Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

TU DORTMUND UNI BILGI

Nordrhein-Westfalen eyaletinde yasam, egitim, universiteler...
BeZa

TU DORTMUND UNI BILGI

Mesaj gönderen BeZa » Cmt Şub 27, 2010 10:51 pm

Dortmund´da okumadigim icin sadece iki soruya cevap verebilirim..

- Acaba Dortmund Teknik Universitesi Studentkollege alirmi beni ?

Nord Rhein Westfalen eyaletinde Studienkolleg kaldirildi.

-EN onemli konum su almanca bildgme dair belgem yok ama alman vatandasym. Beni studentkollege davet ederlermi ?

Alman vatandasi olan arkadaslarim direk Studienkolleg´e basvurdular ve alindilar. Studienkolleg bittikten sonra universitelere tercih yapmalari gerekiyordu. Alman vatandasi olduklari icin direk Studienkolleg´e basvuru yapabiliyolardi. En azindan Heidelberg´te oyleydi.

Almanca konusuna gelince. Almanca olmadan almiyorlar Studienkolleg´e. Kimileri bunu kurs belgeleriyle ispatliyorlar, kimileri okul diplomalariyla. Ben okul diplomami gostermistim, Almanya´da okudugum icin. Alman vatandasi olup liseyi tr de okuyan arkadaslarim da Almanya´da okuduklari donemin karnelerini gondermislerdi.
Sinifimda Alman kokenli arkadaslar da vardi, onlar bu sinavlara tabi tutulmadilar.

Almanca biliyor musunuz?

Aklima simdi birisi daha geldi. O da alman vatandasiydi, Studienkolleg yapti ve hic Almanya da onceden hic okumamisti. Ona da sorayim birazdan.

romeo-87

TU DORTMUND UNI BILGI

Mesaj gönderen romeo-87 » Pzr Şub 28, 2010 12:26 am

TI9 studienkolleg malesef istege bagli bir durum degil.buna anca universite ve denklik birimi karar verir.eskiden trde ilk ve orta ogretim toplam 11 sene oldugu icin almanya bu egitimi eksik gorup bir yil hazirlik sinifini zorunlu kiliyorlardi.ancak sen bu sene mezun olacaksin demekki lisedeki 4uncu yilin ki o zaman studienkolleg yapmazsin,ha soyle bir durum var yazilim muhendisligi okuycam diyorsun bilgisayar ile ilgili bir bolum kazanirsan studienkolleg olmadan direk dil kursuna girer ve kazandiktan sonra uniye gidersin.yok bilgisayar ile alakasiz bir bolum tutturdun o zaman yazilim muh. bolumune basvurdugunda universite senden bu sarti ister,bir yil studienkolleg oku diye.

Not:millet studienkolleg okumiyayimda ne olursa olsun diyor.studienkollegin giris sinavi var gelir gelmez sifir almancayla giremezsin ayrica bolum bilgisayar olacagi icin hem almanca hemde matematik ten giris sinavi yapacaksin.sinavi 3 defa kaybedersen stk hakkin biter.giris sinavini kazandin basladin okula okul bitisinde buyuk sinav var.mat fizik almanca informatik hepsinden sinava giriyorsun bundada iki defa kaybedersen isin bitmis oluyor.yani anliyacagin alman vaandasi olmak sadece uniye basvururken almanlarin kontenjanindan yararlanmana yarar,(ok bir cok yarari var orasini saymiyorum.)almanyada vatandaslik sifatinizdan cok egitimde karnenizi nerden aldiginiza bakarlar.trden almissaniz turk vatandasi alman vatandasi farketmez ayni durumdur.uzun oldu ama bugun formumdayim diye:D

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

TU DORTMUND UNI BILGI

Mesaj gönderen Physiker » Pzr Şub 28, 2010 3:02 pm

Studienkollege olmadan bolumune baslayabilirsin tabiki. Tek sart oss de hangi bolumu okuyacaksan o bolume yakin 4 yillik bir bolum kazanman

serdaraydinalay

TU DORTMUND UNI BILGI

Mesaj gönderen serdaraydinalay » Pzt Tem 19, 2010 5:45 am

[quote]Physiker tarafindan yazilan metin:
Studienkollege olmadan bolumune baslayabilirsin tabiki. Tek sart oss de hangi bolumu okuyacaksan o bolume yakin 4 yillik bir bolum kazanman[/quote]

Illa 4 yillik bi bolum mu istiyorlar.Ben MYO elektronik 2008 yili mezunuyum.Ben elektrik-elektronik muh secemez miyim? Dortmund civari istiyorum

Ogun

TU DORTMUND UNI BILGI

Mesaj gönderen Ogun » Cum Ağu 26, 2011 5:04 pm

Merhaba.
Simdi bu Tu Dortmund Universitesi sartli kabul almiyomus ama kendi universitesine bagli dil kursuna aliyomus orda yeterli seviyeyi aldiginda b1,b2 artik herneyse o zaman universiteye basvurabiliyomussun. Yanlissam duzeltin.

mirage

TU DORTMUND UNI BILGI

Mesaj gönderen mirage » Cum Ağu 26, 2011 8:31 pm

Sartli kabulunu alirsin, A1,A2,B1,B2,C1 seviyelerini de aldiktan sonra DSH sinavina giriceksin. Kazanirsan kayit yapacaksin.

Ogun

TU DORTMUND UNI BILGI

Mesaj gönderen Ogun » Cum Ağu 26, 2011 8:40 pm

Ama Tu Dortmund\'u sartli kabul almiyo diyolardi? Yani seni universitesine bagli kendi dil kurslarina aliyolar bu da vize alirken sikinti yaratiyo diye biliyorum. Yani vizeyi dil kursu vizesi olarak aliyosun 8 ay - 1 sene sora sikinti yaratabilir diye biliyorum ben ogrenci aday vizesi olarak alinmiyomus yani dogrumuyum?

mirage

TU DORTMUND UNI BILGI

Mesaj gönderen mirage » Cum Ağu 26, 2011 8:45 pm

TU Dortmund\'un boyle bir proseduru varmi bilmiyorum ama cok sacma geldi. Bilgiyi kim verdi size?

Ogun

TU DORTMUND UNI BILGI

Mesaj gönderen Ogun » Cum Ağu 26, 2011 8:52 pm

Bencede zaten bende bole oldugunu bilmiyodum ama sitede gezerken bi yerde denk geldi orda gormustum. Simdi siz ne diyosunuz var mi yok mu bole bisey ?

mirage

TU DORTMUND UNI BILGI

Mesaj gönderen mirage » Cum Ağu 26, 2011 8:59 pm

okulun proseduru hakkinda bilgim yok, sormaniz gerekiyor inf offise.

ironihilal

TU DORTMUND UNI BILGI

Mesaj gönderen ironihilal » Pzt Eki 14, 2013 7:06 pm

Merhaba,
Dortmund uni.nin almanca dil kurslarina nasil kayit olabilirim? Ben B.2ye kadar kurs aldim fakat dsh icin 1-2 haftalik kurs programi mumkunmu?ve ucretleri hakkinda bilgisi olan var mi? ve ya baska bir kurs yerinde 1,2 hafta icin dsh hazirlik alabilecegim bi yer ? yardimci olursaniz sevinirim.