Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

OSS Sonuc Belgesinin Gecerliligi?

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
Kullanıcı avatarı
Tryst

Mesaj gönderen Tryst » Cum Şub 26, 2010 10:37 pm

OSS sonuc belgelerinin gecerliligi uzerinde de yazdigi uzere iki yil ve bu belge olmadan almanyadaki universtelere basvuru yapilamiyor.

1 Ocak 2009 da baslayan ve iki yillik olan vizem ise 1 Ocak 2011 de bitiyor.

Buraya kadar problem yok.Fakat ;

OSS sonuc belgemin gecerliligi vize tarihimden evvel bitiyor.

Akla gelen soru su oluyor ;

OSS sonuc belgemin gecerliligi bittikten sonra Test-daf yada DSH yi gecmis olsam universtelere basvuramayacakmiyim, vize surem bitmemis olmasina ragmen?

Cevabini bilen var ise paylasirsa sevinirim.

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Cum Şub 26, 2010 11:29 pm

oss sonuc belgenin gecerliligi neden bitiyor orayi anlamadim ? kac yilinda girdin ki oss ye ?

awesom-o

Mesaj gönderen awesom-o » Cmt Şub 27, 2010 3:33 pm

Sonuc belgesinin uzerinde gecerliliginin 2 yil olarak yazildigini bilmiyordum. Ben 2006 yilinda oss\'yi kazandim ve okuldan temmuzda mezun olacagim. Basvurular mayista basladigindan, benim de henuz universite diplomam olmadigindan 2006\'daki osym belgem, transkriptim ve ogrenci belgem ile basvuracagim. Vize gorusmesine de yetismezse yine 2006 belgemi goturmek durumundayim. Daha once bu durumu yasayan arkadaslar varsa daha net bir bilgi verebilirler mi acaba gecerliligi hakkinda?

serseri jojuk

Mesaj gönderen serseri jojuk » Cmt Şub 27, 2010 4:28 pm

sunu rahatlikla soyleyebilirim bu yil 2004 oss yerlesti belgesiyle basvurup vize alan arkadas gordum tam olarak bilmiyorum turkiyedeki oss yerlesti belgesinin almanyada gecerliliginin 10 yil oldugunu duydum

Msc

Mesaj gönderen Msc » Cmt Mar 06, 2010 12:46 am

http://www.tcberlinea.com/almanyada_yuksek_ogretim.htm

C: Almanya�daki yuksek ogretim kurumlari Turkiye�den ogrenci kabulunde, universite giris sinavinda (OSYM) 185 ve ustu puan alarak dort yillik bir yuksek ogretim programina yerlestirilmis olma. (OSS sinav sonuclarinin gecerliligi 1 yildir)

Bu maddede Oss sinav sonuclarinin 1 yil gecerliligi oldugu yaziyor.Universite basvurularinda Oss belgesi guncel mi olmali yoksa daha eski tarihli Oss yerlestirilme belgesi ile kabul veren universiteler var mi?

Selamlar.

exxo

Mesaj gönderen exxo » Cmt Mar 06, 2010 1:10 am

Belgenin uzerinde yazanin almanlar icin birsey ifade ettigini sanmiyorum. ole bi yazi olup olmadiginada dikkatte etmedim.stuttgart universitesinin basvuru hakkindaki onerilerinde son mezuniyet tarihinizden, 6 ay fazla zaman gecmemesine dikkat ediniz diyor.sebebi ogrencilikten uzak kalmamak mi yoksa yabancilar subesi bu is bulamamis kesin kaciyor fln diyemi dusuneceginden:) bilemiyorum. liseyi bitirip oss ye gireli iki yila fln yaklastiysa is zorlasabilir..basvuracagin universiteye mail atip ogrenmek en basit, hizli ve saglam yol olur diye dusunuyorum..

deryasiegen

Mesaj gönderen deryasiegen » Cmt Mar 06, 2010 1:14 am

ben 2004te ossye girdim 2009da amanyadaki unilere basvurdum,hicbir sorun da cikmadi.belgenin uzerindeki yaziya takilmayin.

aliyuksel86

Mesaj gönderen aliyuksel86 » Cmt Mar 06, 2010 10:40 am

[quote]Msc tarafindan yazilan metin:
http://www.tcberlinea.com/almanyada_yuksek_ogretim.htm

C: Almanya�daki yuksek ogretim kurumlari Turkiye�den ogrenci kabulunde, universite giris sinavinda (OSYM) 185 ve ustu puan alarak dort yillik bir yuksek ogretim programina yerlestirilmis olma. (OSS sinav sonuclarinin gecerliligi 1 yildir)

Bu maddede Oss sinav sonuclarinin 1 yil gecerliligi oldugu yaziyor.Universite basvurularinda Oss belgesi guncel mi olmali yoksa daha eski tarihli Oss yerlestirilme belgesi ile kabul veren universiteler var mi?

Selamlar.[/quote]

aynen bende 2004 belgesiyle gitmistim vize gorusmesine, zaten sen noter yeminli bir tercumesini yaptiracagin icin otomatik olarak guncellenmis oluyor

bindokuzyuzuc

Mesaj gönderen bindokuzyuzuc » Cmt Mar 06, 2010 11:19 am

Arkadaslar biraz once Almanya\'da Universite Egitimiyle ilgilenen bir bayanla telefon gorusmesi yaptim ben yalniz Stuttgart Universitesine basvuru yapacagim icin bu universite dil belgesi olmadan kabul vermiyor. Bende Almanya\'da dil kursuna gidip universitenin istedigi belgeleri aldiktan sonra universiteye basvuru yapsam bu seneki girdigim oss sonuc belgem bir dahaki sene gecersiz olurmu dedim. Bayan bana evet tekrar turkiye\'de universite sinavlarina girmeniz gerekiyor dedi :(
deryasiegen arkadasim 2004 yilinda sinava girip 2009 yilinda universiteye basvuru yaptigini ve kabul ettiklerini soylemissin sen 2004-2009 arasi bir universite\'de egitim gordun mu ? Bu 5 yil icerisinde ne yaptin ??

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Cmt Mar 06, 2010 11:43 am

Arkadaslar daha once en az 10 kere yazdim.. OSYM sonuc belgesinin gecerliligi 10 yildir.. Ben de deryasiegen gibi gayet cok 5-6 yillik osym sonucuyla almanya ya geldim.. oyle sacma seymi olur her yil oss ye gir. Turkiyedeki danismanlik firmalarina sakin gitmeyin hic biri bisey bilmiyor. Bir cok danismanlik sirketiyle kontagim var Rheinland dan oturu, o kadar komik seyler duyuyorum ki , bizim burda devamli online olan uyelerimiz onlardan 10 kat daha iyi bilir bu isi :)

bindokuzyuzuc

Mesaj gönderen bindokuzyuzuc » Cmt Mar 06, 2010 12:13 pm

Cok tesekkur edderim onu duyunca dondum kaldim elim ayagim buz kesildi umarim dediginiz gibidir umarim bi aksilik cikmaz

Msc

Mesaj gönderen Msc » Cmt Mar 06, 2010 4:06 pm

Cevaplar icin tesekkurler.Egitim ateseliginin sitesinde gorunce bu maddeyi bende bir an dondum kaldim ondan dolayi sordum , umarim bir problem cikmaz.

Cihan

Mesaj gönderen Cihan » Pzr Mar 07, 2010 5:02 am

Banada 2 defa red yedin vize alman imkansiz demislerdi danismanlik sirketleri 19 gunde vize aldim :D
Komik adamlar bu danismanlik sirketleri
Biz bilgi birikimle danisman olmusuz.
Physiker dogru sdoyluyor yani...