Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Yüksek Lisans + Oturum İzni + Aile Birleşimi

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
Ceydak

Re: Yüksek Lisans + Oturum İzni + Aile Birleşimi

Mesaj gönderen Ceydak » Pzt May 08, 2023 3:26 pm

mimariçe yazdı: Sal Nis 25, 2023 11:49 pm Arkadaşlar merhaba

Ben eşimle birlikte 36f e başvurmuştum. Benim vizem geldi 25 gündür Siegendayım. Ancak eşimin vizesi hala sonuçlanmadı. Bilgi almak için Auslanderbehörde ye mail attığımda bu cevabı almıştım.

auf Ihre Mail wird Bezug genommen. Ihrem Visa-Antrag wurde bereits zugestimmt. Eine abschließende Bearbeitung des Visa-Antrages Ihres Ehemannes kann erst nach Prüfung weiterer Voraussetzungen erfolgen. U. a. die Anerkennung der Eheschließung und Sicherstellung Lebensunterhalt. Sobald diese Prüfungen abgeschlossen sind, wird entsprechende Mitteilung an die Botschaft gegeben.

Son gelen mailde de eşimin belgelerinin Prüfung da olduğunu yazmışlar. Anlamadığımız şey ise şu: Eşimin teyzesi Auslanderbehörde yi telefon ile aradığında ona kararın kendileriyle değil Türkiye’deki konsolosluk ile ilgili olduğunu söylemişler.
Siegen a daha önce eşi ile aile birleşimli başvuran olduysa buraya yazarsa çok sevinirim.
Merhaba bende duisburga esimle birlikte basvurdum. İkimizin de vizesi hala gelmedi 6 ay oldu. Ariyoruz bagli olan daireyi hep ayni adam cikiyor soyadimi vs aliyor sonra evet dosya var diyor sonra durup ben ekranda hicbirsey goremiyorum konsoloslugu arayin diyor. Konsolosluk yb dairssinden cevap bekliyoruz elimizde hicbirsey yok diyor. Ulusal vize merkezini ariyoruz ne konsoloslukla ne yabancilar daireiyle alakasi var tamamen duisburgun agirdan almasi ve gevsekligi diyor. Bir onceki aramamda ayni adam yabancilar dairssindeki dosya yok dedi isim soy isimden bakarak bizde basvuru numarasi pas no verelim dedik sonra dediki bilgisayara erisimim yok suan. E soyismime nereden bakti. Tamamen salliyorlar bence. Maalesef hala bekliyoruz 🙃

mimariçe

Mesaj gönderen mimariçe » Pzt May 15, 2023 6:04 pm

Ceydak yazdı: Pzt May 08, 2023 3:26 pm Merhaba bende duisburga esimle birlikte basvurdum. İkimizin de vizesi hala gelmedi 6 ay oldu. Ariyoruz bagli olan daireyi hep ayni adam cikiyor soyadimi vs aliyor sonra evet dosya var diyor sonra durup ben ekranda hicbirsey goremiyorum konsoloslugu arayin diyor. Konsolosluk yb dairssinden cevap bekliyoruz elimizde hicbirsey yok diyor. Ulusal vize merkezini ariyoruz ne konsoloslukla ne yabancilar daireiyle alakasi var tamamen duisburgun agirdan almasi ve gevsekligi diyor. Bir onceki aramamda ayni adam yabancilar dairssindeki dosya yok dedi isim soy isimden bakarak bizde basvuru numarasi pas no verelim dedik sonra dediki bilgisayara erisimim yok suan. E soyismime nereden bakti. Tamamen salliyorlar bence. Maalesef hala bekliyoruz 🙃

İnanın birlikte Türkiye de beklemek daha kolay..
Ben 1 buçuk aydır Almanyadayım. Ne dil kursuna odaklanabiliyorum ne de buradaki akışa dahil olabiliyorum. Bana 20 gün önce mail attılar benim ve eşimin doğum belgelerini ve pasaportlarımızı istemişler. Mail olarak yolladım ama hala dönüş olmadı. Toplamda vize görüşmesini yapalı 4 aya yakın oldu. Eşimin dil seviyesi A2 bu arada yani istediklerinden fazlası. Üstelik de Goethe Sertifikası da aldı. Tüm şartları sağlıyoruz, bloke hesap ekstra garantör belgemiz de var. Sinirlerimiz laçka halde. Bugün bir tanıdığımız Ausländerbehördeyi aradı durumu sormak için. Bilgi vermek için vekaletinizin olması gerek diye yazmışlar.. Bugün daha da çıldırdım..! Ne vekaletinden bahsediyorlar anlamıyorum…Attığımız maillere de dönüş olmadı. Ne yapabiliriz bilmiyorum. Allah size de kolaylık versin cidden..

darkside32

Mesaj gönderen darkside32 » Sal May 16, 2023 9:47 am

Yakın zamanda at11 ile oturum başvurusu yapmış birisi varmı? Acil bir kaç şeyler sormak istiyorum

celinelita

Mesaj gönderen celinelita » Sal May 16, 2023 3:50 pm

Hayalimgezmek yazdı: Sal Nis 04, 2023 1:51 pm Merhaba hayırlı olsun . Eşinizden ek evrak vs istendimi bu süreçte. Birde hangi yabancılar dairesi idi. Benim vizem geldi esiminkini bekliyorum .
Merhaba. Eşinizin vizesi geldi mi acaba? Geldiyse de ne zaman geldi? Mail attıysanız ne kadar sürede cevap geldi? Çok soru sordum kusura bakmayın aynı durumdayım da...

celinelita

Mesaj gönderen celinelita » Sal May 16, 2023 4:17 pm

inspector44 yazdı: Çrş Mar 22, 2023 3:15 pm Bize buradan mail gelmişti, eşinizin vize süreci hakkında olumlu bildirim aldık, İkinizin vizesi de verilebilir diye.
Merhaba. Bu mail adresinden bugün bana da mail geldi. Benim hazırmış ama eşim için devam ediyor diye. Ben de eşimin tahmini ne zaman vizesinin gelebileceğini sordum. Şu an hala cevap alamadım. Çok stresli bir süreç maalesef... Siz mail attıktan ne kadar süre sonra dönüş yapıldı acaba?

inspector44

Mesaj gönderen inspector44 » Sal May 16, 2023 11:11 pm

celinelita yazdı: Sal May 16, 2023 4:17 pm Merhaba. Bu mail adresinden bugün bana da mail geldi. Benim hazırmış ama eşim için devam ediyor diye. Ben de eşimin tahmini ne zaman vizesinin gelebileceğini sordum. Şu an hala cevap alamadım. Çok stresli bir süreç maalesef... Siz mail attıktan ne kadar süre sonra dönüş yapıldı acaba?
Merhaba, bu mailden 15 gün sonra eşimin vizesinin de hazır olduğu bilgisi geldi. Fakat ben bu arada sürekli mail atıp sıkıştırdım biraz.

celinelita

Mesaj gönderen celinelita » Çrş May 17, 2023 9:02 am

inspector44 yazdı: Sal May 16, 2023 11:11 pm Merhaba, bu mailden 15 gün sonra eşimin vizesinin de hazır olduğu bilgisi geldi. Fakat ben bu arada sürekli mail atıp sıkıştırdım biraz.
ben de öyle yapacağım çok teşekkür ederim

celinelita

Mesaj gönderen celinelita » Prş May 18, 2023 11:04 am

hilalbozk yazdı: Cum Nis 07, 2023 4:39 pm Merhaba, vizeniz hayırlı olsun! Bizim için de şuan tarihler şöyle;

Istanbul 36f
Randevu talebi: 02.01.2023
Randevu ataması: 31.01.2023
Randevu tarihi: 08.03.2023
Benim Vizemin Gelişi: 05.04.2023

Şimdi eşiminkini bekliyoruz. Acaba siz bu süreçte eşinizin vizesi için herhangi bir yere mail attınız mı? Süreç nasıl ilerledi? Biz konsolosluğa yazdık ama mailimize dönmediler. Yabancılar şubesine yazmalı mıyız bilmiyoruz. Size sormak istedimi çok sevgiler
Merhaba. Eşinizin vizesi geldi mi acaba?

celinelita

Mesaj gönderen celinelita » Prş May 18, 2023 12:24 pm

yagmurhir yazdı: Çrş Oca 11, 2023 9:55 pm Merhaba. Kusura bakmayın foruma bir süredir girememiştim, yazdığınızı şimdi görüyorum.
İkimiz de konsolosluğa aynı anda girdik, önce onun evraklarını sırasıyla dizdiler, sonra da benimkileri.
Benim diploma, cv, sgk dökümü vs gibi evraklarımın hiçbirini almadılar. Neden almıyorsunuz diye sorduğumda da dil sertifikam olduğu için diplomamı almaları gerekmediğini söylediler.
Formül B, vukuatlı nüfus kayıt örneği, pasaport fotokopisi, fotoğraf ve dil sertifikamı aldılar yanlış hatırlamıyorsam. Siz yine de her şeyi götürün ne olur ne olmaz.

Sonrasında ikimiz için tek bir sıra numarası verdiler. Bizimle görüşen memura eşim durumu anlattı. Birlikte gitmek istediğimizi belirttik. Görüşmeyi önce eşimle sonra da benimle yaptı.
Eşime Almanya’ya gidiş amacınız nedir, Almanca seviyeniz nedir vb. Burada da bir çok kişinin yazdığı birkaç soru yöneltti. Kendisinin A2 sertifikası vardı. İngilizce ve Almanca sorular sordu yine burada yazılanlarla aynı sorulardı. Sorulara ne kadar net ve anlaşılır yanıt verirseniz o kadar iyi çünkü muallak cevaplar verildiğinde doğal olarak sizinle ilgilenen memur niyetinizi anlamak için daha çok soru soruyor. Görüşmeye girerken zaten heyecanlı oluyor insan, bir de bunun için gerilmeyin sizler de :) sıramızı beklerken birkaç kişi yaşadı bu durumu.
Eşimin görüşmesi bittikten sonra beni çağırdı. Benimle sertifikam olmasına rağmen ne Almanca konuştu ne de İngilizce. Görüşme Türkçe’ydi ve ne zamandır birliktesiniz gibi 1-2 soru sordu.
Görüşmenin en sonunda da çok yoğun olduklarını ve eş için vizenin daha uzun sürede gelebileceğini belirtti. Bir de ek olarak Almanya’da gideceğimiz şehrin yabancılar dairesinin bloke hesapta artış isteme ihtimali olduğunu belirtti. Biz benim için aylık 400 Euro olacak şekilde ekleme yapmıştık.

Özet olarak görüşmemiz gayet güzel geçti, bu kadar heyecan yapmaya gerek yokmuş :)

Umarım sizin görüşmeniz de güzel geçer ;)
Merhaba. Eşiniz ve sizin vizeleriniz geldi mi acaba?

hilalbozk

Mesaj gönderen hilalbozk » Cum May 19, 2023 10:02 pm

celinelita yazdı: Prş May 18, 2023 11:04 am Merhaba. Eşinizin vizesi geldi mi acaba?
merhaba, maalesef hayır, hala işlemde olduğunu söylediler köln'deki numarayı aradığımızda. Ben artık almanya'ya gelmek durumunda kaldım, dil okulum başlayacak. Eşim için 2,5 aydır bekliyor olduk. :(

aozkan09

Mesaj gönderen aozkan09 » Cum May 19, 2023 11:42 pm

Benim merak ettiğim pek çok şey var bu konuda, master öğrencisi iken aile birleşimiyle eşimizi nasıl yanımıza alabiliyoruz ki?

- Öncelikle, kesin olarak master öğrencisi iken ve öğrenci vizesine sahipken eşimizi yanımıza alabiliyor muyuz?
- Belirli bir para kazanmamız lazım, öğrenci vizesinin verdiği çalışma hakkıyla ayda en fazla 1000-1200 euro falan kazanılabiliyor. 120 tam 240 yarım gün çalışmayla. En fazla hadi 1500 euro kazanıyoruz diyelim. 1500 euro eşimizi de yanımıza almamız için yeterli mi ki?
- Tutacağımız ev 2+1 falan olsa yeterli oluyor mu?
- Hepsi halloldu almanyaya geldi diyelim eşim, onun orada çalışma izni olacak mı? Olacaksa ne kadar çalışabilecek? Kendisi çocuk gelişimi mezunu, kitalık falan yapabilir diye düşünüyorum bir süre.

Teşekkür ederim şimdiden cevaplarınız için.

aozkan09

Mesaj gönderen aozkan09 » Cmt May 20, 2023 12:28 am

Merhaba, ben yüksek lisans için garantör belgesiyle gidiyorum.

Bölüme başlayıp öğrenci vizesini aldıktan sonra eşimi de yanıma getirmek istiyorum fakat merak ettiğim bir şey var. Ben orada da bloke hesap açmayacağım, hep garantör belgesiyle ilerleyeceğim. Eşimi yanıma getireceğim zaman garantörüm ayrıca onun için de garantör olabilir veya başka bir garantör bulabiliriz. Eşim için de bloke hesap açmak yerine garantör ayarlayabiliyor muyuz?

Eşim için de garantör belgesiyle işlemlere devam edemiyor isek, kendi adıma bir bloke hesap açıp ona aylık 400 olacak şekilde para mı yatırmalıyım?

YL yapan kişi garantör ile okuyorsa süreç nasıl oluyor bilen var mı?

ezaks2

Mesaj gönderen ezaks2 » Cmt May 20, 2023 12:47 am

aozkan09 yazdı: Cum May 19, 2023 11:42 pm Benim merak ettiğim pek çok şey var bu konuda, master öğrencisi iken aile birleşimiyle eşimizi nasıl yanımıza alabiliyoruz ki?

- Öncelikle, kesin olarak master öğrencisi iken ve öğrenci vizesine sahipken eşimizi yanımıza alabiliyor muyuz?
- Belirli bir para kazanmamız lazım, öğrenci vizesinin verdiği çalışma hakkıyla ayda en fazla 1000-1200 euro falan kazanılabiliyor. 120 tam 240 yarım gün çalışmayla. En fazla hadi 1500 euro kazanıyoruz diyelim. 1500 euro eşimizi de yanımıza almamız için yeterli mi ki?
- Tutacağımız ev 2+1 falan olsa yeterli oluyor mu?
- Hepsi halloldu almanyaya geldi diyelim eşim, onun orada çalışma izni olacak mı? Olacaksa ne kadar çalışabilecek? Kendisi çocuk gelişimi mezunu, kitalık falan yapabilir diye düşünüyorum bir süre.

Teşekkür ederim şimdiden cevaplarınız için.
Bildigim kadarıyla eşiniz için aile birleşimi vizesine başvurabilirsiniz. Eşinizin vizesi onaylanırsa tam zamanlı çalışma hakkına sahip oluyor. Öğrenci kişi yarı zamanlı çalışabiliyor.
Garantör evrakı aile birleşiminde problem olur gibi bir yanıt almıştım ben konsolosluğa mail attığım zaman. Eğer imkanınız varsa bloke hesap açmanız en kesin yöntem olacaktır bence. Bu konuda miktarla ilgili net bir şey diyemiyorum ( şu sıralar konsolosluklar kafasına göre ek rakamlar istiyor diye okudum buralarda) ama ben olsam bir kişinin kendi geçimi için gereken aylık 934euro olarak yatırmayı tercih ederdim.
25metrekare ev gerekiyor eşle birlikte yaşamak için kaç oda olduğu önemli değil diye biliyorum.

aozkan09

Mesaj gönderen aozkan09 » Cmt May 20, 2023 12:59 am

ezaks2 yazdı: Cmt May 20, 2023 12:47 am Bildigim kadarıyla eşiniz için aile birleşimi vizesine başvurabilirsiniz. Eşinizin vizesi onaylanırsa tam zamanlı çalışma hakkına sahip oluyor. Öğrenci kişi yarı zamanlı çalışabiliyor.
Garantör evrakı aile birleşiminde problem olur gibi bir yanıt almıştım ben konsolosluğa mail attığım zaman. Eğer imkanınız varsa bloke hesap açmanız en kesin yöntem olacaktır bence. Bu konuda miktarla ilgili net bir şey diyemiyorum ( şu sıralar konsolosluklar kafasına göre ek rakamlar istiyor diye okudum buralarda) ama ben olsam bir kişinin kendi geçimi için gereken aylık 934euro olarak yatırmayı tercih ederdim.
25metrekare ev gerekiyor eşle birlikte yaşamak için kaç oda olduğu önemli değil diye biliyorum.
Cevabınız için çok sağolun, konsolosluk garantör belgesini de kabul edeceğini söylemiş de, o zaman en iyisi bloke hesap ve o zamanki konsolosluğun vereceği cevaba bağlı.

Peki şeyi merak ediyorum, garantör belgesine okey derse konsolosluk, hem eşim için hem de kendim için mi garantör belgesi çıkartmamız gerekiyor yoksa benim garantör belgem üzerinden mi işlemler devam ediyor? Bilginiz var mı bu konuda?

ezaks2

Mesaj gönderen ezaks2 » Cmt May 20, 2023 1:06 am

aozkan09 yazdı: Cmt May 20, 2023 12:59 am Cevabınız için çok sağolun, konsolosluk garantör belgesini de kabul edeceğini söylemiş de, o zaman en iyisi bloke hesap ve o zamanki konsolosluğun vereceği cevaba bağlı.

Peki şeyi merak ediyorum, garantör belgesine okey derse konsolosluk, hem eşim için hem de kendim için mi garantör belgesi çıkartmamız gerekiyor yoksa benim garantör belgem üzerinden mi işlemler devam ediyor? Bilginiz var mı bu konuda?
Rica ederim. Kabul ediyoruz dedilerse çok iyi. Bu konuda hiç bilgim yok ama garantör evrakını kendim için cikarttirmistim ve çıkarırken sebep seçilmesi gerekiyor biliyorsunuzdur siz de. Master öğrencisi olacak kişi için vs gibi. Orda aile birleşimi için gelen biri olarak bir seçim yoktu diye hatırlıyorum. O seçeneklere bakmak lazım sanırım. Tamamen fikir yürüterek söylüyorum bunu: sanki sizin üzerinizden olması gerekir gibi geldi bana. Sizin garantör evrakınıza eklettirmek belki mümkündür diye düşünüyorum. Bunu önceki evrakı aldığınız yabancılar ofisine sorabilirsiniz bence en net cevabı onlar verir gibi ben ne desem havada kalacak şu an kesin bir bilgim yok.

mimariçe

Mesaj gönderen mimariçe » Cmt May 20, 2023 5:24 pm

Merhaba arkadaslar,

ben daha önce de yazdigim gibi esimle 26 Ocakta 36f vize görüsmesine girdim. Görüsmede esim aile birlesimi ile ben ise sartli kabul ile basvurmus olduk. Yaklasik 4 ay gecti ben Almanya dayim fakat esimin vizesi halen sonuclanmadi. Bu sürecte esim de universiteye basvurdu. O da 3 gün önce sartli kabul aldi. Pazartesi günü bu konuyu görüsmek icin ausländerbehördeye gidecegim. Tavsiyelerinize ihtiyacim var. Bu durumda aile birlesiminin sonuclanmasini mi beklemeliyiz yoksa vize basvuru türünü mü degistirmeliyiz? Bu durumlari soracagim ama baska ne demeliyim bilmiyorum.. Sürec boyunca cok yiprandik, tecrübesi veya fikri olan arkadaslar yazarlarsa cok sevinirim..

ezaks2

Mesaj gönderen ezaks2 » Cmt May 20, 2023 6:04 pm

mimariçe yazdı: Cmt May 20, 2023 5:24 pm Merhaba arkadaslar,

ben daha önce de yazdigim gibi esimle 26 Ocakta 36f vize görüsmesine girdim. Görüsmede esim aile birlesimi ile ben ise sartli kabul ile basvurmus olduk. Yaklasik 4 ay gecti ben Almanya dayim fakat esimin vizesi halen sonuclanmadi. Bu sürecte esim de universiteye basvurdu. O da 3 gün önce sartli kabul aldi. Pazartesi günü bu konuyu görüsmek icin ausländerbehördeye gidecegim. Tavsiyelerinize ihtiyacim var. Bu durumda aile birlesiminin sonuclanmasini mi beklemeliyiz yoksa vize basvuru türünü mü degistirmeliyiz? Bu durumlari soracagim ama baska ne demeliyim bilmiyorum.. Sürec boyunca cok yiprandik, tecrübesi veya fikri olan arkadaslar yazarlarsa cok sevinirim..
Merhaba, ben internette böyle durumlar için ikinci pasaport alınabildiği gibi bir şey görmüştüm. Yeni alınan pasaport ile de öğrenci vizesine başvurabilir eşiniz eğer oluyorsa. İsterseniz bunu bı araştırın ikisini de aynı anda devam ettirmiş olabilirsiniz belki o şekilde. Hangisi önce sonuçlanırsa ona göre gelir yanınıza.

mimariçe

Mesaj gönderen mimariçe » Pzr May 21, 2023 5:32 pm

Yarın gidip Ausländerbehörde ile görüşeceğim..
Bakalım ne diyecekler
Eşimin kursu 9 Ekimde başlayacak şimdilik vakit var
Bide ben şunu öğrenmek istiyorum bilen varsa.
Diyelim eşin aile birleşimi ile vize aldı, Almanya’ya geldikten sonra vize türünü değiştirebiliyor muyuz öğrenci vizesine çevirebilir miyiz yani yada Sprachkurs vizesine

aozkan09

Mesaj gönderen aozkan09 » Pzr May 21, 2023 5:55 pm

mimariçe yazdı: Pzr May 21, 2023 5:32 pm Yarın gidip Ausländerbehörde ile görüşeceğim..
Bakalım ne diyecekler
Eşimin kursu 9 Ekimde başlayacak şimdilik vakit var
Bide ben şunu öğrenmek istiyorum bilen varsa.
Diyelim eşin aile birleşimi ile vize aldı, Almanya’ya geldikten sonra vize türünü değiştirebiliyor muyuz öğrenci vizesine çevirebilir miyiz yani yada Sprachkurs vizesine
Sanırım çevriliyordur fakat siz bunu neden istiyorsunuz? Yani aile birleşimi ile gidip, öğrenci vizesiyle yapabileceği ama aile birleşimi vizesiyle yapamayacağı ne olabilir ki?

mimariçe

Mesaj gönderen mimariçe » Pzr May 21, 2023 5:59 pm

aozkan09 yazdı: Pzr May 21, 2023 5:55 pm Sanırım çevriliyordur fakat siz bunu neden istiyorsunuz? Yani aile birleşimi ile gidip, öğrenci vizesiyle yapabileceği ama aile birleşimi vizesiyle yapamayacağı ne olabilir ki?
Şöyle aslında..
Ben eşimden bi semester önce kursa başlamış oldum ve bizim DSH sınavını geçmemiz için yaklaşık 1,5 yılımız var..Şimdi eşim bi dönem daha geç geldiği için bir dönem ben onun sayesinde kalabilirim diye düşünüyorum..çünkü her ne kadar 1,5 yıl uzun ve yeterli gibi görünsede sınavı geçememe ihtimali var