Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Yüksek Lisans + Oturum İzni + Aile Birleşimi

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
readyfordeparture

Re: Yüksek Lisans + Oturum İzni + Aile Birleşimi

Mesaj gönderen readyfordeparture » Cum Şub 09, 2024 3:53 pm

aysukoksal yazdı: Cum Şub 09, 2024 3:50 pm Teşekkürler cevaplarınız için. Eş için 41F dokümanında yazanlardan başka bir belge verdiniz mi? Ya da öğrenci olan eş için? SGK hizmet dökümü ya da anabin H+ belgesi gibi?
Rica ederim ne demek. Biz ek olarak diploma ve SGK hizmet dökümünü de verdik eş için, IDATA'taki görevliler bazen ek belgeleri almayabiliyorlarmış fakat biz böyle bir durumla karşılaşmadık, hazırladığımız her şeyi verdik.
41F İstanbul - Gayrettepe IDATA (Eşli Başvuru)
Başvuru Tarihi: 18.09.23
Randevu Atama: 10.10.23
IDATA Randevu tarihi: 30.10.23
Öğrencinin Pasaportunun Gelişi: 28.11.23
Eş için Eksik Belge: 25.12.23
Eşin Pasaportunun Gelişi: 08.02.24

edmrshn

Mesaj gönderen edmrshn » Cum Şub 09, 2024 6:54 pm

readyfordeparture yazdı: Cum Şub 09, 2024 2:54 pm Arkadaşlar selamlar herkese,

18 Eylülde randevu aldığımız, 30 Ekimde İDATA Gayrettepe'den evrak teslimi yaptığımız 41f eşli başvuru 8 Şubat itibariyle sonuçlandı. İleride fikir almak isteyen olur diye kısa tutmaya çalışarak ama detaylıca süreçten bahsetmek istiyorum.

Öğrenci olan benim vizem 28 kasımda elime ulaştı, ardından eşim için olan bekleme süreci başladı. Benim vizemin gelmesinden yaklaşık 2-3 hafta sonra (13 Aralıkta) eşim için kira belgesi talep edildi konsolosluk tarafından. Bu aradaki sürede BVA'dan sorguladığımızda eşimin belgeleri Wormsta görünüyordu fakat Worms yabancılar dairesine ulaştığımızda belgeler bizde değil deniyordu bize, meğer eksik belge olarak değerlendirildiğinden bu şekilde olmuş.

Mail geldiği andan itibaren harıl harıl ev arama işine başladık, şansımıza bir ev bulduk ve 25 Aralıkta kira sözleşmesini konsolosluğa ilettik. Fakat evi benim okulumun olduğu şehirde değil, yakın bir şehir olan Mannheim'da bulabildik. Bu sebeple eşimin vize belgeleri Worms'tan Mannheim'a taşınarak orada tekrar değerlendirildi. Ara ara yabancılar dairelerini arayarak (bu arada yabancılar dairesindeki görevliler Almanca iletişim kurduğu için eşimin Alman vatandaşı olan kuzeni bize yardımcı oldu, ona vekalet verdik ve bizim adımıza aramaları o gerçekleştirdi) başvururunun durumunu sorduk ve aciliyetini belirttik.

Son olarak 5 şubat tarihinde BVA'dan yabancılar dairesindeki işlemlerin bittiğine dair mail aldık. Ardından 8 şubatta pasaportun IDATA'ya geldiğini öğrendik ve pasaportu bugün aldık. 3 aylık vize verilmiş eşime, Almanya'ya gidince hızlıca oturum işleriyle uğraşmak gerekecek.

Son 3.5 aydır 7/24 forumu okudum diyebilirim, sizler de bilirsiniz içinde yaşayana çok uzun gelen bir süreç ve bizden çok daha uzun zamandır bekleyenlerin olduğunu da biliyorum. Herkesin çok kısa zamanda vizelerinin gelmesini diliyorum. Herkese kolaylıklar, bir sorunuz olursa her zaman cevaplayabilirim.
Hayırlı olsun :) size de 3 aylık mı geldi vize, benim anlamadığım şu kira kontratı da olduğu halde nasıl bu kadar kısa verebilirler. Neyse ki gelmiş gerçi :)

readyfordeparture

Mesaj gönderen readyfordeparture » Cum Şub 09, 2024 10:20 pm

edmrshn yazdı: Cum Şub 09, 2024 6:54 pm Hayırlı olsun :) size de 3 aylık mı geldi vize, benim anlamadığım şu kira kontratı da olduğu halde nasıl bu kadar kısa verebilirler. Neyse ki gelmiş gerçi :)
Bana 1 yıllık verilmişti öğrenci olduğum için sanırım, ama eşime 3 ay vermişler. Ben de şaşırdım 1 yıllık kira kontratı olduğu için 1 yıl verirler diye umut etmiştim :D ama tabi her halükarda kabulümüz şu noktada, çok teşekkürler darısı başınıza

edmrshn

Mesaj gönderen edmrshn » Cum Şub 09, 2024 10:29 pm

readyfordeparture yazdı: Cum Şub 09, 2024 10:20 pm Bana 1 yıllık verilmişti öğrenci olduğum için sanırım, ama eşime 3 ay vermişler. Ben de şaşırdım 1 yıllık kira kontratı olduğu için 1 yıl verirler diye umut etmiştim :D ama tabi her halükarda kabulümüz şu noktada, çok teşekkürler darısı başınıza
Amin, siz aynı anda mi gideceksiniz peki

readyfordeparture

Mesaj gönderen readyfordeparture » Cum Şub 09, 2024 11:54 pm

edmrshn yazdı: Cum Şub 09, 2024 10:29 pm Amin, siz aynı anda mi gideceksiniz peki
Evet evet biz aynı anda gideceğiz

optima999

Mesaj gönderen optima999 » Cmt Şub 10, 2024 12:50 am

Hayırlı olsun. Özellikle en sonki transfer sürecinde çıkan karmaşıklıktan sonra hızlı ve sorunsuz bir şekilde vizenin onaylanması sevindirici olmuş. Yeni hayatınızda başarılar.

18 Eylülde randevu aldığımız, 30 Ekimde İDATA Gayrettepe'den evrak teslimi yaptığımız 41f eşli başvuru 8 Şubat itibariyle sonuçlandı. İleride fikir almak isteyen olur diye kısa tutmaya çalışarak ama detaylıca süreçten bahsetmek istiyorum.

Öğrenci olan benim vizem 28 kasımda elime ulaştı, ardından eşim için olan bekleme süreci başladı. Benim vizemin gelmesinden yaklaşık 2-3 hafta sonra (13 Aralıkta) eşim için kira belgesi talep edildi konsolosluk tarafından. Bu aradaki sürede BVA'dan sorguladığımızda eşimin belgeleri Wormsta görünüyordu fakat Worms yabancılar dairesine ulaştığımızda belgeler bizde değil deniyordu bize, meğer eksik belge olarak değerlendirildiğinden bu şekilde olmuş.

Mail geldiği andan itibaren harıl harıl ev arama işine başladık, şansımıza bir ev bulduk ve 25 Aralıkta kira sözleşmesini konsolosluğa ilettik. Fakat evi benim okulumun olduğu şehirde değil, yakın bir şehir olan Mannheim'da bulabildik. Bu sebeple eşimin vize belgeleri Worms'tan Mannheim'a taşınarak orada tekrar değerlendirildi. Ara ara yabancılar dairelerini arayarak (bu arada yabancılar dairesindeki görevliler Almanca iletişim kurduğu için eşimin Alman vatandaşı olan kuzeni bize yardımcı oldu, ona vekalet verdik ve bizim adımıza aramaları o gerçekleştirdi) başvururunun durumunu sorduk ve aciliyetini belirttik.

Son olarak 5 şubat tarihinde BVA'dan yabancılar dairesindeki işlemlerin bittiğine dair mail aldık. Ardından 8 şubatta pasaportun IDATA'ya geldiğini öğrendik ve pasaportu bugün aldık. 3 aylık vize verilmiş eşime, Almanya'ya gidince hızlıca oturum işleriyle uğraşmak gerekecek.

Son 3.5 aydır 7/24 forumu okudum diyebilirim, sizler de bilirsiniz içinde yaşayana çok uzun gelen bir süreç ve bizden çok daha uzun zamandır bekleyenlerin olduğunu da biliyorum. Herkesin çok kısa zamanda vizelerinin gelmesini diliyorum. Herkese kolaylıklar, bir sorunuz olursa her zaman cevaplayabilirim.
41F eşli başvuru - Stuttgart
Başvuru tarihi - 11.07.23
Randevu atama - 02.08.23
Evrak teslimi - 11.08.23
Başvuru sahibi pasaport teslim - 13.09.23
Ek evrak talebi - 16.02.24
Eş pasaport teslim - ?

optima999

Mesaj gönderen optima999 » Cmt Şub 10, 2024 1:01 am

Referans kısmına eşin bilgilerini yazıp sözleşmeye istenmeyen birçok örnek de var. Ek evrakları (kira sözleşmesi, bloke hesap arttırımı) genellikle yabancılar dairesindeki memur insiyatif alarak istiyor. Çünkü kanunda "yeterli yaşam alanına sahip olma gerekliliği" minvalinde bir madde var. Ama bazıları da herhangi bir evrak istemiyor. "Normalde istenmiyor" yanlış bir genelleme bence, forumdaki yazılanlara göre istenme oranı daha yüksek gibi geldi bana.
aysukoksal yazdı: Cum Şub 09, 2024 2:59 pm Sürecinizin sonuçlanmasına çok sevindim. Bir sorum olacaktı, öğrenci olmayan eş ulusal vize formunda aile birleşimi seçeneğini mi seçti? Normalde kira sözleşmesi istenmiyor. Öğrenci olan eşin almanyada oturduğunu ve öğrenci olmayan eşin aile birleşimiyle yanına gideceğini sanmışlar gibi geldi bana. Mesela öğrenci olmayan eşin vize formunda referans olarak öğrenci olan eşi yazmaması gerektiğini de duymuştum. Sizden neden kira sözleşmesi istediler bunu anlamaya çalıyorum.
Randevu atama - 02.08.23
Evrak teslimi - 11.08.23
Eş pasaport teslim - ?

Kullanıcı avatarı
hashoshaf

Mesaj gönderen hashoshaf » Cmt Şub 10, 2024 11:07 am

Hayırlı olsun. Eş için istenen tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneğini e-devlet'ten çıkartıp mı verdiniz? Öyleyse çeviri yaptırdınız mı?
Eşli 36F 2. Lisans - İstanbul - Bremen
iData başvuru: 10.11.23
Atama: 06.02.24
Randevu tarihi: 27.02.24
Eksik evrak (kira söz.): 28.03.24
Eksik evrak teslimi: 10.04.24
UPS mesajı: 04.05.24
Öğrenci ve eş vize gelişi: 06.05.24

readyfordeparture

Mesaj gönderen readyfordeparture » Cmt Şub 10, 2024 8:23 pm

hashoshaf yazdı: Cmt Şub 10, 2024 11:07 am Hayırlı olsun. Eş için istenen tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneğini e-devlet'ten çıkartıp mı verdiniz? Öyleyse çeviri yaptırdınız mı?
e-devletten çıkarıp vermiştik herhangi bir çeviri yapmadan

readyfordeparture

Mesaj gönderen readyfordeparture » Cmt Şub 10, 2024 8:24 pm

optima999 yazdı: Cmt Şub 10, 2024 12:50 am Hayırlı olsun. Özellikle en sonki transfer sürecinde çıkan karmaşıklıktan sonra hızlı ve sorunsuz bir şekilde vizenin onaylanması sevindirici olmuş. Yeni hayatınızda başarılar.
Çok teşekkürler, en yakın zamanda sizinki de çıkar umarım

Kullanıcı avatarı
hashoshaf

Mesaj gönderen hashoshaf » Cmt Şub 10, 2024 8:30 pm

readyfordeparture yazdı: Cmt Şub 10, 2024 8:23 pm e-devletten çıkarıp vermiştik herhangi bir çeviri yapmadan
Teşekkürler cevabınız için, tekrar hayırlı olsun :)

edmrshn

Mesaj gönderen edmrshn » Pzr Şub 11, 2024 12:54 am

readyfordeparture yazdı: Cum Şub 09, 2024 11:54 pm Evet evet biz aynı anda gideceğiz
Tekrar merhaba, son bir soru ikinizin vize başlangıç tarihi aynı mı, tüm güzellikler sizinle olsun bu arada boş şans :)

aysukoksal

Mesaj gönderen aysukoksal » Pzr Şub 11, 2024 3:45 pm

optima999 yazdı: Cmt Şub 10, 2024 1:01 am Referans kısmına eşin bilgilerini yazıp sözleşmeye istenmeyen birçok örnek de var. Ek evrakları (kira sözleşmesi, bloke hesap arttırımı) genellikle yabancılar dairesindeki memur insiyatif alarak istiyor. Çünkü kanunda "yeterli yaşam alanına sahip olma gerekliliği" minvalinde bir madde var. Ama bazıları da herhangi bir evrak istemiyor. "Normalde istenmiyor" yanlış bir genelleme bence, forumdaki yazılanlara göre istenme oranı daha yüksek gibi geldi bana.
Önerilen referans kısmına öğrenci eşin yazılmaması. Şunu netleştirmekte fayda var, öğrenci olan eş ilk defa öğrenci vizesine başvuruyorsa ve hali hazırda Almanya'da yaşamıyorsa bir referans olmuyor. Kira sözleşmesi yapmak süreci çok uzatacağından bu riskin alınmaması ve referanslar kısmının boş bırakılması gerektiğini düşünüyorum. 'Aile birleşimi' farklı bir durum 'birlikte gitme hali' farklı bir durum. Referanslar kısmına öğrenci eş yazılırsa bu aile birleşimi gibi görünüyor.
iData Randevu Talep: 8.01.2024
Randevu Atama Maili: 02.02.2024
Randevu Günü: 14.02.2024
Eksik Evrak Maili: 26.02.2024
Eksik Evrak İletim: 26.02.2024
Dijital İletim: 26.02.2024

optima999

Mesaj gönderen optima999 » Pzr Şub 11, 2024 9:18 pm

Önerilen referans kısmına öğrenci eşin yazılmaması.
Kim öneriyor bunu? İlgili yabancılar dairesi/konsolosluk değilse, bence önermenin bir önemi yok.
Şunu netleştirmekte fayda var, öğrenci olan eş ilk defa öğrenci vizesine başvuruyorsa ve hali hazırda Almanya'da yaşamıyorsa bir referans olmuyor.
Nasıl olmuyor? Aile birleşimini yapacak kişi öğrenci olarak oturum alacak eşi sayesinde gidebilecek. Referansın anlamı da bu değil mi?
Kira sözleşmesi yapmak süreci çok uzatacağından bu riskin alınmaması ve referanslar kısmının boş bırakılması gerektiğini düşünüyorum.
Önceki yanıtımda da söylediğim gibi referans kısmına eşini yazıp kira sözleşmesi istenmeyen kişiler de var. Siz referans kısmını boş bıraktığınızda ilgili memur "referansı yokmuş, kanunu görmezden gelip kira sözleşmesi istemeyeyim o zaman" demeyecek. Tabi alacağı insiyatife göre yine de kira sözleşmesi istemeyebilir, o ayrı konu.
'Aile birleşimi' farklı bir durum 'birlikte gitme hali' farklı bir durum. Referanslar kısmına öğrenci eş yazılırsa bu aile birleşimi gibi görünüyor.
Değil. Bizim gözümüzde öyle olabilir fakat karar mercilerine göre alınabilecek tep tip vize var, o da familienzusammenführung. Kanundaki düzenleme de tek tip. Birlikte gitme hali diye bir şey yok yani.
aysukoksal yazdı: Pzr Şub 11, 2024 3:45 pm Önerilen referans kısmına öğrenci eşin yazılmaması. Şunu netleştirmekte fayda var, öğrenci olan eş ilk defa öğrenci vizesine başvuruyorsa ve hali hazırda Almanya'da yaşamıyorsa bir referans olmuyor. Kira sözleşmesi yapmak süreci çok uzatacağından bu riskin alınmaması ve referanslar kısmının boş bırakılması gerektiğini düşünüyorum. 'Aile birleşimi' farklı bir durum 'birlikte gitme hali' farklı bir durum. Referanslar kısmına öğrenci eş yazılırsa bu aile birleşimi gibi görünüyor.
Randevu atama - 02.08.23
Evrak teslimi - 11.08.23
Eş pasaport teslim - ?

aysukoksal

Mesaj gönderen aysukoksal » Pzr Şub 11, 2024 9:21 pm

optima999 yazdı: Pzr Şub 11, 2024 9:18 pm Kim öneriyor bunu? İlgili yabancılar dairesi/konsolosluk değilse, bence önermenin bir önemi yok.

Nasıl olmuyor? Aile birleşimini yapacak kişi öğrenci olarak oturum alacak eşi sayesinde gidebilecek. Referansın anlamı da bu değil mi?

Önceki yanıtımda da söylediğim gibi referans kısmına eşini yazıp kira sözleşmesi istenmeyen kişiler de var. Siz referans kısmını boş bıraktığınızda ilgili memur "referansı yokmuş, kanunu görmezden gelip kira sözleşmesi istemeyeyim o zaman" demeyecek. Tabi alacağı insiyatife göre yine de kira sözleşmesi istemeyebilir, o ayrı konu.

Değil. Bizim gözümüzde öyle olabilir fakat karar mercilerine göre alınabilecek tep tip vize var, o da familienzusammenführung. Kanundaki düzenleme de tek tip. Birlikte gitme hali diye bir şey yok yani.
Siz de mi 41f vizesi ve eşli gitme durumundasınız? Siz yazdınız mı ya da eşiniz sizi yazdı mı referans kısmına?

optima999

Mesaj gönderen optima999 » Pzr Şub 11, 2024 9:30 pm

Evet. Ben Almanya'dayım, eşimin vizesini bekliyoruz. Henüz herhangi bir belge istenmedi. Eski mesajlarımdan durumumuz hakkında bilgi edinebilirsiniz. Lütfen siz de tecrübelerinizi paylaşın, herkes faydalansın.
aysukoksal yazdı: Pzr Şub 11, 2024 9:21 pm Siz de mi 41f vizesi ve eşli gitme durumundasınız? Siz yazdınız mı ya da eşiniz sizi yazdı mı referans kısmına?
Randevu atama - 02.08.23
Evrak teslimi - 11.08.23
Eş pasaport teslim - ?

Kullanıcı avatarı
hashoshaf

Mesaj gönderen hashoshaf » Pzr Şub 11, 2024 9:34 pm

optima999 yazdı: Pzr Şub 11, 2024 9:18 pm Kim öneriyor bunu? İlgili yabancılar dairesi/konsolosluk değilse, bence önermenin bir önemi yok.

Referans kısmına ben de katılıyorum zira "Almanya'daki referanslar" kısmına beraber başvurduğunuz ve hala Türkiye'de olan, vizesi bile muamma olan öğrenci eşi yazmak garip oluyor biraz.

Vize türü tek tip olsa da öğrenci olan eşin Almanya'da veya Türkiye'de olmasına bağlı olarak prosedürler farklılık gösteriyor.

aysukoksal

Mesaj gönderen aysukoksal » Pzr Şub 11, 2024 10:49 pm

hashoshaf yazdı: Pzr Şub 11, 2024 9:34 pm Referans kısmına ben de katılıyorum zira "Almanya'daki referanslar" kısmına beraber başvurduğunuz ve hala Türkiye'de olan, vizesi bile muamma olan öğrenci eşi yazmak garip oluyor biraz.

Vize türü tek tip olsa da öğrenci olan eşin Almanya'da veya Türkiye'de olmasına bağlı olarak prosedürler farklılık gösteriyor.
Ben Münih’te avukatlık yapan bir türke danışmıştım süreçle ilgili. O da birlikte gitme durumunun aile birleşiminden farklı olduğunu söyledi. Farklı olduğunu istenen evrakların farklılığından da anlayabiliriz. İdata’dan randevu alırken sorulara cevap verdikçe sizin vize türünüzü belirliyor hepimizin bildiği üzere.

aysukoksal

Mesaj gönderen aysukoksal » Pzr Şub 11, 2024 10:56 pm

Tek tip vize yok. Buyurun aile birleşiminde istenen evraklar:
Bu linkte göreceğiniz üzere almanyada bulunan eşin ikametgah belgesi isteniyor çünkü eşin almanyada yaşadığı kabul edilmiş durumda

https://tuerkei.diplo.de/tr-de/service/ ... /-/2628520

Öte yandan yüksek lisansa kabul alan öğrencinin eşiyle birlikte gitmesi durumunda istenen belgeler:
Göreceğiniz üzere Aile Birleşimi Vizesi’nden farklı olarak ikametgah belgesi istenmemektedir.

https://tuerkei.diplo.de/tr-de/service/ ... /-/2628356

Neye dayanarak söylediniz bilmiyorum ama birlikte gitme ve aile birleşim durumu oldukça farklı.

optima999

Mesaj gönderen optima999 » Pzr Şub 11, 2024 11:39 pm

Birlikte başvuru yapılsa da sonradan eşe katılınsa da vizenin üstünde familienzusammenführung yazar. Yani tek tip vize var. Başvuru yapılırken farklı evrakların istenmesi, aile birleşiminde farklı vize tiplerinin olduğu anlamına gelmiyor.

Dayanağım kanun. Residence Act, Section 30 yabancıya katılacak aile birleşimini düzenliyor. Aşağıdaki linkte Section 30 kısmında okuyabilirsiniz:
https://www.gesetze-im-internet.de/engl ... enthg.html

Yabancılar daireleri de bu kanuna göre işlem yapıyorlar. Anladığım kadarıyla öğrenci vizesi de bir nevi geçici oturum sayılıyor (bu nedenle attığınız bilgi notlarında öğrenciden ikamet belgesi istenmiyor).

"Birlikte gitme" ile ilgili bir kanun biliyorsanız lütfen paylaşın, öğrenmek isterim.
aysukoksal yazdı: Pzr Şub 11, 2024 10:56 pm Tek tip vize yok. Buyurun aile birleşiminde istenen evraklar:
Bu linkte göreceğiniz üzere almanyada bulunan eşin ikametgah belgesi isteniyor çünkü eşin almanyada yaşadığı kabul edilmiş durumda

https://tuerkei.diplo.de/tr-de/service/ ... /-/2628520

Öte yandan yüksek lisansa kabul alan öğrencinin eşiyle birlikte gitmesi durumunda istenen belgeler:
Göreceğiniz üzere Aile Birleşimi Vizesi’nden farklı olarak ikametgah belgesi istenmemektedir.

https://tuerkei.diplo.de/tr-de/service/ ... /-/2628356

Neye dayanarak söylediniz bilmiyorum ama birlikte gitme ve aile birleşim durumu oldukça farklı.
Randevu atama - 02.08.23
Evrak teslimi - 11.08.23
Eş pasaport teslim - ?