Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Yüksek Lisans + Oturum İzni + Aile Birleşimi

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
skyciel

Re: Yüksek Lisans + Oturum İzni + Aile Birleşimi

Mesaj gönderen skyciel » Cmt Haz 05, 2021 4:02 pm

anarbjk yazdı: Pzr Tem 28, 2019 1:05 am Arkadaşlar türkcem biraz zayif, konu ile alakadar bazi izahlarda bulunmak istoyorum. Umarim herkes anlar.
Aile birlesimi yapdik, çocuk ve ben (Azerbeycandan). Eşimle çocuk ayni günde termin yapdilar . (çocuğun o zaman 1 yaşı vardi). Eşime viza geldikden 40-45 gün sonra çocuğa viza geldi. Ben 3 ay sonraya termin aldim,evraklari konsolosluğa verdim, (sertifika hariç) 2-3 ay içinde sertifika getirmemi istediler, sinavdan geçemedim, bir ay sonra tekrar sınava girdim, geçdikden sonra sertifikayi verdim. Sertifikadan sonra vizam 2 aya geldi. Toplam 6 ay benim almanyaya gitme işim tamamlandi. (Eşimden sonra)
1. Gitdiyiniz eyaletin kanunlari izin vermeli aile birlesimi icin. Bazi yerler eşinizin en az iki yil almanyada oturumu olmasini istiyor ( bir arkadaşim bizzat karsilasdi bir sorun)
2. Universiteye kabul olmuş eşinizin çalışması şart diil. Ailenin geçimi için ausländerbehörde (yabancilarla iş subesi) belli miktar bir para hesapliyor. Bizim durumumuzda bu bir yıl için yaklaşik 22000 euro oldu.
3. 30 yaş ustu kişiler mawistada rahat sigorta yapa bilerler.
4. Aile birleşimi yapacak kişi mutlaka Göethe Start Deutsch A1 sinavina girmeli ve resmi sertifika almali.
Diyer evraklar zaten konsolosluğun sitesinde yaziliyor.

merhaba, çocuğunuz ve eşiniz birlikte mi gittii?

skyciel

Mesaj gönderen skyciel » Cmt Haz 05, 2021 4:09 pm

Deryakozan yazdı: Çrş Haz 03, 2020 9:25 am Merhaba ben de bir şey sormak istiyorum. Almanya da yüksek lisans a başvuracağım. Eşim de dil kursuna başvuracak. Yani ayrı vizelere başvurmuş olacağız. 2 çocuğumuz var. Bbu durumda çocukları götürebilir miyiz bilen var mı? Teşekkürler

?merhaba, son durumunuz neddir?

Lil8

Mesaj gönderen Lil8 » Cmt Haz 19, 2021 7:42 pm

Ben ylisans, esim dil okulu ile gitmek istiyoruz. Yani birimiz önden gidip aile birleşimi için başvurmayacak. Ayrı kalmak istemedik. Bir de 4 yasında oglumuz var. Bu durumda çocuğu da yanımızda goturebilir miyiz acaba? Bilgisi olan yazabilirse çok sevinirim.

Lil8

Mesaj gönderen Lil8 » Cmt Haz 19, 2021 9:12 pm

Deryakozan yazdı: Çrş Haz 03, 2020 9:25 am Merhaba ben de bir şey sormak istiyorum. Almanya da yüksek lisans a başvuracağım. Eşim de dil kursuna başvuracak. Yani ayrı vizelere başvurmuş olacağız. 2 çocuğumuz var. Bbu durumda çocukları götürebilir miyiz bilen var mı? Teşekkürler
Merhaba. Guncel durumunuzu paylaşabilirseniz memnun olurum.

Hgunes

Mesaj gönderen Hgunes » Cmt Haz 19, 2021 10:11 pm

Arkadaşlar bir sorum var yardımcı olursanız sevinirim.

Diyelim ki x ve y üniversitelerinden kabul aldım. X üniversitesi dil belgem ile kayıt yapabileceğimi söylüyor Y üniversitesi ise doğrudan kabul veriyor. Dil sınavına gireceğim önümüzde ki ay sonucun çıkması derken 2 ayı bulacak. Ben y üniversitesinin kabulü ile vizeye başvurup vize aldıktan sonra x üniversitesine kaydolmak istersem problem olur mu? İki şehirden aslında x in olduğu şehirde yaşamak istiyorum ama şartlı kabul de almak istemiyorum yani dil sınavı sonucuna göre bakacağım eğer almancadan c1 alırsam x üniversitesi alamazsam y üniversitesini tercih edeceğim.

Özetle vizeye başvurduğum üniversite ile kayıt olduğum üniversite farklı olabilir mi?

Şimdiden teşekkür ediyorum...

Teacherrr

Mesaj gönderen Teacherrr » Cum Haz 25, 2021 1:00 am

Lil8 yazdı: Cmt Haz 19, 2021 7:42 pm Ben ylisans, esim dil okulu ile gitmek istiyoruz. Yani birimiz önden gidip aile birleşimi için başvurmayacak. Ayrı kalmak istemedik. Bir de 4 yasında oglumuz var. Bu durumda çocuğu da yanımızda goturebilir miyiz acaba? Bilgisi olan yazabilirse çok sevinirim.
Merhaba, ben de sizinle aynı durumdayım. konsolosluğun sitesinde bloke hesap olursa gidebilirler gibi bir açıklama var ama ben de emin değilim. ben kızımla gidip eşim sonradan iş bularak da gelebilir. çok karışık işler ve net bilgi yok. umarım aynı anda gidebiliriz.

halime09

Mesaj gönderen halime09 » Çrş Haz 30, 2021 11:50 am

Bu durumla ilgili tecrübeleri olan paylaşsa keşke.

Semih1661

Mesaj gönderen Semih1661 » Cum Ağu 06, 2021 8:07 pm

luzzu yazdı: Cmt Eki 24, 2020 3:53 pm Merhaba arkadaşlar Eşim Berlin de master kazandı biz 5 yıldır evliyiz ve ben üniversite mezunuyum A1 sınavı vermek zorunda mıyım . Berlin yabancılar dairesinin sitesinde öğrenci aile birleşimi diye bölüm var evraklar arasında dil belgesi bulunmuyor e-mail attım halen geri dönüş olmadı . bilgisi olan var mı acaba süreci kısaltmak adına iyi olacak. lütfen acil yardım ...
Merhaba benimde eşim şuanda berlinden kabul aldı pazartesi vize görüşmesi var bütün evrakları ayarladık.Bende bizzat konsolosluğun sitesinde birkaç yazı gördüm eşi yüksek lisans yapıyorsa tek eş için aile birleşimi için 440 euro çoçuk varsa da 300 küsür bir euro aylık toplamda 1 yıl göstermeniz gerekiyor diye bir not var çok fazla bilgi kirliliği olduğu için konsolosluğa mail attım bakalım dönücekler mi

osmancalisir

Mesaj gönderen osmancalisir » Cum Ağu 13, 2021 11:33 am

Herkese selamlar,

Bu sene Winter semester için eşim TUM'dan yüksek lisans kabulü aldı. Malesef -tahminimce hemen herkesin karşılaştığı bir problemdir- konsolosluktan bazı sorularımız için çok net yanıtlar alamadık.

Kendim Londra Üniversitesi'nde okuduğum için Brexit sonrası denklik listesinde değil benim bölümüm. Bu sebeple Almanca A1 sınavına giricem, 3 Eylül tarihinde sınav kaydı yaptım. Türkiyede denklik alması da uzun süreceğinden bu sürece girmek istemiyorum şu an.

Sonuç olarak, şu an benim Almanca A1 belgem hariç tüm belgelerimiz ve bloke paramız hazır durumda. Size sorum şu şekilde;

1- Benim ve eşimin başvurusunu birlikte mi yapalım, yoksa önce eşim başvuru yapsın, ardından ben mi yapayım?
2- Öğrenci vizesi -yüksek lisans için- ortalama ne kadar sürede çıkıyor?
3- Birlikte başvuru yapmamız durumunda aile birleşimi vizesi ne kadar sürede çıkar?
4- Aile birleşimine tek başvurursam ne kadar sürede çıkar?
5- Birlikte başvuru yapacağımız durumda, eşimin benim için vermesi gereken bir belge vs olacak mı?
6- Bloke parayı herhangi bir İşbankası'nda tanımlayabiliyor muyuz, yoksa konsolosluk bir hesap açıp bizi mi yönlendiriyor?

Çok ilginç bir süreçmiş, örneğin İngiltere aile kavramı dahilinde kimseyi mağdur etmeme taraftarı. Şu an ulaşabildiğim tek yer iData ve anladığım kadarıyla 3 ay kadar ayrı kalıcaz ve bu çok hoşumuza gitmedi gerçekten.

Bu soruları daha önce tecrübe etmiş kişilerin değerli cevaplarını bekliyorum.

Teşekkürler;
Osman

halime09

Mesaj gönderen halime09 » Cum Ağu 13, 2021 12:28 pm

osmancalisir yazdı: Cum Ağu 13, 2021 11:33 am Herkese selamlar,

Bu sene Winter semester için eşim TUM'dan yüksek lisans kabulü aldı. Malesef -tahminimce hemen herkesin karşılaştığı bir problemdir- konsolosluktan bazı sorularımız için çok net yanıtlar alamadık.

Kendim Londra Üniversitesi'nde okuduğum için Brexit sonrası denklik listesinde değil benim bölümüm. Bu sebeple Almanca A1 sınavına giricem, 3 Eylül tarihinde sınav kaydı yaptım. Türkiyede denklik alması da uzun süreceğinden bu sürece girmek istemiyorum şu an.

Sonuç olarak, şu an benim Almanca A1 belgem hariç tüm belgelerimiz ve bloke paramız hazır durumda. Size sorum şu şekilde;

1- Benim ve eşimin başvurusunu birlikte mi yapalım, yoksa önce eşim başvuru yapsın, ardından ben mi yapayım?
2- Öğrenci vizesi -yüksek lisans için- ortalama ne kadar sürede çıkıyor?
3- Birlikte başvuru yapmamız durumunda aile birleşimi vizesi ne kadar sürede çıkar?
4- Aile birleşimine tek başvurursam ne kadar sürede çıkar?
5- Birlikte başvuru yapacağımız durumda, eşimin benim için vermesi gereken bir belge vs olacak mı?
6- Bloke parayı herhangi bir İşbankası'nda tanımlayabiliyor muyuz, yoksa konsolosluk bir hesap açıp bizi mi yönlendiriyor?

Çok ilginç bir süreçmiş, örneğin İngiltere aile kavramı dahilinde kimseyi mağdur etmeme taraftarı. Şu an ulaşabildiğim tek yer iData ve anladığım kadarıyla 3 ay kadar ayrı kalıcaz ve bu çok hoşumuza gitmedi gerçekten.

Bu soruları daha önce tecrübe etmiş kişilerin değerli cevaplarını bekliyorum.

Teşekkürler;
Osman
A1 düzeyinde konuşabiliyorsanız ve/veya yükseköğrenim görmüş biri ve/veya Almanya'da istihdam için olumlu bir ön görü varsa A1 sınavına girmenize gerek yok.
1- Bu hem evet hem hayır. Ama benim tercihim birlikte randevu alıp girmeniz.
2- bu konsolosluktan konsolosluğa değişiyor. İzmir mesela çok geç randevu veriyor.
3- Birlikte geliyor vizeler.
4- önce eşinizin gelip, orada ikamet kaydı vs derken 9 ayı bulabilir.
5- Bloke için Fintiba diye bir banka var oradan online açabilirsiniz. İşbankası postayla evrak vs istiyor. Eşiniz için aylık 861 € + sizin için 400€ 1261€x12 Bloke hesap göstermelisiniz.

osmancalisir

Mesaj gönderen osmancalisir » Cum Ağu 13, 2021 1:01 pm

halime09 yazdı: Cum Ağu 13, 2021 12:28 pm A1 düzeyinde konuşabiliyorsanız ve/veya yükseköğrenim görmüş biri ve/veya Almanya'da istihdam için olumlu bir ön görü varsa A1 sınavına girmenize gerek yok.
1- Bu hem evet hem hayır. Ama benim tercihim birlikte randevu alıp girmeniz.
2- bu konsolosluktan konsolosluğa değişiyor. İzmir mesela çok geç randevu veriyor.
3- Birlikte geliyor vizeler.
4- önce eşinizin gelip, orada ikamet kaydı vs derken 9 ayı bulabilir.
5- Bloke için Fintiba diye bir banka var oradan online açabilirsiniz. İşbankası postayla evrak vs istiyor. Eşiniz için aylık 861 € + sizin için 400€ 1261€x12 Bloke hesap göstermelisiniz.
Selamlar,

Değerli cevabınıza teşekkürler. Anladığım kadarıyla A1 Almanca sonucunu bekleyip birlikte başvurmak en hızlı yöntem gibi duruyor. Malesef, Brexit sonrası İngilteredeki üniversiteler denklik kaybetti AB için. Bu yüzden A1 sınavı şart gibi. 5 yıllık yazılım deneyimim var, 2 yılı Alman şirketinde uzaktan çalışmayla. Ve hali hazırda Münih'de teklifim de var.

Mavi kart vizesine de aynı sebeple başvuramıyorum. Diploma denkliği yok şu an Türkiyede. A1 Almancayı geçip birlikte başvurmak en iyi çözüm gibi.

Sadece, eşimin tek başına vize başvuru yapması daha hızlı olabilir ve onu minimum etkiler diye bi düşündüm ancak 3-4 ay uzak kalmak bile benim için çok zor karar olurdu ki 9 ay istemeyeceğimiz bir durum :/

Çok teşekkürler;

timwardle

Mesaj gönderen timwardle » Cum Ağu 13, 2021 5:52 pm

Merhaba,
Ben de eşimle beraber Almanya’ya gideceğim. Eşim masterdan kabul aldı. Benim A1 belgem yok. Konsoloslukta konuşarak bu durumu telafi edebilir miyim?

Benden vukuatlı nüfus kayıt örneği isteniyor, Erasmus için Türkçe vermiştim, onu yine Türkçe verebilir miyim?

Bloke hesabı eşim adına açıp ikimiz de kullanabilir miyiz? Ücreti 2*10332 euro olmayacak mı? Yukarıdaki hesapta diğer kişiye 400 euro demişsiniz. O kadar yeterli oluyor mu?

Sağlık sigortasını bloke hesap ile beraber yaptıracağız. Vize için gerekli belgeler arasında aile sigortası kaydı gerçekleşene kadar geçerli sağlık sigortası istiyor. Bu durumda bizim ekstra bir sağlık sigortası mı yaptırmamız gerekiyor?

Çok fazla soru oldu fakat hepsi önemli detaylar.
Yanıtlarınız için çok teşekkür ederim.

osmancalisir

Mesaj gönderen osmancalisir » Cum Ağu 13, 2021 8:17 pm

timwardle yazdı: Cum Ağu 13, 2021 5:52 pm Merhaba,
Ben de eşimle beraber Almanya’ya gideceğim. Eşim masterdan kabul aldı. Benim A1 belgem yok. Konsoloslukta konuşarak bu durumu telafi edebilir miyim?

Benden vukuatlı nüfus kayıt örneği isteniyor, Erasmus için Türkçe vermiştim, onu yine Türkçe verebilir miyim?

Bloke hesabı eşim adına açıp ikimiz de kullanabilir miyiz? Ücreti 2*10332 euro olmayacak mı? Yukarıdaki hesapta diğer kişiye 400 euro demişsiniz. O kadar yeterli oluyor mu?

Sağlık sigortasını bloke hesap ile beraber yaptıracağız. Vize için gerekli belgeler arasında aile sigortası kaydı gerçekleşene kadar geçerli sağlık sigortası istiyor. Bu durumda bizim ekstra bir sağlık sigortası mı yaptırmamız gerekiyor?

Çok fazla soru oldu fakat hepsi önemli detaylar.
Yanıtlarınız için çok teşekkür ederim.
Yukarıdaki kişiden cevap:

Öncelikle tebrikler. Bende bu konuda konsolosluğa ulaşmayı çok denedim ancak günün sonunda A1 sınavı almam gerektiğini anlamış oldum. İstisnai durumlar var tabi ancak benim üniversitem İngilterede ve Brexit sonrası denklik durumu düştüğünden kabul edilmeyeceğini öğrendim. Türkiyede bir üniversiteden mezunsanız kabul edebilirler ama forumun bir çok köşesinde lisans mezunu olanlardan da A1 denklik istedikleri yazıyordu. Şu an bulamam ancak forumu biraz karıştırabilirsiniz bu konu için.

Öğrenci için 800 küsür Euro ve eşi için 400 gibi bir şey ve her çocuk başına da 300 gibi bir bloke hesap gerekiyor ve aylık tabiki.

Belgelerin hiçbiri Türkçe olmayacak diye biliyorum, bu konuda bir başkası beni düzeltebilir**

Ek olarak şunları da söyleyim:
Bir de eşiniz için sağlık sigortası gerekicek. Okulun sitesini iyi araştırın derim. O da aylık 100 Euro gibi bir şey, AOK'u Pazartesi arayıp private oluyor mu onu öğrenmeye çalışcam.

Başarılar

anarbjk

Mesaj gönderen anarbjk » Cum Ağu 27, 2021 10:42 pm

skyciel yazdı: Cmt Haz 05, 2021 4:02 pm merhaba, çocuğunuz ve eşiniz birlikte mi gittii?
Hayır bir ay çocuk bekledi, eşim almanyaya geldikden sonra kira işini hall ede bildi . Ama aynı şehirde başka arkadaşımız hanım , kocası ve çocuğu hepsine vize biryerde çıktı. (kira sozlesmesi vize için başvuru zamanı hazır idi)

mbc9195

Mesaj gönderen mbc9195 » Pzt Ağu 30, 2021 3:58 pm

Merhaba,

Aile birleşimi ile yüksek lisans ulusal vize başvurusunu aynı anda yapan kişilerin de kira belgesi göstermesi zorunlu mu?

masterstadium

Mesaj gönderen masterstadium » Cum Eyl 17, 2021 7:58 pm

Selamlar,

Biz de neredeyse bu başlıkta çokça konuşulan Bahar ve Serkan ile aynı durumdayız. Ben Münih Teknik Üniversitesine kabul aldım, kız arkadaşımla ise gitmeden evleneceğiz.
Anladığım kadarıyla ben Türkiye'den vize başvurusu yaparken henüz daha Almanya'ya bile gitmeden birlikte aile birleşimi başvurusu yapabiliyoruz eşim için de. Ancak benim henüz oturum iznim olmadığı için ben Almanya'ya gidip oturum iznini aldıktan sonra belgeleri gönderiyorum. Bu durumda en başta vizeye birlikte başvururken eşimden bütün belgeleri alıp daha sonra benden gelen oturum izni ile birlikte belgeler tamamlanmış mı oluyor? Bunu yapmanın zamanlama dışında ekstra bir artısı var mı? Yine eşim her türlü 2-3 ay burada beklemek zorunda kalmayacak mı?

Aslickr

Mesaj gönderen Aslickr » Cum Eyl 17, 2021 9:07 pm

Arkadaşlar Almanya da master yaparken aile birleşimi ile eşimi getirtebilmek için 1 yıldır evli olmamız mı gerekiyor? Yoksa evlenir evlenmez yanıma getirtebilir miyim kendisini?

Stranger

Mesaj gönderen Stranger » Cum Eki 08, 2021 11:07 am

coraline yazdı: Sal Şub 02, 2021 9:40 pm Merhaba, lisans öğrenimi için gidildiğinde de aile birleşiminden yararlanabiliyor muyuz? Ben 33 yaşındayım türkiye'de bir yıl okuduğum gazetecilik lisans bölümünü berlin'de devam ettirmek istiyorum. Eşim de benimle beraber gelebilir mi?
Merhaba ben de sizinle benzer durumdayım. Sorunuzun yanıtını öğrenebildiniz mi? Lisans ile gidince aile birleşimi yapılabilir mi?

mbc9195

Mesaj gönderen mbc9195 » Çrş Eki 13, 2021 3:03 pm

osmancalisir yazdı: Cum Ağu 13, 2021 1:01 pm Selamlar,

Değerli cevabınıza teşekkürler. Anladığım kadarıyla A1 Almanca sonucunu bekleyip birlikte başvurmak en hızlı yöntem gibi duruyor. Malesef, Brexit sonrası İngilteredeki üniversiteler denklik kaybetti AB için. Bu yüzden A1 sınavı şart gibi. 5 yıllık yazılım deneyimim var, 2 yılı Alman şirketinde uzaktan çalışmayla. Ve hali hazırda Münih'de teklifim de var.

Mavi kart vizesine de aynı sebeple başvuramıyorum. Diploma denkliği yok şu an Türkiyede. A1 Almancayı geçip birlikte başvurmak en iyi çözüm gibi.

Sadece, eşimin tek başına vize başvuru yapması daha hızlı olabilir ve onu minimum etkiler diye bi düşündüm ancak 3-4 ay uzak kalmak bile benim için çok zor karar olurdu ki 9 ay istemeyeceğimiz bir durum :/

Çok teşekkürler;
merhaba,

Süreciniz nasıl ilerledi acaba, eşinizle aynı anda mı başvurdunuz?

ugr.kca

Mesaj gönderen ugr.kca » Pzr Eki 24, 2021 2:51 pm

Lil8 yazdı: Cmt Haz 19, 2021 7:42 pm Ben ylisans, esim dil okulu ile gitmek istiyoruz. Yani birimiz önden gidip aile birleşimi için başvurmayacak. Ayrı kalmak istemedik. Bir de 4 yasında oglumuz var. Bu durumda çocuğu da yanımızda goturebilir miyiz acaba? Bilgisi olan yazabilirse çok sevinirim.
Merhabalar,

Bizde eşimle aynı durumdayız.Süreciniz ne durumda ?