Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Almanya Erasmus 2019 - Vize

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
Hypsia

Almanya Erasmus 2019 - Vize

Mesaj gönderen Hypsia » Çrş Şub 13, 2019 8:23 pm

Merhaba arkadaslar, Erasmus basvurusundan, vizeye kadar olan butun surecleri bu konuda anlatacagim. Kazanan arkadaslara simdiden yeni yollarinda basarilar diliyorum.

Ben kendi okulumdan ( Namık Kemal Üniversitesi ) yola cikarak basvuru sartlarini anlatiyorum.

- Genel not ortalamasi ( donem degil, su ana kadarki toplam not ortalamaniz. )en az 2.20 olmali.
- Cevrimici basvuru formunda CV, Niyet Mektubu, Universite secim alani ve kimlik fotokopisini yuklemeniz gerek.
- Universiteleri kendiniz yaziyorsunuz.

Daha sonra dil sinavina giriyorsunuz. Dil sinavindan en az 60 puan almaniz gerek. Not ortalamanizin %50'si ve dil sinavi puaninizin %50'si alinip toplaniyor. Cikan sonuc sizin Erasmus puaniniz. Siralama buna gore yapiliyor. Ve Avrupa Birligi'nin verdigi miktara gore belirli bir miktarda ogrenci hibe aliyor. Artan hibe, veya hakkindan feragat eden olursa, siradaki kisiye gecer hibe. Benim onerim, basta hibe cikmasa bile hakkinizdan feragat etmeyin. Ben kis doneminde gidecektim ama hibe cikmamisti. Ben de donemimi yaz donemine degistirdim ve 2 ay sonra hibe cikti.

-Sonuclardan sonra, karsi okulun basvuru tarihlerine bakin. Basvuru yaptiktan bir sure sonra karsi universiteden kabul mektubu alacaksiniz.
-Erasmus koordinatorunuz ile Learning Agreement yapmalisiniz. ( Buradaki dersleriniz ve karsi universitede alacaginiz dersleri gosteren belge. )
-Learning Agreement'i Erasmus koordinatorunuz ve siz imzaladiktan sonra, karsi universiteye yollayacaksiniz. Karsi universite imzalayip size geri yollayacak. Bu belgeyi Erasmus Ofisi'ne vermelisiniz.
-Daha sonra Recognition Sheet ( Taninma belgesi ) diye bir belge hazirlayacaksiniz koordinatorunuzle. Burdaki derslerle, karsi universitedeki dersleri denklestirceksiniz.
- Hibe alacaksaniz, hibe sozlesmesi yapmalisiniz Erasmus Ofisi'nde.
- Ziraat Bankasi'ndan Euro hesabi actirmalisiniz. Bir ucreti yok, hemen aciliyor.
- Saglik sigortasi'ni okulunuza gondermelisiniz.

- Vize kismi -

Randevumu Idata'dan aldim. 7.80 €'ydu sanirim randevu ucreti, tam hatirlamiyorum ama 47 TL vermistim.
Butun belgelerinizin orjinalleriyle birlikte 2 adet fotokopisini de bulundurun. Orjinal belgeleri geri veriyorlar size.
Iceri girdiginizde direkt karsida beyaz bir masa var oradan UPS poseti alacaksiniz, 22TL'ydi sanirim. Pasaportunuzu, vizeniz hazir oldugunda UPS ile geri gonderecekler.

-2 adet basvuru formu. Almanca doldurulmus.
-İkamet Yasasi’nin 54. maddesine gore gerekli ek belge. ( Vize basvurusundaki en son sayfa )
-Pasaport.
-2 adet vesikalik fotograf. ( Schengen vizesi icin olmali. )
-Karsi okuldan gelen kabul belgesi.
-Tam tekmil vukuatli nufus kayit ornegi. Dusunceler kismi dolu olmali. ( E-devletten cikarttim, sorun olmadi. )
- AT/11 belgesi ya da ozel saglik sigortasi. Kalacaginiz butun sureyi kapsamali. Idata, okul baslayana kadar saglik sigortasi yapmanizin yeterli oldugunu soyleyecektir, ama olmuyor. Konsolosluk kabul etmiyor.
-Geciminizi neyle yapacaginiza dair belge. Almanya'da aylik gecim ucreti 720 € olarak belirlenmistir. Eger hibe aliyorsaniz aylik 220 € 'yu toplu bir sekilde bloke hesaba koymalisiniz. Hibe almiyorsaniz aylik 720 € koymalisiniz. Kalacaginiz sure ile 720 € 'yu carpin, cikan miktar koymaniz gereken miktardir.

* Ben bloke hesabi Fintiba'dan actim. En hizlisi ve kolayi oydu. Diger bankalar belgeleri postalamanizi istiyor ama Fintiba'da sadece pasaportunuza ihtiyaciniz var. Uygulamadan sizi ariyorlar, goruntulu konusma yapip pasaportunuzu gosteriyorsunuz. Hizli bir sureci var, ben bu yontemi tavsiye ederim.

Onemli:

Bu seneye kadar tapu, taahhutname vs kabul ediliyordu. Ama artik kabul edilmiyor. Bloke hesap istiyorlar. Anne veya babaniz taahhutname yapmali, kimlik yeterli. Taahhütname'yi kendiniz bir kagida yazip, noterde onaylatabilirsiniz. Taahhut yapacak kisi sizinle gelmeli. Taahhutnameyi Almanca'ya cevirtmelisiniz.
Taahhutname icin ben 72 TL odedim. Daha sonra cevirmene 50 TL odedim. Cevirmen cevirdikten sonra tekrar notere gidiyorsunuz. 2 sayfa oldugu icin burada 151 TL odedim. Bu islemler tamamlandiktan sonra taahhutnameyi kaymakamliga goturup, apostil aliyorsunuz. Ucretsiz.

Herhangi bir sorunuz olursa seve seve cevaplarim. Umarim her sey gonlunuzce olur.

dedalus

Re: Almanya Erasmus 2019 - Vize

Mesaj gönderen dedalus » Prş Şub 14, 2019 5:13 am

hem bloke hesap hem taahhütname mi istiyorlar? eğer ailenizin düzgün bir geliri yoksa taahhhütnameyi kabul etmedikleri için bloke hesap diğer bir alternatif diye biliyorum, yani sadece birini yaptırmak yeterli değil mi?

Hypsia

Mesaj gönderen Hypsia » Prş Şub 14, 2019 10:55 am

dedalus yazdı: Prş Şub 14, 2019 5:13 am hem bloke hesap hem taahhütname mi istiyorlar? eğer ailenizin düzgün bir geliri yoksa taahhhütnameyi kabul etmedikleri için bloke hesap diğer bir alternatif diye biliyorum, yani sadece birini yaptırmak yeterli değil mi?
Ailemin maddi durumu fazlasiyla yeterli. Ama artik tapu vs kabul etmiyorlar. Nakit toplu para isteniliyor. Taahhutnameyi de yapmak zorundayiz yine de. Cok sacma boyle olmasi, ama mecbur. Eger Almanya'da yillik miktari karsilayacak paraniz aylarca bankanizda durmussa (6 ay en az) bloke hesap istenmiyor. Toplu param vardi hesapta ama 6 aydan azdi ve guven vermedigi icin bloke hesap istendi. Sadece benden degil 4-5kisiden daha istendi orada.

dedalus

Mesaj gönderen dedalus » Prş Şub 14, 2019 11:45 am

Hypsia yazdı: Prş Şub 14, 2019 10:55 am Ailemin maddi durumu fazlasiyla yeterli. Ama artik tapu vs kabul etmiyorlar. Nakit toplu para isteniliyor. Taahhutnameyi de yapmak zorundayiz yine de. Cok sacma boyle olmasi, ama mecbur. Eger Almanya'da yillik miktari karsilayacak paraniz aylarca bankanizda durmussa (6 ay en az) bloke hesap istenmiyor. Toplu param vardi hesapta ama 6 aydan azdi ve guven vermedigi icin bloke hesap istendi. Sadece benden degil 4-5kisiden daha istendi orada.
benim annem ev hanımı babam da serbest meslekte çalıştığı için düzenli maaşı yok, taahhütname için son 3 aylık maaş bordrosu falan isteniyor biliyorsunuz, sgk da olmadığı için taahhütnameyi asla kabul edeceklerini düşünmüyorum, ama toplu para atacağım gideceğim süre için beni karşılayacak, sizce vermezler mi vizeyi :(

dedalus

Mesaj gönderen dedalus » Prş Şub 14, 2019 11:47 am

ve özel sağlık sigortasını hangi şirketten yaptırdınız? ne kadar ödediniz? 92 gün ibaresi olmayan bir şey olacak diye biliyorum eğer 90 günü aşan ulusal vize istiyorsak, ve ölüm durumunda ülkeye nakil yapılması gibi durumları kapsamalı mı, baktığımda birkaç fazla madde olan poliçeler gereksiz pahalı geldi bana, teşekkürler cevaplarınız için

dedalus

Mesaj gönderen dedalus » Prş Şub 14, 2019 11:55 am

idata’yı aradım, eğee bloke hesap açılacaksa taahhütname zorunlu değil sadece anne ya da babanız sponsor dilekçesi yazıp imzalasın ve maaş bordroları da belgelerinizin arasına ek olaram konulabilir dedi

Hypsia

Mesaj gönderen Hypsia » Prş Şub 14, 2019 12:26 pm

dedalus yazdı: Prş Şub 14, 2019 11:45 am benim annem ev hanımı babam da serbest meslekte çalıştığı için düzenli maaşı yok, taahhütname için son 3 aylık maaş bordrosu falan isteniyor biliyorsunuz, sgk da olmadığı için taahhütnameyi asla kabul edeceklerini düşünmüyorum, ama toplu para atacağım gideceğim süre için beni karşılayacak, sizce vermezler mi vizeyi :(
Taahhutnamede sadece kimlik isteniyor, noterde yaptirilirken. Vergi levhasi, tapu, kira sozlesmesi ve hesap dokumu goturdum. Ama ordaki herkesten bloke hesap istendi cunku prosedur degismis. :(

marpfre sigortadan 1 yilligi 360 TLye yaptirdim. 6 aylik 240, 3 aylik 180 TL

dedalus

Mesaj gönderen dedalus » Prş Şub 14, 2019 12:33 pm

Hypsia yazdı: Prş Şub 14, 2019 12:26 pm Taahhutnamede sadece kimlik isteniyor, noterde yaptirilirken. Vergi levhasi, tapu, kira sozlesmesi ve hesap dokumu goturdum. Ama ordaki herkesten bloke hesap istendi cunku prosedur degismis. :(

marpfre sigortadan 1 yilligi 360 TLye yaptirdim. 6 aylik 240, 3 aylik 180 TL
sizin vize görüşmeniz ne zaman ve hangi şehirde olacak? belki konsolosluklara göre farklılık oluyordur ama bana idata’daki kişi taahhütname eğer bloke hesap açılacaksa zorunlu değil dedi 🤔

Hypsia

Mesaj gönderen Hypsia » Prş Şub 14, 2019 12:42 pm

dedalus yazdı: Prş Şub 14, 2019 12:33 pm sizin vize görüşmeniz ne zaman ve hangi şehirde olacak? belki konsolosluklara göre farklılık oluyordur ama bana idata’daki kişi taahhütname eğer bloke hesap açılacaksa zorunlu değil dedi 🤔
ben vize gorusmemi yaptim 30 Ocak'ta, İstanbul'da. Ama bloke hesap istendi. Saglik sigortasini okul baslayana kadar yapmamin yeterli olacagini soyledi Idata. Ama hic de oyle olmadi. Gittigimizde okul bize saglik sigortasi yapacak, buna ragmen konsolosluk kalacagimiz sure boyunca saglik sigortasinin yapilmasini istedi.

dedalus

Mesaj gönderen dedalus » Prş Şub 14, 2019 4:07 pm

vize görüşmesinden sonra eksik belgeleri yollayabiliyor muyuz? yoksa yeniden randevu mu aldınız? özel sağlık sigortasını tüm seyahat boyunca kapsayacak şekilde yaptıracağım onu biliyordum ama almanya’ya gidince tekrar aylık 100 € olan öğrenci sigortası mı yaptırmak zorundayız...

dedalus

Mesaj gönderen dedalus » Prş Şub 14, 2019 4:11 pm

İzmir Alman konsolosluğunu arayıp sorsam yardımcı olurlar mı? belgelerle ilgili idata’yı arayıp bilgi alıyorum sürekli ama herkese farklı konuşuyorlarmış gibi geldi şimdi de

Hypsia

Mesaj gönderen Hypsia » Prş Şub 14, 2019 5:29 pm

dedalus yazdı: Prş Şub 14, 2019 4:07 pm vize görüşmesinden sonra eksik belgeleri yollayabiliyor muyuz? yoksa yeniden randevu mu aldınız? özel sağlık sigortasını tüm seyahat boyunca kapsayacak şekilde yaptıracağım onu biliyordum ama almanya’ya gidince tekrar aylık 100 € olan öğrenci sigortası mı yaptırmak zorundayız...
Hayir zorunda degiliz. Bu yeterli. Eksik belgeleri elden teslim ediyorsunuz, size bir kagit verecek eksik belgeleri ve getirmeniz gerek sureyi. ( 4 hafta sure veriyorlar. ) Randevu almaniza gerek yok kapidan veriyorsunuz.

dedalus

Mesaj gönderen dedalus » Prş Şub 14, 2019 5:55 pm

Hypsia yazdı: Prş Şub 14, 2019 5:29 pm Hayir zorunda degiliz. Bu yeterli. Eksik belgeleri elden teslim ediyorsunuz, size bir kagit verecek eksik belgeleri ve getirmeniz gerek sureyi. ( 4 hafta sure veriyorlar. ) Randevu almaniza gerek yok kapidan veriyorsunuz.
sizin yaptırdığınız sigortayı kabul ettiler mi? 92 gün ibaresi yok değil mi? ben de ona göre oraya başvurmak istiyorum da

Hypsia

Mesaj gönderen Hypsia » Prş Şub 14, 2019 6:38 pm

dedalus yazdı: Prş Şub 14, 2019 5:55 pm sizin yaptırdığınız sigortayı kabul ettiler mi? 92 gün ibaresi yok değil mi? ben de ona göre oraya başvurmak istiyorum da
Kabul ettiler 3 aylik yaptirmistim, 3 aylik daha istediler. Kalacagim butun sureyi kapsiyor o zaman. Zaten ozel sigortalar kabul ediliyor ki, yaziyor vize basvurusunda da AT/11 ibraz edilemedigi zaman ozel saglik sigortasi yaptiriliyor. Kalacaginiz sureye gore kendiniz secebiliyorsunuz saglik sigortasinin suresini.

dedalus

Mesaj gönderen dedalus » Prş Şub 14, 2019 7:52 pm

Hypsia yazdı: Prş Şub 14, 2019 6:38 pm Kabul ettiler 3 aylik yaptirmistim, 3 aylik daha istediler. Kalacagim butun sureyi kapsiyor o zaman. Zaten ozel sigortalar kabul ediliyor ki, yaziyor vize basvurusunda da AT/11 ibraz edilemedigi zaman ozel saglik sigortasi yaptiriliyor. Kalacaginiz sureye gore kendiniz secebiliyorsunuz saglik sigortasinin suresini.
ben de 6 aylık yaptıracağım fakat dediğiniz sigorta şirketi karşı okulun istediği teminat ücretini sordu mesela minimum 30 bin liralıktan başlayıp yükseliyor, karşı okul bana böyle bir bilgi vermedi health insurance’la ilgili bölümlerine baktım okulun sitesinin ama yine bununla ilgili bir şey yazmıyor, siz nasıl yaptırdınız?

Hypsia

Mesaj gönderen Hypsia » Prş Şub 14, 2019 8:23 pm

dedalus yazdı: Prş Şub 14, 2019 7:52 pm ben de 6 aylık yaptıracağım fakat dediğiniz sigorta şirketi karşı okulun istediği teminat ücretini sordu mesela minimum 30 bin liralıktan başlayıp yükseliyor, karşı okul bana böyle bir bilgi vermedi health insurance’la ilgili bölümlerine baktım okulun sitesinin ama yine bununla ilgili bir şey yazmıyor, siz nasıl yaptırdınız?
30.000 € teminatli olacak saglik sigortaniz. Konsoloslugun belirledigi miktar bu. Zaten hepsi boyle. Yurtdisi seyahat saglik sigortasi, Almanya icin demeniz gerek. Ya da avrupa ulkeleri de olabilir farketmez. Ben direkt sigortaya gittim ve yurtdisi seyahat saglik sigortasi yaptiracagimi, kac aylik istedigimi soyledim. Halloldu hemen. :roll:

dedalus

Mesaj gönderen dedalus » Prş Şub 14, 2019 8:32 pm

Hypsia yazdı: Prş Şub 14, 2019 8:23 pm 30.000 € teminatli olacak saglik sigortaniz. Konsoloslugun belirledigi miktar bu. Zaten hepsi boyle. Yurtdisi seyahat saglik sigortasi, Almanya icin demeniz gerek. Ya da avrupa ulkeleri de olabilir farketmez. Ben direkt sigortaya gittim ve yurtdisi seyahat saglik sigortasi yaptiracagimi, kac aylik istedigimi soyledim. Halloldu hemen. :roll:
tamamdır, çok çok çok teşekkür ederim, umarım gönlünüzce olur seyahitiniz ☺️☺️

Hypsia

Mesaj gönderen Hypsia » Prş Şub 14, 2019 8:37 pm

dedalus yazdı: Prş Şub 14, 2019 8:32 pm tamamdır, çok çok çok teşekkür ederim, umarım gönlünüzce olur seyahitiniz ☺️☺️
Herhangi bir yerde takilirsaniz, sorabilirsiniz seve seve yardimci olurum. Rica ederim, ne demek. Umarim sizin de gonlunuzce olur. :)

eintrachtfrankfurt12

Mesaj gönderen eintrachtfrankfurt12 » Prş Şub 14, 2019 10:21 pm

Hypsia yazdı: Prş Şub 14, 2019 8:37 pm Herhangi bir yerde takilirsaniz, sorabilirsiniz seve seve yardimci olurum. Rica ederim, ne demek. Umarim sizin de gonlunuzce olur. :)
erasmusta çalışma izni var mı? 20 saat part time çalışma izni erasmus öğrencileri için geçerli mi ? erasmusta hibe aldığımıza rağmen 220 euro bloke hesap yerine garantör olur mu ?

Hypsia

Mesaj gönderen Hypsia » Cum Şub 15, 2019 1:36 am

eintrachtfrankfurt12 yazdı: Prş Şub 14, 2019 10:21 pm erasmusta çalışma izni var mı? 20 saat part time çalışma izni erasmus öğrencileri için geçerli mi ? erasmusta hibe aldığımıza rağmen 220 euro bloke hesap yerine garantör olur mu ?
Evet var. Gecerli. Evet olur ama garantorun sartlarini iyi arastirmak gerek. Kabul etmiyorlar bazi meslekleri.