Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Öğrenci Oturumu ile Aile Birleşimi

Turk ve Alman devlet daireleri: Turk Konsoloslugu'ndaki islemler, yabancilar dairesi, saglik sigortasi, isci vizesi, askerlik, ehliyet...
Muriel

Öğrenci Oturumu ile Aile Birleşimi

Mesaj gönderen Muriel » Sal Ağu 07, 2018 10:35 am

Merhaba, genelde eğitim ile ilgili sorular yanıtlanıyor bende bu amaçla çok faydalandım forumdan ama hala Almanya'da bir öğrenci olarak aile birleşimi konusu ile ilgili sormak istediklerim var. Ayrıca yeni başlık açmadan forumda geriye dönük arama yaptım fakat güncel olmayabileceği sebebiyle 2012 ağustosta aramayı bıraktım.

1. öğrenci oturumuna sahipken TR'deki eşimin aile birleşimi ile yanıma, Almanya'ya gelmesi mümkün müdür? (Sanırım böyle birşey mümkün ama teyit etmek amacı ile soruyorum.)
2. Eğer mümkünse burda eşimin geçimini sağlamak için nasıl bir yol izleyebilirim? Almanya'daki hesabımda veya kendi hesabında belli miktar para bulunması yeterli olur mu? Sonuçta öğrenci olarak çalışma iznimiz kısıtlı dolayısı ile iyi bir gelirim olmadığı açık.
3. Diyelim ki aile birleşimi vizesini aldı, burada çalışma izni olucak mı? Kendi alanında bir iş bulması durumunda EU Blue Card'a başvurabilir mi? Blue Card ı alması durumunda benim öğrenci oturumumda değiştirilebilir mi?
4. Eğer benim okulum bitene kadar eşim iş bulamazsa, benim alacağım iş arama vizesi ile burada kalmaya devam edebilir mi?

Açıkçası yarın yabancılar şubesi okulda bir toplantı düzenleyip soruları yanıtlayacak. Ayda bir yapılan bi etkinlik. bu soruları orada da sormayı düşünüyorum ama Ekim'de oturum uzatmam var ve olumsuz bir etki oluşur mu emin değilim? Bu son konuda da fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim.
Teşekkürler.

erenahmet95

Re: Öğrenci Oturumu ile Aile Birleşimi

Mesaj gönderen erenahmet95 » Cmt Ağu 11, 2018 5:08 pm

iyi günler bu konu hakkında bilgi sahibi olursanız buraya da yazabilir misiniz ? bende merak ediyorum açıkçası.

Kullanıcı avatarı
zeygoc

Mesaj gönderen zeygoc » Pzr Ağu 12, 2018 12:29 am

aile birlesiminde almanyada olan tarafin maas bordrosu isteniyor . esinin ve senin sokakta kalmayacagini garantileyebilmek icin . yani senin esinin de masraflarini cikartabilecek kadar kazanman gerekiyor . aylik iki bin eurodan asagisi paklamiyor sanirim.

http://www.almanyakonsoloslugu.com/alma ... izesi.html

linkte esinin calisip calisamayacagi konusunda bir bilgi yer almiyor malesef.
basligi fava attim bekliyorum
life is too short to learn german -richard porson-

Muriel

Mesaj gönderen Muriel » Pzr Ağu 12, 2018 11:45 am

bu konuyu daha önce yazdığım gibi okulda danıştım ve eğer öğrenci olarak eşimizi TR'den Almanya'ya getirmek istiyorsak, en az 2 sene boyunca Almanya'da bulunmamız gerekiyormuş. Bu durum eğer evliliğimiz Almanya'ya geldikten sonra gerçekleştiyse geçerliymiş. Yani eğer henüz eğitim için gelmeden TR'de evlenmiş isek, 2 yıl şartı kalkıyor. 2 yıldan önce gelmesi için ise diğer bir şart özel bir durum olması (hamilelik vs. gibi) ve yabancılar polisinin durumu değerlendirip başvuruyu olumlu sonuçlandırması lazım. Bu gibi özel durumlarda da 2 yıldan önce aile birleşimi yapılabiliyor yani.

Maddi durumu ise sormaya fırsatım olmadı ama açıkçası öğrenci olarak bizim aylık 735 € masrafımız görünüyorsa en az bi o kadarda eşimizin olacaktır diye düşünüyorum. Bu da hesabımızda aylık 1500 - 2000 € arası para bulunması lazım demektir. Verdiğiniz linkte sanırım Almanya da tam zamanlı çalışanlar için geçerli ve resmi bir site değil. dolayısı ile öğrenci için aile birleşiminde hesapta para göstermek yeterli olacaktır diye düşünüyorum zira o kadar yüksek maaşla çalışmamızın yasal olarak imkanı yok.

özetle; öğrenci olarak almanya ya gelecek ve en kısa sürede eşinizide buraya getirmeyi planlıyorsanız gelmeden önce TR'de evlenmiş olmak lazım. diyelimki gelmeden nikah yapıldı bu sefer vize görüşmesine evli olarak başvuracaksınız. vize alımını olumsuz etkiler mi bilmem ama olumlu etkileyeceğini pek sanmıyorum :)

erenahmet95

Mesaj gönderen erenahmet95 » Pzr Ağu 12, 2018 11:58 am

Muriel yazdı: Pzr Ağu 12, 2018 11:45 am bu konuyu daha önce yazdığım gibi okulda danıştım ve eğer öğrenci olarak eşimizi TR'den Almanya'ya getirmek istiyorsak, en az 2 sene boyunca Almanya'da bulunmamız gerekiyormuş. Bu durum eğer evliliğimiz Almanya'ya geldikten sonra gerçekleştiyse geçerliymiş. Yani eğer henüz eğitim için gelmeden TR'de evlenmiş isek, 2 yıl şartı kalkıyor. 2 yıldan önce gelmesi için ise diğer bir şart özel bir durum olması (hamilelik vs. gibi) ve yabancılar polisinin durumu değerlendirip başvuruyu olumlu sonuçlandırması lazım. Bu gibi özel durumlarda da 2 yıldan önce aile birleşimi yapılabiliyor yani.

Maddi durumu ise sormaya fırsatım olmadı ama açıkçası öğrenci olarak bizim aylık 735 € masrafımız görünüyorsa en az bi o kadarda eşimizin olacaktır diye düşünüyorum. Bu da hesabımızda aylık 1500 - 2000 € arası para bulunması lazım demektir. Verdiğiniz linkte sanırım Almanya da tam zamanlı çalışanlar için geçerli ve resmi bir site değil. dolayısı ile öğrenci için aile birleşiminde hesapta para göstermek yeterli olacaktır diye düşünüyorum zira o kadar yüksek maaşla çalışmamızın yasal olarak imkanı yok.

özetle; öğrenci olarak almanya ya gelecek ve en kısa sürede eşinizide buraya getirmeyi planlıyorsanız gelmeden önce TR'de evlenmiş olmak lazım. diyelimki gelmeden nikah yapıldı bu sefer vize görüşmesine evli olarak başvuracaksınız. vize alımını olumsuz etkiler mi bilmem ama olumlu etkileyeceğini pek sanmıyorum :)
Tesekkur ederim bilgilendirme icin. :)

Denizbayisin

Mesaj gönderen Denizbayisin » Sal May 31, 2022 2:21 am

Merhabalar,

Bende suan ayni sorunla karsi karsiyayim. Acaba sürec nasil sonuclandigi hakkinda bilgilendirebilir misiniz?