Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Vize Ani Defteri - 2019

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
sirmckellen

Re: Vize Ani Defteri - 2019

Mesaj gönderen sirmckellen » Pzr Ağu 04, 2019 3:02 am

Selamlar herkese

İngilizce master için kabul aldım 2 sorum var.
1. Öncelikle kayıt için gerekli olan alman sigortasını yaptırdım. 1 Ekimde başlayacak, eylülün ortası gibi gitmeyi planladığım için arada olan günlere normal seyahat sigortası yaptım. Vize için geçerli olur mu? Forumda Incoming.... diye bir sigortadan da bahsetmişler hangi şirket yapıyor 15 günlük?
2. 2017de Lisanstan mezun oldum fakat not ortalamam ve okul dışı etkinliklerim fazla, vize alırken 2 senelik boşluk sıkıntı çıkarır mı?

Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

mbekir705

Mesaj gönderen mbekir705 » Pzr Ağu 04, 2019 7:46 am

ozanarik yazdı: Pzr Ağu 04, 2019 2:28 am Arkadaşlar merhaba. Türkiye'de üniversiteye kaydımı yaptırdıktan sonra dondurup dil kursu ve ardından testdaf dsh vs. girip üniversite okumak için Almanya'ya gitmek istiyorum. Konsolosluk sitesinde kafamı karıştıran bir durum var. Benim 90 gün ve üzeri yoğunlaştırılmış dil kursu vizesi mi almam gerekiyor yoksa öğrenci vizesi mi. Bu arada şunu da belirteyim gitmek istediğm okul Uni Freiburg ve okulla mail yolundan konuştuğumda bana şartlı kabul olmadığını söylediler. Konsolosluğun sitesinde bilgi notu 26 da yani kurs için olan vizede şundan bahsediyor: Eğer dil eğitiminden hemen sonra Almanya'da üniversite okuyacaksanız öğrenci vizesi almalısınız.Fakat anlamadığım şu ; öğrenci vizesi almam için bir okuldan şartlı kabul almam gerekmiyor mu?
Eğer dil kursu vizesi almam gerekiyorsa dil kursu vizesini tekrar Türkiye'ye dönmeden öğrenci vizesine çevirebiliyor muyum? Son olarak da farklı şehirde bir üniversiteden şartlı kabul alıp istediğim herhangi bir şehirde dil kursuna gidebilir miyim?
takipteyim up!

Kullanıcı avatarı
fingerspitzengefuehl

Mesaj gönderen fingerspitzengefuehl » Pzr Ağu 04, 2019 6:36 pm

ozanarik yazdı: Pzr Ağu 04, 2019 2:28 am Arkadaşlar merhaba. Türkiye'de üniversiteye kaydımı yaptırdıktan sonra dondurup dil kursu ve ardından testdaf dsh vs. girip üniversite okumak için Almanya'ya gitmek istiyorum. Konsolosluk sitesinde kafamı karıştıran bir durum var. Benim 90 gün ve üzeri yoğunlaştırılmış dil kursu vizesi mi almam gerekiyor yoksa öğrenci vizesi mi. Bu arada şunu da belirteyim gitmek istediğm okul Uni Freiburg ve okulla mail yolundan konuştuğumda bana şartlı kabul olmadığını söylediler. Konsolosluğun sitesinde bilgi notu 26 da yani kurs için olan vizede şundan bahsediyor: Eğer dil eğitiminden hemen sonra Almanya'da üniversite okuyacaksanız öğrenci vizesi almalısınız.Fakat anlamadığım şu ; öğrenci vizesi almam için bir okuldan şartlı kabul almam gerekmiyor mu?
Eğer dil kursu vizesi almam gerekiyorsa dil kursu vizesini tekrar Türkiye'ye dönmeden öğrenci vizesine çevirebiliyor muyum? Son olarak da farklı şehirde bir üniversiteden şartlı kabul alıp istediğim herhangi bir şehirde dil kursuna gidebilir miyim?
Merhaba Ozan,

bir başka yol daha var aslında. Öğrenci adayı vizesi, bu vize ile önce dil kursuna kaydolup, bu süreç içinde de üniversitelere ya da okullara başvurular yapabiliyorsun.
Ozan, oturumunu aldın. Artık kurs öğrencisisin diyelim, sınavı geçtin, üniversiteden kabul de aldın. Bundan sonra tek yapman gereken Auslaenderbehörde'ye gidip oturumunu değiştirtmen oluyor.

Not: Yeni üyeyim, daha önce Almanya (Eğitim) geçmişim var. Bir yıldan beri bu siteyi ara sıra takip ediyorum, şu an ben de sürecin içinde olduğumdan tekrardan, yardım etmeyi kendime borç bildim. Topluluk (forum) olmanın en güzel yanı bu sanırım.
Kölle Alaaf!
Kimim ben? : viewtopic.php?f=2&t=13686

Kullanıcı avatarı
fingerspitzengefuehl

Mesaj gönderen fingerspitzengefuehl » Pzr Ağu 04, 2019 6:47 pm

Ben de kendi tecrübemi paylaşayım madem arkadaşlarımla.

Yer: Ankara
Tarih: 26 Temmuz

Arkadaşlar öncelikle şuna açıklık getireyim, konsolosluk/büyükelçilik sitesinde çeşitli dillerde faydalanabileceğiniz broşürler var. Başvuru yapmadan detaylı bir şekilde okumanızı, anlamadığınız bir nokta olduğunda konsolosluk çalışanlarına irtibat yollarından biriyle en azından ulaşıp, açıklamalarını rica edebilirsiniz. Özellikle Konsolosluk Kültür Bölümü eğitim ile ilgili sorabileceğiniz hemen hemen her soruya yanıt verebiliyor.

Başlayalım:

Sponsorluk belgesi ile eğitim için (Master) başvurdum. Ayrıca Ex-Patrio adlı şirketle birlikte Bloke Hesap, Seyahat Sağlık ve Zorunlu Sağlık Sigortası da yaptırdım. Dil sertifikam TestDaF.
Önceki görüşmem birkaç yıl önceydi, Türkçe/Almanca sözel sürdürmüştük görüşmeyi. Fakat, bu kez önce Türkçe görüşmenin sonrasında Almanca bir form doldurmam istendi. Eksiksiz bir şekilde doldurdum. Formda burada daha önce bazı arkadaşlarım bahsetmişlerdir ama tekrar edeyim; kendinizi tanıtmanız, okuldan kaç yılında mezun olduğunuz, neden bu alanda çalışmak istediğiniz gibi sorular var. Yani hem Almancayı hem de sizi bir nevi test ediyorlar diyebilirim.

Ankara, İstanbul, İzmir arasında ne gibi farklar var bilmiyorum ama görüştüğüm memur inanılmaz yardımseverdi ve sıcakkanlıydı. Eğer ki siz direkt şahsınıza yönelik yanlış bir tavır ile yaklaşıldığına inanıyorsanız bununla ilgili şikayette bulunabiliyorsunuz. Haklarınızın bilincinde olun.

Durumumla ilgili gelişmeleri yazarım.

Sevgiler.
Kölle Alaaf!

Kullanıcı avatarı
fingerspitzengefuehl

Mesaj gönderen fingerspitzengefuehl » Pzr Ağu 04, 2019 7:28 pm

sirmckellen yazdı: Pzr Ağu 04, 2019 3:02 am Selamlar herkese

İngilizce master için kabul aldım 2 sorum var.
1. Öncelikle kayıt için gerekli olan alman sigortasını yaptırdım. 1 Ekimde başlayacak, eylülün ortası gibi gitmeyi planladığım için arada olan günlere normal seyahat sigortası yaptım. Vize için geçerli olur mu? Forumda Incoming.... diye bir sigortadan da bahsetmişler hangi şirket yapıyor 15 günlük?
2. 2017de Lisanstan mezun oldum fakat not ortalamam ve okul dışı etkinliklerim fazla, vize alırken 2 senelik boşluk sıkıntı çıkarır mı?

Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.
1. Kayıt için gerekli Alman sigortasını üniversiteye kaydolmadan önce yaptırmıyor musunuz? Eğer kabul mektubunuz 1 Eylül'den başlıyorsa, size tavsiyem Dr.Walter'a bir göz atın. Incoming Hansa Merkur'den bahsediyor olabilir misin? Çeşitli şirketler var Y.dışı Eğitim Seyahat Sağlık Sigortası şekinde. Benim sigorta şirketim Dr. Walter Provisit-Visum. Günlük ücreti 1.10 Euro, diğer şirketlerle aynı. Herhangi bir problem yaşamadım başvurum sırasında.
2. İki senelik boşlukta ne yaptınız? diye bir soruyla karşılaşabilirsiniz. Onunla ilgili pek bir sorun olacağını sanmıyorum.
Kölle Alaaf!

ozanarik

Mesaj gönderen ozanarik » Pzt Ağu 05, 2019 1:11 am

fingerspitzengefuehl yazdı: Pzr Ağu 04, 2019 6:36 pm Merhaba Ozan,

bir başka yol daha var aslında. Öğrenci adayı vizesi, bu vize ile önce dil kursuna kaydolup, bu süreç içinde de üniversitelere ya da okullara başvurular yapabiliyorsun.
Ozan, oturumunu aldın. Artık kurs öğrencisisin diyelim, sınavı geçtin, üniversiteden kabul de aldın. Bundan sonra tek yapman gereken Auslaenderbehörde'ye gidip oturumunu değiştirtmen oluyor.

Not: Yeni üyeyim, daha önce Almanya (Eğitim) geçmişim var. Bir yıldan beri bu siteyi ara sıra takip ediyorum, şu an ben de sürecin içinde olduğumdan tekrardan, yardım etmeyi kendime borç bildim. Topluluk (forum) olmanın en güzel yanı bu sanırım.
Merhaba, yardımınız için çok teşekkür ederim. Bu süreçte bir danışmanlıkla çalışmamı önerir misiniz? ve sizce hangisi daha mantıklı olur öğrenci adayı vizesi mi yoksa farklı bir okuldan şartlı kabul alıp Freiburg'da dil okuluna gitmek mi?
Teşekkürler.

Kullanıcı avatarı
fingerspitzengefuehl

Mesaj gönderen fingerspitzengefuehl » Pzt Ağu 05, 2019 1:29 am

ozanarik yazdı: Pzt Ağu 05, 2019 1:11 am Merhaba, yardımınız için çok teşekkür ederim. Bu süreçte bir danışmanlıkla çalışmamı önerir misiniz? ve sizce hangisi daha mantıklı olur öğrenci adayı vizesi mi yoksa farklı bir okuldan şartlı kabul alıp Freiburg'da dil okuluna gitmek mi?
Teşekkürler.
Rica ederim elimden geldiğince yardım etmeye çalışıyorum.
Daha önce hiçbir şirketle danışmanla çalışmadım. Doğru kişiyle çalışırsan muhakkak hızlı yol alırsın. Diğer arkadaşlar yardımcı olacaklardır konuyla ilgili.
Şartlı kabul alıp gitmek şu durumda daha iyi bir ihtimal gibi görünüyor, çünkü öğrenci adayı vizesi maksimum 9 ay için veriliyor ve eğer bu süre içinde/sonunda üniversiteye kayıt yapılmazsa uzatılamıyor diye biliyorum.
Kölle Alaaf!

ozanarik

Mesaj gönderen ozanarik » Pzt Ağu 05, 2019 1:54 am

fingerspitzengefuehl yazdı: Pzt Ağu 05, 2019 1:29 am Rica ederim elimden geldiğince yardım etmeye çalışıyorum.
Daha önce hiçbir şirketle danışmanla çalışmadım. Doğru kişiyle çalışırsan muhakkak hızlı yol alırsın. Diğer arkadaşlar yardımcı olacaklardır konuyla ilgili.
Şartlı kabul alıp gitmek şu durumda daha iyi bir ihtimal gibi görünüyor, çünkü öğrenci adayı vizesi maksimum 9 ay için veriliyor ve eğer bu süre içinde/sonunda üniversiteye kayıt yapılmazsa uzatılamıyor diye biliyorum.
Tekrardan tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederim dediğiniz gibi bir danışmanla çalışıp hızlı yol almak mantıklı görünüyor.

sirmckellen

Mesaj gönderen sirmckellen » Pzt Ağu 05, 2019 9:45 am

fingerspitzengefuehl yazdı: Pzr Ağu 04, 2019 7:28 pm 1. Kayıt için gerekli Alman sigortasını üniversiteye kaydolmadan önce yaptırmıyor musunuz? Eğer kabul mektubunuz 1 Eylül'den başlıyorsa, size tavsiyem Dr.Walter'a bir göz atın. Incoming Hansa Merkur'den bahsediyor olabilir misin? Çeşitli şirketler var Y.dışı Eğitim Seyahat Sağlık Sigortası şekinde. Benim sigorta şirketim Dr. Walter Provisit-Visum. Günlük ücreti 1.10 Euro, diğer şirketlerle aynı. Herhangi bir problem yaşamadım başvurum sırasında.
2. İki senelik boşlukta ne yaptınız? diye bir soruyla karşılaşabilirsiniz. Onunla ilgili pek bir sorun olacağını sanmıyorum.

1. Benim okula ön kayıt şartı gelmeden sigorta şirketi TK ile anlaşma yapmaktı. Onu yaptım, sigorta numaram geldi fakat ödemeler ekim 1de. Benim yaptırdığım 2 ekime kadar geçerli normal seyahat sağlık sigortası ( 30.000 euro) şimdi geçerli mi? Yoksa o bahsettiğiniz günlüğü 1.10 eurodan mı yaptırmam lazım. Vize görüşmesine tüm belgeleri tam götürmek istiyorum yoksa sıkıntı çıktığını hep okudum :/

devrimbcetin

Mesaj gönderen devrimbcetin » Pzt Ağu 05, 2019 10:42 am

a.ser yazdı: Cmt Ağu 03, 2019 10:15 am peki seyahat sigortanı 15günlük mü yaptırmıştın 6 aylık mı
Normalde 15 gün yeterli bilgi notuna göre ama zaten 15 gün ile 3 ay aynı şartlarla aynı fiyattı ben 3 ay yaptırdım o yüzden.

Kullanıcı avatarı
fingerspitzengefuehl

Mesaj gönderen fingerspitzengefuehl » Pzt Ağu 05, 2019 2:12 pm

sirmckellen yazdı: Pzt Ağu 05, 2019 9:45 am 1. Benim okula ön kayıt şartı gelmeden sigorta şirketi TK ile anlaşma yapmaktı. Onu yaptım, sigorta numaram geldi fakat ödemeler ekim 1de. Benim yaptırdığım 2 ekime kadar geçerli normal seyahat sağlık sigortası ( 30.000 euro) şimdi geçerli mi? Yoksa o bahsettiğiniz günlüğü 1.10 eurodan mı yaptırmam lazım. Vize görüşmesine tüm belgeleri tam götürmek istiyorum yoksa sıkıntı çıktığını hep okudum :/
Açıkçası sadece 'seyahat sigortası'nın geçerli olacağını sanmıyorum.
Hansa Merkur incoming, Dr.Walter Provisit-Visum, Mawista, Aon gibi şirketler var. Bunun yanısıra Türkiye'den Axa Y.dışı eğitim seyahat sağlık, Ziraat Sigorta gibi yerlerde de yapılabiliyor. 30 bin euro teminat ile.
Kölle Alaaf!

meov

Mesaj gönderen meov » Pzt Ağu 05, 2019 6:39 pm

arkadaşlar yarın sabah ankara konsoloslukta vize randevum var, şanssızlık sonucu yanımda bloke hesap belgem ve sigorta belgem olmayacak, bu iki belgeyi takip eden 2 gün içerisinde( çrş veya prş) konsolosluğa götürebilicem.

bu durumu anlatsam yardımcı olup o iki belgeyi sonra verebilirsin derler mi sizce?

teşekkürler

Kullanıcı avatarı
fingerspitzengefuehl

Mesaj gönderen fingerspitzengefuehl » Pzt Ağu 05, 2019 7:02 pm

meov yazdı: Pzt Ağu 05, 2019 6:39 pm arkadaşlar yarın sabah ankara konsoloslukta vize randevum var, şanssızlık sonucu yanımda bloke hesap belgem ve sigorta belgem olmayacak, bu iki belgeyi takip eden 2 gün içerisinde( çrş veya prş) konsolosluğa götürebilicem.

bu durumu anlatsam yardımcı olup o iki belgeyi sonra verebilirsin derler mi sizce?

teşekkürler
Sorun olmaz, eksik belge ile başvurmuş oluyorsun. Belgeleri ulaştırdıktan sonra süreç başlıyor.
Kölle Alaaf!

sirmckellen

Mesaj gönderen sirmckellen » Sal Ağu 06, 2019 3:07 am

fingerspitzengefuehl yazdı: Pzt Ağu 05, 2019 2:12 pm Açıkçası sadece 'seyahat sigortası'nın geçerli olacağını sanmıyorum.
Hansa Merkur incoming, Dr.Walter Provisit-Visum, Mawista, Aon gibi şirketler var. Bunun yanısıra Türkiye'den Axa Y.dışı eğitim seyahat sağlık, Ziraat Sigorta gibi yerlerde de yapılabiliyor. 30 bin euro teminat ile.
Ben 30K teminat ile aksigortadan yaptırdım. Eğer bunu kabul etmez derseniz iptal edeceğim.

Kullanıcı avatarı
fingerspitzengefuehl

Mesaj gönderen fingerspitzengefuehl » Sal Ağu 06, 2019 3:53 am

sirmckellen yazdı: Sal Ağu 06, 2019 3:07 am Ben 30K teminat ile aksigortadan yaptırdım. Eğer bunu kabul etmez derseniz iptal edeceğim.
Tavsiyem örnek olarak verdiğim şirketlerden birinden poliçe satın almanız. İşiniz daha garanti olur en azından ama ben şu an Yurtdışı Eğitim Seyahat Sağlık Sigortası yaptırdım, kabul etmezlerse dosyama sonradan ekletirim diyorsanız da sizin bileceğiniz iş.

Burada defalarca çeşitli sebeplerden bazı seyahat sağlık sigortalarının geçersiz olabileceği üzerine defalarca yazılmıştı. Bilinen şirketlerin poliçelerini yaptırmanızı/araştırmanızı tavsiye ederim.
Kölle Alaaf!

zakoriri

Mesaj gönderen zakoriri » Sal Ağu 06, 2019 11:32 am

Arkadaşlar vize görüşmesinde belli bir okul ve bölümden kabul belgesi verip vizeyi alsam, ancak mesela 2 hafta sonra daha iyi bir okul ve bölümden kabul gelse ve ben orayı tercih etsem, direkt oraya gidip kayıt olabilir miyim? Herhangi bir sıkıntı çıkar mı? Fikri veya tecrübesi olanlar yazabilirse çok sevinirim.

Kullanıcı avatarı
fingerspitzengefuehl

Mesaj gönderen fingerspitzengefuehl » Sal Ağu 06, 2019 11:51 am

zakoriri yazdı: Sal Ağu 06, 2019 11:32 am Arkadaşlar vize görüşmesinde belli bir okul ve bölümden kabul belgesi verip vizeyi alsam, ancak mesela 2 hafta sonra daha iyi bir okul ve bölümden kabul gelse ve ben orayı tercih etsem, direkt oraya gidip kayıt olabilir miyim? Herhangi bir sıkıntı çıkar mı? Fikri veya tecrübesi olanlar yazabilirse çok sevinirim.
Gerekçeleriyle birlikte açıklaman lazım, konsolosluğu da bilgilendirmen gerekmektedir. Konuyla ilgili Alman Konsolosluğu Kültür Bölümü'nü arayarak net bir cevap alabilirsin.
Kölle Alaaf!

zakoriri

Mesaj gönderen zakoriri » Sal Ağu 06, 2019 11:59 am

fingerspitzengefuehl yazdı: Sal Ağu 06, 2019 11:51 am Gerekçeleriyle birlikte açıklaman lazım, konsolosluğu da bilgilendirmen gerekmektedir. Konuyla ilgili Alman Konsolosluğu Kültür Bölümü'nü arayarak net bir cevap alabilirsin.
Teşekkürler hızlı cevabınız için.

Kullanıcı avatarı
eylulugvn

Mesaj gönderen eylulugvn » Sal Ağu 06, 2019 2:54 pm

totalrandomperson yazdı: Çrş Tem 31, 2019 11:01 am Çok berbat bir durumdayım, kabul aldığım üniversiteler Ekim'e başlıyor, İzmir konsolosluğunun bana verdiği randevu tarihi 1 Ekim. Bunun üstüne 1 ay işlem süresi var. Geçen sene 29 ağustosta başvurup 9 Eylüle randevu almıştım.

Üniversiteden gelen kabul zaten 18 temmuz, bir sonraki haftada direkt başvurdum. İzmir konsolosluğunun durumu çok absürt.

Vize randevusu nasıl öne alabilirim?
Bende de aynı şey oldu, düzenli aralıklarla randevu aldığınız numarayı arayıp iptal edilen bir randevu var mı diye sorun.Randevu aldıktan 2 gün sonra bu tarihi geri çekemez miyiz diye aradığımda iptal edilmiş bir randevu var onaylarsanız sizin randevunuzu onun yerine koyalım dedi. 28 temmuzda okuldan kabül gelmişti. 30unda randevu için aradım 29 agustosa verdiler. İkinci arayışımda 20 ağustosa çektiler. Randevu ücretiniz yanıyor ama bence yetişmemesinden iyidir.
deutsches bier ist gesünder als brokkoli :!:

Kullanıcı avatarı
fingerspitzengefuehl

Mesaj gönderen fingerspitzengefuehl » Sal Ağu 06, 2019 3:15 pm

eylulugvn yazdı: Sal Ağu 06, 2019 2:54 pm Bende de aynı şey oldu, düzenli aralıklarla randevu aldığınız numarayı arayıp iptal edilen bir randevu var mı diye sorun.Randevu aldıktan 2 gün sonra bu tarihi geri çekemez miyiz diye aradığımda iptal edilmiş bir randevu var onaylarsanız sizin randevunuzu onun yerine koyalım dedi. 28 temmuzda okuldan kabül gelmişti. 30unda randevu için aradım 29 agustosa verdiler. İkinci arayışımda 20 ağustosa çektiler. Randevu ücretiniz yanıyor ama bence yetişmemesinden iyidir.
IDATA'nın VIP hizmetinden randevu alsanız nasıl olur?
Kölle Alaaf!

Kilitli