Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Ogrenciyken Isci Oturumu Alma Rehberi

Turk ve Alman devlet daireleri: Turk Konsoloslugu'ndaki islemler, yabancilar dairesi, saglik sigortasi, isci vizesi, askerlik, ehliyet...
xxway

Re: Ogrenciyken Isci Oturumu Alma Rehberi

Mesaj gönderen xxway » Sal Eyl 20, 2022 12:12 am

Lokman yazdı: Pzt Eyl 19, 2022 5:39 pm eger sözleşmede meslek kesin olarak belirtilmisse bu konuda hakli olabilirsin. ben biraz yüzeysel bir yorum yaptim, kusuruma bakma lütfen. acikcasi bu konuda kesin bir söyleyemeyecegim.
Evet, meslek veya çalışılan pozisyon kesin olarak belirtilmiş. Burada önemli olan kimin adına çalışıyorsun, kontratta kimin adı geçiyor; maaş bordrosunu, kontratta geçen firma mı dolduruyor. Dolayısı ile bağlayıcı firma, kontratta adı geçen firmadır. Çalıştığın yerler ise kontratta belirtildiği gibi "kunden" (müşteriler) dir. Ki ilgili başvuru dilekçesinde boş bırakılan yerleri, kontratta göre doldurduğumda daha da anlamlı olmaktadır, diye düşünüyorum.

Sevgiler,,,

sunaaa777

Mesaj gönderen sunaaa777 » Cum Eyl 23, 2022 11:16 pm

Arkadaşlar ben master kabul aldım geçen sene okul harcını falan da yatırdım, 2 sene oturum hakkım da var. Okula gitmezsem oturum hakkımı alırlar mı? 2 sene sonra değil şimdi için soruyorum verilen hak alınır mı

Hayalperest

Mesaj gönderen Hayalperest » Sal Eyl 27, 2022 2:41 am

Ben bes yil ayni isyerinde calistim.Bugün gittim kapisini caldim uc ay olmuş daha evraklardan haberleri yol Konuşmaz istemedi girdim içeri derdimi anlattim ben öğrenci vizesini uzattirmak istemiyorum
Dedim isci vizesi lazım bana Alman diplamamda var hem master okuyup hem calisacagim dedim bugün evraklari bulmusöar renversicherungsverlaufu kaybetmisler yeninistediler.Master yazilmak istedim yabancilar subesindwn onay istiyor valla şaka gibi

galiloo yazdı: Sal Eyl 13, 2022 3:12 am benim öğrenci oturumum eylül sonu biteceği için çabuk verdiler herhalde. normalde, çok bekleyen arkadaşlarım var, hepimiz şokuz.

Lokman

Mesaj gönderen Lokman » Sal Eyl 27, 2022 4:41 pm

quasarr yazdı: Pzt Eyl 19, 2022 10:41 pm Aynen, ben de sorun olacagini sanmiyorum. Bagimsiz degil, ayni sirket, adresi Berlin ve bircok ilde aktif. Ama bu ise girismeden yabancilar dairesine sormam mantikli dediginiz gibi.

Bu arada randevum 2 ay onceydi, kart filan geldi ama hala zusatsblatt gelmedi. Kac ayda geliyor bu meret acaba
Hayalperest yazdı: Sal Eyl 27, 2022 2:41 am Ben bes yil ayni isyerinde calistim.Bugün gittim kapisini caldim uc ay olmuş daha evraklardan haberleri yol Konuşmaz istemedi girdim içeri derdimi anlattim ben öğrenci vizesini uzattirmak istemiyorum
Dedim isci vizesi lazım bana Alman diplamamda var hem master okuyup hem calisacagim dedim bugün evraklari bulmusöar renversicherungsverlaufu kaybetmisler yeninistediler.Master yazilmak istedim yabancilar subesindwn onay istiyor valla şaka gibi

Sormayin arkadaşlar yaa... Benim yabancilar dairesi de bitmis... Islem süreleri korkunc bir seviyeye ulasti. Ukraynali mültecileri bahane ediyorlar da, yillar önce katbekat suriyeli mülteci geldiginde bile böyle bir durum yasamadim. Hadi dedikleri dogru diyelim... Almanya'nın, bu kadar yabanci insani barindiran bir ülkenin, böyle bir duruma hazirliksiz olmasi da büyük bir ayiptir.

Ben lisansimi bitirdikten sonra bir yerde 4 yil calismis oldugum icin direkt isci oturumuna basvuru yaptim daha avantajli oldugu icin. Memur böyle bir oturum izninin varligindan bile haberdar degildi. Defalarca mail yazdim, durumu anlattim. Oturumu verdi sonunda ama zusatzblatta sadece halihazirda calistigim isyerinde calisabilecegim yaziyordu. Yine tartistik memurla haftalarca. Düşünsenize, bir dilekce yaziyorsunuz oturum almak icin (ki bilhassa 3. maddeden yararlanmak istedigimi defalarca belirtmistim dilekcede), dilekceniz kabul ediliyor ve oturum aliyorsunuz. Aylar sonra gelen zusatzblatta baska bir sey yaziyor. Aciklama istiyorsunuz, mantıkdışı bir aciklama yapiliyor. Bu şart neye binaen koyuldu diyorsunuz, adam cevap veremiyor. Mevzuatı bilmediği çok açık.

Avukat tutacak param yoktu. Evde bos bos oturacağıma, mevzuatı yalayıp yuttum ve memur hakkinda sikayet dilekcesi yazdim müdüriyete. 2 aydir cevap bekliyorum. Ne maillere ne de mektuplara cevap yaziyorlar. Dün nihayet telefonla ulasabildim yetkili kisiye, "tatile cikiyorum, senin belgenle 10 ekimden sonra ilgilenicem" dedi. rahatliga bakar mısınız? Temmuz basindan beri issizim, param kalmadi, mahvoldum. Tek sansim var, o da isten cikarildigim yerde gururumu ayaklar altina alip tekrar calismak, ya da Türkiye'ye dönmek... Ulan yillarca egitimini aldigim meslegi yaptirmiyorlar bana aylardir. Sözde Almanya'nin bize ihtiyaci var. Cileden çıkardılar beni, yola yola başımda saç kalmadı.

Hukukun islemesi güzel bir şey de, ufak bir rutin işlem aylar sürecekse yemişim ben öyle hukuku. Yabancilar dairelerinde tahminimce böyle sikintilar hep vardi. Jobcenter'dan, belediyeden birkac gün sonraya randevu alabiliyorduk ama yabancilar dairesi hep bir ay sonraya veriyordu randevulari. Devlet resmen bu kurumlarda personel tasarrufu yapiyor. Sesimiz de cikmiyor tabii yabanciyiz. Yazik, gerçekten yazik.

Velhasil insan her yerde insan arkadaslar. Malesef her millet içgüdülerine yenik düsüyor, ellerine firsat gecince egolarini tatmin etmekten geri kalmiyorlar. Buradan herkese tavsiyem, ögrencilik yillarinizi mümkün oldugunca büyük, kozmopolit sehirlerde gecirin. Hem devlet kurumlarinda daha az sikinti cekersiniz, hem de is bulmak vs. daha kolay olur. Böyle olaylar belki sürekli olmuyor ama bu forumda ilk de degil. Örnegin dogu eyaletlerinde AT/11 belgesini sigorta kurumlarina kabul ettirebilmek icin yillarca sürünen arkadaslarimiz var. Egolu, tembel memurlara denk gelen tüm arkadaslarin Allah yardimcisi olsun.

debur

Mesaj gönderen debur » Sal Eyl 27, 2022 6:46 pm

Öncelikle herkese merhabalar,yakın bir zaman önce gerekli belgeleri dilekçe ile birlikte mail yoluyla yabancılar şubesine attım. Hala geri dönüş yapmalarını beklıyorum. Bugun ise 1 yılı aşkın süredir çaliştiğim iş yerimden 120 yarim gün 240 tam gün çalışma süremin dolduguna dair bir mail aldım. Aynı mailde ise unbefristeten Vertrag'ım oldugu için ocak ayından itibaren çalişmaya devam edebileceğim yazıyor. Yani anladığım kadarıyla kontratım devam ediyor olucak. Sizce bu durum vizemi işci vizesine değiştirme sürecinde bir sıkıntı yaratır mı?

xxway

Mesaj gönderen xxway » Çrş Eyl 28, 2022 7:30 pm

Bu oturum türüne başvurmadan önce, Berlin de bir avukata danışayım dedim. Bu konulara hakim olduğunu düşündüğüm bir avukatın ismini, internette buldum. Randevu aldim ve konuyu açıkladım. Kendisi, bu dilekçeyi göndererek basvurabilirsin dedi.

Buradan çıkacak sorular:

Belgeleri ne ile göndermem gerekir?
Posta, e-mail

Belgeleri gönderdikten sonra randevu almamız mı gerekir?

quasarr

Mesaj gönderen quasarr » Cmt Eki 01, 2022 2:29 pm

Lokman yazdı: Sal Eyl 27, 2022 4:41 pm Sormayin arkadaşlar yaa... Benim yabancilar dairesi de bitmis... Islem süreleri korkunc bir seviyeye ulasti. Ukraynali mültecileri bahane ediyorlar da, yillar önce katbekat suriyeli mülteci geldiginde bile böyle bir durum yasamadim. Hadi dedikleri dogru diyelim... Almanya'nın, bu kadar yabanci insani barindiran bir ülkenin, böyle bir duruma hazirliksiz olmasi da büyük bir ayiptir.

Ben lisansimi bitirdikten sonra bir yerde 4 yil calismis oldugum icin direkt isci oturumuna basvuru yaptim daha avantajli oldugu icin. Memur böyle bir oturum izninin varligindan bile haberdar degildi. Defalarca mail yazdim, durumu anlattim. Oturumu verdi sonunda ama zusatzblatta sadece halihazirda calistigim isyerinde calisabilecegim yaziyordu. Yine tartistik memurla haftalarca. Düşünsenize, bir dilekce yaziyorsunuz oturum almak icin (ki bilhassa 3. maddeden yararlanmak istedigimi defalarca belirtmistim dilekcede), dilekceniz kabul ediliyor ve oturum aliyorsunuz. Aylar sonra gelen zusatzblatta baska bir sey yaziyor. Aciklama istiyorsunuz, mantıkdışı bir aciklama yapiliyor. Bu şart neye binaen koyuldu diyorsunuz, adam cevap veremiyor. Mevzuatı bilmediği çok açık.

Avukat tutacak param yoktu. Evde bos bos oturacağıma, mevzuatı yalayıp yuttum ve memur hakkinda sikayet dilekcesi yazdim müdüriyete. 2 aydir cevap bekliyorum. Ne maillere ne de mektuplara cevap yaziyorlar. Dün nihayet telefonla ulasabildim yetkili kisiye, "tatile cikiyorum, senin belgenle 10 ekimden sonra ilgilenicem" dedi. rahatliga bakar mısınız? Temmuz basindan beri issizim, param kalmadi, mahvoldum. Tek sansim var, o da isten cikarildigim yerde gururumu ayaklar altina alip tekrar calismak, ya da Türkiye'ye dönmek... Ulan yillarca egitimini aldigim meslegi yaptirmiyorlar bana aylardir. Sözde Almanya'nin bize ihtiyaci var. Cileden çıkardılar beni, yola yola başımda saç kalmadı.

Hukukun islemesi güzel bir şey de, ufak bir rutin işlem aylar sürecekse yemişim ben öyle hukuku. Yabancilar dairelerinde tahminimce böyle sikintilar hep vardi. Jobcenter'dan, belediyeden birkac gün sonraya randevu alabiliyorduk ama yabancilar dairesi hep bir ay sonraya veriyordu randevulari. Devlet resmen bu kurumlarda personel tasarrufu yapiyor. Sesimiz de cikmiyor tabii yabanciyiz. Yazik, gerçekten yazik.

Velhasil insan her yerde insan arkadaslar. Malesef her millet içgüdülerine yenik düsüyor, ellerine firsat gecince egolarini tatmin etmekten geri kalmiyorlar. Buradan herkese tavsiyem, ögrencilik yillarinizi mümkün oldugunca büyük, kozmopolit sehirlerde gecirin. Hem devlet kurumlarinda daha az sikinti cekersiniz, hem de is bulmak vs. daha kolay olur. Böyle olaylar belki sürekli olmuyor ama bu forumda ilk de degil. Örnegin dogu eyaletlerinde AT/11 belgesini sigorta kurumlarina kabul ettirebilmek icin yillarca sürünen arkadaslarimiz var. Egolu, tembel memurlara denk gelen tüm arkadaslarin Allah yardimcisi olsun.
Gecmis olsun hakikaten. Umarim bu zor günleri gelecek güzel günlerle anarsin. Bir sey soracagim, bunlar bana zusatsblatt yollamadilar, maille sordum yollamayacaklarini söylediler. Sadece aufenhaltstitel karti verdiler ve is yerine dair hicbir bilgi yok.

sahanyalap

Mesaj gönderen sahanyalap » Cmt Eki 01, 2022 7:54 pm

Selamlar arkadaslar,

Almanyada ögrenci olarak ucuncu yilimi bitiriyorum ve Bremen Universitesinde okuyorum. Malum yeni vatandaslik yasasiyla birlikte vatandaslik süresi extra Entegrasyon durumunda 3 yila iniyor.
ARB 1/80 le isci oturumuna gecip vatandaslik almayi planliyorum. Fakat vatandaslik icin Hamburg ve Bremen eyaletinin Einbürgerung sayfasinda Daueraufenthalts sart kosuluyor. Ancak Berlinin Einbürgerung sayfasinda birkaci disinda herhangi bir Aufenthaltstitel olmasi yeterli görünüyor.

1. Bu durumu tecrübe eden ya da bilgisi olan var midir ? Vatandaslik icin Niederlassungserlaubnis istiyorlar mi ?

2.Buradaki linklerde Türk vatandaslari tarafindan Ankara anlasmasiyla alinan Aufenthaltstitelin Daueraufenthalts olarak sayildigi yaziliyor. Bunlarla ilgili bilgisi,tecrübesi olan var midir ?

https://www.bundesregierung.de/breg-de/ ... ung-456774

https://www.integrationsbeauftragte.de/ ... %C3%B6rige.

Muhendis

Mesaj gönderen Muhendis » Cmt Eki 01, 2022 11:18 pm

Arkadaşlar masterda werkstudent olarak çalışırken bu oturuma nasıl geçilir anlamıyorum. Örneğin 1 sene werkstudent olarak çalıştık. Daha 2 sene aynı iş yerinde aynı pozisyonda çalışmaya devam etmeliyiz. E 2 sene içinde okul bitecek. Yani 2 sene dolmadan okul bitecek ve daha fazla aynı iş yerinde çalışamayacağız ki. Dolayısıyla 3 yıl dolmadan çıkmak zorunda kalacağız. O zaman bu işçi oturumuna geçme olayı sadece vasıfsız işlerde çalışarak yapabileceğimiz bir şey mi?

xxway

Mesaj gönderen xxway » Pzr Eki 02, 2022 2:36 pm

Almanya'da benim ikinci masterım. İlk masterı Türkiye'de yaptım. Doktora dahil diğer tüm niteliği yüksek (!) işlere başvurum oldu. Malesef olumlu dönen olmadı. En son, full-time bir doktora için (researcher) pozisyonu için başvurdum. Onun sonucunu bekliyorum. O da olmaz ise ARB 1/80 Ankara anlaşmasına başvurmayı düşünüyorum. İkinci masterı bitirebilirim ama bu büyük bir farklılık yaratmıyacak gibi. Bol diplomalı bir CV ortaya çıkacak.

Muhendis

Mesaj gönderen Muhendis » Pzr Eki 02, 2022 4:42 pm

xxway yazdı: Pzr Eki 02, 2022 2:36 pm Almanya'da benim ikinci masterım. İlk masterı Türkiye'de yaptım. Doktora dahil diğer tüm niteliği yüksek (!) işlere başvurum oldu. Malesef olumlu dönen olmadı. En son, full-time bir doktora için (researcher) pozisyonu için başvurdum. Onun sonucunu bekliyorum. O da olmaz ise ARB 1/80 Ankara anlaşmasına başvurmayı düşünüyorum. İkinci masterı bitirebilirim ama bu büyük bir farklılık yaratmıyacak gibi. Bol diplomalı bir CV ortaya çıkacak.
Bölümünüz nedir?

wittmann

Mesaj gönderen wittmann » Sal Eki 04, 2022 7:10 am

Arkadaşlar bu oturum iznini lieferando gibi kurye şirketlerinde çalışıp alabiliyor muyuz ? alabilen var mı ? yoksa illa doğru düzgün bir şirket de iyi bir konumda mı olmamız gerekiyor ?

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Sal Eki 04, 2022 8:57 am

wittmann yazdı: Sal Eki 04, 2022 7:10 am Arkadaşlar bu oturum iznini lieferando gibi kurye şirketlerinde çalışıp alabiliyor muyuz ? alabilen var mı ? yoksa illa doğru düzgün bir şirket de iyi bir konumda mı olmamız gerekiyor ?
Sigortali olarak calisiyorsaniz alabilirsiniz
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

Muhendis

Mesaj gönderen Muhendis » Sal Eki 04, 2022 2:27 pm

Muhendis yazdı: Cmt Eki 01, 2022 11:18 pm Arkadaşlar masterda werkstudent olarak çalışırken bu oturuma nasıl geçilir anlamıyorum. Örneğin 1 sene werkstudent olarak çalıştık. Daha 2 sene aynı iş yerinde aynı pozisyonda çalışmaya devam etmeliyiz. E 2 sene içinde okul bitecek. Yani 2 sene dolmadan okul bitecek ve daha fazla aynı iş yerinde çalışamayacağız ki. Dolayısıyla 3 yıl dolmadan çıkmak zorunda kalacağız. O zaman bu işçi oturumuna geçme olayı sadece vasıfsız işlerde çalışarak yapabileceğimiz bir şey mi?
Arkadaşlar bunun cevabını bilen yok mu?

wittmann

Mesaj gönderen wittmann » Sal Eki 04, 2022 6:47 pm

Physiker yazdı: Sal Eki 04, 2022 8:57 am Sigortali olarak calisiyorsaniz alabilirsiniz
sigorta yapıp yapmadığını şirketin nereden öğrenebilirim kuryelik için kayıt olurken vergi no falan istiyor çünkü sanırım sigortada vardır.

edizzide

Mesaj gönderen edizzide » Cum Eki 07, 2022 4:59 pm

Arkadaşlar biraz aradım ama bulamadım, muhakkak soran olmuştur şimdiden kusuruma bakmayın; kontrat işveren tarafından uzatılmaması durumunda bu vize tipi açığa düşüyor mu?

Hayalperest

Mesaj gönderen Hayalperest » Pzt Eki 10, 2022 11:57 am

Arkadaşlar arb1/80 başvurdum ve oturum vermeye çağırdılar.Antragtaki zweck des Aufenhaltnis kısmına ne yazıyoruz ? ARB 1/80 Artikel 6 yazsam olur mu?

quasarr

Mesaj gönderen quasarr » Pzt Eki 10, 2022 1:45 pm

Muhendis yazdı: Sal Eki 04, 2022 2:27 pm Arkadaşlar bunun cevabını bilen yok mu?
Isci oturumuna geciste isin vasfinin onemi yok. Beyin isciligi ya da beden isciligi, farketmiyor. Isci oturumuna gectikten sonra ogrenciliginden bagimsiz olarak bir iste calisabilirsin, ister okulun bitsin ister okulu birakmis ol. Isci vizesine gectin ve okulun bitti ya da okulu biraktin diyelim. Isvereninle kontrati degistirebilirsin isci vizesine gecikten sonra. Werkstudent kontratindan normal calisan kontratina gecebilirsin.
wittmann yazdı: Sal Eki 04, 2022 6:47 pm sigorta yapıp yapmadığını şirketin nereden öğrenebilirim kuryelik için kayıt olurken vergi no falan istiyor çünkü sanırım sigortada vardır.
Lieferando'da calisip isci vizesine gecebilirsin. Lieferando sirketi emeklilik sigortasini istiyor musunuz diye soruyor ise baslarken kontratta. Ama bu sadece mini-job yapanlarin yapabilecegi bir tercih. Eger midi job ise yani haftada 12-20 saat arasi calismayi sectiysen, emeklilik sigortan yatar. Emeklilik paranin yatip yatmadigini maas bordrosunda gorebilirsin. Adi RV Beitrag olarak geciyor, maas bordrosunun bu bölümünde emeklilik paranin kesilip kesilmedigini gorebilirsin. Maas bordrosuna datevden ulasabilirsin.
edizzide yazdı: Cum Eki 07, 2022 4:59 pm Arkadaşlar biraz aradım ama bulamadım, muhakkak soran olmuştur şimdiden kusuruma bakmayın; kontrat işveren tarafından uzatılmaması durumunda bu vize tipi açığa düşüyor mu?
Acikcasi bu konu tartisilmis bu baslikta. Bazilari yabancilar ofisinin bu durumda kati davranabilecegini ve sinir disi edebilecegini soyluyordu ama bazilari da hemen ayni is dalinda farkli bir is bulunmasi halinde yabancilar ofisinin bunu kabul edebilecegini yaziyordu. Bana kalirsa bu konuda cok kati degiller. Hatirladigim kadariyla biri bu durumda iken avukata basvurmus ve vizesini uzatmisti. Ben cok kati olduklarini dusunmuyorum, kati olduklari halinde bir avukat vasitasiyla dava acilabilir ve yollar tekrardan acilabilir diye dusunuyorum. Cunku bu yasa biraz esnek anladigim kadariyla, yani isten atilma, kontratin uzatilmamasi durumlarinda alternatif cozumlere acik.

Hayalperest

Mesaj gönderen Hayalperest » Pzt Eki 10, 2022 9:01 pm

Arkadaş şuan kafama bişey dank etti .Ben internetten dilekçe doldurup vermiştim.Şöyle başlıyor

ich möchte eine Aufenthaltserlaubnis nach Maßgabe des § 4 Abs. 5 AufenthG auszustellen, weil mir nach Art 6 Abs. 1 Spiegelstriche 1 ARB 1 /80 ein Aufenthaltsrecht zusteht.

O zaman bu dilekçe yanlış.Sen Spiegelstriche 3 yapmışsın galiba.Benim beş sene oldu.Şimdi sınırsız oturum vermezler mi? Bugün oturum için foto ve para ödedim .Bunu düzelme şansım var mı?

Sıkıntı olur mu ?

Hayalperest

Mesaj gönderen Hayalperest » Pzt Eki 10, 2022 9:27 pm

Bunlar arasındaki fark nedir?
2.
Aufenthaltserlaubnis (§ 7),
3
Niederlassungserlaubnis (§ 9) oder
4.
Erlaubnis zum Daueraufenthalt – EU (§ 9a

Şimdi 5 yıl için içci oturum alınca Oturum kartında ne yazması gerekiyor?