sonstige Kosten olmayan biyer buldum ama bundan daha baska nelere dikkat etmeliyim

Mechanical

Mesaj gönderen Mechanical » Prş Mar 11, 2010 12:35 am

bir de vize uzatmaya erken gitmekten kasit ne yani kac ay onceden gitmemi onerirsin?? benden vize uzatmaya giderken uniden kabul istiyorlar.uni kabulu temmuz sonu falan gelir sanirim.yalniz testdaf yada dsh olmadanda uniden kabul gelir mi gelmez mi bilmiyorum.bugun bochumdaydim konustum testdaf yada dsh basarmaniz gerekir dediler kabul icin.ama anlamadigim sey sinavi yazmadan kabul alanlar nasil aliyorlar peki.bunu bir turlu anlayamadim.yani ben sinavi yazdigimda zaten 6-7 hafta bekliyorum sonucu.yani sonucu alana kadar basvuramam mi yada basvursam olumsuz mu olur.bu da diger bir sorun

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Cum Mar 12, 2010 1:53 pm

[quote]Mechanical tarafindan yazilan metin:
sagol deniz cevabin icin.ben bochum yada gelsenkirchene tasinmayi dusunuyorum.yarin gelsenkirchende terminim var bi ev sahibiyle sonraki gunde bochumda.benim oturma iznim eylulun basina kadar var suan.yani tasindiktan sonra suan yasadigim yer olan dusseldorftaki Auslanderbehordeye bir daha hic gitmeyecegim degil mi? gelsenkirchen yada bochumdakine Anmeldung yaptirip buraya tasindigimi diyecegim ve gene oturum uzatmaya giderken biraz erken gidecegim hepsi buysa kolaymis.

peki ev kiralarken ne tur seylere dikkat etmemi tavsiye edersin? mesela Neben Kosten ve Sonstige Kosten olmayan biyer buldum ama bundan daha baska nelere dikkat etmeliyim[/quote]

Tasindiktan sonra Anmeldung yaparsan bir daha Dusseldorf\'a gitmene gerek kalmaz.
Ev kiralarken ise ek masraflara elbette dikkat et,elektrik,su ve gaz icin aylik odeme miktarlarina bak.Bazi evlerde elektrik ucretini pesin odeme durumlari var sene sonunda eger odedigin miktardan daha az elektrik kullandiysan artan parani geri aliyorsun vs.
Dogal gaz cok onemli ve varsa aidat giderleri.

Mechanical

Mesaj gönderen Mechanical » Cum Mar 12, 2010 9:09 pm

valla dun bi eve gittim gelsenkirchende,ev disinda hersey denilebilir.bu kadar berbat bir sokak bu kadar berbat bi daire hayatimda gormedim.ev sahibi orayi nasil kiraya vermeye utanmiyor anlamadim.evde bi cinli cocuk yasiyormu nisanin bainda tasinacakmis ama o orda nasil yasamis aklim bir turlu almiyor.hem ev yapi olarak berbat hemde diger dairede yasayanlar ise yaramaz.kactim hemen evden.bugunde internetten baktim dedigin gibi Nebenkostenlere dikkat etmek lazim.bakalim artik bir de sansimi Bochumda deneyecegim.orasi birazda ogrenci sehri oldugu icin daha duzenli geldi bana ve ev bulma ihtimali daha yuksektir sanirim

Ruh-Adam

Mesaj gönderen Ruh-Adam » Cum Mar 12, 2010 11:59 pm

bochuma gelirsen ev arkadasi ariyom..

hemen reklamimi yapiyim..:)
...iLk okuL cagLaRimdaN, 24 yasima kaDaR varLigim TURK vaRLigiNa
''KuRßaN'' oLsuN...

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Cmt Mar 13, 2010 5:19 pm

Iste super bir teklif..!! :)

Mechanical

Mesaj gönderen Mechanical » Cmt Mar 13, 2010 11:31 pm

[quote]Ruh-Adam tarafindan yazilan metin:

hemen reklamimi yapiyim..:)[/quote]

bochumda nerede oturuyorsun uniye yakin mi? sen de mi suan dil kursundasin yoksa univ okuyor musun bile? ben ptesinden itibaren testdaf hazirlik kursuna basliyorum unide.dusseldorfta oturuyorum 6 aydir.

Ruh-Adam

Mesaj gönderen Ruh-Adam » Pzr Mar 14, 2010 10:49 pm

[quote]Ruh-Adam tarafindan yazilan metin:

hemen reklamimi yapiyim..:)[/quote]

bochumda nerede oturuyorsun uniye yakin mi? sen de mi suan dil kursundasin yoksa univ okuyor musun bile? ben ptesinden itibaren testdaf hazirlik kursuna basliyorum unide.dusseldorfta oturuyorum 6 aydir.[/quote]

goldhammerdeim..wattenshceider str.. wattenscheidede yakin ayni zamanda..
5 dk bahnhof..
15dk uni suruyo..
suan m1-b deim yakinda dsh vorberaittunga geciyom tabi kismetse..:)
''KuRßaN'' oLsuN...

Mechanical

Mesaj gönderen Mechanical » Pzr Mar 14, 2010 11:31 pm

wattenscheid evet biliyorum dusseldorftan bochuma gelirken wattenscheid sonra bochum geliyor.yakin dedigin gibi.zaten bochum hbf dan u-bahn kullanilinca direkt uniye gidiyor.valla yarin benm unide kursum basliyor.vorbereitungskurs Testdaf,bi duzene koyayim su kursu bikac gun gidip geleyim rayina oturunca bigun bulusalim olmazsa,sen suan oturdugun eve mi ev elemani ariyordun yoksa tasinacak misin?dsh hazirliga nerde basliyorsun

Ruh-Adam

Mesaj gönderen Ruh-Adam » Pzt Mar 15, 2010 12:15 am

wattenscheid evet biliyorum dusseldorftan bochuma gelirken wattenscheid sonra bochum geliyor.yakin dedigin gibi.zaten bochum hbf dan u-bahn kullanilinca direkt uniye gidiyor.valla yarin benm unide kursum basliyor.vorbereitungskurs Testdaf,bi duzene koyayim su kursu bikac gun gidip geleyim rayina oturunca bigun bulusalim olmazsa,sen suan oturdugun eve mi ev elemani ariyordun yoksa tasinacak misin?dsh hazirliga nerde basliyorsun[/quote]

tamam buyur gel..
beklerim..
suan tek basima kaliyorum fazladan 1 oda var..
ve..
astadayim zaten gelcek kursla devam edip dshya girmeyi dusunuyom..
''KuRßaN'' oLsuN...

Mechanical

Mesaj gönderen Mechanical » Pzt Mar 15, 2010 12:23 am

iste bikac gunu bi atlatayim gelmeyi planliyorum.sen uniden kabul aldin mi peki.astaya herkes kursa gidebiliyor mu acaba.bir de kaldigin evde internet var mi

Ruh-Adam

Mesaj gönderen Ruh-Adam » Pzt Mar 15, 2010 12:59 am

evet var suan evden yaziyom wireless uzeri..
uni icin yeni basburu yaptin kabulu gecen yilda almistim pek onemi yok zaten ama studentenausweiss icin buyil nisandan once gerekli..:)
ve evet herkes kursa katilabilir diger kurslarda oldugu gibi sadece astada onemli olan aufnahmeprufunga girip abschreiben etmek..
o da ucretsiz zaten..

mail varsa ekle istersen..
''KuRßaN'' oLsuN...

thenshu

Mesaj gönderen thenshu » Cum May 21, 2010 10:27 pm

bende hem sehir hem uni degistiren biri olarak bi uyarida buluniyim. Pasarportunuzda kaldiginiz yere sizi baglayici herhangi bi yazi warsa..ki bu bochumdaki Auslaenderbehordede boyle..(berlinde yok bu durum) kesinlikle eski bulundugunuz auslaenderbehordeye haber verin..haber vermeden degisikliklik yaptiginizda vizeniz iptal olur..benim basima geldi ordan biliorum..bide cok spezifik olucak ama..bochumda yasayanlar kendilerini oraya baglayan yaziyi kaldirtma hakkina sahipler (avukat bilgisi)..hangi devirde yasiyoruz dimi.