Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Ogrenciyken Isci Oturumu Alma Rehberi

Turk ve Alman devlet daireleri: Turk Konsoloslugu'ndaki islemler, yabancilar dairesi, saglik sigortasi, isci vizesi, askerlik, ehliyet...
quasarr

Re: Ogrenciyken Isci Oturumu Alma Rehberi

Mesaj gönderen quasarr » Cum May 06, 2022 3:30 pm

hectorwolki yazdı: Çrş May 04, 2022 10:58 pm Bunu yazma hakları yok. İtiraz edebilirsiniz. Bu husus sadece süresiz oturuma başvurulurken önemlidir ARB 1/80'de. Bunun dışında ayda 600 Euro'ya bile oturum vermek zorundalar. Zaten bu başlığın ilk sayfasında örnek olarak verilen metinde Almancayla bu belirtilmiş. Antrag verirken bu cümleyi eklemediğinizi düşünüyorum ki böyle bir şey talep etmişler sizden.
Evet, tekrardan sordum, full time job zorunlu degil yasaya gore diye. O da "OB" sozcugunu buyuk ve alti cizili olarak yazarak gonderdi, almancam henuz iyi degil maalesef. Zorunlu degil bu durum, ama memur ilk mailde direk "muss" diye sozcuk kurup altina maddeleri yazinca zorunlu sandim. Tesekkurler cevap icin.

BayernBeyi

Mesaj gönderen BayernBeyi » Sal May 10, 2022 11:54 am

Merhaba,

ben yaklasik 5 senedir ayni firmada calisiyorum.Okulu bu semester bitirdim diplomayı bir ay icinde alacagim.Vizem 2 ay sonra bitiyor.Ben vizeyi isci vizesine mi cevirmem mantikli? yoksa is 18 ay is arama vizesi mi almamliyim.Bir fark varmi bu A/180 vizesi ile normal mezunizetten sonra ise girip sinirsiz vize alma arasinda ?

Direk alman vatandasligina gecis ne kadar sürer?

Cevabiniz icin simdiden tesekür ederim

GutenTag

Mesaj gönderen GutenTag » Çrş May 11, 2022 12:44 am

quasarr yazdı: Pzt May 02, 2022 11:41 pm Merhaba,,

Ornegin son 5 ayi baz aldigimizda,

Kasim ayi net maasim 768 Euro
Aralik ayi net maasim 850 Euro
Ocak ayi net maasim 1228 Euro
Subat ayi net maasim 1007 Euro
Mart ayi net maasim 1060 Euro

Ve maasimla gayet iyi gecinebiliyorum, 230 euro kiram var, 76 euro da sigorta parami oduyorum sadece. Ogrenci olarak calisiyorum WerkStudent olarak. Haftalik 12 ile 20 saat arasi calisabiliyorum, 20 saat calistigimda 1000 euro uzeri oluyor net maasim.
Quasarr merhaba,

Ben de simdi is buldum 12€ haftalik 20 saat calisacagim. Aylik 960 Euro yapiyor. Bunun üzerine haftalik 28 saate cikarirsam 960€ yu geciyorum. Hangisi daha mantikli? Haftalik 20 saat calismak mi yoksa 28 saate cikarayim mi? Ne kadar vergi kesilir örnek verebilir misin?

Rigwald

Mesaj gönderen Rigwald » Çrş May 11, 2022 9:34 pm

GutenTag yazdı: Çrş May 11, 2022 12:44 am Quasarr merhaba,

Ben de simdi is buldum 12€ haftalik 20 saat calisacagim. Aylik 960 Euro yapiyor. Bunun üzerine haftalik 28 saate cikarirsam 960€ yu geciyorum. Hangisi daha mantikli? Haftalik 20 saat calismak mi yoksa 28 saate cikarayim mi? Ne kadar vergi kesilir örnek verebilir misin?
Maaşınızı en doğru bu siteden hesaplayabilirsiniz. Beni bugüne kadar hiç yanıltmadı.

https://www.bbx.de/brutto-netto-rechner/

Airwaves

Mesaj gönderen Airwaves » Pzt May 16, 2022 6:32 pm

Arkadaşlar selamlar. Benim önemli bir sorum var. Ben geçen yıl işçi oturumuna geçtim. Geçen ay da ilk işçi oturum kartımın süresi bitti ve uzattım. Arkadaşlar auslanderbüronun bana verdiği oturum kartlarının hiç birinin zusatzblatt ında çalıştığım şirketin adı, orada çalıştığım pozisyon vs yazmıyor. Yazan tek cümle şu: "Die Aufenthaltserlaubnis berechtigt zur ausübung einer Beschäftigung". Diğer arkadaşlarda hep çalıştıkları şirketin ismi, pozisyonları vs yazıyor. Ben de bu sırada çok daha iyi bir iş bulduğum için ona geçip geçemeyeceğimi merak ederek belediyeyi aradım ve karşıma çıkan bir Sachbearbeiter dan dosyam incelemesini ve iş yerimi şimdiden değiştirip değiitiremeyeceğimi sordum. Kendisi de dosyama baktı ve dedi ki istediğin yerde istediğin işi yapabilirsin. Sana böyle bir zorunluluk tanımlanmamış dedi. 3-4 defa emin misiniz diye sordum, hatta Ankara anlaşmasının maddelerini hatırlattım ama ısrarla dedi ki eğer sana böyle bir zorunluluk veya kısıtlama konulsaydı bu kesinlikle zusatzblatt a yazılırdı ama senin durumunda böyle birşey yok dedi. Ben pek güvenemiyorum ama yine de bulduğum yeni işe başvurdum. İşin şuan çalıştığım işle hiçbir alakası yok ama yine de mülakatlara katılıp işi almaya çalışacağım. Bu sırada auslanderbüro ya mail de attım işimi değiştirebileceğimi yazılı olarak onaylamaları için ama en erken bir ay sonra falan cevpa veriyorlar. Ben o zamana kadar eğer başvurduğum yerden kabul alırsam şuanki şirketten ayrılmam gerekir. Siz ne düşünüyorsunuz? Böyle bir olayı hiç duydunuz mu? Sizce kabul alırsam Telefondaki görevlinin lafına ve ısrarına güvenip şuanki işimden ayrılmalı mıyım? Ne düşünüyorsunuz dostlar bana bir akıl verebilirseniz çok sevinirim...

Muhendis

Mesaj gönderen Muhendis » Sal May 17, 2022 9:32 am

Airwaves yazdı: Pzt May 16, 2022 6:32 pm Arkadaşlar selamlar. Benim önemli bir sorum var. Ben geçen yıl işçi oturumuna geçtim. Geçen ay da ilk işçi oturum kartımın süresi bitti ve uzattım. Arkadaşlar auslanderbüronun bana verdiği oturum kartlarının hiç birinin zusatzblatt ında çalıştığım şirketin adı, orada çalıştığım pozisyon vs yazmıyor. Yazan tek cümle şu: "Die Aufenthaltserlaubnis berechtigt zur ausübung einer Beschäftigung". Diğer arkadaşlarda hep çalıştıkları şirketin ismi, pozisyonları vs yazıyor. Ben de bu sırada çok daha iyi bir iş bulduğum için ona geçip geçemeyeceğimi merak ederek belediyeyi aradım ve karşıma çıkan bir Sachbearbeiter dan dosyam incelemesini ve iş yerimi şimdiden değiştirip değiitiremeyeceğimi sordum. Kendisi de dosyama baktı ve dedi ki istediğin yerde istediğin işi yapabilirsin. Sana böyle bir zorunluluk tanımlanmamış dedi. 3-4 defa emin misiniz diye sordum, hatta Ankara anlaşmasının maddelerini hatırlattım ama ısrarla dedi ki eğer sana böyle bir zorunluluk veya kısıtlama konulsaydı bu kesinlikle zusatzblatt a yazılırdı ama senin durumunda böyle birşey yok dedi. Ben pek güvenemiyorum ama yine de bulduğum yeni işe başvurdum. İşin şuan çalıştığım işle hiçbir alakası yok ama yine de mülakatlara katılıp işi almaya çalışacağım. Bu sırada auslanderbüro ya mail de attım işimi değiştirebileceğimi yazılı olarak onaylamaları için ama en erken bir ay sonra falan cevpa veriyorlar. Ben o zamana kadar eğer başvurduğum yerden kabul alırsam şuanki şirketten ayrılmam gerekir. Siz ne düşünüyorsunuz? Böyle bir olayı hiç duydunuz mu? Sizce kabul alırsam Telefondaki görevlinin lafına ve ısrarına güvenip şuanki işimden ayrılmalı mıyım? Ne düşünüyorsunuz dostlar bana bir akıl verebilirseniz çok sevinirim...
Kusura bakmayın ama konu dışında size bir şey sormak istiyorum. İşçi oturumuna geçmek için avukat aracılığı ile mi başvurdunuz?

Airwaves

Mesaj gönderen Airwaves » Sal May 17, 2022 3:09 pm

Evet ben avukatla geçtim

Muhendis

Mesaj gönderen Muhendis » Sal May 17, 2022 10:26 pm

Airwaves yazdı: Sal May 17, 2022 3:09 pm Evet ben avukatla geçtim
Anladım. İşçi oturumuna geçebilmek için Werkstudent olarak çalışılan bir yıllık süre geçerli olur mu? Yoksa illa garson vs. gibi işlerde çalışmak mı gerekiyor? Ve özel değilse işçi oturumuna geçme nedeniniz nedir?

Muhendis

Mesaj gönderen Muhendis » Çrş May 18, 2022 7:39 pm

Tekrar merhaba. Size birkaç soru sormak istiyorum ve iletişim bilginize ihtiyacım var. Acaba iletişim bilgisi verebilir misiniz? Sadece birkaç soru. Ama iletişim bilginizi burada direkt paylaşırsanız kural ihlalinden banlanırsınız. O yüzden profil ayarından kendi profilinize iletişim bilgisi eklemelisiniz. Böylelikle size ulaşabilirim. Tabi eğer siz de uygun görürseniz.

berliner_34

Mesaj gönderen berliner_34 » Cum May 20, 2022 12:14 pm

Selamlar. İşlemlerde size yardımcı olan avukatın iletişim bilgilerini forumdan banlanmayacak şekilde iletebilmeniz mümkün müdür?

quasarr

Mesaj gönderen quasarr » Pzr May 22, 2022 5:01 am

Airwaves yazdı: Pzt May 16, 2022 6:32 pm Arkadaşlar selamlar. Benim önemli bir sorum var. Ben geçen yıl işçi oturumuna geçtim. Geçen ay da ilk işçi oturum kartımın süresi bitti ve uzattım. Arkadaşlar auslanderbüronun bana verdiği oturum kartlarının hiç birinin zusatzblatt ında çalıştığım şirketin adı, orada çalıştığım pozisyon vs yazmıyor. Yazan tek cümle şu: "Die Aufenthaltserlaubnis berechtigt zur ausübung einer Beschäftigung". Diğer arkadaşlarda hep çalıştıkları şirketin ismi, pozisyonları vs yazıyor. Ben de bu sırada çok daha iyi bir iş bulduğum için ona geçip geçemeyeceğimi merak ederek belediyeyi aradım ve karşıma çıkan bir Sachbearbeiter dan dosyam incelemesini ve iş yerimi şimdiden değiştirip değiitiremeyeceğimi sordum. Kendisi de dosyama baktı ve dedi ki istediğin yerde istediğin işi yapabilirsin. Sana böyle bir zorunluluk tanımlanmamış dedi. 3-4 defa emin misiniz diye sordum, hatta Ankara anlaşmasının maddelerini hatırlattım ama ısrarla dedi ki eğer sana böyle bir zorunluluk veya kısıtlama konulsaydı bu kesinlikle zusatzblatt a yazılırdı ama senin durumunda böyle birşey yok dedi. Ben pek güvenemiyorum ama yine de bulduğum yeni işe başvurdum. İşin şuan çalıştığım işle hiçbir alakası yok ama yine de mülakatlara katılıp işi almaya çalışacağım. Bu sırada auslanderbüro ya mail de attım işimi değiştirebileceğimi yazılı olarak onaylamaları için ama en erken bir ay sonra falan cevpa veriyorlar. Ben o zamana kadar eğer başvurduğum yerden kabul alırsam şuanki şirketten ayrılmam gerekir. Siz ne düşünüyorsunuz? Böyle bir olayı hiç duydunuz mu? Sizce kabul alırsam Telefondaki görevlinin lafına ve ısrarına güvenip şuanki işimden ayrılmalı mıyım? Ne düşünüyorsunuz dostlar bana bir akıl verebilirseniz çok sevinirim...
Cok ilginc.. Peki diger is mavi kart alabileceginiz nitelikli is gucu mu ? Eger oyleyse zaten hicbir sorun olmaz ama degilse bilemiyorum,

Sizin zusatsblatt karambole gelmistir belki, caktirmayin :D

berliner_34

Mesaj gönderen berliner_34 » Çrş May 25, 2022 11:13 pm

Berlin'de randevu almaya çalışanlar auslanderbehörde'ye mail mi atıyor yoksa siteden mi alıyorlar? Öyleyse hangi seçeneği seçmemiz gerek?

hectorwolki

Mesaj gönderen hectorwolki » Prş May 26, 2022 2:51 am

Arkadaşlar kardeşim işçi oturumu için başvuruda bulundu, önceden yazmıştım. Nisan ayında başvuru yaptı, 11 Mayıs'ta dosyası sonuçlandı ve ona 11 Ağustos'a randevu verdiler. Tam 3 ay sonrasına yani. İstenen evraklar arasında:

-Pasaport
-37 Euro
-Güncel maaş bordrosu (başvuruda zaten ilk 12 ayınkileri verdi)
-Arbeitsbescheinigung
-Persönliche Vorsprache

Bunlar yazıyor ama fotoğraf istenmemiş.

Aynı şehirde başka arkadaşı direkt 3 seneden fazla çalıştığı iş için 3 senelik maddeden yararlanma hakkını talep ederek yine nisan ayında, erkek kardeşimden 3-4 gün sonra başvuru yaptı onunki 23 Mayıs'ta sonuçlandı ama randevusu haziran ayına verildi. Saçma bi durum değil mi bu? Ve ondan fotoğraf istendi.

Kardeşimden neden fotoğraf istenmemiş olabilir ve neden sizce 3 ay sonrasına randevu vermiş olabilirler? İkisi de aynı Ausländerbehörde. Kardeşiminki 1 senelik kanun maddesi, arkadaşınki ise 3 senelik kanun maddesi.

İkisi de önceden aynı Ausländerbehörde'den öğrenci oturumlarını almışlardı (yani önceden aynı Ausländerbehörde'ye fotoğraf vermişlerdi).

Not: Kardeşime de arkadaşına da başvuru sonuçlanıp randevu verdikleri gün 1 senelik Fiktionsbescheinigung ev adresine postayla hemen gönderildi. Kardeşime önceden öğrenci oturumu alırken de yapılmış bu; yani parmak izi randevusuna ve parmak izi randevusundan oturum kartını teslim alana kadar geçen sürede kullanmak üzere ev adresine hemen yine 1 senelik Fiktionsbescheinigung göndermişlerdi.

Önceki oturum kartındaki fotoğrafı kullanarak yeni oturum kartını verdikleri oluyor mu yoksa?

Airwaves

Mesaj gönderen Airwaves » Cmt May 28, 2022 4:20 pm

quasarr yazdı: Pzr May 22, 2022 5:01 am Cok ilginc.. Peki diger is mavi kart alabileceginiz nitelikli is gucu mu ? Eger oyleyse zaten hicbir sorun olmaz ama degilse bilemiyorum,

Sizin zusatsblatt karambole gelmistir belki, caktirmayin :D
Hocam anlaşmayı açıp okudum. Açık bir şekilde diyor ki "üç yıl dolmadan iş yerinden ayrılırsan o güne kadar çalıştığın süreler silinir ve yeni geçtiğin iş yerinde tekrar sıfırdan 3 yıl çalışma süresini doldurmak zorunda kalırsın". Yani oturum kaybı falan yokmuş. O yüzden auslanderbüro bana istediğin yere gidebilirsin diyormuş 😁
Mavi kart konusunda ise, işin niteliği mavi kartlık değil ama maaş kısmı mavi karta uyuyor. 56.800 ün üzerinde, o sayede mavi kart almayı da düşünüyorum ama şöyle bir şey var: grundgehalt 51.000 Euro, artı olarak da 10.000 ekstra bonus var. Bu ikisini birlikte sayıyorlarsa mavi karta geçerim. Siz ne düşünüyorsunuz bilginiz var mı hocam

hectorwolki

Mesaj gönderen hectorwolki » Cmt May 28, 2022 8:12 pm

Airwaves yazdı: Cmt May 28, 2022 4:20 pm Hocam anlaşmayı açıp okudum. Açık bir şekilde diyor ki "üç yıl dolmadan iş yerinden ayrılırsan o güne kadar çalıştığın süreler silinir ve yeni geçtiğin iş yerinde tekrar sıfırdan 3 yıl çalışma süresini doldurmak zorunda kalırsın". Yani oturum kaybı falan yokmuş. O yüzden auslanderbüro bana istediğin yere gidebilirsin diyormuş 😁
Mavi kart konusunda ise, işin niteliği mavi kartlık değil ama maaş kısmı mavi karta uyuyor. 56.800 ün üzerinde, o sayede mavi kart almayı da düşünüyorum ama şöyle bir şey var: grundgehalt 51.000 Euro, artı olarak da 10.000 ekstra bonus var. Bu ikisini birlikte sayıyorlarsa mavi karta geçerim. Siz ne düşünüyorsunuz bilginiz var mı hocam
Okuduğunuz kaynağı paylaşma imkanınız var mı acaba?

Bu arada bilginiz var mı başka bir sorum olacak:
Başka oturum türleriyle diyelim 5 seneyi aşkın süredir Almanya'da ikamet edilmiş ama bu 5 senenin son 1 senesi ARB 1/80 kapsamında işçi oturumuna geçilmiş. Niederlassungserlaubnis'in gerektirdiği bütün şartların uygun olduğunu göz önünde bulundurursak 5 sene tamamladığı için Niederlassungserlaubnis'e başvurulabilir mi? Yoksa "sen daha bu işte birinci senendesin, toplam 4 seneyi doldurman lazım" mı derler?

Airwaves

Mesaj gönderen Airwaves » Pzr May 29, 2022 9:47 pm

hectorwolki yazdı: Cmt May 28, 2022 8:12 pm Okuduğunuz kaynağı paylaşma imkanınız var mı acaba?

Bu arada bilginiz var mı başka bir sorum olacak:
Başka oturum türleriyle diyelim 5 seneyi aşkın süredir Almanya'da ikamet edilmiş ama bu 5 senenin son 1 senesi ARB 1/80 kapsamında işçi oturumuna geçilmiş. Niederlassungserlaubnis'in gerektirdiği bütün şartların uygun olduğunu göz önünde bulundurursak 5 sene tamamladığı için Niederlassungserlaubnis'e başvurulabilir mi? Yoksa "sen daha bu işte birinci senendesin, toplam 4 seneyi doldurman lazım" mı derler?
Hocam sorunuzla ilgili cevabım yok ama benim bahsettiğim madde burada:

3.7.5. Spiegelstrich 2: nach drei Jahren
Spiegelstrich 2 erlaubt dem türkischen Arbeitnehmer im Wesentlichen, sich nach drei
Jahren ordnungsgemäßer Beschäftigung für den gleichen Beruf bei einem Arbeitgeber
seiner Wahl auf ein anderes Stellenangebot zu bewerben. Der Anspruch des türkischen
Arbeitnehmers auf Verlängerung seiner Zeit Aufenthaltserlaubnis ist daher davon abhängig,
dass er zuvor drei Jahre bei demselben Arbeitgeber ununterbrochen ordnungsgemäß
beschäftigt war.
Wechselt der türkische Arbeitnehmer vor Erreichen der Dreijahresfrist den Arbeitgeber,
gehen seine zuvor zurückgelegten Beschäftigungszeiten verloren und müssen beim
neuen Arbeitgeber erst wieder aufgebaut werden. Eine gegebenenfalls erteilte Erlaub-
nis der Ausländerbehörde zu dem vorzeitigen Arbeitgeberwechsel ändert an dieser
Rechtsfolge nichts und ist ohne rechtliche Bedeutung. Die Beschäftigungszeiten gehen
auch verloren, wenn der türkische Arbeitnehmer verschiedene Beschäftigungen bei
demselben Arbeitgeber ausgeübt hat. Um dies überprüfen zu können, sollten die Aus-
länderbehörden den zuletzt ausgeübten Beruf in den Aufenthaltstitel eintragen. Wech-
selt allerdings nicht der türkische Arbeitnehmer den Arbeitgeber, sondern wechselt der
Arbeitgeber (weil sich zum Beispiel der Inhaber der Beschäftigungsfirma ändert), gehen
die zurückgelegten Beschäftigungszeiten nicht verloren.

quasarr

Mesaj gönderen quasarr » Cum Haz 03, 2022 12:49 am

hectorwolki yazdı: Prş May 26, 2022 2:51 am Arkadaşlar kardeşim işçi oturumu için başvuruda bulundu, önceden yazmıştım. Nisan ayında başvuru yaptı, 11 Mayıs'ta dosyası sonuçlandı ve ona 11 Ağustos'a randevu verdiler. Tam 3 ay sonrasına yani. İstenen evraklar arasında:

-Pasaport
-37 Euro
-Güncel maaş bordrosu (başvuruda zaten ilk 12 ayınkileri verdi)
-Arbeitsbescheinigung
-Persönliche Vorsprache

Bunlar yazıyor ama fotoğraf istenmemiş.

Aynı şehirde başka arkadaşı direkt 3 seneden fazla çalıştığı iş için 3 senelik maddeden yararlanma hakkını talep ederek yine nisan ayında, erkek kardeşimden 3-4 gün sonra başvuru yaptı onunki 23 Mayıs'ta sonuçlandı ama randevusu haziran ayına verildi. Saçma bi durum değil mi bu? Ve ondan fotoğraf istendi.

Kardeşimden neden fotoğraf istenmemiş olabilir ve neden sizce 3 ay sonrasına randevu vermiş olabilirler? İkisi de aynı Ausländerbehörde. Kardeşiminki 1 senelik kanun maddesi, arkadaşınki ise 3 senelik kanun maddesi.

İkisi de önceden aynı Ausländerbehörde'den öğrenci oturumlarını almışlardı (yani önceden aynı Ausländerbehörde'ye fotoğraf vermişlerdi).

Not: Kardeşime de arkadaşına da başvuru sonuçlanıp randevu verdikleri gün 1 senelik Fiktionsbescheinigung ev adresine postayla hemen gönderildi. Kardeşime önceden öğrenci oturumu alırken de yapılmış bu; yani parmak izi randevusuna ve parmak izi randevusundan oturum kartını teslim alana kadar geçen sürede kullanmak üzere ev adresine hemen yine 1 senelik Fiktionsbescheinigung göndermişlerdi.

Önceki oturum kartındaki fotoğrafı kullanarak yeni oturum kartını verdikleri oluyor mu yoksa?

Randevu olayi sanirim her bir memurun mesguliyetine gore degisiyor. Bildigim kadariyla belli bir soyadi araligina, ornegin A-D harfi ile baslayan soyisimlerine belli memur, digerlerine ayri memurlar bakiyor. Belki ondan dolayi farklilik olusmustur.

Ben de randevu aldim, gerekli tum dosyalari attim, benden 37 euro, pasaport ve biyometrik fotograf istediler. Antragtan tutun 12 aylik maas bordlarina kadar hepsini maille yollamistim, onlarin istegi uzerine. Bence ne olur ne olmaz randevuya guncel bir biyometrik fotograf ve gerekirse ihtiyac olabilecek tum belgeleri yaninda getirmek mantikli

quasarr

Mesaj gönderen quasarr » Cum Haz 03, 2022 12:59 am

Airwaves yazdı: Cmt May 28, 2022 4:20 pm Hocam anlaşmayı açıp okudum. Açık bir şekilde diyor ki "üç yıl dolmadan iş yerinden ayrılırsan o güne kadar çalıştığın süreler silinir ve yeni geçtiğin iş yerinde tekrar sıfırdan 3 yıl çalışma süresini doldurmak zorunda kalırsın". Yani oturum kaybı falan yokmuş. O yüzden auslanderbüro bana istediğin yere gidebilirsin diyormuş 😁
Muthis birsey bu, yani baska bir ise girebiliyorsaniz sorunsuz. Acikcasi mavi kart sartlarini pek bilmiyorum, nitelikli is gucu olayini. Ben Temmuzda randevuyu aldim en kotu Eylulde zusatzblatt gelir bana. Yani burda onlarca sayfa yazilana gore bizim boyle bir sansimiz yok ama belki kanunu yeterince irdelememis olabilir arkadaslar.. Belki gozden kacan birseyler. Acikcasi bilmiyorum bu durumu. Ben boyle bir risk almazdim gene de. Ben su anki isimi gecici olarak goruyorum, mavi kart alabilecegim nitelikli islere basvurucam, onlardan kabul alirsam anca oyle vizemi, dolayisiyla isimi degistiririm.

Airwaves

Mesaj gönderen Airwaves » Pzr Haz 05, 2022 2:20 pm

quasarr yazdı: Cum Haz 03, 2022 12:59 am Muthis birsey bu, yani baska bir ise girebiliyorsaniz sorunsuz. Acikcasi mavi kart sartlarini pek bilmiyorum, nitelikli is gucu olayini. Ben Temmuzda randevuyu aldim en kotu Eylulde zusatzblatt gelir bana. Yani burda onlarca sayfa yazilana gore bizim boyle bir sansimiz yok ama belki kanunu yeterince irdelememis olabilir arkadaslar.. Belki gozden kacan birseyler. Acikcasi bilmiyorum bu durumu. Ben boyle bir risk almazdim gene de. Ben su anki isimi gecici olarak goruyorum, mavi kart alabilecegim nitelikli islere basvurucam, onlardan kabul alirsam anca oyle vizemi, dolayisiyla isimi degistiririm.
Hocam avukat bana şu maddeyi attı, bundan dolayı iş değiştirebildiğimizi söyledi sıkıntısız:

Wechselt der türkische Arbeitnehmer vor Erreichen der Dreijahresfrist den Arbeitgeber,
neuen Arbeitgeber erst wieder aufgebaut werden. Eine gegebenenfalls erteilte Erlaub-
Rechtsfolge nichts und ist ohne rechtliche Bedeutung

ozcartman

Mesaj gönderen ozcartman » Pzt Haz 06, 2022 10:02 pm

Airwaves yazdı: Pzr Haz 05, 2022 2:20 pm Hocam avukat bana şu maddeyi attı, bundan dolayı iş değiştirebildiğimizi söyledi sıkıntısız:

Rechtsfolge nichts und ist ohne rechtliche Bedeutung
Arkadaşlar kusura bakmayın ancak başlık uzun süreli olduğu için emin olmam gerekiyor. Toplamda tüm yazılanlardan anladığım şu:

- 1 sene bir yerde çalıştıktan sonra bu vizeye geçiş başvurusu hakkımız oluyor.
- vizemizi değiştirip 3 seneyi aynı sektörde ve aynı işyerinde tamamlayınca istediğimiz işe ve sektöre geçme şansımız oluyor.
- 3 sene dolmazsa yeni bir işveren seçebiliyoruz ancak aynı iş kolunda olması lazım.

doğru mu anlamışım?