Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Almanya\'ya En Uygun Yolla Para Gonderme

Gunluk yasam, masraflar, yurtlar, yemekler... Hepsi burada...
electronics.ege

Re: Almanya\'ya En Uygun Yolla Para Gonderme

Mesaj gönderen electronics.ege » Çrş Nis 21, 2021 3:26 pm

Ymılra yazdı: Çrş Nis 21, 2021 2:55 pm Merhaba,
Transferwise sitesinde euro şeklinde gönderme seçeneği de mevcut, bunu seçince transferwise belçika hesabına euro havalesi yapmak gerekiyor. Burda şunu anlamadım, yine yurt dışındaki bir bankaya havale yapılacak ve yine euro gönderilecek, dolayısıyla bu gönderim için de havale ücreti kesilmeyecek mi? Direkt göndermek istediğim yere göndermekle bunun arasındaki farkı anlayamadım. Bir bilginiz varsa paylaşabilir misiniz?
Konular anlatılırken nedense transfwerwise sisteminin tl gönderilecekse kullanılması gerektiği bilgisi yazmıyor hiç bir yerde. Bu da kafa karışıklığına neden oluyor. Dediğiniz şekilde euro gondermeye kalkarsanız belçika hesabına swift ücreti + transferwise ın ufak bir komisyonu şeklinde gerçekleşir. E zaten euro gönderen adamın transferwise kullanması da burda saçma bir şeye dönüşüyor. Euro gönderen adam direk almanyadaki bir bankaya havale (swift) yapabilir zaten. Sadece swift komisyonu + paranın daha az karmaşık şekilde alıcıya ulaşması sağlanır.

Elinde tl olan adam için yurtdışına döviz transferi yaparken en uygun yöntem transferwise dır. Nokta. Elinde euro olan adam ise zaten swift yapmak zorundadır. Bunu da türk bankalarından yapabilir zaten.

isilwen

Re: Almanya\'ya En Uygun Yolla Para Gonderme

Mesaj gönderen isilwen » Cmt Tem 15, 2023 8:18 pm

Arkadaşlar çok önemli bir konu bence ama yıllardır giriş yapılmamış, konuyu canlandırayım dedim.

Şimdi konu geçmişine bakınca seçenekler olarak
1- Tr'de ziraat bank hesabı açın, ziraat kartınız ile Alm'de herhangi bir atm'den az kesinti ile paranızı çekin
2- Teb'den TL hesabı açın, Alm'de herhangi bir Deutschebank atm'sinden kesinti olmaksızın para çekin
3- Transferwise kullanın seçenekleri karşımıza çıkıyor.

Öncelikle TEB ve Ziraat bank hakkında geçmişte söylenilenler hala geçerli mi? Bunlara alternatif güncel bir yol var mı?

Son olarak da bu yöntemler Türkiye'den Alm'ye para göndermek için. Peki Alm'den Türkiye'ye arkadaşlarıma ya da aileme ben nasıl euro gönderebilirim?

Western Union Türk lirası gönderirken 1500-2000 tl arası için 105 tl ücret istiyor, euro gönderme ile karşılaştırıldığında daha uygun bir yöntem tl ile Western Union'dan Türkiye'ye para göndermek. Bunun dışında neler yapılabilir?