Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Oturum izninden sonra uzun süreli Türkiye'de bulunmak

Turk ve Alman devlet daireleri: Turk Konsoloslugu'ndaki islemler, yabancilar dairesi, saglik sigortasi, isci vizesi, askerlik, ehliyet...
deutschinformation

Oturum izninden sonra uzun süreli Türkiye'de bulunmak

Mesaj gönderen deutschinformation » Prş Nis 25, 2019 10:28 pm

Merhaba, aslında başlık açmayacaktım fakat forumda bu konuyla ilgili pek aydınlatıcı ve kayda değer bilgiler bulamadım. Belki de benim haricimde de aynı süreci yaşayacak olan öğrencilere bir faydası olur.
Öğrenci olarak oturum iznimizi aldıktan sonra 3,4 ay gibi bir süre zarfında Türkiye'de bulunmak istenildiğinde bu 3,4 aylık Türkiye'de bulunacağımız süre zarfında, Almanya'da örneğin, radyo ve televizyon vergisini ödememek gibi (bu mümkün mü bilmiyorum) yapılması gereken herhangi bir şey var mı? Haliyle kaldığım yurt odasından da ayrılacağım için bunu Rathaus'a bildirmem gerekir mi, yoksa Almanya'ya geri döneceğim için bu işleme gerek yok mu? Bilen arkadaşlar varsa ve yazarsa memnun olurum.
Herkese iyi günler diliyorum:)

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Re: Oturum izninden sonra uzun süreli Türkiye'de bulunmak

Mesaj gönderen Physiker » Pzr Nis 28, 2019 1:41 am

Kaldigin süre boyunca yine gez veya sigortani ödemek zorundasin.
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

deutschinformation

Mesaj gönderen deutschinformation » Pzr Nis 28, 2019 8:34 am

Physiker yazdı: Pzr Nis 28, 2019 1:41 am Kaldigin süre boyunca yine gez veya sigortani ödemek zorundasin.
Yanıt için sağolun
Almanya'ya geldiğimizde Anmeldung yaptırılıyor bildiğiniz üzere. Peki Türkiye'ye dönerken Anmeldung'un tam tersi bir işlem yaptırılıyor mu? Eğer yaptırabiliyorsak, bu işlemin Türkiye'de bulunduğumuz sürede Almanya'daki radyo ve televizyon vergisini ödememizi engellemesi söz konusu olabilir mi?

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Pzt Nis 29, 2019 10:45 am

O islemler sadece temelli dönüs yaparken yapiliyor.
www.deutschstudent.com

perdesizbass

Mesaj gönderen perdesizbass » Cmt May 04, 2019 10:09 pm

Physiker yazdı: Pzt Nis 29, 2019 10:45 am O islemler sadece temelli dönüs yaparken yapiliyor.
bu konuyla ilgili aklıma takılan sorular var. Mesela ben şuan Wohnheim tarzı Stüdio Dairede kalıyorum, herkesin tek tek odaları var. Dil kursum bitince yazın Trye dönüp sonra uni başlangıçında direk başka bir şehire geçeceğim. Bu dönemde Abmeldung yapmam gerek diye biliyorum. Çünkü ben çıktıktan sonra benim evime başka biri taşınacak ve anmeldung yapacak, zaten benim evime tek kişi anmeldung yapabilir. Dolayısıyla abmeldung yaptığım için radio vergisi ödemek zorunda olmadığımı düşünüyorum. (Tabiki sigortamı ödemeye devam edeceğim.) Bu yanlışmıdır?

Bir diğer sorum yazı Trde geçirmek yerine 1 ay Trde tatil yapıp, geri dönüp arkadaşımın evimde kalmak istiyorum. Ama belki arkaşımın evinde kaldığım için anmeldung imkanı olmayabilir o ev için, yani 2 ay berlinde anmeldungsuz yaşamış olacağım. Bu durum bana bir sıkıntı yaratır mı? Almanya bulunduğum sürece illaki anmeldung yapmalı mıyım?

deutschinformation

Mesaj gönderen deutschinformation » Pzt May 06, 2019 3:21 pm

perdesizbass yazdı: Cmt May 04, 2019 10:09 pm Dil kursum bitince yazın Trye dönüp sonra uni başlangıçında direk başka bir şehire geçeceğim. Bu dönemde Abmeldung yapmam gerek diye biliyorum. Çünkü ben çıktıktan sonra benim evime başka biri taşınacak ve anmeldung yapacak, zaten benim evime tek kişi anmeldung yapabilir. Dolayısıyla abmeldung yaptığım için radio vergisi ödemek zorunda olmadığımı düşünüyorum. (Tabiki sigortamı ödemeye devam edeceğim.) Bu yanlışmıdır?
Ben de bunu merak ediyordum. "Abmeldung" Türkçeye çevirildiğinde "ayrılacağını bildirme" olarak geçiyor fakat bu sanırım yukarda Physiker'in de belirttiği gibi sadece temelli dönüş için yapılıyor. Ama ben de bu konuya dair kesin, net bir resmi bilgiye ulaşamadım. Oturumumuz hali hazırda bulunuyorken Abmeldung yapmamız geçerli oturumumuzun iptal olacağı anlamına gelir mi, veya Almanya'da bulunmadığımız süre zarfında dahi Radyo ve Televizyon vergisi ödeme zorunluluğumuz var mıdır bilmiyorum fakat eğer Almanya'da değilken dahi bu vergiyi ödeme gibi bir zorunluluğumuz varsa gerçekten akıla mantığa pek uymuyor

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Sal May 07, 2019 2:32 pm

Bir kac ay Türkiye de duracaksaniz herhangi bir islem yapmaniz gerekmiyor.
www.deutschstudent.com

perdesizbass

Mesaj gönderen perdesizbass » Çrş May 08, 2019 11:02 pm

perdesizbass yazdı: Cmt May 04, 2019 10:09 pm
Bir diğer sorum yazı Trde geçirmek yerine 1 ay Trde tatil yapıp, geri dönüp arkadaşımın evimde kalmak istiyorum. Ama belki arkaşımın evinde kaldığım için anmeldung imkanı olmayabilir o ev için, yani 2 ay berlinde anmeldungsuz yaşamış olacağım. Bu durum bana bir sıkıntı yaratır mı? Almanya bulunduğum sürece illaki anmeldung yapmalı mıyım?
Bu soruyuda arastirdim. Oturum izni olanlar Almanyada kaldigi sürece Anmeldunglu biryerde yasamasi gerekiyormus.

cerendikmecli

Mesaj gönderen cerendikmecli » Cum May 27, 2022 5:38 pm

ben de aynı şekilde nisanda türkiyeye döndüm. eylülde geri döneceğim almanyaya. fakat apartmanımın vertragı 31.07 de bitiyor. acaba o bir aylık süreçte hiçbir evde anmeldungum olmasa oturum düşer mi ya da problem çıkar mı?

Rigwald

Mesaj gönderen Rigwald » Cum May 27, 2022 8:36 pm

Anmeldung varsa 6 ay maximum. Diğer durumları bilmiyorum