Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Oturum Uzatma.

Niedersachsen eyaletinde yasam, egitim, universiteler...
Uraz

Oturum Uzatma.

Mesaj gönderen Uraz » Cmt Eki 20, 2018 4:39 pm

Arkadaşlar merhaba,
Ben geçen sene ekimde Almanya’ya geldim ve geldikten sonra ocak ayında 1 yıl oturum aldım. Şimdi 3 ayım kaldığı için okuduğum eyalette randevu aldım. En erken tarihe verdiler bende olur dedim. Ama şimdi randevum aralıkta. Sürem bitmeden 1,5 ay önceden randevuya gitmiş olacağım.
Bu durumun avantajı, dezavantajı var mı? Çünkü master yaptığım için muhtemelen 2 yıl verirler, aralıktan itibaren iki yıl verirler yüksek ihtimal. Acaba bekleyip ocaktan itibaren 2 yıl almam daha mı iyi olur yoksa bir fark olmaz mı?
Hannover’dan oturumumu uzatıcam bu arada.
Teşekkürler:)

Gbrjackson

Re: Oturum Uzatma.

Mesaj gönderen Gbrjackson » Pzr Eki 21, 2018 1:38 am

Semester ayarlayıp verirler

Wolf123

Mesaj gönderen Wolf123 » Pzr Eki 21, 2018 3:33 am

Bence başvurunu erken yapmanda bir sorun yok, geç olursa sorun çıkar. Bende şöyle bir durum olmuştu. Ben turkiyede olmam dolayısıyla oturum uzatma randevumu oturumum bittikten sonra aldım. Sonra gittim belgeleri falan verdim neyse bunlar da bana bi kagit verdiler. Elektronik oturum kartimin basilmasi biraz zaman aliyor 4-5 haftayi buluyor dediler. Ama elimdeki oturum kartinin da suresi bitmisti. Neyse sonra ben başka bir avrupa ülkesine tatile gitmek istedim tesadüfen almanyadan çıkış yapmadan gümrükte kontrole denk geldim. Dediler senin oturum izninin süresi bitmiş almanyadan çıkış yapamazsın. (Aslında yaparsın da tekrar döndüğünde ceza yersin dediler) Sonra bana yabancılar dairesinin bana verdiği kağıdı gösterdim. Dediler bunla sadece almanya içinde gezebilirsin çıkış yapamazsın almanyadan diğer gideceğin ülkeye vizen yok dediler. Havaalanından döndüm 55€'luk gidiş dönüş bileti yandı. Sonra 2 hafta sonra okulun başka ülkeye gezisi vardı. Yabancılar dairesi ile konuştum dediler sana bir kağıt vermemiz gerekiyor gitmek için ama o kağıt 50€ bir kağıt. Dedim kalsin gitmiyorum. Okula gezi için verdiğim 40€ da yandi. Yani keşke 2 ay önce başvuru yapsaydım da bu kadar maddi kayıp yaşamasaydım. Bence o yüzden böyle durumların başına gelmemesi için mümkünse biraz erken başvuru yapmanda sorun yok.

Uraz

Mesaj gönderen Uraz » Pzr Eki 21, 2018 3:46 pm

Gbrjackson yazdı: Pzr Eki 21, 2018 1:38 am Semester ayarlayıp verirler
Yani aralıkta gidersem 2 yıl sonraki aralığa vermezler de, semesterın bittiği tarih olan eylül sonuna(2020) kadar mı verirler diyorsun? Aslında o zaman 2 yıl vermiyorlar, daha az veriyorlar?
O zaman ben ocakta randevü alıp gitsem daha mantıklı, bi dönem daha kalma süremi uzatabilirim?
Teşekkürler:)

Uraz

Mesaj gönderen Uraz » Pzr Eki 21, 2018 3:49 pm

Wolf123 yazdı: Pzr Eki 21, 2018 3:33 am Bence başvurunu erken yapmanda bir sorun yok, geç olursa sorun çıkar. Bende şöyle bir durum olmuştu. Ben turkiyede olmam dolayısıyla oturum uzatma randevumu oturumum bittikten sonra aldım. Sonra gittim belgeleri falan verdim neyse bunlar da bana bi kagit verdiler. Elektronik oturum kartimin basilmasi biraz zaman aliyor 4-5 haftayi buluyor dediler. Ama elimdeki oturum kartinin da suresi bitmisti. Neyse sonra ben başka bir avrupa ülkesine tatile gitmek istedim tesadüfen almanyadan çıkış yapmadan gümrükte kontrole denk geldim. Dediler senin oturum izninin süresi bitmiş almanyadan çıkış yapamazsın. (Aslında yaparsın da tekrar döndüğünde ceza yersin dediler) Sonra bana yabancılar dairesinin bana verdiği kağıdı gösterdim. Dediler bunla sadece almanya içinde gezebilirsin çıkış yapamazsın almanyadan diğer gideceğin ülkeye vizen yok dediler. Havaalanından döndüm 55€'luk gidiş dönüş bileti yandı. Sonra 2 hafta sonra okulun başka ülkeye gezisi vardı. Yabancılar dairesi ile konuştum dediler sana bir kağıt vermemiz gerekiyor gitmek için ama o kağıt 50€ bir kağıt. Dedim kalsin gitmiyorum. Okula gezi için verdiğim 40€ da yandi. Yani keşke 2 ay önce başvuru yapsaydım da bu kadar maddi kayıp yaşamasaydım. Bence o yüzden böyle durumların başına gelmemesi için mümkünse biraz erken başvuru yapmanda sorun yok.

Teşekkürler, evet anlıyorum. Zaten bitiş tarihinden kesinlikle önce gideceğim. Ama sorum aslında başkaydı. Bitişinden 1 ay veya 3 ay önce randevu almanın dezavantajını veya avantajını sormuştum:)