Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Yüksek Lisans + Oturum İzni + Aile Birleşimi

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
inspector44

Re: Yüksek Lisans + Oturum İzni + Aile Birleşimi

Mesaj gönderen inspector44 » Sal Kas 22, 2022 3:36 pm

Ben de eşimle başvurdum. Eşimden kalacak yer göstermesini istediler. Eşim için bloke hesap 400 euro kabul ettiler. Şimdi yer bulmaya çalışıyoruz.

Toramans

Mesaj gönderen Toramans » Sal Kas 22, 2022 4:12 pm

inspector44 yazdı: Sal Kas 22, 2022 3:36 pm Ben de eşimle başvurdum. Eşimden kalacak yer göstermesini istediler. Eşim için bloke hesap 400 euro kabul ettiler. Şimdi yer bulmaya çalışıyoruz.
Ne kadar sürede yanıt geldi acaba eşinize siz Almanya’da mısınız yoksa eşinizle birlikte gitmeyi mi bekliyorsunuz benim eşim vizesini aldı ben bekliyorum hala ses yok ek belge fln istemediler eşime vize geleli 2 hafta olacak

Toramans

Mesaj gönderen Toramans » Sal Kas 22, 2022 4:13 pm

Toramans yazdı: Sal Kas 22, 2022 4:12 pm Ne kadar sürede yanıt geldi acaba eşinize siz Almanya’da mısınız yoksa eşinizle birlikte gitmeyi mi bekliyorsunuz benim eşim vizesini aldı ben bekliyorum hala ses yok ek belge fln istemediler eşime vize geleli 2 hafta olacak
bir de kalacak yer için bi şart sunmuşlar mı acaba

Muhendis

Mesaj gönderen Muhendis » Sal Kas 22, 2022 4:23 pm

inspector44 yazdı: Sal Kas 22, 2022 3:36 pm Ben de eşimle başvurdum. Eşimden kalacak yer göstermesini istediler. Eşim için bloke hesap 400 euro kabul ettiler. Şimdi yer bulmaya çalışıyoruz.
Nasıl yani eşinizden kalacak yer göstermesini istediler? Sizden istemediler mi?

inspector44

Mesaj gönderen inspector44 » Sal Kas 22, 2022 5:13 pm

Toramans yazdı: Sal Kas 22, 2022 4:12 pm Ne kadar sürede yanıt geldi acaba eşinize siz Almanya’da mısınız yoksa eşinizle birlikte gitmeyi mi bekliyorsunuz benim eşim vizesini aldı ben bekliyorum hala ses yok ek belge fln istemediler eşime vize geleli 2 hafta olacak
Başvurumuzun 20. gününde istediler belgeyi. Benim vizem de henüz gelmedi. Benden de kayıt olduğuma dair belge istemişlerdi.

inspector44

Mesaj gönderen inspector44 » Sal Kas 22, 2022 5:14 pm

Muhendis yazdı: Sal Kas 22, 2022 4:23 pm Nasıl yani eşinizden kalacak yer göstermesini istediler? Sizden istemediler mi?
Benden istemediler. Biz de anlamadık.

Muhendis

Mesaj gönderen Muhendis » Sal Kas 22, 2022 5:38 pm

inspector44 yazdı: Sal Kas 22, 2022 5:14 pm Benden istemediler. Biz de anlamadık.
Peki kalacak yeri nasıl halledeceksiniz? Ve şartlı kabul ile mi yoksa direkt kabül ile mi gideceksiniz?

Ceydak

Mesaj gönderen Ceydak » Sal Kas 22, 2022 6:00 pm

inspector44 yazdı: Sal Kas 22, 2022 5:13 pm Başvurumuzun 20. gününde istediler belgeyi. Benim vizem de henüz gelmedi. Benden de kayıt olduğuma dair belge istemişlerdi.
Forumdan baktifima gore esiyle basvuranlardan bazilarindan istemisler kira sozlesmesi bazilarindan istememisler. Sanirim daireden daireye degisiyor bende esimle basvurdum daha 10 gun oldu. Siz istanbul konsoloslugundan mi basvurmustunuz hangi sehire basvurmustunuz Almanyada ? Acaba bizden de istenecekmi evraklarimiz gittigimi almanyaya bunu merak ediyorum 🙈

inspector44

Mesaj gönderen inspector44 » Sal Kas 22, 2022 6:29 pm

Muhendis yazdı: Sal Kas 22, 2022 5:38 pm Peki kalacak yeri nasıl halledeceksiniz? Ve şartlı kabul ile mi yoksa direkt kabül ile mi gideceksiniz?
Gideceğimiz yerde yaşayan bir Türk, bizi misafir edeceğine dair yazı verecek. Umarım kabul ederler. Bizim 41f direkt kabul.

yagmurhir

Mesaj gönderen yagmurhir » Sal Kas 22, 2022 8:38 pm

Merhaba,

Eşim Dortmund Teknik üniversitesinden şartlı kabul aldı, birlikte vizeye başvuracağız.
Burada okuduğuma göre benim de başvuru formu doldurmam gerekiyor. Başvuru formunda gidiş amacınız sorusuna ne yanıt vermem gerekiyor bilgisi olan var mı? "Diğer" seçeneğini seçerek eşim ile birlikte gittiğimi mi açıklamalıyım?

Ek olarak, Türkiye'den Almanya'da kiralık ev bulma ve anlaşma imkanımız yok denecek kadar az. Oraya gittikten sonraki ilk 10-15 gün otelde veya airbnb'de konaklamayı düşünüyoruz. Vize başvurusu yaparken bu şekilde belirtip örneğin otel rezervasyonu için Booking'den aldığımız belgeyi kanıt olarak eklememiz doğru olur mu?

Bir diğer sorum: eşim sağlık sigortasını Expatrio üzerinden bloke hesap açarken yaptırdı fakat eş için ek bir seçenek bulamadık. Benim buradan giderken yalnızca seyahat sağlık sigortası yaptırmamı kabul ederler mi? Çünkü oraya gittiğimizde bildiğim kadarıyla aile sağlık sigortası yaptırabiliyoruz.

Şimdiden teşekkürler.

Ceydak

Mesaj gönderen Ceydak » Sal Kas 22, 2022 9:13 pm

yagmurhir yazdı: Sal Kas 22, 2022 8:38 pm Merhaba,

Eşim Dortmund Teknik üniversitesinden şartlı kabul aldı, birlikte vizeye başvuracağız.
Burada okuduğuma göre benim de başvuru formu doldurmam gerekiyor. Başvuru formunda gidiş amacınız sorusuna ne yanıt vermem gerekiyor bilgisi olan var mı? "Diğer" seçeneğini seçerek eşim ile birlikte gittiğimi mi açıklamalıyım?

Ek olarak, Türkiye'den Almanya'da kiralık ev bulma ve anlaşma imkanımız yok denecek kadar az. Oraya gittikten sonraki ilk 10-15 gün otelde veya airbnb'de konaklamayı düşünüyoruz. Vize başvurusu yaparken bu şekilde belirtip örneğin otel rezervasyonu için Booking'den aldığımız belgeyi kanıt olarak eklememiz doğru olur mu?

Bir diğer sorum: eşim sağlık sigortasını Expatrio üzerinden bloke hesap açarken yaptırdı fakat eş için ek bir seçenek bulamadık. Benim buradan giderken yalnızca seyahat sağlık sigortası yaptırmamı kabul ederler mi? Çünkü oraya gittiğimizde bildiğim kadarıyla aile sağlık sigortası yaptırabiliyoruz.

Şimdiden teşekkürler.
Merhaba bildigim kadariyla cevap vereyim sorulariniza

Aile birlesimi yapacak es formdaki aile birlesimi secenegini isaretlemesi gerekiyor, kiminle seyahat edeceksiniz kismina ben esim xx le, esimde esim xx le yazdik. Bu sekilde sorun olmadi.

Ev kismina birswy yazmadik ev tutmayi dusundugum civarin posta kodunu yazdik. Dosyalarinizin hangi daireye bagli olacagini bilmek icin bir posta kodu istiyorlar anladigim kadariyla. Bize memur ilk etapta nerde kalmayi dusunuyorsunuz otel ya da airbnb falan mi dedi bende airbnb baktik ama tarihimiz belli olmadigi icin rezerve yapmadik tutmayi dusundugumuz ve konustugumuz evin bagli bulundugu yerin posta kodunu yazdim dedim tamam dedi. Siz direk formada airbnb yazabilirsiniz biz yazmadik ama yazmak daha net olur diye dusunuyorum. Bu arada ucretsiz iptalli booking falan koyarsaniz bence surecinizi kisaltir net bir belge oldugu icin. Cunku esle basvuran cohu kisiden kira sozlesmwsi istemisler bende hatta mail atacaklarmi diye bekliyorum. Kadinin da dedigi eksik evrak oldugunda bizim tespit etmemiz size mail atmamiz sizin mailinizi gormemiz islememiz uzun suruyor evrak olursa direk buraya getirirseniz daha kisa olur vs demisti. Yani netlestirmek ve eksik evrak olarak bildirim yapmalarini onlemek sureci kisaltir diye dusunuyorum.

Ben de expatriodan actim hesabi esime allianz dan hazirana kadar saglik sigortasi yaptirdim bir sorun olmadi. Ama burada okudugum biri expatrioya mail attigini durumu anlattiginj ve esini de sigortaya dahil ettiklerini yazmisti ben okudugumda zaten yaptirmistim ama siz mail atip bilgi alabilirsiniz bosuna burdaki sigortaya para vermemis olursunuz.

Bir de kendiniz ve esiniz icin iki adet pasaportun fotokobisini koyuyorsunuz biliyorsunuz. Burda aile birlesimi yapacak esin dosyasina da kabul alan kisinin yani vizeye basvuracak asil esin de pasaportunun fotokobisini kotulmasi gerekiyormus biz yapmamistik orada memur cekti koydu ama 20 tl almis bi sayfaya siz bosuna vermeyin diye soyluyorum.

Benik bildigim ve yaptigimiz bu sekildeydi :)

inspector44

Mesaj gönderen inspector44 » Sal Kas 22, 2022 10:12 pm

Ceydak yazdı: Sal Kas 22, 2022 6:00 pm Forumdan baktifima gore esiyle basvuranlardan bazilarindan istemisler kira sozlesmesi bazilarindan istememisler. Sanirim daireden daireye degisiyor bende esimle basvurdum daha 10 gun oldu. Siz istanbul konsoloslugundan mi basvurmustunuz hangi sehire basvurmustunuz Almanyada ? Acaba bizden de istenecekmi evraklarimiz gittigimi almanyaya bunu merak ediyorum 🙈
Evet eşiyle gidenlerden istenmiş. Biz Ankara'dan başvurduk Hannover için.

yagmurk

Mesaj gönderen yagmurk » Çrş Kas 23, 2022 12:52 am

Merhaba,

Ben master için direkt kabul almıştım ve benimle beraber eşim de aile birleşimi vizesine başvurdu. Görüşmeden 7-8 hafta sonra ikimizin vizesi beraber geldi. Biz başvuralı birkaç ay oldu o yüzden formu hatırlamıyorum ama diğer konularda ne yaptığımızı anlatabilirim.

Sonradan konaklama ile ilgili belge isteyebilirler diye 10 günlük iptal edilebilir booking.com rezervasyonu yapıp görüşmede onu vermiştik. Konaklama için ek bir belge istemediler. Sağlık sigortasında da expatrio üzerinden yapılabilen sigortada eş için olan seçeneği biz de bulamadığımız için eşime seyahat sağlık sigortası yaptırdık ve kabul ettiler.

Bizden sonra değişen bir şey olmuş mudur bilmiyorum ama biz bu şekilde başvurunca bir sıkıntı çıkmadı.
yagmurhir yazdı: Sal Kas 22, 2022 8:38 pm Merhaba,

Şimdiden teşekkürler.

btlbtl

Mesaj gönderen btlbtl » Cum Kas 25, 2022 3:55 pm

Bende 41 f master icin eşimle basvurdum ve esimden a1 dil bilgesi istediler istisna kapsaminda degilmisiz

Bu durumu tecrube eden oldu mu

Ceydak

Mesaj gönderen Ceydak » Cum Kas 25, 2022 4:31 pm

btlbtl yazdı: Cum Kas 25, 2022 3:55 pm Bende 41 f master icin eşimle basvurdum ve esimden a1 dil bilgesi istediler istisna kapsaminda degilmisiz

Bu durumu tecrube eden oldu mu
Merhaba siz hangi konsoloslukta ne zaman gorusmeye girmistiniz acaba ?

Biz 14 kasimda esimle girdik gorusmwye onun da sertifikasi yoktu onlisans mezunu ve denklik basvurusu vs yapmistik ben aldi saniyordum ama ilk bastaki memur diplomasini vs koymamis belgeler arasina. Ben memura birebir soyledim istisnada sayilamazmi diye o da yasa bu maalesef falan dedi sonrasinda sanirim denklik basvurusu yaptigimizi not aldi oraya ve esime birkac soru sordu almanca yarisina cevap verbeildi diyebilirim. Henuz mail gelmedi acaba cok yogun mu yoksa yabancialr dairesine mi ilettiler kestiremiyorum.

Size kac gun sonra gelmis oldu mail ? 🙏

nihatcanm

Mesaj gönderen nihatcanm » Cum Kas 25, 2022 10:11 pm

yagmurk yazdı: Çrş Kas 23, 2022 12:52 am Merhaba,

Ben master için direkt kabul almıştım ve benimle beraber eşim de aile birleşimi vizesine başvurdu. Görüşmeden 7-8 hafta sonra ikimizin vizesi beraber geldi. Biz başvuralı birkaç ay oldu o yüzden formu hatırlamıyorum ama diğer konularda ne yaptığımızı anlatabilirim.

Sonradan konaklama ile ilgili belge isteyebilirler diye 10 günlük iptal edilebilir booking.com rezervasyonu yapıp görüşmede onu vermiştik. Konaklama için ek bir belge istemediler. Sağlık sigortasında da expatrio üzerinden yapılabilen sigortada eş için olan seçeneği biz de bulamadığımız için eşime seyahat sağlık sigortası yaptırdık ve kabul ettiler.

Bizden sonra değişen bir şey olmuş mudur bilmiyorum ama biz bu şekilde başvurunca bir sıkıntı çıkmadı.
Siz 41F için başvururken eşiniz aile birleşimi vizesi için ayrı bir başvuruda mı bulundu yoksa 41F ile başvururken kimle gidilecek kısmına eşinizi de mi belirttiniz ?

btlbtl

Mesaj gönderen btlbtl » Cum Kas 25, 2022 11:10 pm

23 eylul gayrettepe idatada girdik. 41 f onun icin aile birlesimi yaptik dil belgesi istemediler biz kurs katilim sertifikasi koyduk

Ceydak

Mesaj gönderen Ceydak » Cum Kas 25, 2022 11:13 pm

btlbtl yazdı: Cum Kas 25, 2022 11:10 pm 23 eylul gayrettepe idatada girdik. 41 f onun icin aile birlesimi yaptik dil belgesi istemediler biz kurs katilim sertifikasi koyduk
Sizin vizeniz geldi mi peki ? Esiniz icin mi bekliyordunuz birtek ve daha yeni mi mail geldi dil sertifikasi diye ? Cunku cok gec bilgi vermisler ne kadar rahatlar 😒 size mail konsolosluktan mi yabancilar dairesinden mi gelmisti bir de ? Kusura bakmayin cok soru sordum ama bende kestirmeye calisiyorum ona gore sertifika icin sinava girecegiz 🫠

btlbtl

Mesaj gönderen btlbtl » Cmt Kas 26, 2022 11:02 am

Benimki 27 ekimde geldim almanyadayim. Konsolosluga mail atmistim. 10 gun sonra cevap verdiler. Belki yabancilar burosuna sormuslardir. Ben aciklayici bi itiraz maili aticam esim istisna kapsaminda universite mezunu avukat ben de avukatim. Maddedeki butun istisnalari karsiliyoruz. 1 yil master programi bunun icin isteyemezler. Bakalim insallah olumlu bisey olursa yazarim size . Zaten a1 2.kurdaydi olmadi alacak bisekilde sertikayi

yagmurhir

Mesaj gönderen yagmurhir » Pzr Kas 27, 2022 2:34 pm

nihatcanm yazdı: Cum Kas 25, 2022 10:11 pm Siz 41F için başvururken eşiniz aile birleşimi vizesi için ayrı bir başvuruda mı bulundu yoksa 41F ile başvururken kimle gidilecek kısmına eşinizi de mi belirttiniz ?
Merhaba, biz 41f’ye değil 36F’ye başvurduk.
İdatayı sizin sorduğunuz soru için aramıştım, her başvuru sahibi için ayrı randevu almanız gerekiyor dedi yani randevu alınacak kişi sayısını 2 seçip soru ağacından geçip sonrasında hem benim hem eşimin bilgilerini doldurduk. 31 Ekim’de idataya randevu için başvurduk. 24 Kasım’da ikimiz için de aynı tarih ve aynı saate randevu verdiklerine dair mail geldi. 2 ayrı mail geldi fakat saatler bile aynıydı. 27 Aralık’ta konsolosluğa gideceğiz. Ek olarak eşim kendi başvuru formunda kimle gideceksiniz sorusuna eşimle şeklinde cevap yazdı.