Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Yüksek Lisans + Oturum İzni + Aile Birleşimi

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
voyagevoyage

Re: Yüksek Lisans + Oturum İzni + Aile Birleşimi

Mesaj gönderen voyagevoyage » Prş Oca 27, 2022 8:50 pm

yanitiniz icin cok tesekkur ederim.
siz hangi eyaletten basvurmustunuz acaba? berlin icin basvuran bir arkadas ile konustum onlarin basvurusu esiniz vizesi ile kabul olmus, oturum izni olmadan.
bende de esimin gecici oturum izni bulunuyor. randevum bu haftaydi o belgeyi de verdim. 6 aylik bir belge. konsolosluk calisani bir sey demedi belgeler tamam dedi ama netlesene kadar guvenemiyorum tabii.

Nkoksalan

Mesaj gönderen Nkoksalan » Prş Oca 27, 2022 10:03 pm

Rica ederim. Ben Sachsen Anhalt'tan basvurmustum ama bana verilen bilgi bu sekildeydi. Benim de esime belgeler tam demislerdi ama almanyadan onay gelmedi ben oturumumu alana kadar. Umarim sizinki daha hizli sekilde hallolur.

voyagevoyage

Mesaj gönderen voyagevoyage » Prş Oca 27, 2022 10:26 pm

cok tesekkur ediyorum, cok sag olun. son bir sey sormak istiyorum. siz oturum izni icin yabancilar dairesine gittiginizde esimde oldugu gibi size de 2. bir basvuru tarihi mi verilmisti? yoksa siz ilk randevunuzda oturum iznini almis miydiniz?

esim randevu almis olmasina ragmen 2. bir randevu tarihi verildi, 5 ay sonraya. kendisine bu sure icin de gecerli olacak, ona oturum hakkı veren ama vize yerine geçmeyen (o belge ile almanyaya giris cikis yapamiyor) 6 aylık bir belge verildi

tuldi

Mesaj gönderen tuldi » Cum Oca 28, 2022 10:33 am

Merhaba. Ben de yakın bir eyaletteyim (Sachsen). Benim ikinci Almanya masterım olduğundan vize çıkmaz dediler. O yüzden birlikte başvurmadık. Şimdi de aileme ancak yeni vize randevusu verildi. Sizin verdiğiniz bilgiler çok faydalı oldu.
Aşama aşama ilerliyor demişsiniz, bu aşamalar yaklaşık ne kadar sürüyor? Haftalarca bekletiyorlar mı? Benim olduğum şehir görece hızlı ama yine de Almanya tabii, bürokrasi genel olarak yavaş.
Bir de sakıncası yoksa size kira hariç yaklaşık ne kadar hesapladıklarını yazabilir misiniz? Süreç uzadıkça bloke hesaptaki para da azalıyor. Bana oturum verildiği halde tekrar bir yıllık benim masraflarımı da mı dahil edip hesaplıyorlar? Siz Expatrio'ya mı yatırdınız? İstedikleri sağlık sigortası benim sağlık sigortam mı? Yoksa gelecek eş ve çocuk için incoming insurance mı? Eğer ikncisiyse siz nasıl hallettiniz? Çünkü konsolosluk da vize onaylandığında zaman sağlık sigortası isteyebiliyor.
Teşekkürler şimdiden :)

Nkoksalan yazdı: Prş Oca 27, 2022 8:38 pm Merhaba,
Siz basvurabilirsiniz aile birlesimi icin Turkiyeden ama malesef oturum onayi gelmeden bagli oldugu yabancilar subesi hicbir islem yapmiyor. Biz de gectigimiz sene ayni surecten gectik, yabancilar subesi almanyadaki esin oturumu onaylanana kadar aile birlesimi evraklarinin onlara iletilmedigini belirtti. Esim nisanda basvurdu ancak benim oturma iznim temmuzda onaylandi ve dolayisiyla esimin vizesi de ekim ayinda geldi.
Zaten surec asama asama ilerliyor. Once kira sozlesmesi istiyor yabancilar subesi almanyadaki esten, sonrasinda saglik sigortasi isteniyor. En sonunda da bloke hesap tutari hesaplaniyor ve kendi bloke hesabinizi bu tutara tamamlamanizi istiyorlar. Hepsini yaptiktan birkac gun sonra vize onaylaniyor.

voyagevoyage

Mesaj gönderen voyagevoyage » Cum Oca 28, 2022 12:15 pm

mertmurtaza yazdı: Cmt Kas 14, 2020 4:04 pm 1 ekimde başvurduk, 27 ekim gibi bloke hesap miktarını söylediler, 29 ekimde gönderdik. Hala bekliyoruz, herhangi bir cevap yok.
merhaba, hangi eyaletten başvurmuştunuz acaba?

Nkoksalan

Mesaj gönderen Nkoksalan » Pzr Şub 06, 2022 8:52 pm

tuldi yazdı: Cum Oca 28, 2022 10:33 am Merhaba. Ben de yakın bir eyaletteyim (Sachsen). Benim ikinci Almanya masterım olduğundan vize çıkmaz dediler. O yüzden birlikte başvurmadık. Şimdi de aileme ancak yeni vize randevusu verildi. Sizin verdiğiniz bilgiler çok faydalı oldu.
Aşama aşama ilerliyor demişsiniz, bu aşamalar yaklaşık ne kadar sürüyor? Haftalarca bekletiyorlar mı? Benim olduğum şehir görece hızlı ama yine de Almanya tabii, bürokrasi genel olarak yavaş.
Bir de sakıncası yoksa size kira hariç yaklaşık ne kadar hesapladıklarını yazabilir misiniz? Süreç uzadıkça bloke hesaptaki para da azalıyor. Bana oturum verildiği halde tekrar bir yıllık benim masraflarımı da mı dahil edip hesaplıyorlar? Siz Expatrio'ya mı yatırdınız? İstedikleri sağlık sigortası benim sağlık sigortam mı? Yoksa gelecek eş ve çocuk için incoming insurance mı? Eğer ikncisiyse siz nasıl hallettiniz? Çünkü konsolosluk da vize onaylandığında zaman sağlık sigortası isteyebiliyor.
Teşekkürler şimdiden :)
Merhabalar,
Esimin vize gorusmesinden sonra vizesini almasi yaklasik 4 ay surdu. Bana gelen ilk mektuptan sonra da yaklasik 2 ay gibi bir surede butun asamalar tamamlandi. Cunku sizden sigorta istiyorlar mesela ve teslim icin 15-20 gun sure veriyorlar ama siz ayni gun teslim etseniz bile, belgeyi verdikleri surenin sonunda isleme aliyorlar gibi bir sacmalik var.
Bize kira haric 1,000 EUR hesapladilar ve kira + 1000 EUR seklinde 12 aylik bloke hesap istediler. Yani siz bloke hesapta kalan parayi bu tutara tamamlamaniz gerekiyor. Benim 15000 EUR ekstra bloke etmem gerekmisti. Ben fintiba kullaniyorum, fintibaya yabancilar subesinden gelen mektubu gonderip extension talep ediyorsunuz. Onaylandiktan sonra parayi yatiriyorsunuz. Expatrio icin de ayni sekilde isliyordur buyuk ihtimalle. Almanyada gecerli saglik sigortasi istiyorlar aile bireyleri icin. Sizin gezetliche versicherung'unuz varsa ailenizi sigorta kapsamina alacaklarina dair bir yazi almaniz yeterli olacaktir. Benim ozel sigortam oldugu icin esime de benim kullandigim sigorta sirketinden sigorta yaptirdik.

Nkoksalan

Mesaj gönderen Nkoksalan » Pzr Şub 06, 2022 8:58 pm

voyagevoyage yazdı: Prş Oca 27, 2022 10:26 pm cok tesekkur ediyorum, cok sag olun. son bir sey sormak istiyorum. siz oturum izni icin yabancilar dairesine gittiginizde esimde oldugu gibi size de 2. bir basvuru tarihi mi verilmisti? yoksa siz ilk randevunuzda oturum iznini almis miydiniz?

esim randevu almis olmasina ragmen 2. bir randevu tarihi verildi, 5 ay sonraya. kendisine bu sure icin de gecerli olacak, ona oturum hakkı veren ama vize yerine geçmeyen (o belge ile almanyaya giris cikis yapamiyor) 6 aylık bir belge verildi
Rica ederim. Yok ben de oyle bir durum olmadi. Benim vizemin bitmesine 2 ay kala randevu verdiler ve vizem bitmeden 3 gun once kartimi teslim aldim.
Ama esimin oturum izni sureci vizesinin bitimine yetismedigi icin bahsettiginiz fiktion bescheinigung belgesinden ona da verdiler ve sordugumuzda o belge ile seyahat edebilecegini soylediler. Hatta bir arkadasim fiktion bescheinigung ile turkiyeye gidip sorunsuzca geri geldi bu hafta. Esiniz seyahat edemeyecegine emin mi acaba?

mkahyaoglu

Mesaj gönderen mkahyaoglu » Çrş Şub 09, 2022 12:04 am

herkese merhaba,
Anhalt(dessau) mimarlık yüksek lisans direk kabul aldım(41f vize türü) 31 yaşındayım. Kaydı tamamlamak için sağlık sigortası gerekiyor(vize için de aynı zamanda). Fakat ben 2 çocugumla 4 kişilik bir aileyiz. Sigorta için 2 seçenek var. Devlet ve özel(privat) sigorta olarak. Bu konu hakkında bilgisi olan var mı? tek sigorta bütün aileyi kapsar mı? Hangisini seçmem daha mantıklı olur?
Bir diğer konu da bloke hesap. 4 kişi olduğumuz için önerilen sitelerde(expatrio,coracle vb.) 1 kişi için ödeme planı çıkıyor. Eş için 400 çocuklar için 300'er daha eklemem gerekli ama sitelerde bunu nasıl yapacağımı bulamadım. Böyle veya buna benzer işlem yapanlar var ise lütfen bu konuda yardımcı olabilir mi?
Not: Bu siteler aynı zamanda bloke hesap + sigorta hizmeti de veriyor paket şeklinde ama aile olduğumuz için seçilecek bir tercih bulamıyorum.

tuldi

Mesaj gönderen tuldi » Prş Şub 10, 2022 2:20 am

mkahyaoglu yazdı: Çrş Şub 09, 2022 12:04 am herkese merhaba,
Anhalt(dessau) mimarlık yüksek lisans direk kabul aldım(41f vize türü) 31 yaşındayım. Kaydı tamamlamak için sağlık sigortası gerekiyor(vize için de aynı zamanda). Fakat ben 2 çocugumla 4 kişilik bir aileyiz. Sigorta için 2 seçenek var. Devlet ve özel(privat) sigorta olarak. Bu konu hakkında bilgisi olan var mı? tek sigorta bütün aileyi kapsar mı? Hangisini seçmem daha mantıklı olur?
Bir diğer konu da bloke hesap. 4 kişi olduğumuz için önerilen sitelerde(expatrio,coracle vb.) 1 kişi için ödeme planı çıkıyor. Eş için 400 çocuklar için 300'er daha eklemem gerekli ama sitelerde bunu nasıl yapacağımı bulamadım. Böyle veya buna benzer işlem yapanlar var ise lütfen bu konuda yardımcı olabilir mi?
Not: Bu siteler aynı zamanda bloke hesap + sigorta hizmeti de veriyor paket şeklinde ama aile olduğumuz için seçilecek bir tercih bulamıyorum.
Merhaba. Ben sigorta konusunda cevap vereyim. Benim de eşim ve çocuğum gelecek. Birlikte başvurmadık. Ben de 30 yaş üstüyüm. TK'nın üniversitedeki temsilcisine ailemi de kapsasın diye devlet sigortasına geçebilir miyim diye sordum. Bana çocuk hariç aylık yaklaşık 220 Euro ödeyeceğimi ve sigortaya kabul edilmeme olasılığımın da olduğunu söylemişti. Ben de özel sigortayı tercih ettim. Oturumu 2 yıllık almak için 2 yıllık kontrat yaptım. Doğru mu yaptım bilmiyorum.
Benim üniversitem özel sigortayla kayıt yapmadı. İlle de bir devler sigortasından gesetzliche Versicherung'dan muaftır yazısı istedi. Bunun için TK, AOK ya da başka bir sigorta şirketiyle iletişime geçmeniz gerekiyor ama onlar da zorluk çıkarabiliyorlar. Forumda okuyabilirsiniz. Benim durumumda TK temsilcisi hiçbir şey istemeden direkt bu belgeyi verdi. Bence üniversitenizle çalışan sigorta şirketinin temsilcisi varsa direkt onunla iletişime geçin. Ya da belki üniversite özel sigortayı kabul eder. Bir de Studentenwerk'te konuyla ilgilenen biri varsa ona çocuklarınızın da olduğunu söyleyerek danışmanlık isteyebilirsiniz.
Ben Expatrio'yu kullandım ama tahminim Fintiba'da da durum aynıdır. Bloke hesapla birlikte bir incoming insurance'nız oluyor. Bunu vize için kullanıyorsunuz. Sağlık sigortası paketi de oluyor ama bunu aktive etmezseniz zaten başlatmış olmazsınız. Yani geldiğinizde diğer seçeneklere bakabilirsiniz.
Bloke hesabı hep birlikte giderken aileye göre açma işini de yine bu konu başlığına yazan biri yapmıştı. Yukarılarıda bulabilirsiniz belki.
Biraz dağınık yazdım galiba, kusura bakmayın. Beni üniversite çok uğraştırmıştı sigorta konusunda. Her şeyi de bildiğimi varsayıp açıklama da yapmıyorlardı. Umarım sizin işiniz daha kolay hallolur.
Kolay gelsin.

mkahyaoglu

Mesaj gönderen mkahyaoglu » Cum Şub 11, 2022 11:53 pm

tuldi yazdı: Prş Şub 10, 2022 2:20 am Merhaba. Ben sigorta konusunda cevap vereyim. Benim de eşim ve çocuğum gelecek. Birlikte başvurmadık. Ben de 30 yaş üstüyüm. TK'nın üniversitedeki temsilcisine ailemi de kapsasın diye devlet sigortasına geçebilir miyim diye sordum. Bana çocuk hariç aylık yaklaşık 220 Euro ödeyeceğimi ve sigortaya kabul edilmeme olasılığımın da olduğunu söylemişti. Ben de özel sigortayı tercih ettim. Oturumu 2 yıllık almak için 2 yıllık kontrat yaptım. Doğru mu yaptım bilmiyorum.
Benim üniversitem özel sigortayla kayıt yapmadı. İlle de bir devler sigortasından gesetzliche Versicherung'dan muaftır yazısı istedi. Bunun için TK, AOK ya da başka bir sigorta şirketiyle iletişime geçmeniz gerekiyor ama onlar da zorluk çıkarabiliyorlar. Forumda okuyabilirsiniz. Benim durumumda TK temsilcisi hiçbir şey istemeden direkt bu belgeyi verdi. Bence üniversitenizle çalışan sigorta şirketinin temsilcisi varsa direkt onunla iletişime geçin. Ya da belki üniversite özel sigortayı kabul eder. Bir de Studentenwerk'te konuyla ilgilenen biri varsa ona çocuklarınızın da olduğunu söyleyerek danışmanlık isteyebilirsiniz.
Ben Expatrio'yu kullandım ama tahminim Fintiba'da da durum aynıdır. Bloke hesapla birlikte bir incoming insurance'nız oluyor. Bunu vize için kullanıyorsunuz. Sağlık sigortası paketi de oluyor ama bunu aktive etmezseniz zaten başlatmış olmazsınız. Yani geldiğinizde diğer seçeneklere bakabilirsiniz.
Bloke hesabı hep birlikte giderken aileye göre açma işini de yine bu konu başlığına yazan biri yapmıştı. Yukarılarıda bulabilirsiniz belki.
Biraz dağınık yazdım galiba, kusura bakmayın. Beni üniversite çok uğraştırmıştı sigorta konusunda. Her şeyi de bildiğimi varsayıp açıklama da yapmıyorlardı. Umarım sizin işiniz daha kolay hallolur.
Kolay gelsin.
Merhaba. Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. Bir çogu işime yarayacaktır. Umarım eşiniz ve çocugunuz bir an önce sorunsuz yanınıza gelir. Zorlu bir süreç geçirmişsiniz. Biz de yeni başladık bakalım. Adeta kaplumbağa hızında ilerliyoruz bu süreçte çünkü hem 30 yaş üstü hem 2 çocuklu aile olarak gitmeye çalışmak oldukça araştırma istiyor. Fintibayla uğraştım birkaç gündür bloke hesap için yeni cevap yazdılar eşiniz için bloke hesaba ekleme yapamayız kendisi ayrı açsın diyorlar. Ama elçilik sanırım hepsinin başvuruyu yapanın hesabında olmasını istiyor. Birde fintiba sağlık sigortası için belge göndermiş.Aslında DAK devlet sigortası göndermiş. Sigorta nuraması vermiş bununla üni'ye kaydolun diye. Ama henüz ne bloke hesap açtım ne de sigorta için ödeme yaptım. Üstelik 30 yaş üstüyüm. bununla üni'ye kayıt olsam sonra sigorta olmazsa sorunlar çıkar diye düşünüp kayıt yapmadım. Şimdi de Expatrio' ya üye oldum ve mail attım bloke hesap limitimi yükseltmem gerek diye bakalım daha dönmediler. Burdan da çözemez isem muhtemelen en son ikisinden de ayrı ayrı bloke hesaplar açacağım. Forumda biri bu şekilde yapmış vize görüşmesine girmiş fakat daha vizesi gelmemiş. Baya bi yazmışım durumlar karışık hakkımızda hayırlısı olsun ne diyelim.:)

voyagevoyage

Mesaj gönderen voyagevoyage » Cmt Şub 12, 2022 11:19 am

Nkoksalan yazdı: Pzr Şub 06, 2022 8:58 pm Rica ederim. Yok ben de oyle bir durum olmadi. Benim vizemin bitmesine 2 ay kala randevu verdiler ve vizem bitmeden 3 gun once kartimi teslim aldim.
Ama esimin oturum izni sureci vizesinin bitimine yetismedigi icin bahsettiginiz fiktion bescheinigung belgesinden ona da verdiler ve sordugumuzda o belge ile seyahat edebilecegini soylediler. Hatta bir arkadasim fiktion bescheinigung ile turkiyeye gidip sorunsuzca geri geldi bu hafta. Esiniz seyahat edemeyecegine emin mi acaba?
eşime verilen belge "bescheinigung über das forgelten eines aufenthalttstitels" olarak geçiyor. belgedeki son cümlede ise "Sie ist nicht ausreichend für einen Grenzübertritt zum Zweck einer Wiedereinreise in die Bundesrepublik Deutschland. " yazıyor maalesef. sanırım sizin bahsettiğiniz "fiktion bescheinigung" farklı bir belge oluyor

tuldi

Mesaj gönderen tuldi » Pzt Şub 14, 2022 12:37 am

Nkoksalan yazdı: Pzr Şub 06, 2022 8:52 pm Merhabalar,
Esimin vize gorusmesinden sonra vizesini almasi yaklasik 4 ay surdu. Bana gelen ilk mektuptan sonra da yaklasik 2 ay gibi bir surede butun asamalar tamamlandi. Cunku sizden sigorta istiyorlar mesela ve teslim icin 15-20 gun sure veriyorlar ama siz ayni gun teslim etseniz bile, belgeyi verdikleri surenin sonunda isleme aliyorlar gibi bir sacmalik var.
Bize kira haric 1,000 EUR hesapladilar ve kira + 1000 EUR seklinde 12 aylik bloke hesap istediler. Yani siz bloke hesapta kalan parayi bu tutara tamamlamaniz gerekiyor. Benim 15000 EUR ekstra bloke etmem gerekmisti. Ben fintiba kullaniyorum, fintibaya yabancilar subesinden gelen mektubu gonderip extension talep ediyorsunuz. Onaylandiktan sonra parayi yatiriyorsunuz. Expatrio icin de ayni sekilde isliyordur buyuk ihtimalle. Almanyada gecerli saglik sigortasi istiyorlar aile bireyleri icin. Sizin gezetliche versicherung'unuz varsa ailenizi sigorta kapsamina alacaklarina dair bir yazi almaniz yeterli olacaktir. Benim ozel sigortam oldugu icin esime de benim kullandigim sigorta sirketinden sigorta yaptirdik.
Çok teşekkürler cevabınız için. İstedikleri seyahat sağlık sigortası değil sanırım. Normal sigorta mı? Benimki de özel sigorta maalesef. Biz de öyle yaptırırız herhalde.

hurriyet

Mesaj gönderen hurriyet » Çrş Şub 16, 2022 9:46 pm

Merhaba, Almanya'ya eşin yüksek lisans kabulü sonrası birlikte konsolosluğa başvurarak giden kişilerden bloke hesap yerine garantör gösteren var mı? Doğrudan birlikte başvuruluyorsa da aynı garantör gösterilebiliyor mu? Ayrıca eşin uyruğunun Azeri olması bir sorun yaratır mı, bu konuda bilgisi olan var mı?

Nkoksalan

Mesaj gönderen Nkoksalan » Prş Şub 17, 2022 3:07 pm

Evet istedikleri seyahat sigortasi degil saglik sigortasi. Biz mawistadan yaptirmistik. Sonrasinda esim ise baslayinca ozel sigortalari iptal ettirip ikimiz de onun uzerinde gezetliche versicherunga gectik.
tuldi yazdı: Pzt Şub 14, 2022 12:37 am Çok teşekkürler cevabınız için. İstedikleri seyahat sağlık sigortası değil sanırım. Normal sigorta mı? Benimki de özel sigorta maalesef. Biz de öyle yaptırırız herhalde.

tuldi

Mesaj gönderen tuldi » Sal Şub 22, 2022 9:36 pm

Nkoksalan yazdı: Prş Şub 17, 2022 3:07 pm Evet istedikleri seyahat sigortasi degil saglik sigortasi. Biz mawistadan yaptirmistik. Sonrasinda esim ise baslayinca ozel sigortalari iptal ettirip ikimiz de onun uzerinde gezetliche versicherunga gectik.
Tekrar teşekkürler yanıtınız için. Eşim gezetzsliche Versicherung'a geçerse ben de onun sigortasına dahil olabilirim umarım. Oturum için 24 aylık yaptırmıştım ve sözleşme süresi dolmadan çıkabiliyor muyum bilmiyorum. Neyse, biz daha o aşamaya gelmedik ne yazık ki.
Benim eşimin bugün vize görüşmesi vardı Ankara'da, konsoloslukta. Oradaki memur eşinizin (benim) Almanya'da geliri yoksa reddedilir başvurunuz diyerek başvuruyu almak istememiş. Bloke hesap sunacağız cevabını kabul etmemiş. Eşim yine de başvurusunu yapmış tabii. Daha önce başına böyle bir şey gelen oldu mu? Ben konsolosluktaki memurların master ve aile birleşimi konusunda peşin hükümlü olduklarını okumuştum. Belki sadece bilgisizlikten kaynaklıdır. Neyse, moralimiz bozuldu biraz. Umarım direkt konsolosluktan reddedilmez başvurumuz.

mkahyaoglu

Mesaj gönderen mkahyaoglu » Prş Mar 03, 2022 10:57 pm

murtegaa yazdı: Pzt Eki 25, 2021 3:48 am Merhabalar. Ben Murat . Yüksek lisans kabulü alan eşiniz üzerinden çocuğunuz ile birlikte aynı anda vizeye başvurabilirsiniz . Biz bu şekilde yaptık . Eşim kabul aldı , kayıt işlemlerini yaptık ve randevu oluşturup evraklarımızı 7 Ekimde İdata ya teslim ettik. Konsolosluk ek evrak istedi. Onu da 22 Ekim de ulaştırdık. Şu anda bekleme aşamasındayız. Kabul alan kişinin önce gidip , eş ve çocuğun daha sonra aile birleşimine başvuru yapması özellikle çocuk varsa ,çok uzun ve yıpratıcı bir süreç. Sürecimizin bundan sonrası için gelişmelerden haberdar ederim . Buraya kadar olan kısmı için sormak istediğiniz varsa sorabilirsiniz. Umarım hem bizim için hem de uğraşan herkes için hayırlısı olur.
merhaba Murat Bey, sizin önceki mesajlarınızın hepsini okudum bana çok yol gösterdi paylaşımlarınız için kendi adıma çok teşekkür ederim. benim 8 Martt a 41F vize görüşmem var ailemle birlikte başvuruyorum. kendime expatrionun sunduğu bir özel sigortadan yaptırdım. eşim ve çocuğuma 1 yıllık seyehat sigortası yaptırmıştım. Acaba onlara da Almanya da özel sigorta yaptırmalımıym ?siz, eşinizin ve çocuğunuzun sigortasını nasıl hallettiniz? Randevu tarihime çok az kaldı bu bilgiyi paylaşırsanız çok sevinirim.

piapium

Mesaj gönderen piapium » Cum Mar 04, 2022 11:42 am

arkadaşlar, Dr. Walter Expatrio falan oralardan bloke hesap sağlık sigortası falan hallettim. Üniversite kaydı için sağlık sigortası confirmation istiyorlar biliyorsunuz. Nasıl yaptınız? Nereden yapacağız. Bir yardım edin lütfen.

dilasirvan

Mesaj gönderen dilasirvan » Prş Mar 10, 2022 9:44 pm

mkahyaoglu yazdı: Prş Mar 03, 2022 10:57 pm merhaba Murat Bey, sizin önceki mesajlarınızın hepsini okudum bana çok yol gösterdi paylaşımlarınız için kendi adıma çok teşekkür ederim. benim 8 Martt a 41F vize görüşmem var ailemle birlikte başvuruyorum. kendime expatrionun sunduğu bir özel sigortadan yaptırdım. eşim ve çocuğuma 1 yıllık seyehat sigortası yaptırmıştım. Acaba onlara da Almanya da özel sigorta yaptırmalımıym ?siz, eşinizin ve çocuğunuzun sigortasını nasıl hallettiniz? Randevu tarihime çok az kaldı bu bilgiyi paylaşırsanız çok sevinirim.
Görüsmeniz nasıldı acaba, neler sordular?

manwe

Mesaj gönderen manwe » Cum Mar 18, 2022 2:33 pm

Merhabalar, Murat bey en son durum nedir. Bu arada var mı tam bir neticeye kavuşan arkadaşımız acaba ?

mkahyaoglu

Mesaj gönderen mkahyaoglu » Cmt Mar 19, 2022 9:46 pm

dilasirvan yazdı: Prş Mar 10, 2022 9:44 pm Görüsmeniz nasıldı acaba, neler sordular?
Merhabalar, öncelikle geç yazdığım için kusura bakmayın. Ankara idata ofisinde gerçekleşen görüşmemiz oldukça iyi geçti. Bir kaç eksik belge vardı(Anabin'den okul ve bölüm karşılığı) orada çıktı alıp ekleme yapabildik herhangi bir sorun olmadı. Sözlü mülakat olmadı Yazılı olarak her sayfada 2 soru olacak şekilde 4 sayfa verdiler doldurmam için. sorular ingilizce ya da almanca doldurmamı istediler bayanın yanında bankoda dolduruluyor. Sorular hatırladığım kadarıyla;
-Hangi okuldan bölümden mezun oldun?
- Okul bittikten sonra neler yaptın?
-Neden Almanya?
- Almanyada hangi bölümü okuyacaksın?
- Neden o okul ve o bölüm?
- Geçimini nasıl sağlayacaksın?
- Orada akraban tanıdığın var mı?
- gelecek planların neler?
Bu sorulara kısa cevap vermememin daha iyi olacağını söyledi. Her soruya genelde 3-4 cümle birşeyler yazdım. Her soruya yarım sayfa boşluk bırakmışlardı.
Eşimin A1 belgesi yoktu ama a1 kursuna katılım belgesi eklemiştim. Ona sözlü ya da yazılı birşey sorulmadı.
Olabildiğince ektra evraklarda koymuştum(eşimin sgk dökümü, mimarlık oda kayıt belgesi, Diploma, transkript) hepsini aldılar.
Aklıma gelenler şuan için bunlar sorunuz olursa cevaplayabilirim.