Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

AT-11 Belgesi Yardım

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
bikmazefe

AT-11 Belgesi Yardım

Mesaj gönderen bikmazefe » Prş Ağu 16, 2018 12:47 pm

Herkese merhaba,

Güz dönemi için Almanya’ya Erasmus’a gidiyorum. Bayramdan sonra vize randevum var. SGK’dan AT11 belgesini aldım fakat 12 Ocak’ta 25 yaşımı dolduracağım için belgeyi 11 Ocak’ta son bulacak şekilde verdiler. Fakat ben Şubat ortasına kadar Almanya’da olacağım. Başvuru esnasında bunla alakalı problem çıkar mı? Ne yapmamı önerirsiniz?

Şimdiden çok teşekkürler!

John

Re: AT-11 Belgesi Yardım

Mesaj gönderen John » Prş Ağu 16, 2018 5:57 pm

Hiçbir sıkıntı çıkmaz, vizeni belki 11 ocağa kadar verebilirler. Eğer 11'ine kadar verirlerse, yapacağın şey şu, T/A-9/1 belgesi istyeceksin SGK'dan(bizzat senin gidip almana gerek yok, bir yakının da alabilir.), aile yakınının sigortasından 12 ocak itibariyle artık faydalanmayacağına dair. Bu belgeyi de ya TK'ya ya da AOK'ya götürüp 12 ocaktan itibaren başlayan bir sağlık sigortası yaptıracaksın. Sonra oradan alacağın kağıtla vizeni uzattıracaksın.

Benim tavsiyem, zaten erasmus öğrencisisin, zaten çalışma gibi bir gayen olmaz ya da devamlı Almanya'da kalma gibi bir durumun yoktur. Özel sağlık sigortası yaptır, mawista ya da care concept'ten ocak ayında başlayan. Bunun kağıtlarıyla da git Ausländerbehörde'den vizeni uzattır. Bu kadar basit. aylık 33 euro olanı var, yaptır bunu 2-3 defa ödersin, AOK ya da TK'ya aylık 90 euro ödemekten iyidir.