Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

YÖK Denklik Paradoksu - Türkiye'de Olmayan Bölümlerin Denkliği

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
Metalwave

YÖK Denklik Paradoksu - Türkiye'de Olmayan Bölümlerin Denkliği

Mesaj gönderen Metalwave » Sal Ara 18, 2018 2:29 pm

Merhaba. Türkiye'de olmayan bölümlerin denklik durumunu sormak için YÖK'ü aradım ve telefondaki temsilciye Almanyada okumak isediğim bölümün Türkiyede olmadığını belirttim döndüğüm zaman hangi bölüme denklik alabileceğimi sordum. Bana bunun kesin bir cevabı olmadığını döndükten sonra Transkript, aldığım dersler, ders saatleri gibi şeylerin değerlendirilip ona göre komisyonun belirleyeceği bir bölüme denklik veriliyormuş. Yani Almanyaya gitmeden önce hangi bölüme hangi denklik veriliyor öğrenebileceğim bir liste yokmuş.

Sorunda burada başlıyor ben meçhul bir yola çıkmış oluyorum. Almanyada okuyacağım bölüm Luft und Raumfahrt İnformatik ama Türkiye'de tam olarak karşılığı olmayan bir bölüm Türkiye'de bu bölüme karşılık uzay uçak müh. ve bilgisayar müh. var ben hangisine denklik alırım. Bu sorunun bir çözümü yok mu ? Teşekkürler

Masterkomm

Re: YÖK Denklik Paradoksu - Türkiye'de Olmayan Bölümlerin Denkliği

Mesaj gönderen Masterkomm » Prş Ara 20, 2018 1:56 am

sorunun cozumu yok burasi turkiye. tanidik birilerini araya sokarsan ya da daha once gecmiste benzer sorunlar yasayan birilerini bulursan fikir alabilirsin.

ben sana daha ilgincini soyleyeyim. yök turkiye'deki belli bolumlerde bile adi farkli diye icerigi dogru durust incelemeden sorun cikarabiliyor. Bizzat tanik oldum bu duruma.

Wolf123

Re: YÖK Denklik Paradoksu - Türkiye'de Olmayan Bölümlerin Denkliği

Mesaj gönderen Wolf123 » Cum Ara 21, 2018 1:14 am

Metalwave yazdı: Sal Ara 18, 2018 2:29 pm Merhaba. Türkiye'de olmayan bölümlerin denklik durumunu sormak için YÖK'ü aradım ve telefondaki temsilciye Almanyada okumak isediğim bölümün Türkiyede olmadığını belirttim döndüğüm zaman hangi bölüme denklik alabileceğimi sordum. Bana bunun kesin bir cevabı olmadığını döndükten sonra Transkript, aldığım dersler, ders saatleri gibi şeylerin değerlendirilip ona göre komisyonun belirleyeceği bir bölüme denklik veriliyormuş. Yani Almanyaya gitmeden önce hangi bölüme hangi denklik veriliyor öğrenebileceğim bir liste yokmuş.

Sorunda burada başlıyor ben meçhul bir yola çıkmış oluyorum. Almanyada okuyacağım bölüm Luft und Raumfahrt İnformatik ama Türkiye'de tam olarak karşılığı olmayan bir bölüm Türkiye'de bu bölüme karşılık uzay uçak müh. ve bilgisayar müh. var ben hangisine denklik alırım. Bu sorunun bir çözümü yok mu ? Teşekkürler
Sen gidip dönene kadar kaç tane yasa değişir, kaç tane yeni uni ve yeni bölüm açılır yani burası türkiye. Şuan dedikleri şey 1 yıl sonra geçerli olmayabilir. Ama şöyle bir durum var sen her şekilde almanyaya gidip sonra turkiyeye döndüğünde devlet sana denklik vermese de özel sektörde iş bulursun.