Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Dolandırıcı danışman doğru mu söylüyor?-YARDIM

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
heqel

Dolandırıcı danışman doğru mu söylüyor?-YARDIM

Mesaj gönderen heqel » Sal Eki 23, 2018 2:44 am

Merhaba arkadaşlar ve moderatörler, sizden tek ricam yazacaklarımı okumanız :(

Temmuz ayında üç üniversiteye başvurdum bunlardan Wuppertal kontenjan nedenli reddetti. Uni Bremen bir belge gönderdi. TH Mittelhessen bir belge gönderdi. (Ekleyeceğim)

Ben mutlu bir şekilde şartlı kabul adığımı zannederken, Gürkan beye mesaj attım ve bana B1 almam gerektiğini söyledi ki haklıydı.

Benimse A1 Goethe sertifikam vardı. A2 Goethe sınavına girip onu da aldım. Şimdi ise B1 için hazırlanıyorum. Konuya girmeden önce kendimle ilgili birkaç bilgi;

ÖSYM puanım: 255
Diploma notum:69
Üni-Bölüm:Devlet üniversitesi -Bilgisayar Müh
Üni durumu: Evdeydim, okula sadece sınavlar için ara sıra gittim. Haliyle 2 yıl üst üste sınıfta kaldım, devam etsem 3 olmam gerekirdi.
Not durumu:İlk dönem 3 programlama dersinin biri BB (en iyi 3.not) diğer iki CC (geçer not). İkinci dönem ise:3 progdan 2'si DC (şartlı geçer) 1'i DD (şartlı geçer)

Konuya gelelim. Geçen gün babamın, sözde "danışman" bir arkadaşı dedi ki "heqel bana şartlı kabul belgelerini gönder" ben de tamam deyip gönderdim ve "bunlar şartlı kabul değil" dedi. hatta "etrafında hiç mi almanca bilen yok" deyip dalga geçti. sonra güvendiğim bir arkadaşıma sordum ve "haklı olabilir" dedi ve ben tam çöktüm. Foruma da sormuştum yani buraya. TH Mittelhessen için herkes bu şartlı kabul demişti ve Uni Bremen'e Gürkan bey bir şey dememişti sadece B1 almaya bakın dedi.

Ardından, Ankara'nın katiyen vize vermediğini, ösym puanım ve diploma notum düşük ve okula 2 senedir gitmediğim için transkript durumumdan bahsederek vize alma ihtimalimin olmadığını, Almanya hayallerini bırakmamı söyledi ve ÇOK ÜZÜLDÜM. Anlatamam üzüntümü. "Seni yarın arayacaklar arkadaşlarım. İkametini İstanbula alman gerekebilir" dedi.

Haliyle ben yıkıldım. Evet ösym puanım düşük, evet diploma notumda iyi değil ama nasıl imkansız olabiliyor deyip üzülmeye başladım. Ancak adamın bana "seni arayacağız" minvalinde sözleri ve sürekli "olmaz, imkansız" deyip sonra "sana ulaşacağız" demesi kafamı karıştırdı. Madem imkansız neden danışman beni aramak istiyor?

Ekler:
Uni Bremen'den posta ile gelen belge : https://eksiup.com/cccfa115f277
TH Mittelhessen'dan gelen e-mail (2 taneydi bu gerekli olan diğerinde sadece bilgilerim var) : https://eksiup.com/9be3d0ad2436
Transkript 1.yıl : https://eksiup.com/7e9aedd70707
Transkript 2.yıl : https://eksiup.com/ceea72ad1262 (son hali bu)

3.yıl da şu an oluyor haliyle. Kaydım devam ediyor ama gitmiyorum, evdeyim.

Almanya hayalinden gerçekten vaz mı geçmeliyim? Dedikleri doğru mu yoksa para kapmaya çalışan bir dolandırıcı mı? B1'i yüksek ihtimalle alacağım gibi duruyor ama boş mu, gitmemin hiçbir yolu yok mu? Hem üzgünüm hem kafa çok karışık :cry:

Lütfen bana yardımcı olun.

Saygılarımla

Heqel

duisburger

Re: Dolandırıcı danışman doğru mu söylüyor?-YARDIM

Mesaj gönderen duisburger » Sal Eki 23, 2018 2:48 am

Th Mittelhessen den gelen belge ön kabul.

heqel

Mesaj gönderen heqel » Sal Eki 23, 2018 2:53 am

duisburger yazdı: Sal Eki 23, 2018 2:48 am Th Mittelhessen den gelen belge ön kabul.
Hocam ön kabul ise dahi bana Aralık 2018'e kadar olan dil okulu programını atmışlar. Başka kursa gidebilir miyim Hessen eyaleti içinde? Birde sınav sonucum Aralık gibi belli olacak. Ön kabul ne kadar süre için geçerli Aralık-Ocak gibi başvurabilir miyim vizeye?
Cevabınız için çok teşekkür ediyorum.

Wolf123

Mesaj gönderen Wolf123 » Sal Eki 23, 2018 3:28 am

Almanca bilmesen bile keşke bi google translate ile çevirmeye çalışsaydın. Neyse attigin iki uniden gelen iki belge de şartlı kabul belgesi. Zaten şartlı kabul denilen belgeler genellikle böyle oluyor. Bremen unisinden gelen belgesini altında şey yazıyor "Bu belge gönderildiği tarihten itibaren 12 ay geçerlidir" yanlış görmediysem gönderim tarihi 08.08.2018 yazıyor yani belgeyi 08.08.2019 yılına kadar kullanabilirsin. Ayrıca belgede yazan şu "biz bu öğrencinin bize yolladığı dokümanları test ettik, bu öğrencinin Almanya'da diploma denkliği vardır ancak dil yetersizliğinden dolayı şuan bölüme kabul veremiyoruz. Önce dil öğrenmesi gerekli. Dil öğrenmesi için haftalık minumum 20 saat yoğun dil eğitimi veren bir kursumuza sömestr tarihleri içinde kayıt olabilir. Bu dil kursuna maximum 4 sömestr boyunca kayıt yenileyebilir. Bu belge üniversitemizde başvurduğu bölüme kesin kabulünü garantilemez" Son yazdığım cümle genelde bir çok ünide yazılıyor. Çünkü sen dil belgesi olmadan başvuru yaptığın zaman senin diploma denkligine ve okulun asgari giriş sartlarina bakıyorlar ve sen bunları sagliyorsan kabulü veriyorlar. Mesela okul diyorki şart olarak atıyorum. Diploma notu 60'in üzerinde olamadı gerekiyor, ösym den 180 üzeri alması gerekiyor vs. Sen bu şartları sağladığında dil kursundan kabul alıyorsun. Ama daha sonra bölüme başvuru yaparken mesela okul şöyle diyebiliyor biz bu sene bu bölüme şu kadar kabul vereceğiz. Başvuru yapanları değerlendireceğiz vs. Sonra atıyorum senin başvurun okulun asgari şartlarını karşılıyordur ama diğer başvuranlar senden çok çok daha iyidir, o zaman kontenjandan dolayı sana red verebilirler. Ama eğer bölüm "Zulassungfrei" ise yani belli bir kontenjanı yoksa sen okulun asgari şartlarını sağladığın ve önceden böyle bir belge aldigin için tekrar bölüme başvuruca %90 kabul alırsın.

heqel

Mesaj gönderen heqel » Sal Eki 23, 2018 3:47 am

Wolf123 yazdı: Sal Eki 23, 2018 3:28 am Almanca bilmesen bile keşke bi google translate ile çevirmeye çalışsaydın. Neyse attigin iki uniden gelen iki belge de şartlı kabul belgesi. Zaten şartlı kabul denilen belgeler genellikle böyle oluyor. Bremen unisinden gelen belgesini altında şey yazıyor "Bu belge gönderildiği tarihten itibaren 12 ay geçerlidir" yanlış görmediysem gönderim tarihi 08.08.2018 yazıyor yani belgeyi 08.08.2019 yılına kadar kullanabilirsin. Ayrıca belgede yazan şu "biz bu öğrencinin bize yolladığı dokümanları test ettik, bu öğrencinin Almanya'da diploma denkliği vardır ancak dil yetersizliğinden dolayı şuan bölüme kabul veremiyoruz. Önce dil öğrenmesi gerekli. Dil öğrenmesi için haftalık minumum 20 saat yoğun dil eğitimi veren bir kursumuza sömestr tarihleri içinde kayıt olabilir. Bu dil kursuna maximum 4 sömestr boyunca kayıt yenileyebilir. Bu belge üniversitemizde başvurduğu bölüme kesin kabulünü garantilemez" Son yazdığım cümle genelde bir çok ünide yazılıyor. Çünkü sen dil belgesi olmadan başvuru yaptığın zaman senin diploma denkligine ve okulun asgari giriş sartlarina bakıyorlar ve sen bunları sagliyorsan kabulü veriyorlar. Mesela okul diyorki şart olarak atıyorum. Diploma notu 60'in üzerinde olamadı gerekiyor, ösym den 180 üzeri alması gerekiyor vs. Sen bu şartları sağladığında dil kursundan kabul alıyorsun. Ama daha sonra bölüme başvuru yaparken mesela okul şöyle diyebiliyor biz bu sene bu bölüme şu kadar kabul vereceğiz. Başvuru yapanları değerlendireceğiz vs. Sonra atıyorum senin başvurun okulun asgari şartlarını karşılıyordur ama diğer başvuranlar senden çok çok daha iyidir, o zaman kontenjandan dolayı sana red verebilirler. Ama eğer bölüm "Zulassungfrei" ise yani belli bir kontenjanı yoksa sen okulun asgari şartlarını sağladığın ve önceden böyle bir belge aldigin için tekrar bölüme başvuruca %90 kabul alırsın.
Hocam cevabınız için çok teşekkürler. Ben bunu Google translate’den çevirdim ve o yüzden ‘tamam bu şartlı kabul’ dedim ama Almanca bilen biri öyle deyince panik oldum haliyle. Th Mittelhessen kabul de 12 ay vesaire dememiş Aralık-Ocak gibi başvurabilir miyim? Birde Gießen de değil frankfurtta dil okulu almak istiyorum. Sıkıntı olur mu? Son olarak, öğrenci vizesine başvuracağım değil mi? Sprachkurs + studium a? Bilginiz varsa cevaplar mısınız? Tekrar çok teşekkür ederim.