Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Makine Mühendisliği ve Almanca

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
Mechanics

Makine Mühendisliği ve Almanca

Mesaj gönderen Mechanics » Çrş Eki 24, 2018 12:22 am

Almanya'da Makine Mühendisliği okuyan arkadaşlara sormak istediğim dil ile bölüm arasındaki bağ hakkında merak ettiğim bir konu var. Tecrübeli arkadaşlar bu konu hakkında bilgi verebilir misiniz?

Makine Mühendisliğini Almanya'da okurken Almanca'yı, diğer bölümlere kıyasla daha aktif veya daha az ölçüde kullandığınız söylenebilir mi?
Bu konuda yaşadığınız ve önemli hissettiğiniz zorluklar, okuduğunuz bölüm ile Almanca kullanımı arasındaki bağı güçlendirecek birkaç tavsiye,tecrübeniz varsa ve paylaşırsanız çok memnun olurum. Teşekkürler

Wolf123

Re: Makine Mühendisliği ve Almanca

Mesaj gönderen Wolf123 » Çrş Eki 24, 2018 2:42 am

Dersler genelde sayısal olduğundan aslında ders geçmek için b1 almanca düzeyi bence gayet yeter de artar bile. Mesela matematik dersinde hiç almanca bilmeyen ancak matematik bilen biri gayet rahat anlar. Çünkü semboller bütün dünyada ortak. Aynısı teknik mekanik'de falan de geçerli. F=m.a her yerde aynı ve bütün dünya SI birimlerini kullanıyor. Ama eğer hedefin sadece ders geçmek değilde bir konuyu derinlemesine araştırıp, Almanya'da bölümünle ilgili gelişmeleri takip etmekse o zaman dil önem arz ediyor. Onun dışında insan ilişkilerinde dil çok önemli. Zaten bir yerde okuduğuma göre Almanya'da okula başlamak için C1'i şart koşmalarinin amacı derslerde vs gerektiği için değil almanyaya uyum sağlayabilmek ve ünide arkadaş edinebilmek içinmiş yoksa cevremde tanıdığım bir sürü çinli var almanca tek kelime konuşamıyor bi *** anlamıyor ama derslerde neredeyse okulu derece ile bitirecek.

Mechanics

Mesaj gönderen Mechanics » Prş Eki 25, 2018 4:01 pm

Wolf123 yazdı: Çrş Eki 24, 2018 2:42 am Dersler genelde sayısal olduğundan aslında ders geçmek için b1 almanca düzeyi bence gayet yeter de artar bile. Mesela matematik dersinde hiç almanca bilmeyen ancak matematik bilen biri gayet rahat anlar. Çünkü semboller bütün dünyada ortak. Aynısı teknik mekanik'de falan de geçerli. F=m.a her yerde aynı ve bütün dünya SI birimlerini kullanıyor. Ama eğer hedefin sadece ders geçmek değilde bir konuyu derinlemesine araştırıp, Almanya'da bölümünle ilgili gelişmeleri takip etmekse o zaman dil önem arz ediyor. Onun dışında insan ilişkilerinde dil çok önemli. Zaten bir yerde okuduğuma göre Almanya'da okula başlamak için C1'i şart koşmalarinin amacı derslerde vs gerektiği için değil almanyaya uyum sağlayabilmek ve ünide arkadaş edinebilmek içinmiş yoksa cevremde tanıdığım bir sürü çinli var almanca tek kelime konuşamıyor bi *** anlamıyor ama derslerde neredeyse okulu derece ile bitirecek.
Derslere henüz girmememe rağmen dediklerinizi az çok anlayabiliyorum. Her şeyden ziyade hocaların konuşmalarını anlamadığınız zamanlar oluyor mu, ki büyük ihtimalle oluyordur diye tahmin ediyorum, bu konuda çok büyük bir sıkıntı yaşıyor musunuz? Bu arada tecrübelerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim

Kaolardo

Mesaj gönderen Kaolardo » Pzt Kas 05, 2018 2:11 am

Ben yeni başladım Makina ya ve almanca evet anlamak için sorun cıkarmıyo ama mesela bi yeri anlamadın sormak istiyosun nasıl sorcan ? :D yani bilsen bile türkçe tam soramıcağın şeyi almancaya dökmek ve bunu almanların gözünün önünde yapmak sonra onların sana bakısı falan bunlar problem moruk

kiss25

Mesaj gönderen kiss25 » Sal Kas 06, 2018 3:24 am

B1 seviyesi yeter yazmis yukarida biri nasil gülcegimi sasirdim :D

Ben bilg müh okuyorum. Dsh 2 aldim ( sehr gut oda yanlis olmasin :mrgreen: ) Ben ilk dönem dersleri anlamakta cok zorlandim. Gerek hocayi gerek slaytlari. Kimle de konustuysam 1 kisi de demediki ben hic sikinti cekmedim anlamakta. Herkesin enazindan hic yoksa 1 dönem sikintisi olmus dille benim konustugum. Almanca adam akilli bilmezsen ( ki bilsende terimler gircek isin icine yine zorlancaksin sokakta duymayacagin seyler ; bknz Bobin direnci )

1- Hocayi anlamazsin ( b1 ile falan olacak is degil, o cinliler günde 12 saat ders calisiyor , arkadas söylemis yukarida da biraz abartmis o olayi )
2- Slaytlari anlamazsin
3- Bir sürü arastirma yapman gerekecek internetten ekstra illa almanca okuman gerekecek, türkce aratirim bulurum diye düsünme o her zaman öyle olmuyor.
4- Birimler her yerde ayni demis yine arkadas SI ve F icin evet ama her sey ayni degil bknz: V = I.R Almanlarda U = R.I bu tabiki en basiti. Dersler karmasiklascak dilden degil dersin zorlugundan anlayamadigin yerler olcak. Dili de anlamadigin icin iyice tikanip kalirsin Allah korusun.

Yani kisaca bu is b1 ile falan olcak is degil daha saymakla uzar bu liste arkadaslar, übungsgruppelerinde derdini anlatma cabalari, günlük hayat vs vs olabildigince kendini gelistirmeni öneririm
Arkadaslar ben erkegim =)

Alter18

Mesaj gönderen Alter18 » Sal Kas 06, 2018 11:34 am

Arkadaslar dalgami geciyonuz b1 neki..Bende informatik okuyorum ve dsh 2 yi baya iyi bir puanla aldim ve ilk semesterim okulda ve dersleri anlamak olsun ,übungsgruppelarda insanlarin hizina yetismekte zorlaniyorum....Arkadasin dedigi gibi isin icine terimler girince daha zor bir hal aliyor..Yani demek istedigim dsh2 de alsan dsh3 de alsan dilde yinede acigin oluyor

Mechanics

Mesaj gönderen Mechanics » Sal Kas 06, 2018 4:12 pm

kiss25 yazdı: Sal Kas 06, 2018 3:24 am B1 seviyesi yeter yazmis yukarida biri nasil gülcegimi sasirdim :D

Ben bilg müh okuyorum. Dsh 2 aldim ( sehr gut oda yanlis olmasin :mrgreen: ) Ben ilk dönem dersleri anlamakta cok zorlandim. Gerek hocayi gerek slaytlari. Kimle de konustuysam 1 kisi de demediki ben hic sikinti cekmedim anlamakta. Herkesin enazindan hic yoksa 1 dönem sikintisi olmus dille benim konustugum. Almanca adam akilli bilmezsen ( ki bilsende terimler gircek isin icine yine zorlancaksin sokakta duymayacagin seyler ; bknz Bobin direnci )

1- Hocayi anlamazsin ( b1 ile falan olacak is degil, o cinliler günde 12 saat ders calisiyor , arkadas söylemis yukarida da biraz abartmis o olayi )
2- Slaytlari anlamazsin
3- Bir sürü arastirma yapman gerekecek internetten ekstra illa almanca okuman gerekecek, türkce aratirim bulurum diye düsünme o her zaman öyle olmuyor.
4- Birimler her yerde ayni demis yine arkadas SI ve F icin evet ama her sey ayni degil bknz: V = I.R Almanlarda U = R.I bu tabiki en basiti. Dersler karmasiklascak dilden degil dersin zorlugundan anlayamadigin yerler olcak. Dili de anlamadigin icin iyice tikanip kalirsin Allah korusun.

Yani kisaca bu is b1 ile falan olcak is degil daha saymakla uzar bu liste arkadaslar, übungsgruppelerinde derdini anlatma cabalari, günlük hayat vs vs olabildigince kendini gelistirmeni öneririm
okuduğun bölümde, bilgisayar mühendisliğinde öğrenim süresi 3 yıl olarak mı geçiyor? öyle mi bütün üniversitelerde ve bölümlerde bilmiyorum ama eğer öyleyse gerçekçi buluyor musun bu süreyi? tabi ki özellikle Türkiye'den Almanya'ya okumaya gelen öğrenciler için

kiss25

Mesaj gönderen kiss25 » Sal Kas 06, 2018 8:42 pm

Mechanics yazdı: Sal Kas 06, 2018 4:12 pm okuduğun bölümde, bilgisayar mühendisliğinde öğrenim süresi 3 yıl olarak mı geçiyor? öyle mi bütün üniversitelerde ve bölümlerde bilmiyorum ama eğer öyleyse gerçekçi buluyor musun bu süreyi? tabi ki özellikle Türkiye'den Almanya'ya okumaya gelen öğrenciler için
Evet 3 sene. Evet buluyorum. Ben yaparim diye deimyorum. Ben calismak zorundayim okurken vs. farkli etkenler var. Türkiyeden okumaya gelen biriyle tanismistim. 10 sene önce gelmis. Üni okumaya. 10 senede lisansdan baslayip doktorasini bitirmis. Lisans 3 sene ( 2 ortalama ) Master 3 sene ( 1.2 ortalama ) ve Doktora 4 sene. Milletin lafina bakma forumda falan fazla. Adam türkiyede matematik cözemiyor almanyaya okumaya gelcem diyor. Geziyorlar tozuyorlar derslere gitmiyorlar olmuyor diyorlar. Kolay demiyorum ama bizim milletin g**üne zor geliyor bir cok sey. Fazla abartiyorlar cogu zaman o yüzden.Sen kendine koy hedefi calis her sey olur

Mechanics

Mesaj gönderen Mechanics » Çrş Kas 07, 2018 12:33 pm

kiss25 yazdı: Sal Kas 06, 2018 8:42 pm Evet 3 sene. Evet buluyorum. Ben yaparim diye deimyorum. Ben calismak zorundayim okurken vs. farkli etkenler var. Türkiyeden okumaya gelen biriyle tanismistim. 10 sene önce gelmis. Üni okumaya. 10 senede lisansdan baslayip doktorasini bitirmis. Lisans 3 sene ( 2 ortalama ) Master 3 sene ( 1.2 ortalama ) ve Doktora 4 sene. Milletin lafina bakma forumda falan fazla. Adam türkiyede matematik cözemiyor almanyaya okumaya gelcem diyor. Geziyorlar tozuyorlar derslere gitmiyorlar olmuyor diyorlar. Kolay demiyorum ama bizim milletin g**üne zor geliyor bir cok sey. Fazla abartiyorlar cogu zaman o yüzden.Sen kendine koy hedefi calis her sey olur
öncelikle teşekkür ederim tecrübelerini paylaştığın için. Lisansdan doktoraya 10 sene müthiş bir azim gerçekten. Umarım bize de nasip olur. Döviz kuruna bakınca Türkiye'den yardım zaten baya bi ütopik duruyor. Ben de çalışmak zorunda kalacağım, kabulü aldım makine mühendisliğinden. Dil için b1 sertifikasını aldım Türkiye'den, sen nasıl bi yol izledin dil için?

kiss25

Mesaj gönderen kiss25 » Prş Kas 08, 2018 2:32 am

Mechanics yazdı: Çrş Kas 07, 2018 12:33 pm öncelikle teşekkür ederim tecrübelerini paylaştığın için. Lisansdan doktoraya 10 sene müthiş bir azim gerçekten. Umarım bize de nasip olur. Döviz kuruna bakınca Türkiye'den yardım zaten baya bi ütopik duruyor. Ben de çalışmak zorunda kalacağım, kabulü aldım makine mühendisliğinden. Dil için b1 sertifikasını aldım Türkiye'den, sen nasıl bi yol izledin dil için?
Ben dil sertifikasiz geldim almanyaya, almanyada kursa gittim 0dan, b2den sonra direk dsh hazirlik kursuna gittim suan okudugum üninin ( tu darmstadt ) yaklasik 3 ay sürdü oda, c1 ve dsh hazirlik karisik gibiydi, iyiydi kurs acikcasi ama ben de calistim gercekten baya caba sarfettim, acikcasi karsiliginida aldim 1 sene icerisinde 0dan dsh aldim ve girdigim ilk sinavida gectim. Ama dedigim gibi calismak önemli, kursa giderken arkadaslar vardi Türk. Derslersden sonra ben kütüphaneye gidiyordum her gün onlar kursun yakinindaki kafeye gidip saatlerce oturuyorlardi ve aralarindan 3 tanesi dili yapamadiklari icin türkiyeye döndü ( zaten toplasan 7 8 kisi falandik ) benden önce gelip hala sinavi veremeyenlerde var. Ve bu insanlar her gün okuldan sonra sohbet esnasinda zor, yapilmiyor diyorlardi. O yüzden dedim calisinca her sey oluyor. Zor evet ama oluyor bir sekilde

Wolf123

Mesaj gönderen Wolf123 » Prş Kas 08, 2018 4:45 pm

kiss25 yazdı: Sal Kas 06, 2018 3:24 am B1 seviyesi yeter yazmis yukarida biri nasil gülcegimi sasirdim :D

2- Slaytlari anlamazsin

Merhaba ben de tabiki bölüme başlarken şart koştukları için DSH-2 verdim. Ve makine mühendisliği okumuyorum ama makine mühendisliği ile aynı fakültede olduğum için bir çok ortak dersimiz var. O yüzden makinelerin dersleri hakkında az-çok bilgi sahibiyim. Açıkcası benim görüşüm bu yönde. Sayısal dersleri geçmek için çok iyi bir dil bilgisi gerekmiyor. Orta seviyede bir dil bilgisi ve konuyu bilmek gerekiyor. Ben daha belki ilk somestrimda olduğum için pek zorlanmadım ama açıkçası şuana kadar makineciler ile ortak gördüğüm dersler hakkında zaten liseden ön bilgim vardı. Hatta bi konuda açık konuşmak gerekirse bizim tr deki liselerde aldığımız müfredat almanların abiturundan kat be kat ağır. Ve derslerde benim konuştuğum almanlar lisede daha önce böyle bir konu görmediklerini söylüyorlar ama bizim tr deki liselerde bu konular gayette detaylı gösteriliyor. Ve önceden o konuları bildiğin için anlamakta zorlamıyorsun. Ama tabi bu lisede ne kadar iyi bir öğrenci olduğuna bağlı. (Mesela benim bulunduğum lise her yıl ösym sınavlarında ilk 10'da ilk 100'de ilk 1000'de bir sürü öğrenci çıkarır. Ve benim bulunduğum sınıfın yarısı tıp fakültesinde, diğer yarısı da odtü, bilkent burslu, boğaziçi, koç vs dışında tercih yapmadı yani genel olarak altyapısı iyi bir liseden geldiğim için belki beni zorlamıyor) Zaten ben kendi yorumumda da dedim matematiği iyi bilen ama dili iyi olmayan biri matematik dersinde zorlanmaz. He mesela şu var yine yazdım ders geçmek için zorlanmaz. Konuyu derinlemesine araştırmak falan isterse o zaman dili iyi bilmek gerekiyor. Diğer söylemek istediğim bir şey de mesela ben makinecilerle ortak aldığım derslerde iste mat olsun teknik mekanik olsun vs dil konusunda hiç zorlanmazken, bölümüme ait hücre biyolojisi veya genetik derslerinde almancam C1 seviyesinde olmasına rağmen bir satırı 3 kez okuduğumu bilirim. Ama burdaki arkadaş makine için sormuş.

Mechanics

Mesaj gönderen Mechanics » Prş Kas 08, 2018 7:35 pm

kiss25 yazdı: Prş Kas 08, 2018 2:32 am Ben dil sertifikasiz geldim almanyaya, almanyada kursa gittim 0dan, b2den sonra direk dsh hazirlik kursuna gittim suan okudugum üninin ( tu darmstadt ) yaklasik 3 ay sürdü oda, c1 ve dsh hazirlik karisik gibiydi, iyiydi kurs acikcasi ama ben de calistim gercekten baya caba sarfettim, acikcasi karsiliginida aldim 1 sene icerisinde 0dan dsh aldim ve girdigim ilk sinavida gectim. Ama dedigim gibi calismak önemli, kursa giderken arkadaslar vardi Türk. Derslersden sonra ben kütüphaneye gidiyordum her gün onlar kursun yakinindaki kafeye gidip saatlerce oturuyorlardi ve aralarindan 3 tanesi dili yapamadiklari icin türkiyeye döndü ( zaten toplasan 7 8 kisi falandik ) benden önce gelip hala sinavi veremeyenlerde var. Ve bu insanlar her gün okuldan sonra sohbet esnasinda zor, yapilmiyor diyorlardi. O yüzden dedim calisinca her sey oluyor. Zor evet ama oluyor bir sekilde
katılıyorum Türkiye'de üniversitede birkaç saat ders çalışman gerekirken, Almanya'da belki dilden kaynaklanan anlamadığın yerlerde daha fazla ders çalışman gereken zamanlar olabilir. Dil küçümsenecek bir şey değil maalesef. Bir de sormak istediğim diğer bi soru, çevrendeki çalışan öğrenciler genellikle hangi işlerde çalışma fırsatı buluyorlar?

kiss25

Mesaj gönderen kiss25 » Cmt Kas 10, 2018 1:54 am

Wolf123 yazdı: Prş Kas 08, 2018 4:45 pm Merhaba ben de tabiki bölüme başlarken şart koştukları için DSH-2 verdim. Ve makine mühendisliği okumuyorum ama makine mühendisliği ile aynı fakültede olduğum için bir çok ortak dersimiz var. O yüzden makinelerin dersleri hakkında az-çok bilgi sahibiyim. Açıkcası benim görüşüm bu yönde. Sayısal dersleri geçmek için çok iyi bir dil bilgisi gerekmiyor. Orta seviyede bir dil bilgisi ve konuyu bilmek gerekiyor. Ben daha belki ilk somestrimda olduğum için pek zorlanmadım ama açıkçası şuana kadar makineciler ile ortak gördüğüm dersler hakkında zaten liseden ön bilgim vardı. Hatta bi konuda açık konuşmak gerekirse bizim tr deki liselerde aldığımız müfredat almanların abiturundan kat be kat ağır. Ve derslerde benim konuştuğum almanlar lisede daha önce böyle bir konu görmediklerini söylüyorlar ama bizim tr deki liselerde bu konular gayette detaylı gösteriliyor. Ve önceden o konuları bildiğin için anlamakta zorlamıyorsun. Ama tabi bu lisede ne kadar iyi bir öğrenci olduğuna bağlı. (Mesela benim bulunduğum lise her yıl ösym sınavlarında ilk 10'da ilk 100'de ilk 1000'de bir sürü öğrenci çıkarır. Ve benim bulunduğum sınıfın yarısı tıp fakültesinde, diğer yarısı da odtü, bilkent burslu, boğaziçi, koç vs dışında tercih yapmadı yani genel olarak altyapısı iyi bir liseden geldiğim için belki beni zorlamıyor) Zaten ben kendi yorumumda da dedim matematiği iyi bilen ama dili iyi olmayan biri matematik dersinde zorlanmaz. He mesela şu var yine yazdım ders geçmek için zorlanmaz. Konuyu derinlemesine araştırmak falan isterse o zaman dili iyi bilmek gerekiyor. Diğer söylemek istediğim bir şey de mesela ben makinecilerle ortak aldığım derslerde iste mat olsun teknik mekanik olsun vs dil konusunda hiç zorlanmazken, bölümüme ait hücre biyolojisi veya genetik derslerinde almancam C1 seviyesinde olmasına rağmen bir satırı 3 kez okuduğumu bilirim. Ama burdaki arkadaş makine için sormuş.
O lise bilgileri ilk dönemden sonra bitiyor, bunun 2 3 4 dönemleride var ve orada güzel bir almanca bilgisi gerekiyor sadece dersi anlamak icin degil gecmek icinde :). Üstten ders almistim tecrübeden biliyorum yani :D
Mechanics yazdı: Prş Kas 08, 2018 7:35 pm katılıyorum Türkiye'de üniversitede birkaç saat ders çalışman gerekirken, Almanya'da belki dilden kaynaklanan anlamadığın yerlerde daha fazla ders çalışman gereken zamanlar olabilir. Dil küçümsenecek bir şey değil maalesef. Bir de sormak istediğim diğer bi soru, çevrendeki çalışan öğrenciler genellikle hangi işlerde çalışma fırsatı buluyorlar?
genelde garsonluk yapiliyor ama süpermarkette calisanda var farkli islerde yapan da yani biraz sans genelde ne is varsa o yapiliyor