Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Vize Ani Defteri - 2019

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
Oxeon

Re: Vize Ani Defteri - 2019

Mesaj gönderen Oxeon » Cmt Ağu 24, 2019 10:19 pm

sanirim vize gorusmesinde bazen `Turkiyeye geri donmek istiyor musun?` seklinde bir soru yoneltiliyormus. Buna verilebilecek en uygun cevap nedir sizce?

Kullanıcı avatarı
fingerspitzengefuehl

Mesaj gönderen fingerspitzengefuehl » Cmt Ağu 24, 2019 11:17 pm

Oxeon yazdı: Cmt Ağu 24, 2019 10:19 pm sanirim vize gorusmesinde bazen `Turkiyeye geri donmek istiyor musun?` seklinde bir soru yoneltiliyormus. Buna verilebilecek en uygun cevap nedir sizce?
Türkiye'deki kariyer planlarından bahsetmen en iyi yol gibi görünüyor. Kendine mantıklı bir yol haritası çizersin, onu anlatırsın.
Kölle Alaaf!
Kimim ben? : viewtopic.php?f=2&t=13686

Oxeon

Mesaj gönderen Oxeon » Pzr Ağu 25, 2019 11:10 am

fingerspitzengefuehl yazdı: Cmt Ağu 24, 2019 11:17 pm Türkiye'deki kariyer planlarından bahsetmen en iyi yol gibi görünüyor. Kendine mantıklı bir yol haritası çizersin, onu anlatırsın.
Teşekkürler :). Bir sorum daha olacaktı, her belgenin aslı + 2 fotokopisi deniyor ama aslı bilgisayar çıktısı olan fotokopilerle mesela at/11 cv motivasyon mektubu bu belgelerin fotokopilerini nasıl ayırt edecekeler?

kdemir

Mesaj gönderen kdemir » Pzr Ağu 25, 2019 11:54 am

Oxeon yazdı: Pzr Ağu 25, 2019 11:10 am Teşekkürler :). Bir sorum daha olacaktı, her belgenin aslı + 2 fotokopisi deniyor ama aslı bilgisayar çıktısı olan fotokopilerle mesela at/11 cv motivasyon mektubu bu belgelerin fotokopilerini nasıl ayırt edecekeler?
At 11in mühürlüsü oluyor zaten?
CV, motivasyon yazısını zaten fotokopi alıyorlar bir tek motivasyon yazısının altına imza atıyorsun.
Orijinalleri (asıllarını) geri veriyorlar.

Oxeon

Mesaj gönderen Oxeon » Pzr Ağu 25, 2019 1:03 pm

kdemir yazdı: Pzr Ağu 25, 2019 11:54 am At 11in mühürlüsü oluyor zaten?
CV, motivasyon yazısını zaten fotokopi alıyorlar bir tek motivasyon yazısının altına imza atıyorsun.
Orijinalleri (asıllarını) geri veriyorlar.
tamam da muhur mavi renk renkli fotokopi cekince anlasilmaz fark diye dusunuyorum

kdemir

Mesaj gönderen kdemir » Pzr Ağu 25, 2019 1:42 pm

Oxeon yazdı: Pzr Ağu 25, 2019 1:03 pm tamam da muhur mavi renk renkli fotokopi cekince anlasilmaz fark diye dusunuyorum
Dert etme sen onlar düşünsün. Orijinal ve fotokopilerini götür. Anlarlar her türlü. Ama orijinalini geri almayı unutma madem anlaşılmaz diyorsun, fotokopi diye almasınlar :D .

Vachtang

Mesaj gönderen Vachtang » Pzr Ağu 25, 2019 6:06 pm

ben üniversiteden kabulüm ile gitmiştim kayıt yaptıracağımı vs anlattım sorular soruldu yaklaşık 10-15 dk sürdü sürmedi diyebilirim zaten 2-3 kişi vardı konsoloslukta da memurlar da çok kibardı gayet iyi geçti

sorulan sorular

üniversitenin yeri (eyalet şehir )
kültürel özellikler
1.dönem alacağım dersler
nerede kalmayı düşünüyorsun

zeyno1662

Mesaj gönderen zeyno1662 » Pzt Ağu 26, 2019 8:27 am

kdemir yazdı: Cum Ağu 23, 2019 8:48 pm Ben geçen sene 6.5 aylık dil kursu vizesi aldım Ekimde başladım Nisanda da TestDaF alıp geldim 6 Eylül'de de lisans için öğrenci vizesine başvuruyorum şimdi. Böyle de yapabilirsiniz. İllaki kabule gerek yok ilk başta.
Bu sene ben de senin yaptığın gibi yapmak istiyorum,benim de dil kursum 6 aylık nisan sonunda gelicem türkiyeye geri,eylül başında da vize randevum var. Aklıma bir şey takıldı dil kursu için vize görüşmesine gittiğinde orda üniversite okumak istediğim için dil kursuna gidiyorum mu dedin yoksa sadece dil öğrenmek için mi gidiyorum dedin. tanıdıklar falan sürekli aman ha vize görüşmesinde orda okumak istediğini söyleme orda kalıcağını düşünürler falan diyo. sen ne demiştin yardımcı olabilir misin?

kdemir

Mesaj gönderen kdemir » Pzt Ağu 26, 2019 9:32 am

zeyno1662 yazdı: Pzt Ağu 26, 2019 8:27 am Bu sene ben de senin yaptığın gibi yapmak istiyorum,benim de dil kursum 6 aylık nisan sonunda gelicem türkiyeye geri,eylül başında da vize randevum var. Aklıma bir şey takıldı dil kursu için vize görüşmesine gittiğinde orda üniversite okumak istediğim için dil kursuna gidiyorum mu dedin yoksa sadece dil öğrenmek için mi gidiyorum dedin. tanıdıklar falan sürekli aman ha vize görüşmesinde orda okumak istediğini söyleme orda kalıcağını düşünürler falan diyo. sen ne demiştin yardımcı olabilir misin?
Evet, doğru demişler. Sadece dil kursu için yapılan başvuru bu, demesen daha iyi olur. Benim amacım Almanca öğrenmekti başta. Lazım olacak bir dil eğer makine mühendisiysen. Gelip burda da okuyabilirdim İTÜ'de ama Münih teknik gayet iyi hatta çok iyi üniversiteymiş, oraya başvurayım dedim, oldu orası döndükten sonra. Ama 6 ay yeterli süre mi bilmiyorum. Birçok insan kaç kez çeşitli yeterlilik sınavlarına girip geçemedi. Dil kursu vizesine başvururken bunu düşünmen lazım, vizeni uzatamıyorsun çünkü. Seviye tekrarı, sınav tekrarı vs. Öğrenci adayı vizesine başvurursan 9 aylık, şartlı kabulun varsa da öğrenci vizesiyle istediğin gibi. Şartlı kabul almak çok kolay bir şey, herkes alabilir eğer tabii liseden yeni mezun değilsen çünkü süre yetişmiyor onlar için.

toxicomanee

Mesaj gönderen toxicomanee » Pzt Ağu 26, 2019 9:40 am

Merhaba arkadaşlar,

İstanbul Konsolosluğu'nda 19 Ağustos'taki ulusal vize görüşmemin üzerinden 1 hafta geçti. Saarland Üniversitesi'nden (Bachelor) şartlı kabul aldım ve 24 Eylül'de Einstufungtest'im var ve B1 Sertifikayla başvurdum. Görüşmede;
* İlk sene göreceğim 3 tane dersi,
*Neden Türkiye'de değilde Almanya'da okumak istediğimi,
* Mezuniyetimin üzerinden 1 yıl geçtiği için bu süreçte neler yaptığımı,
*Almanya'da akrabamın olup olmadığını sordu.

Almanya'da akrabam olduğu için bu konuda aklımda acaba sırf bu nedenden red alır mıyım gibi bir soru var.
Bunun dışında Ösym yerleştirme puanı cevapta olumsuz etki yaratır mı?

Her şey olumlu gözüküyor benim gözümden ama içimden sürekli evham yapıyorum.

Cevaplarınızı bekliyorum.Şimdiden teşekkürler, herkese başarılar.

Oxeon

Mesaj gönderen Oxeon » Pzt Ağu 26, 2019 11:44 am

fingerspitzengefuehl yazdı: Cmt Ağu 24, 2019 11:17 pm Türkiye'deki kariyer planlarından bahsetmen en iyi yol gibi görünüyor. Kendine mantıklı bir yol haritası çizersin, onu anlatırsın.
Hocam baska bir konu da gormustum mesajinizi da konuyu bulamadim tekrar, Tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneğinin çevirisine gerek yok, kesin bilgi değil mi?

wonderwallmt

Mesaj gönderen wonderwallmt » Pzt Ağu 26, 2019 11:44 am

Merhaba arkadaslar, yogunlastirilmis dil kursu vizesi icin ulusal vizeye basvurdum, fintiba plus yapmistim ancak incoming sigorta istendi benden. Konsolosluga verildiginde gecerli olan ,4 5 aylik incoming sigortayi nereden yaptirabilirim ? Bilen veya basina gelen arkadaslar yardimci olursa cok sevinirim.

wonderwallmt

Mesaj gönderen wonderwallmt » Pzt Ağu 26, 2019 11:45 am

Oxeon yazdı: Pzt Ağu 26, 2019 11:44 am Hocam baska bir konu da gormustum mesajinizi da konuyu bulamadim tekrar, Tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneğinin çevirisine gerek yok, kesin bilgi değil mi?
Gecen hafta verdim, türkceydi bir sey denmedi hocam

peppybird

Mesaj gönderen peppybird » Pzt Ağu 26, 2019 12:01 pm

wonderwallmt yazdı: Pzt Ağu 26, 2019 11:44 am Merhaba arkadaslar, yogunlastirilmis dil kursu vizesi icin ulusal vizeye basvurdum, fintiba plus yapmistim ancak incoming sigorta istendi benden. Konsolosluga verildiginde gecerli olan ,4 5 aylik incoming sigortayi nereden yaptirabilirim ? Bilen veya basina gelen arkadaslar yardimci olursa cok sevinirim.
Fintiba Plus içinde sigorta dahil, onu support'a sorun isterseniz.

wonderwallmt

Mesaj gönderen wonderwallmt » Pzt Ağu 26, 2019 12:19 pm

peppybird yazdı: Pzt Ağu 26, 2019 12:01 pm Fintiba Plus içinde sigorta dahil, onu support'a sorun isterseniz.
Hocam dahil aslinda ama galiba tarih araligi yanlis baslatilmis. Son 1 ay gecerliymis gibi gorunuyor incoming sigorta. Konsolosluga bunu degistirsem olur mu dedim ama yok bir daha yaptirin dediler. Zorlamak istemiyorum cok sansimi. garanti olsun diye konsolosluktan gecerli bir incoming yaptiracagim. Siz fintiba plustan mi yaptirmistiniz ?

peppybird

Mesaj gönderen peppybird » Pzt Ağu 26, 2019 12:39 pm

wonderwallmt yazdı: Pzt Ağu 26, 2019 12:19 pm Hocam dahil aslinda ama galiba tarih araligi yanlis baslatilmis. Son 1 ay gecerliymis gibi gorunuyor incoming sigorta. Konsolosluga bunu degistirsem olur mu dedim ama yok bir daha yaptirin dediler. Zorlamak istemiyorum cok sansimi. garanti olsun diye konsolosluktan gecerli bir incoming yaptiracagim. Siz fintiba plustan mi yaptirmistiniz ?
Yok ben Fintiba ile çalışmadım. Bloke hesap ve sigorta işlemlerini Coracle'dan yaptırdım, sigortayı da ücretsiz yaptılar. Okul başlangıç tarihini girdim onlar otomatik olarak 6 aylık çıkarttılar. Sigortanın son 1 ay geçerli gözükmesini anlamadım. Fintiba'nın da destek hattı olması lazım, oraya derdinizi anlatın çözmek zorundalar Plus üyesiniz.

wonderwallmt

Mesaj gönderen wonderwallmt » Pzt Ağu 26, 2019 1:14 pm

peppybird yazdı: Pzt Ağu 26, 2019 12:39 pm Yok ben Fintiba ile çalışmadım. Bloke hesap ve sigorta işlemlerini Coracle'dan yaptırdım, sigortayı da ücretsiz yaptılar. Okul başlangıç tarihini girdim onlar otomatik olarak 6 aylık çıkarttılar. Sigortanın son 1 ay geçerli gözükmesini anlamadım. Fintiba'nın da destek hattı olması lazım, oraya derdinizi anlatın çözmek zorundalar Plus üyesiniz.
Mawista student ve visum diye iki ayri sigorta goruluyor. student olani araliktan baslatmislar muhtemelen konsoloslul bu yuzden kabul etmedi. durumu anlattim konsolosluga ama bana yeni yapin dediler. cunku israrla fintiba plus yapmistim tarihi degistirsem olmaz mi diye yok yeni yapin dediler. Fintiba cozer muhtemelen hocam ama konsolosluk ile zit gitmek istemiyorum o yuzden yeni bir tane yaptirayim garanti olsun diye dusundum sonra iptal edecegim fintibanin sigortasini digeriyle devam edecegim. Hansemerkur olur mu peki ? Onun visum plus incoming versicherungu uygun gorunuyor ama emin olamadim . Bi daha yanlis yapmayayim

peppybird

Mesaj gönderen peppybird » Pzt Ağu 26, 2019 1:25 pm

wonderwallmt yazdı: Pzt Ağu 26, 2019 1:14 pm Mawista student ve visum diye iki ayri sigorta goruluyor. student olani araliktan baslatmislar muhtemelen konsoloslul bu yuzden kabul etmedi. durumu anlattim konsolosluga ama bana yeni yapin dediler. cunku israrla fintiba plus yapmistim tarihi degistirsem olmaz mi diye yok yeni yapin dediler. Fintiba cozer muhtemelen hocam ama konsolosluk ile zit gitmek istemiyorum o yuzden yeni bir tane yaptirayim garanti olsun diye dusundum sonra iptal edecegim fintibanin sigortasini digeriyle devam edecegim. Hansemerkur olur mu peki ? Onun visum plus incoming versicherungu uygun gorunuyor ama emin olamadim . Bi daha yanlis yapmayayim
Bildiğim sigorta firmaları: Mawista, CareConcept, HanseMerkur, Dr. Walter. Siz tarihi uygun bir şekilde ayarladıktan sonra hangi firmadan olduğunun pek bir önemi yok diye düşünüyorum. Bence yeni sigorta istemeleri çok saçma ama nolur nolmaz yine de bunlardan bi tanesini yaptırabilirsiniz. Tarihleri doğru yazdığınızdan emin olun.

meov

Mesaj gönderen meov » Pzt Ağu 26, 2019 1:27 pm

benim incoming sigortamı da 14 ekimde başlatmışlardı, bunu konsolosluk randevuma 1 hafta kala fark edip mail attım düzeltmişlerdi 30 eylülde başlatıp belgeleri tekrar attılar böylece konsolosluk bir problem çıkarmadı

wonderwallmt

Mesaj gönderen wonderwallmt » Pzt Ağu 26, 2019 1:31 pm

peppybird yazdı: Pzt Ağu 26, 2019 1:25 pm Bildiğim sigorta firmaları: Mawista, CareConcept, HanseMerkur, Dr. Walter. Siz tarihi uygun bir şekilde ayarladıktan sonra hangi firmadan olduğunun pek bir önemi yok diye düşünüyorum. Bence yeni sigorta istemeleri çok saçma ama nolur nolmaz yine de bunlardan bi tanesini yaptırabilirsiniz. Tarihleri doğru yazdığınızdan emin olun.
Tarihi degistirmem yeterli olmali mantiken ama su an en mantiklisi yeni bir tane incoming yapip, vize geldikten sonra fintibadaki saglik sigortasini daha baslatmadan iptal etmek. Tesekkurler yazdiklariniz icin arastirip yaptirayim iclerinden biriyle. Tarihi aslinda fintibaya da dogru yazdim ama onlar kendi algoritmasi ile seyahat saglik siorrtasi ile incoming i iki ayri tarihe ayarlamislar.

Kilitli